6. urodziny Plastra Łódzkiego

PLASTER-logo-portalu-PION4 stycznia 2010 roku oficjalnie ruszył portal Plaster Łódzki. To oznacza, że właśnie dziś świętujemy swoje szóste urodziny. Z tej okazji zmieniamy nieco nasze logo.

– Z dozą pewnej nieśmiałości, lęku ale także z nadzieją ruszamy – tak rozpoczęliśmy przygodę z serwisem o zabarwieniu kulturalnym z domieszką sportu.

W ciągu pierwszego roku otrzymaliśmy m. in. nagrodę Punkt dla Łodzi za promowanie kultury, wydarzeń i artystów związanych z Łodzią. Poza setkami informacji o kulturze naszego miasta, także sami zorganizowaliśmy kilka imprez: 29 stycznia wystawę i pokaz filmu pt. Dziś w nocy umrze miasto, 5 marca Drugą Łódzką Noc Muzyki, 24 lipca Photo Walk 2010, 6 sierpnia happening Literatura dla Ludzi, 15 grudnia Kawiarnię Literacką.

2011 rok rozpoczęliśmy od wernisażu Wirtualnej Galerii Plastra pt. Piotr Pasiewicz – Mowa Linii. Potem nastał czas na kolejną wystawę – Katarzyny Matoszko – Man-Enigma. W kwietniu „Wprost” uznał Plaster Łódzki za Złotą Stronę Tygodnia. Poza tym imprezy muzyczne – Łódzka Noc Muzyki oraz Metalwar #1. 2012 rok to kolejne wyróżnienie – nominacja do nagrody Papierowy Ekran, a także czwarta edycja Łódzkiej Nocy Muzyki i druga Metalwar. W tym roku również została zamknięta Cytryna i musieliśmy przenieść się do nowego lokalu. Ostatecznie, aż do dziś, udało nam się zadomowić w Domu Literatury w Łodzi.

2014 rok to dwa powroty – w listopadzie zorganizowaliśmy piątą edycję Łódzkiej Nocy Muzyki, pod koniec roku zorganizowaliśmy również trzy Foto Deje na Górnej. Także po raz pierwszy przyznaliśmy Plastry Kultury. Druga edycja nagród odbyła się w lutym 2015 r. – więcej informacji znajdziecie tutaj. Poza tym w styczniu zorganizowaliśmy wystawę w Ośrodku Kultury „Górna” połączoną z Foto Dejem, a w czerwcu kolejny plebiscyt – Plastry Jazzowe.

– Plaster Łódzki założyła grupa przyjaciół, którą łączyła praca przy innym projekcie. [..] Plaster powstał, bo nie chcieliśmy stracić kontaktów z większością Was. Bo kochamy Łódź i chcemy pokazywać jej lepsze strony, o których wielu we współczesnym świecie zapomina – to kolejny fragment tekstu z pierwszego dnia działalności Plastra.

Nadal, wbrew pozorom, tak jest. Nadal po godzinach „normalnej” pracy, non-profit (w co wiele osób wciąż nie potrafi uwierzyć) robimy, to co lubimy. Także i Wy macie szansę się do nas przyłączyć – od lat na stałe z Plastrem współpracuje kilkunastu dziennikarzy i fotografów społecznościowych, także wielu studentów w trakcie praktyk u nas poznało pierwsze szlify dziennikarskie.

Plaster w liczbach: prawie 14,5 tysięcy artykułów, ponad 63 tysięcy wydarzeń umieszczonych w kalendarzu imprez i ponad 100 tysiące zdjęć.

Co czeka nas w przyszłości?Od marca jesteśmy Fundacją. W 2016 roku planujemy m.in. kolejne odsłony nagród Plastrów Kultury i Plastrów Jazzowych, poza tym pierwsza realizacja teatralna, w ramach akcji Dotknij Teatru, kolejne Foto Deje i szósta edycja Łódzkiej Nocy Muzyki. Plus kilka innych niespodzianek.

O Plastrze w mediach:

Bialafabryka.blogspot.com

Reymont.pl

TVP 3 – program „Dobry Wieczór” (26.01.10)

Dziennik Łódzki Polska The Times (27.01.10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *