63. Premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących w Teatrze Powszechnym w Łodzi

30 maja o 13:00 oraz 1 czerwca o 13:00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na 63. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę Davida Greiga „Dotknąć pustki” wyreżyserowała społecznie – jak wszystkie premiery w ramach cyklu – Ewa Pilawska.

„Dotknąć pustki” Davida Greiga to adaptacja fascynującego pamiętnika Joe Simpsona – alpinisty, który stoczył heroiczną walkę o życie po upadku w skalną szczelinę w czasie wyprawy na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Touniwersalna opowieści o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach i samotności. O naszej cywilizacji i braku kontaktu z samym sobą. Czego pragniemy? Za czym gonimy? Czego nam brakuje a przed czym uciekamy? To opowieść o trudnych wyborach, o determinacji, przyjaźni, o pasji i życiu na krawędzi. Ale przede wszystkie o potrzebie wolności. Każdy z nas codziennie próbuje zdobyć swój własny szczyt – jaki jest Twój?

W czwartek 30 maja, z okazji Dnia Dziecka, spektakl zostanie zaprezentowany specjalnie z myślą o młodzieży z Łódzkiej Szkoły dla Niewidomych i Słabo Widzących „Na Dziewanny”. 1 czerwca spektakl „Dotknąć pustki” zostanie zaprezentowany w ramach Weekendu Kultury bez Barier – projektu, w ramach którego łódzkie instytucje będą dostępne i otwarte na tych, którzy do kultury mają utrudniony dostęp, czyli na osoby z niepełnosprawnościami.

Autor: David Greig
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Ewa Pilawska
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz
Światła: Łukasz Broniewski
Współpraca muzyczna: Bartosz Adamiak
Obsada: Monika Kępka, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki
O projekcie Teatru dla niewidomych i słabo widzących:

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 62 premiery. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille’a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni – widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *