594. urodziny Łodzi – informacje

urodzinylodziOd 28 do 30 lipca obcodzimy 594. urodziny Łodzi. W programie znalazły się koncerty w Manufakturze i na Placu Wolności, mnóstwo wycieczek, a także m.in. pikniki, mecz drużyny Gortata i Wojska Polskiego,  a także plenerowy spektakl Teatru Powszechnego.

W trakcie imprez muzycznych pojawią się: HEY, Natalia Nykiel, Rezerwat, Brodka, O.S.T.R., Natalia Szroeder oraz Wilki.

Koncerty na Placu Wolności

28.07.2017

19:00otwarcie wejść

20:00 – 20:10oficjalne otwarcie obchodów 594 Urodzin Łodzi

20:10 – 21:20koncert Natalii Nykiel

21:30 – 22:30koncert zespołu Rezerwat

22:40 – 23:55koncert zespołu Hey

23:55 – 24:00zakończenie imprezy i pożegnanie uczestników

29.07.2017

20:00otwarcie wejść

21:00 – 21.10 –  konferansjer

21:10 – 22:20koncert  Moniki Brodki

22:35 – 23:55koncert  O.S.T.R

23:55 – 24:00zakończenie imprezy i pożegnanie uczestników

w Manufakturze:

Jak co roku w obchody urodzin Łodzi włącza się także Manufaktura. W sobotę, 29 lipca, na scenie na rynku usłyszymy największe hity Natalii Szroeder i zespołu Wilki.

Manufaktura – jeden z najsłynniejszych punktów i wizytówka Łodzi nie mogła zapomnieć o prezencie dla swojego miasta. Już po raz kolejny na rynku Manufaktury będzie można posłuchać wielkich hitów gwiazd polskiej estrady. Reprezentantką młodego pokolenia jest Natalia Szroeder, utalentowana, 22-letnia wokalistka, którą po raz pierwszy widzowie poznali jako małą dziewczynkę w programie „Od przedszkola do Opola”. Występowała też w polskich preselekcjach do konkursu Eurowizji, a ostatnio wygrała kolejną edycję programu „Dancing with Stars. Taniec z gwiazdami”. Jednak prawdziwą sławę muzyczną przyniosły jej takie hity jak „Wszystko na raz” i „Teraz ty” nagrane z Liberem, a także „Lustra”, „Zamienię cię” czy „Powietrze”. Z pewnością największych przebojów Natalii nie zabraknie także na scenie w Manufakturze.

Podobnie jak hitów zespołu Wilki, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności artystycznej. W latach 90. cała Polska nuciła takie przeboje jak „Son of the Blue Sky”, „Moja baby”, „Beze mnie o mnie” czy „Eli lama sabachtani”, a dziesięć lat później „Baśkę” – największy hit lata 2002. Teraz przyszedł czas na utwory z najnowszej płyty „Przez dziewczyny”. Goście Manufaktury usłyszą na żywo piosenki właśnie z tego krążka, ale z pewnością Robert Gawliński i jego koledzy, a także syn Beniamin, który w 2014 roku dołączył do zespołu, nie pominą największych hitów grupy. Na pewno na rynku Manufaktury znajdą się chętni do wspólnego śpiewania klasyków współczesnej polskiej muzyki rozrywkowej z repertuaru Wilków.

Koncert rozpocznie się w sobotę, 29 lipca o godz. 18:30. A w niedzielę 30 lipca o godzinie 17.00 w Manufakturze wystawiony zostanie spektakl pt. „Pomoc domowa” teatru Powszechnego w Łodzi.


INNE WYDARZENIA


EC1-Zachód przed oficjalnym otwarciem. Urodzinowe seanse w PLANETARIUM.
Zapraszamy do zwiedzania zrewitalizowanej elektrociepłowni EC-1 Miasto Kultury!

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt:  EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi, ul. Targowa 1/3

Godzina: 21:00

Atrakcja: Polówka TRANSATLANTYKU (Tancerka, reż. Stéphanie Di Giusto)

O obiekcie: Zabytkowa elektrociepłownia EC1, to unikatowy obiekt, w którego poprzemysłowych przestrzeniach można prześledzić cykl przetwarzania energii, produkcji elektryczności i ciepła i odkryć ducha miejsca, które przez lata służyło łodzianom jako elektrownia, współcześnie ma w swoich strukturach nowoczesne Planetarium, współprowadzone przez MKiDN Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W przyszłości będzie też siedzibą niezwykłego  interaktywnego Centrum Nauki i Techniki.

Świętując urodziny Łodzi warto odwiedzić jedną z pereł łódzkiej architektury, zajrzeć do secesyjnej Hali Maszyn i przespacerować się dawnym placem węglowym w EC1.

 
Sobota, 29 lipca 2017
Wystawa multimedialna „Energia Czasu” – od 11:00 do 21:00 w maszynowni poziom 0 EC1 Zachód
Wejście na wystawę: przy skrzyżowaniu ul. Tuwima i ul. Dowborczyków. Wystawa dostępna w maszynowni poziom 0 EC1 Zachód

Wejście do Centrum Nauki i Techniki EC1 i prezentacja części ekspozycji: od rana 11:00 do 20:45.

Atrakcje: gra z wykorzystaniem kół zaworowych; prezentacja interaktywnych makiet historycznych; kioski informacyjne z multimedialną prezentacją EC1,  wnętrze kotła z efektowną instalacją, gra zespołowa w kotłowni EC1

Wejście do CNiT EC1: przy skrzyżowaniu ul. Tuwima i ul. Dowborczyków oraz od ul. Hasa

Promocyjne pokazy w Planetarium EC1:

Pokazy trwające ok. 25 minut odbywać będą się w następujących godzinach:
11:00 (skrócony pokaz na bazie Kosmosu dla najmłodszych)
12:00 (skrócony pokaz Czarne Dziury)
13:00 (skrócony pokaz na bazie Kosmosu dla najmłodszych)
14:00 (skrócony pokaz Czarne Dziury)
przerwa
16:00 (skrócony pokaz na bazie Kosmosu dla najmłodszych)
17:00 (skrócony pokaz Czarne Dziury)
18:00 (skrócony pokaz Czarne Dziury)

Zasady udziału: Pokazy trwające ok. 25 minut odbywać będą się w następujących godzinach; promocyjne wejściówki dostępne na stronie www.planetariumec1.pl od 17.07 godz. 12:00:
Stoisko promocyjne NCKF
Strefa food trucków na terenie EC1
Kubiki i informatory o otwarciu wystawy Leonardo da Vinci – Energia Umysłu oraz Centrum Nauki i Techniki EC1
Leżaki w zielonej strefie przy fontannie
Niedziela, 30 lipca 2017
Wystawa multimedialna „Energia Czasu” – od 11:00 do 21:00 w maszynowni poziom 0 EC1 Zachód
Wejście na wystawę: przy skrzyżowaniu ul. Tuwima i ul. Dowborczyków. Wystawa dostępna w maszynowni poziom 0 EC1 Zachód

Wejście do Centrum Nauki i Techniki EC1 i prezentacja części ekspozycji: od rana 11:00 do 20:45.

Atrakcje: gra z wykorzystaniem kół zaworowych; prezentacja interaktywnych makiet historycznych; kioski informacyjne z multimedialną prezentacją EC1, wnętrze kotła z efektowną instalacją, gra zespołowa w kotłowni EC1

Wejście do CNiT EC1: przy skrzyżowaniu ul. Tuwima i ul. Dowborczyków oraz od ul. Hasa
Stoisko promocyjne NCKF
Strefa food trucków na terenie EC1
Kubiki i informatory o otwarciu wystawy Leonardo da Vinci – Energia Umysłu oraz Centrum Nauki i Techniki EC1
Leżaki w zielonej strefie przy fontannie

KONTAKT:

tel. +48 539 997 693
E-mail: planetarium@ ec1lodz.pl
www.PlanetariumEC1.pl

 
Art Inkubator. Spacer po Łodzi przyszłości.
Wystawa rewitalizacyjna i strefa wypoczynkowa

Sobota 29 lipca i Niedziela 30 lipca 2017 

Obiekt: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki

Atrakcje:

W godzinach 10-22 będzie możliwość samodzielnego zwiedzania instytucji.  Będzie otwarte Muzeum MiejscABC – prezentujące historię kompleksu zarówno tę przemysłową jak i artystyczną.

W godzinach 11.00, 14.00 i 17.00 – odbędą się grupowe oprowadzania po instytucji i wystawie rewitalizacyjnej. Zobacz jak zmieni się Łódź – wystawa projektów rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Zielone ulice i place, odnowione skwery i parki, wyremontowane kamienice – program odnowy centrum Łodzi to blisko 200 inwestycji, które zrealizujemy w ciągu najbliższych pięciu lat. W Art_Inkubatorze będzie można zobaczyć jak zmieni się Śródmieście i Księży Młyn.

Godziny oprowadzań: 11:00, 14:00, 17:00

Cały teren dostępny w godzinach 10 – 22

Miejsce zbiórki dla oprowadzań: Tymienieckiego 3
Dla grupowych oprowadzań – szklany hall między budynkami B i C

Forma udziału: Bez zapisów, wstęp wolny.

O obiekcie:

Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi to świadectwo wzorowej realizacji w której w jedną całość połączono materialną spuściznę poprzemysłowej Łodzi z nowoczesnym centrum artystycznym prowadzącym inkubator wspierający kreatywną przedsiębiorczość. Innowacyjność projektu można rozpatrywać w wielu obszarach, które w znaczący sposób wpływają na unikatowość tego miejsca. Najważniejszy z  obszarów innowacji dotyczy łączenia zastanej, surowej znakomitej w proporcjach XIX wiecznej architektury z współczesnymi, nieinwazyjnymi rozwiązaniami, konstrukcyjnymi, architektonicznymi i technologicznymi, stanowiącymi wyznacznik nowych funkcji budynku. Dawna fabryk Karola Scheiblera ożyła, została reanimowana w bardzo kulturalny sposób. To co mocno charakteryzuję tę realizację to szacunek do zabytkowej tkanki, wyczucie relacji przestrzennych istniejącej zabudowy i umiejętność doboru nowoczesnych, funkcjonalnych rozwiązań technicznych. Pomysł na remont dawnych magazynów opierał się na zachowaniu oryginalnej substancji zabytkowej w stopniu dotąd  niespotykanym. Nowoczesne wnętrza koegzystują z liczącymi ponad sto lat posadzkami, klatkami schodowymi, czy ślusarką drzwiową. Nowe artystyczne i kreatywne działania idealnie wpasowują się historyczne elementy układu funkcjonalnego. Bryły i wnętrza magazynów nie zostały przekształcone. Przywrócono im oryginalny kształt i wystrój elewacji. W miarę możliwości zachowano oryginalną ślusarkę, posadzki z płyt żeliwnych, podłogi drewniane i ceglane elewacje. Nowe rozwiązania architektoniczne i funkcje merytoryczne idealnie wpasowały się w zastaną materię wzmacniając jej pierwotny charakter. A jednocześnie wnętrze w naturalny sposób staje się tłem dla różnorodnych działań artystycznych.  Fabryka to jedyna w Polsce instytucja kultury będąca jednocześnie instytucją otoczenia biznesu. To centrum kreatywne, które prowadzi inkubator przedsiębiorczości – Art_Inkubator. Oferowane przez Fabrykę wsparcie ma charakter kompleksowy, zarówno twardy (min.: preferencyjne warunki najmu biur, pracowni, galerii, sal konferencyjnych, powierzchni do działań artystycznych) jak i miękki (szkolenia, warsztaty, spersonalizowane doradztwo indywidualne).

