kultura_60Z inicjatywy MKiDN w ostatni weekend września odbędzie się ogólnopolska akcja 60+ kultura. Z tej okazji także łódzkie instytucje zapraszają wszystkich seniorów na darmowe (w większości) wydarzenia.

Centralne Muzeum Włókiennictwa
W dniach 26-27.09 wstęp bezpłatny do Muzeum na wystawy stałe i czasowe oraz bezpłatny udział w zajęciach zaplanowanych na sobotę.
Sobota 26.09
g.11:00 „Tajemnice powojennego zakładu krawieckiego”- kuratorskie oprowadzanie Konrada Kozińskiego po wystawach „Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki” oraz „Piękno z umiejętności. Krawiectwo w archiwaliach i publikacjach ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi”
g.12:00 „Piękno tkwi w szczegółach” warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym z technikami stylizacji ubioru; uczestnicy wykonają tablice inspiracji, tzw. mood boardy, by przekonać się, jak czerpać inspiracje z otaczającego świata i być modnym ( zapisy: edukacja# muzeumwlokiennictwa.pl , tel. 42 684 61 15)
g. 14:00 „Świat kapeluszy” – spotkanie z Lidią Karpińską-Janicką prowadzącą pracownię artystycznego modniarstwa połączone z prezentacją narzędzi pracy modystki oraz najciekawszych jej wyrobów
g.15:00 „Krawieckie ABC” – spotkanie z krawcową Agnieszką Maciejewską poświęcone sztuce krawieckiej, przybliżające techniki zdejmowania miary, pracy z wykrojami krawieckimi i poradnictwem w zakresie samodzielnego szycia w warunkach domowych

Muzeum Miasta Łodzi
W dniach 26-27.09 wstęp bezpłatny do Muzeum oraz bezpłatny udział w zajęciach zaplanowanych na niedzielę.
27 września (niedziela)
godz. 12:00, Pejzażyści łódzcy przed 1918 rokiem. Spotkanie z cyklu Niedziela w Pałacu Poznańskich: 40 obiektów na 40-lecie Muzeum Miasta Łodzi , miejsce: Sala Lustrzana

godz. 14:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Bałut portret własny, miejsce: galeria wystaw czasowych

Muzeum Tradycji Niepodległościowych
W dniach 26-27.09 zwiedzanie wszystkich trzech oddziałów wraz z przewodnikiem będzie bezpłatne. Dodatkowo wstęp wolny obowiązuje na specjalnie przygotowane wydarzenie ( w siedzibie głównej Muzeum przy ulicy Gdańskiej 13)
Sobota 26.09

Godz. 13:00, karaoke z pieśniami patriotycznymi – spotkanie z polskimi pieśniami patriotycznymi, któremu będą towarzyszyć melodie znane wielu pokoleniom Polaków.

27 września (niedziela)
Godz. 13:00, Szlakiem Pamięci Bohaterów Niepodległości, spacer po Starym Cmentarzu na Ogrodowej – w jego trakcie uczestnicy wysłuchają opowieści o spoczywających na Ogrodowej uczestnikach Powstania Styczniowego, walk o niepodległość Polski w latach I wojny światowej i wojny z Rosją sowiecką oraz bohaterach II wojny światowej (m.in. o kpt. Pogonowskim, rtm. Napiórkowskim, gen. Pfeifferze i innych), zbiórka: na dziedzińcu przed siedzibą główną Muzeum, ul. Gdańska 13

Teatr Powszechny
Spotkania z Edukacji teatralnej oraz warsztaty teatralne przygotowane specjalnie z myślą o seniorach. Ponadto Teatr przekaże pulę biletów w specjalnej cenie na spektakle „Czad” i „Hotel Minister”.
26 września
godz. 10.00 – Edukacja teatralna – zwiedzanie teatru od kulis; prowadzenie: Andrzej Jakubas
godz. 19.00 – Duża Scena, Hotel Minister ( pula biletów)
godz. 19.15 – Mała Scena, Czad ( pula biletów)
27 września
godz. 11.00 – Edukacja teatralna z elementami warsztatów teatralnych; prowadzenie: Andrzej Jakubas
Uczestnicy akcji „60+Kultura” mogą rezerwować bilety na spektakle lub zajęcia z Edukacji teatralnej pod numerem tel.  42 633 25 39 wewnętrzny 314, 42 633 50 36 lub wysłać maila na adres: bilety# powszechny.pl.

