W środę 11 grudnia 2019 o 14:00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na 66. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę Marco Cavallaro „Zaręczony pogrążony” wyreżyserowała społecznie – jak wszystkie spektakle w ramach cyklu – dyrektor Ewa Pilawska.

Słynny wenecki uwodziciel Giacomo Casanova ma wciąż swoich godnych następców. I mimo iż autorem „Zaręczonego pogrążonego” jest Włoch, to chyba nie jedyny powód, dla którego jego bohater – podobnie jak osiemnastowieczny amant – nie potrafi oprzeć się kobiecym wdziękom. Czy zatem współcześni mężczyźni są aż tak niedojrzali? Czy to wieczni chłopcy w typie „Piotrusia Pana”, nie potrafiący się ustatkować? A jeśli tak, to co takiego widzą w nich kobiety, że tak łatwo poddają się ich urokowi? I kto tak naprawdę kogo wykorzystuje? Czy w miłosnych poczynaniach mężczyzn (takich jak bohater sztuki) bardziej liczy się ilość niż jakość? A może po prostu szukają oni tej idealnej, a każda kolejna wybranka reprezentuje którąś z pożądanych przez mężczyzn kobiecych cech i dlatego idealna to nie jedna… a pięć kobiet?

„Zaręczony pogrążony” to opowieść o tym do czego prowadzi budowanie relacji na powierzchownym zauroczeniu i braku miłości. Ale także o tym, co się dzieje, kiedy kobieta wiąże się z mężczyzną tylko po to, by poprawić swój status społeczny lub materialny. W tej zabawnej gmatwaninie intryg i emocji starą prawdę, że poszukiwanie ideału nic nie pomoże, jeśli brak prawdziwej miłości, bohaterom sztuki pozwoli odkryć niezawodny i zawsze oddany lokaj.

Marco Cavallaro: „Zaręczony pogrążony”
Reżyseria: Ewa Pilawska
Przekład: Maria Trzoch
Obsada: Monika Kępka, Karolina Krawczyńska, Paulina Nadel, Marta Wiśniewska, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik
Didaskaliusz: Mirosław Henke

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 65 premier. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille’a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni – widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Premiery teatralne – listopada 2018
krysztalowenoce
Borkowski/Gadowski/Stramik/Zalewski: Kryształowe Noce
brzydal
Brzydal w Teatrze Szwalnia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*