KONTAKT:

tel + 48 42 207 35 70

fax + 48 42 207 35 70

e-mail: art_in@ fabrykasztuki.org

 
Spacery po Księżym Młynie. Piknik przy Przędzalnianej.
Pikniki, spacery. Zapraszamy na Księży Młyn!

Niedziela, 30 lipca 2017

Obiekt: osiedle domów familijnych Księży Młyn – spacery

Godziny spacerów: Po Księżym Młynie będą oprowadzać łódzcy przewodnicy. Osiem spacerów co godzinę od 10.00 do 17.00.

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Centrum Turysty Księży Młyn, ulica Księży Młyn nr 12.

Forma udziału: bez zapisów, wstęp wolny.

W programie spacerów:  Spacery przedstawiające rewitalizację Księżego Młyna. Zwiedzający poznają plany na następne lata, dowiedzą się więcej o zmianach i inwestycjach, które przeprowadzone zostały na Księżym młynie, a także zagadkowych miejscach i znaleziskach, które przy okazji odkryto. 
W ramach spacerów będą zaplanowane odwiedziny w najciekawszych miejscach osiedla (restauracja w budynku dawnego Konsumu, pracownie artystyczne, rozpoczęty remont famuły przy ulicy Przędzalnianej 57).

Sobota i Niedziela, 29 – 30 lipca 2017

Piknik w zrewitalizowanym kompleksie: przy ul. Przędzalnianej 91 z charakterystycznym drewnianym domem

Godziny atrakcji: 13.00-18.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Przędzalniana 91 (podwórko)

Forma udziału: bez zapisów, wstęp wolny.

W programie pikniku: catering z Cafe Kreatora, oprowadzania po obiekcie.

O obiekcie: Zabytkowy, drewniany dom przy ulicy Przędzalnianej 91 odzyskał dawny blask w procesie rewitalizacji. Budynek został w sposób konserwatorski rozebrany i po restauracji elementów zmontowany z powrotem. Odrestaurowane zostały również wszystkie elementy dekoracyjne. Remont domu przy ulicy Przędzalnianej 91 w Łodzi zakończył się 30 czerwca tego roku, wprowadzają się już pierwsi lokatorzy. Budynek drewniany jest jednym z czterech budynków odrestaurowanych na posesji. Posesja charakteryzuje się pięknym podwórkiem. Łączny koszt wszystkich prac renowacyjnych wyniesie blisko 4,5 mln zł.

Kontakt ws. wycieczek: Centrum Turysty Księży Młyn, ulica Księży Młyn nr 12., tel: 513 712 411

 
Wojskowe Zakłady Lotnicze. Zobacz śmigłowce Sił Zbrojnych RP.
Zobacz śmigłowce Sił Zbrojnych RP

Sobota 29 lipca 2016

Obiekt: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A.

Godziny wycieczki: 9.00-15:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: brama wejściowa Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A., ul. Dubois 119  93-465 Łódź

Atrakcje wycieczki: Goście będą mogli zobaczyć śmigłowce latające w Siłach Zbrojnych RP, a także dowiedzieć się wiele o historii WZL-1 S.A. oraz o najciekawszych, związanych z nią wydarzeniach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Forma udziału: obowiązują zapisy do 26 lipca 2017 r. zgłoszenia przyjmujemy pod adresem zwiedzanie@ wzl1.mil.pl (w mailu należy podać imię i nazwisko, adres zameldowania, nr dowodu wszystkich chętnych osób), posiadanie dowodu osobistego przy zwiedzaniu jest warunkiem koniecznym.

1. Zwiedzanie w grupach, liczba miejsc ograniczona.

2. Na teren zakładu wstęp mają osoby wyłącznie z obywatelstwem polskim.

2. Osoby zakwalifikowane zostaną powiadomione drogą mailową o dokładnej godzinie rozpoczęcia zwiedzania,

3. Uwaga! Dzieci mogą uczestniczyć gw zwiedzaniu wyłącznie pod opieką dorosłych. Zgłoszenia dzieci imienne wraz z podaniem ich wieku.

O obiekcie:

WZL Nr 1 S.A. w Łodzi to jedna z wiodących firm branży lotniczej w Europie, o ponad 70-letniej tradycji. Spółka jest jedną z firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
W tym na co dzień niedostępnym dla osób postronnym przedsiębiorstwie realizuje się naprawy, obsługi oraz modernizacje śmigłowców będących na wyposażeniu polskiej armii.

WZL Nr 1 S.A. w Łodzi to nie tylko tradycja i doświadczenie, ale także rozwój i wdrażanie nowych technologii. Obecnie najważniejszym wyzwaniem jest stworzenie centrum serwisowego nowego śmigłowca wielozadaniowego oraz uderzeniowego.

Wizyta w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 S.A. to niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć firmę „od środka”. Niedostępny na co dzień zakład odsłoni swoje tajemnice. Przewodnicy – pracownicy zakładu oprowadzą gości po najciekawszych miejscach, opowiedzą o działalności spółki.

Ważne informacje organizacyjne: Każda wycieczka trwa około 45 minut. Wstęp na teren spółki dla osób z obywatelstwem polskim. Dzieci mogą uczestniczyć  w zwiedzaniu wyłącznie pod opieką dorosłych. Dla zwiedzających będzie udostępniony parking oraz namiot i woda. Podczas wycieczki będzie można robić zdjęcia.

KONTAKT ws. wycieczek: zwiedzanie@ wzl1.mil.pl, tel. 42 681 55 60 wew. 225

 
WIELKI MECZ GORTAT TEAM VS WOJSKO POLSKIE
Gortat zagra z wojskiem!
Niedziela, 30 lipca 2017 r.
Atrakcje: Łódź po raz pierwszy zostanie miastem finałowym Marcin Gortat Camp. W niedzielę 30 lipca jubileuszową, dziesiątą edycję zwieńczy charytatywny mecz Gortat Team vs Wojsko Polskie, który będzie kolejną atrakcją urodzinowego weekendu w Łodzi.
Godzina: 17:00

Wstęp na MG CAMP jest wolny – zarówno dla uczestników, jak i widowni.

