Antoine_Cierplikowski_w_pracy_SOHFJak wiele łączy mistrzów grzebienia z magikami? Czy fryzjer to artysta czy rzemieślnik? Ile wspólnego ma wizyta w salonie fryzjerskim z podróżą w czasie? Odpowiedzi szukać można podczas jedynej w Polsce imprezy poświęconej sztuce fryzjerskiej Open Hair Festival, która po raz szósty odbędzie się w Sieradzu od 18 do 20 lipca.

Sieradz Open Hair Festival to oryginalne wydarzenie miejskie, na które zjeżdżają gwiazdy, utytułowani styliści, początkujący adepci sztuki fryzjerskiej i amatorzy. Patronuje mu pochodzący z Sieradza, słynny stylista fryzur Antoni Cierplikowski. W pierwszej połowie XX wieku podbił Paryż i Hollywood, a swoim talentem czarował takie klientki jak: Sarah Bernhardt, Betty Davis, Pola Negri, Greta Garbo, Edith Piaf i Brigitte Bardot. Każdego roku Sieradz Open Hair Festival nawiązuje do innego wątku z biografii Antoine’a pokazując, jak wiele łączy fryzjerstwo z innymi dziedzinami artystycznej kreacji. Za nami edycje poświęcone m.in. związkom fryzjerstwa z teatrem, magią oraz gwiazdami sceny i ekranu.

Tegoroczny 6. SOHF odbędzie się pod hasłem „Kuźnia talentów”. W Sieradzu nowoczesność spotka się z przeszłością, młode talenty z prawdziwymi mistrzami, a salony stylistów  XXI wieku będą konkurować z tradycyjnymi zakładami fryzjerskimi. Bohaterami festiwalu staną się rzemieślnicy i artyści, kreatorzy i nauczyciele – ludzie, którzy od lat nie tylko zajmują się fryzjerskim fachem, ale także przekazują go z pokolenia na pokolenie. Kontynuują wizję Cierplikowskiego, który po latach spędzonych za granicą powrócił pod koniec życia do Sieradza, by tworzyć „kuźnię talentów” i ułatwiać start w zawodzie młodym zdolnym.

Jego dziedzictwo to Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa, organizowany w Sieradzu nieprzerwanie od 30 listopada 1975r. Antoine był pomysłodawcą pierwszej edycji i głównym jurorem. W tym roku konkurs odbędzie się po raz 30., a jego celem wciąż jest wyłanianie najzdolniejszych adeptów sztuki fryzjerskiej. Do idei „Kuźni taletnów” nawiązywać będą także warsztaty artystyczne, podczas których dzieci i młodzież poznają tajniki teatru, filmu i malarstwa.

Za pośrednictwem wystawy fotograficznej „Zawód: fryzjer. Strażnicy pamięci” widzowie wyruszą w sentymentalną podróżą w przeszłość do świata znikających powoli tradycyjnych zakładów fryzjerskich. Nie zabraknie także stałych punktów festiwalowego programu: bicia rekordu w jednoczesnej stylizacji fryzur, wyborów Miss Open Hair. Bęą koncerty, spektakle i prezentacje mistrzów grzebienia. Wydarzenie organizuje Urząd Miasta Sieradz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
streetbeatr
Street Beer Festival – informacje
Moto Weteran Bazar – wakacje 2018
piwa
Targi Piw Regionalnych PIWOWARY 2015

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*