Teatr Nowy
27 września (niedziela)
Teatr zaprasza na wydarzenie „Nowy na plus” podczas, którego seniorzy zostaną oprowadzeni po arkanach teatru, kulisach, pracowniach i magazynach. W czasie 1,5 h teatralnej podróży  zostaną uczestnikom przybliżone podstawowe pojęcia z zakresu wiedzy o teatrze wraz z prelekcją dotyczącą historii oraz faktów/mitów związanych z
codziennym funkcjonowaniem teatru.
Start o godz. 12:00, wejście od ulicy Więckowskiego 15.

Art. Inkubator
W Art. Inkubatorze o godz. 12 :00 rozpocznie się spotkanie z autorami projektu Miastograf czyli Cyfrowego Archiwum Łodzian. Seniorzy dowiedzą się jak mogą się włączyć w tworzenie portalu. Później uczestników na spacer po pofabrycznych przestrzeniach przy Tymienieckiego 3 zabierze przewodniK. Jak zapewniają organizatorzy będzie to niecodzienna okazja do zwiedzenia zmodernizowanych budynków, należących do dawnego kompleksu fabrycznego Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana, a także do poznania ich historii oraz nowej funkcji, czyli inkubatora przemysłów kreatywnych.

Teatr Pinokio
27 września (niedziela)
Teatr zaprasza do włączenia się w akcję „Za rękę z wnuczkiem i wnuczką”. O godz. 12:00 w siedzibie „Pinokia” zagrany zostanie spektakl „Świnki 3” w reżyserii Łukasza Bzury, po spektaklu można się wybrać na warsztaty przygotowane przez klubokawiarnię Tubajka. (Park Źródliska I)

Koszt udziału w wydarzeniu: Senior (1zł) + dziecko (18 zł).

Muzeum Kinematografii
W dniach 26-27.09 wstęp wolny do Muzeum oraz bezpłatny udział w dwóch spotkaniach.
26 września
Godz. 16:00 „Fenomenalni-Scheiblerowie”
27 września
Godz. 14:00 – Opowieść o Scheiblerach i Ziemi obiecanej
Miejska Galeria sztuki
 Galeria Re:Medium – Wystawa „Waldemar Świerzy (1931-2013). Legenda gangsterska” – wstęp bezpłatny, galeria czynna: sobota, 26 września, godz. 11-17
Ośrodek Propagandy Sztuki  – Wystawa „Roma Hałat – 1937-2012” – wstęp bezpłatny, ośrodek czynny: sobota, niedziela, 26, 27 września, godz. 11-17

Dom Literatury
Występ Kabaretu Bi-Ba-Bo „Jeszcze w zielone gramy” – godz. 17, wstęp bezpłatny

Muzeum Sztuki w Łodzi
W dniach 26-27.09 wstęp bezpłatny do wszystkich trzech oddziałów MS na wystawy stałe i czasowe.
26 września, sobota
ms1 , Więckowskiego 36, Biblioteka
godz. 14.00, spotkanie: Wyjątkowe muzeum w wyjątkowym mieście.
Prowadzący Maciej Cholewiński opowie o tym, jakie białe kruki wśród zbiorów dzieł sztuki, ale i w zbiorach archiwaliów i biblioteki posiada Muzeum Sztuki. Tłem opowieści będą wyjątkowe relacje, jakie łączą historie Muzeum i Łodzi.
ms2, ul. Ogrodowa 19 (sala audiowizualna na pierwszym piętrze)
godz. 11:11, wykład: Komu jest potrzebna historia sztuki? I do czego?
27 września, niedziele

Muzeum Pałac Herbsta 
 godz. 12.00 – 13.00, wykład: Obicia, dywany, draperie. Tkaniny we wnętrzach – spotkanie poświęcone historii zastosowania tkanin w wyposażeniu wnętrz. Choć często poświęca się im mniejszą uwagę niż pozostałym elementom aranżacji, tkaniny niemal od zawsze były nieodzowną częścią wyposażenia ludzkich siedzib, pełniąc zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Uczestnicy wykładu dowiedzą się m.in. czym są tapiserie, a czym kołtryny oraz jak zmieniała się moda na tkaniny obiciowe.
Liczba miejsc ograniczona
Zapisy: edu.herbst# msl.org.pl; tel.: 42 674 96 98 w. 35
godz. 14.00 – 15.30, warsztaty: Tajemnice Orientu na jedwabiu malowane – warsztaty, które pozwolą zapoznać się z technikami malowania na jedwabiu.
Liczba miejsc ograniczona
Zapisy: e-mail: edu.herbst# msl.org.pl; tel.: 42 674 96 98 w. 35

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
nastyku2013
Targi Na Styku Kultur 2013
Setna rocznica bitwy warszawskiej 1920 w Muzeum
Łódź za sto lat – jaka będzie?

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*