Zgłoszenia uczestników od 1 czerwca na stronie Fundacji Marcina Gortata MG13 – www.mg13.com.pl

Bilety na Wielki Mecz Gortat Team vs Wojsko Polskie dostępne na: KupBilet.pl

Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na cele statutowe Fundacji Marcina Gortata MG13.
Obiekt: Szósty w historii mecz będzie zorganizowany w Atlas Arenie. Zagrają m.in. Mariusz Wlazły i Piotr Gruszka, legendy polskiej siatkówki, oraz Jerzy Dudek, bramkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej.
Pozostałe atrakcje: Tradycyjnie w przerwie meczu odbędzie się Skills Challenge, w którym wezmą udział MVP wszystkich tegorocznych Campów. Będzie o co walczyć, ponieważ nagrodą główną jest wyjazd do USA na mecz ligi NBA.
Kontakt: 42 272 15 01

Marcin Gortat Camp to wydarzenie, którego celem jest promowanie sportu wśród dzieci i młodzieży. Marcin Gortat kolejny raz po zakończonym sezonie w lidze NBA wróci do Polski, żeby poprowadzić treningi dla młodych adeptów koszykówki.

W skład zespołu Gortat Team co roku wchodzą gwiazdy sportu i rozrywki. W drużynie Marcina Gortata w poprzednich latach wystąpiły takie gwiazdy, jak: Mariusz Wlazły, Ewa Farna, Piotr Gruszka, Agnieszka Więdłocha, Dariusz „Tiger” Michalczewski, Ula Radwańska, Agnieszka Szulim, Dawid Podsiadło, Łukasz Piszczek, Anna Lewandowska, Kabaret „Ani Mru Mru”, Tatiana Okupnik, Borys Szyc, Łukasz Fabiański i wiele innych.

Poprzednie mecze Gortat Team vs Wojsko Polskie bez wątpienia były ogromnym sukcesem organizatora – Fundacji Marcina Gortata MG13 „Mierz Wysoko”. Hale widowiskowe wypełnione były do ostatniego miejsca, kibice żywo i spontanicznie reagowali, a media rozpisywały się w pozytywny sposób, chwaląc ideę i wykonanie projektu.

W Łodzi wszystko się zaczęło. Miasto rodzinne MG to także siedziba jego Fundacji MG13.

Obiecujemy, że w tym roku nie spuścimy z tonu i skład zespołu będzie równie imponujący.
Ogród Zoologiczny za złotówkę!
Wstęp do Zoo za złotówkę

Sobota 29 lipca i niedziela 30 lipca 2017 r.  

WSTĘP ZA 1 ZŁ!

Obiekt: ZOO, ul. Konstantynowska 8/10

Godziny zwiedzania: 9.00 – 19.00 (kasy do 18.00)

Atrakcje:  prezentacja filmu oraz wizualizacji Orientarium w starej słoniarni.

O obiekcie: ZOO w Łodzi to jeden z najstarszych ogrodów w Polsce. Posiada niezwykle ciekawą kolekcję zwierząt, które można podziwiać zarówno na wybiegach zewnętrznych, jaki i w ogrzewanych pawilonach całorocznych.
Ogród cały czas przechodzi intensywne zmiany, które mają na celu zapewnienie zwierzętom warunków zbliżonych do naturalnych, a nade wszystko poprawę komfortu zwiedzania. Mamy wyremontowane alejki, budynek akwarium, nową ekspozycję w wiwarium, kończy się remont małpiarni, a w niedługim czasie będziemy również mieć nowy pawilon małych ssaków, strusiarnię oraz stajnię.

W tym roku rozpoczną się prace przy wyjątkowej inwestycji – Orientarium, które będzie całorocznym pawilonem z wielkopowierzchniową ekspozycją wodno-lądową fauny i flory południowo-wschodniej części Azji. Jest to ostatni moment, by zobaczyć i pożegnać „stare” ZOO, zanim powstanie ta super nowoczesna inwestycja na skalę europejską.
W dniach 29-30. lipca zostanie otwarta stara słoniarnia, w której będziemy prezentować wizualizacje Orientarium. Miejsce zostało specjalnie wybrane, by każdy z Państwa mógł porównać zmiany jakie są planowane w naszym ZOO, ze stanem obecnym.
Dodatkowo zostanie udostępniony dawny wybieg słoni, na którym zostaną rozstawione leżaki i będzie można podziwiać projekty przedstawiające Orientarium.
Będzie to jedyna okazja, by Zwiedzający mogli bez ograniczeń przebywać na wybiegu dla zwierząt!

Podczas obchodów Urodzin Łodzi (29-30. lipca), bilety wstępu do naszego ZOO będą kosztować 1 zł!
Bilety będą dostępne JEDYNIE w kasach ogrodu (nie będzie można zakupić biletów promocyjnych w biletomatach, ani on-line).
 

KONTAKT: tel.: +48 42 632 75 09, tel.: +48 42 632 75 79, tel.: +48 42 632 77 26

 
Palmiarnia. Weekend w tropikach.
Z okazji Urodzin Łodzi wstęp do Palmiarni bezpłatny!

PIĄTEK, SOBOTA I NIEDZIELA WSTĘP BEZPŁATNY

Sobota, 29 lipca 2017 

ZAPRASZAMY NA OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM PO PALMIARNI

Obiekt: Palmiarnia al. Piłsudskiego 61

Godzina wycieczki: 10.00 – wycieczka z przewodnikiem

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Palmiarnia (wejście główne), al. Piłsudskiego 61, 90-329 Łódź

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: W trakcie wycieczki będzie można zobaczyć najciekawsze kolekcje roślin eksponowane w Palmiarni i w przyległym do niej Ogródku Dydaktycznym.

Forma udziału w wycieczce: zapisy w dniach 24-28 lipca 2017 r. pod numerem tel. 42 674 96 65 w godz. 7.00 – 15.00 (ilość miejsc limitowana, max. 30 osób)

O obiekcie: Łódzka Palmiarnia jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, o ciekawych rozwiązaniach technologicznych. Na jej terenie prezentowana jest bogata kolekcja roślin egzotycznych pochodzących z ciepłych stref klimatycznych, licząca około 2170 taksonów. Egzotyczna kolekcja roślin to żywa historia Łodzi zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy
i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Od późnej wiosny dodatkowo podziwiać można kilkadziesiąt gatunków roślin rosnących w ogródku dydaktycznym, który uważany jest za pierwszy Ogród Botaniczny w Łodzi.

Ważne informacje organizacyjne: w dniach 28, 29 i 30 lipca wstęp do Palmiarni bezpłatny w godz. 10.00 – 18.00

KONTAKT: tel: 42 674 96 65

e-mail: palmiarnia@ botaniczny.lodz.pl

 
Ogród Botaniczny. Z przewodnikiem wśród zieleni
Z okazji Urodzin Łodzi wstęp do Ogrodu Botanicznego bezpłatny!

PIĄTEK, SOBOTA I NIEDZIELA WSTĘP BEZPŁATNY

Niedziela, 30 lipca 2017 r.

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZENIA OGRODU Z PRZEWODNIKIEM

Obiekt: Ogród Botaniczny

Godzina wycieczki: godz. 10:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Główne wejście do Ogrodu Botanicznego, ul. Krzemieniecka 36/38, 94-303 Łódź

Atrakcje wycieczki: Wycieczka po najciekawszych zakątkach Ogrodu Botanicznego. Uczestnicy będą mogli zwiedzić najpiękniejsze miejsca Ogrodu z przewodnikiem, poznają historię Ogrodu oraz zobaczą najciekawsze kolekcje roślinne, a także odwiedzą Skansen Roślinny oraz zapoznają się ze ścieżką dydaktyczną „Czasoprzestrzeń przyrodnicza”.

Forma udziału: zapisy w dniach 24-28.07 pod nr tel. 42 6884420 w godz. 7.00 -15.00; max. 30 os/grupę, max. 2 grupy

O obiekcie: Łódzki Ogród Botaniczny jest jednym z największych Ogrodów Botanicznych w Polsce. Pierwszą część Ogrodu Botanicznego w Łodzi, o powierzchni 20 ha, udostępniono dla zwiedzających w lipcu 1973 roku. Obecnie Ogród zajmuje powierzchnię 67 ha, na której uprawiane są gatunki flory rodzimej w ramach ich ochrony ex situ oraz prezentowane liczne rośliny obcego pochodzenia. Bogate zbiory, liczące ponad 4 000 taksonów, eksponowane są na terenie kilku działów tematycznych tj.: arboretum, florze polskiej, dziale roślin leczniczych, zieleni parkowej, ogrodzie japońskim, alpinarium, systematyce roślin zielnych i dziale kolekcji roślin ozdobnych. Do najciekawszych kolekcji Ogrodu zaliczyć można: kolekcję liliowców (ponad 160 taksonów), kolekcję piwonii (40), różaneczników (ponad 160),  lilaków (32), jabłoni ozdobnych (18).

Od 2015 r. zwiedzający mogą korzystać z nowej atrakcji Skansenu Roślinnego, który powstał w 2014 r. roku dzięki dofinansowaniu z środków WFOŚiGW w Łodzi. W skansenie prezentowane są trzy nowe kolekcje roślinne:

1.  Regionalna kolekcja starych odmian drzew i krzewów owocowych (tj. tradycyjny sad prezentujący 50 odmian jabłoni tj. Kronselska, Grawsztynek, Antonówka, Reneta, Kosztela Kulona, itp.).

2.  Kolekcja roślin użytkowych (tj. włóknodajnych, miododajnych, barwierskich, itp.).

3.  Kolekcja roślin tradycyjnych ogrodów przydomowych.

Tłem dla ww. kolekcji jest tradycyjna zagroda o architekturze charakterystycznej dla rejonu Polski Środkowej, na którą składają się: oryginalna przeniesiona z Ldzania chałupa pochodząca z przełomu XIX i XX w., stodoła będąca repliką zabytkowego budynku ze wsi Stanisławki oraz kamienna obórka.

Ważne informacje organizacyjne: w dniach 28, 29 i 30 lipca wstęp bezpłatny w godz. 9.00 do 20.00
Kontakt do Ogrodu Botanicznego

tel. 42 688 44 20

 
ZATOKA SPORTU (Politechnika Łódzka). PO RAZ PIERWSZY W URODZINY ŁODZI.
Zapraszamy do „Zatoki Sportu” i na spacer po kampusie
Sobota 29 lipca 2017 i Niedziela 30 lipca 2017
Obiekt: Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej – Zatoka Sportu
Godziny wycieczek: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Miejsce zbiórki: przy wejściu do obiektu (podcienia) od strony Kampusu B, al. Politechniki 10, wejście na teren Kampusu B od al. Politechniki
Zasady zwiedzania: na zwiedzanie nie obowiązują zapisy. Zwiedzanie jest otwarte dla wszystkich zwiedzających o wskazanych godzinach, ale odbędzie się w grupach 30 osobowych. Grupy będą formowane na miejscu w miarę zgłaszania się zwiedzających.
Atrakcje wycieczki: zwiedzanie podbasenia, prezentacja systemu uzdatniania wody basenowej, zwiedzanie hali basenowej i sal sportowych,  prezentacja przestrzeni pod ściankę wspinaczkową, prezentacje multimedialne.
Osoba do kontaktu w sprawie wycieczek po Zatoce Sportu: Zofia Zychla, e-mail: zofia.zychla@ p.lodz.pl

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt: Spacer z przewodnikiem po Kampusie B Politechniki Łódzkiej oraz zwiedzanie Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”

Godziny wycieczek: 10:00, 11:45, 13:30

Miejsce zbiórki: parking na Kampusie B przy ul. Wólczańskiej 223

Atrakcje wycieczki: Kampus B to wyjątkowy teren, na którym sąsiadują ze sobą zabytkowe wille i zrewitalizowane fabryki łódzkich fabrykantów z nowoczesnymi obiektami dydaktycznymi i badawczymi Politechniki Łódzkiej. Uczestnicy wycieczki będą mieli okazję zobaczyć architektoniczne perełki Łodzi m.in. willę i dom mieszkalny F.W. Schweikerta, zrewitalizowane budynki pofabryczne, w których mieszczą się dziś  biblioteka i wydziały, a także Centrum Technologii Informatycznych (organizatorzy nie przewidują wejścia do wnętrz budynków). Ostatnim punktem spaceru będzie możliwość zwiedzenia Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, którego oficjalne otwarcie nastąpi w październiku br.

Ważne informacje organizacyjne: Na wycieczki po Kampusie B nie obowiązują zapisy. Zwiedzanie Zatoki Sportu odbędzie się w grupach 30 osobowych, które zostaną uformowane po dotarciu do obiektu wśród uczestników wycieczki po Kampusie.

Kontakt w sprawie wycieczek po Centrum Akademickim z Zatoką Sportu: filip.podgorski@ p.lodz.pl

 
Odlotowy weekend na lotnisku!
Zwiedź najbardziej odlotowe miejsce w Łodzi

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Port Lotniczy Łódź

Godziny: ok. 20:30 – 21:00 (uzależnione od zmierzchu)

Adres: ul. Gen. Maczka 35, Terminal Pasażerski, przy wejściu VIP

Atrakcje: Odlotowe Kino – kino letnie zlokalizowane przy Terminalu Pasażerskim oraz Food trucki

Forma udziału: Bez zapisów dla wszystkich chętnych

O obiekcie: Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta zlokalizowany około 6 km od centrum Łodzi.  W 2005 roku rozbudowano drogę kołowania i powiększono płytę postojową do 26 000 m2, natomiast w 2006 roku wydłużono (do 2 500 m.) i poszerzono (do 45 m.) drogę startową. W czerwcu 2012 roku do użytku oddano nowy terminal pasażerski o powierzchni 26,5 tys. metrów kwadratowych. Posiada cztery kondygnacje. W środku terminala znajduje się 14 stanowisk check-in, jego roczna przepustowość to 1,5 do 2 mln podróżnych.
W listopadzie 2012 r. zaczęła działać nowa wieża kontroli lotów. W 2016 roku oddano do użytku nowa płytę postojową, która powstała w wyniku połączenie dotychczasowych płyt PPS1 i PPS2. Łódzki port jest zdolny do obsługi samolotów klasy Boeing 737, 757, 767, Airbus A320, A330, MD80.

Ważne informacje organizacyjne:  wstęp wolny wszystko odbywa się w strefie ogólnodostępnej

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt: Port Lotniczy Łódź

Godziny wycieczek i innych atrakcji:

Godziny wycieczek: 8.00, 11.00, 13.45, 17.00

Odlotowe Kino: ok. 20:30 – 21:00 (uzależnione od zmierzchu)

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem:

Wycieczki – ul. Gen. Maczka 35,  przy biurze przepustek (brama B-1) – obok Aeroklubu Łódzkiego i starego terminalu

Odlotowe kino – ul. Gen. Maczka 35, Terminal Pasażerski, przy wejściu VIP

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia :

Wycieczki – zapoznanie się z zasadami funkcjonowania lotniska, z pracą poszczególnych działów, wizyta w Lotniskowej Straży Pożarnej, zwiedzanie Zaplecza Warsztatowo – Technicznego, oglądanie samolotów Aeroklubu oraz Bartolini Air ustawionych na płycie lotniska, LPR.

Odlotowe Kino – kino letnie zlokalizowane przy Terminalu Pasażerskim oraz Food trucki

Forma udziału:

Wycieczki – Zapisy telefonicznie w Informacji Lotniskowej, tel. +48 42 683 52 55 w godz. 8-20. Wymagane podanie: w przypadku dzieci – imię i nazwisko oraz wiek, w przypadku osób dorosłych – imię i nazwisko oraz numer dowodu osobistego (warunek konieczny). Grupy mogą liczyć max. 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Odlotowe kino – wstęp wolny

Ważne informacje organizacyjne: Dla uczestników wycieczek – Każda osoba dorosła musi mieć przy sobie dowód osobisty (sprawdzanie zgodności danego uczestnika z listą), brak dowodu spowoduje wykreślenie z listy uczestników. Nie ma możliwości zamiany osób, wchodzą tylko i wyłącznie osoby uwzględnione na liście. Każda osoba może posiadać tylko jedno opakowanie napoju (wykluczamy opakowanie szklane). Zdjęcia można robić wszędzie z wyjątkiem punktu kontroli bezpieczeństwa. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia wchodzi pod opieką dorosłych.

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek:

Wstęp wolny

Cały dzień w Terminalu pasażerskim odbywać się będzie:

– wystawa zdjęć spoterskich – zlokalizowana na tarasie widokowy

– pokazy sprzętu Straży Granicznej;

– możliwość obserwowania szkoleń przeprowadzanych na symulatorach lotu (Bartolini Air).

– cały dzień dostępne będą Food Trucki.

Niedziela, 30 lipca 2017 r. 

Obiekt: Port Lotniczy Łódź

Godziny wycieczek: 8.00, 10:00, 13:00, 16:30

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: ul. Gen. Maczka 35,  przy biurze przepustek (brama B-1) – obok Aeroklubu Łódzkiego i starego terminalu

Atrakcje wycieczki: Wycieczki – zapoznanie się z zasadami funkcjonowania lotniska, z pracą poszczególnych działów, wizyta w Lotniskowej Straży Pożarnej, zwiedzanie Zaplecza Warsztatowo – Technicznego, oglądanie samolotów Aeroklubu oraz Bartolini Air ustawionych na płycie lotniska, LPR.

Forma udziału: Zapisy telefonicznie w Informacji Lotniskowej, tel. +48 42 683 52 55 w godz. 8-20. Wymagane podanie: w przypadku dzieci – imię i nazwisko oraz wiek, w przypadku osób dorosłych – imię i nazwisko oraz numer dowodu osobistego (warunek konieczny). Grupy mogą liczyć max. 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ważne informacje organizacyjne: Każda osoba dorosła musi mieć przy sobie dowód osobisty (sprawdzanie zgodności danego uczestnika z listą), brak dowodu spowoduje wykreślenie z listy uczestników. Nie ma możliwości zamiany osób, wchodzą tylko i wyłącznie osoby uwzględnione na liście. Każda osoba może posiadać tylko jedno opakowanie napoju (wykluczamy opakowanie szklane). Zdjęcia można robić wszędzie z wyjątkiem punktu kontroli bezpieczeństwa. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia wchodzi pod opieką dorosłych.

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek:

Wstęp wolny

Cały dzień w Terminalu pasażerskim odbywać się będzie:

– wystawa zdjęć spoterskich – zlokalizowana na tarasie widokowy

– pokazy sprzętu Straży Granicznej;

– możliwość obserwowania szkoleń przeprowadzanych na symulatorach lotu (Bartolini Air).

– cały dzień dostępne będą Food Trucki.

Kontakt ws. wycieczek: W Informacji Lotniskowej, tel. +48 42 683 52 55 w godz. 8-20.

 
Bionanopark. Piknik naukowy.
„Bionanochill”, czyli piknik naukowy w Bionanoparku

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Bionanopark sp. z o.o.

Godziny pikniku: 10.00-15.00

Wejście na piknik: wejście główne do budynku B Bionanoparku, ul. Dubois 114/116

Atrakcje pikniku:

10.00 – 15.00 – Warsztaty młodego naukowca (pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych wykonywane przez naukowców Bionanoparku)

10.00 – 15.00 – Bionanoquiz (gigantyczna gra planszowa – aby pokonywać kolejne etapy, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania z ogólnej wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej)

10.00 – 15.00 – Logiczne wygibasy (zagadki logiczne do rozwiązania pod opieką naukowców Bionanoparku)

12.00 – 12.30 – Dyktando molekularne (dyktando o przygodach Mikrobiomka)

10.00 – 15.00 – Wirtualna podróż z InPlanner (Dzięki wykorzystaniu specjalnych gogli będzie można wybrać się w trójwymiarową rzeczywistość)

Oprócz tego serwowanie soków dymiących parą w wyniku styczności z suchym lodem i wypoczynek na terenach zielonych wokół kompleksu.

Forma udziału: Zapisy obowiązują na warsztaty młodego naukowca

Zapisy w dniach 17-26 lipca pod mailem media@ bionanopark.pl (max. 30 osób co godzinę)

O obiekcie: Bionanopark jest parkiem naukowo-technologicznym z atrakcyjną ofertą badawczą, inwestycyjną oraz inkubacyjną skierowaną do firm i instytucji działających w obszarze zaawansowanych technologii. Jego podstawowym obszarem działalności są wyspecjalizowane laboratoria bio- i nanotechnologiczne:

·        Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej

·        Biotechnologii Przemysłowej

·        Badań Strukturalnych Nanomateriałów

·        Medycyny Spersonalizowanej

·        Biosensorów i Elektroniki Organicznej

·        Autentykacji Produktów

·        Biotechnologii Molekularnej (Biotechnologiczne)

·        Symulacji Molekularnych

Ważne informacje organizacyjne: Wiek uczestników: minimum 4 lata, istnieje możliwość robienia zdjęć

Kontakt:

Sekretariat Bionanoparku: 42 280 76 76

media@ bionanopark.pl

 
Muzeum Miasta Łodzi i „Dętka”
Zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi i „Dętki”
 

Sobota i Niedziela, 29 – 30 lipca 2017

MUZEUM ZA ZŁOTÓWKĘ!

Wstęp do Muzeum Miasta Łodzi wraz z ogrodem w cenie 1 zł w godz. 12 – 18

Wstęp do Muzeum Kanału „Dętka” w cenie 1 zł w godz. 12 – 18.30 (ostatnie wejście o godz. 18.15)

Sobota, 29 lipca 2017 

Wycieczki po Muzeum Miasta Łodzi, siedziba główna Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Poznańskich, ul. Ogrodowa 15

Godziny wycieczek: 12:30; 14:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: hol główny pałacu, ul. Ogrodowa 15 (przy makiecie dawnej Łodzi)

Atrakcje wycieczki: oprowadzanie po siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskich – zwiedzanie wnętrz fabrykanckiego pałacu oraz wybranych wystaw poświęconych wybitnym łodzianom; projekcje filmów; wykład; możliwość indywidualnego zwiedzania pałacu, ogrodu oraz Muzeum Kanału „Dętka” w obniżonej cenie

Forma udziału: Zapisy na oprowadzania do dnia 28.07 (do godz. 16:00) pod nr tel. 42 254 90 11 lub mailowo na adres: wycieczki@ muzeum-lodz.pl, koszt uczestnictwa: bilet normalny – 3 zł, bilet ulgowy – 1 zł

O obiekcie: Muzeum Miasta Łodzi ma swą siedzibę w jednym z najbardziej efektownych budynków Łodzi, dawnym Pałacu Poznańskich. Pałac wraz z ogrodem usytuowany jest w północnej części miasta, w bliskim sąsiedztwie budynków fabrycznych i domów robotniczych. Wraz z nimi tworzy zespół fabryczno-rezydencjonalny. Początek tej monumentalnej budowli dał narożny, piętrowy, murowany dom mieszkalny o ściętym narożniku wraz z wolno stojącymi zabudowaniami – parterową farbiarnią, drewnianymi budynkami gospodarczymi, placem i ogrodem, które Izrael Poznański zakupił w 1877 roku. Nieruchomość z czasem zmieniała się w kompleks pałacowo-ogrodowy, kilkakrotnie przekształcany w miarę zmieniającego się statusu społecznego rodziny Poznańskich. Budowa rezydencji, często porównywanej do paryskiego Luwru, służyła łódzkiej burżuazji przemysłowej do osiągnięcia prestiżu i utrwalenia swojej tożsamości.

Pałac zaprojektowany był pierwotnie jako oparta o wzorce renesansu francuskiego budowla o charakterze reprezentacyjno-handlowym i mieszkalnym. Autorem projektu, który nie został w pełni zrealizowany, był architekt miasta Hilary Majewski. Pałac zaczął zyskiwać obecną formę w wyniku przebudowy w 1898 roku według projektu Juliusza Junga i Dawida Rosenthala. Decyzja o kolejnej modernizacji została podjęta w 1901 roku już po śmierci Izraela Poznańskiego (zm. w 1900 roku). Projektował i realizował ją Adolf Zelingson, a nadzór nad nią przyjął Franciszek Chełmiński. Prace ukończono w 1903 roku. W tym czasie rezydencja uzyskała kształt architektoniczny podobny do dzisiejszego.

Ważne informacje organizacyjne: budynki nie są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności; możliwe oprowadzanie po Pałacu Poznańskich w j. polskim i j. angielskim, możliwe udostępnienie pomocy dla osób z dysfunkcją wzroku

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek:

1. „Łódzki przemysł w PRLu” – wykład z prezentacją pamiątek o godz. 16:00 w Sali Lustrzanej, koszt uczestnictwa: bilet normalny – 3 zł, bilet ulgowy – 1 zł, prowadzenie: Cezary Pawlak

2. Projekcja filmów o Łodzi w godz. 12:00-18:00 w pracowni edukacyjnej w siedzibie głównej MMŁ, koszt uczestnictwa: w ramach biletu wstępu do siedziby głównej

„Niezliczone trzyszczą źródła” (15’)

„Bogactwo Łodzi” (18’)

„Zaginiony kwartał Łodzi” (16’)

„Powrót do Ziemi Obiecanej” (16’)

Niedziela, 30 lipca 2017 r. 

Obiekt: siedziba główna Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Poznańskich, ul. Ogrodowa 15

Godziny wycieczek: 12:30; 14:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: hol główny pałacu, ul. Ogrodowa 15 (przy makiecie dawnej Łodzi)

Atrakcje wycieczki: oprowadzanie po siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskich – zwiedzanie wnętrz fabrykanckiego pałacu oraz wybranych wystaw poświęconych wybitnym łodzianom; projekcje filmów; wykład; możliwość indywidualnego zwiedzania pałacu, ogrodu oraz Muzeum Kanału „Dętka” w obniżonej cenie

Forma udziału: Zapisy na oprowadzania do dnia 28.07 (do godz. 16:00) pod nr tel. 42 254 90 11 lub mailowo na adres: wycieczki@ muzeum-lodz.pl, koszt uczestnictwa: bilet normalny – 3 zł, bilet ulgowy – 1 zł

Ważne informacje organizacyjne: budynki nie są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności; możliwe oprowadzanie po Pałacu Poznańskich w j. polskim i j. angielskim, możliwe udostępnienie pomocy dla osób z dysfunkcją wzroku

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek

1.  „Średniowieczna metryka Łodzi wielkoprzemysłowej i jej dziedzictwo” – wykład o godz. 16:00 w Sali Lustrzanej, koszt uczestnictwa: bilet normalny – 3 zł, bilet ulgowy – 1 zł, prowadzenie: Cezary Pawlak

2.  Projekcja filmów o Łodzi w godz. 12:00-18:00 w pracowni edukacyjnej w siedzibie głównej MMŁ, koszt uczestnictwa: w ramach biletu wstępu do siedziby głównej

„Niezliczone trzyszczą źródła” (15’)

„Bogactwo Łodzi” (18’)

„Zaginiony kwartał Łodzi” (16’)

„Powrót do Ziemi Obiecanej” (16’)

Kontakt: 42 254 90 00

 
Muzeum Kinematografii w Łodzi za złotówkę! Wyjątkowa gra filmowa.
Zagraj w grę miejską, obejrzyj film i wystawę

Piątek, 28 lipca 2017

Polówka na Starym Rynku

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek:

Nazywam się Bond… James Bond, godz. 21.00

Na Starym Rynku w Łodzi odbędzie się pokaz plenerowy filmu W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (1969), USA, Wielka Brytania; 140′

Jedyny film George’a Lazenby’ego w roli Jamesa Bonda i jedyny film, w którym agent 007 się ożenił.

Seans pełnometrażowy będzie poprzedzony prelekcją tematyczną i konkursami dla widzów oraz pokazem filmu krótkometrażowego z cyklu Było nie było, zrealizowanego w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Film wyświetlimy na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce o powierzchni niemal 100 m2, z użyciem wysokiej klasy sprzętu projekcyjnego i nagłośnieniowego, a także profesjonalnej mobilnej kabiny projekcyjnej. Na widzów będzie czekało 200 krzeseł.

Seans jest współfinansowany ze środków Miasta Łódź

Sobota i niedziela, 29-30 lipca 

Wstęp do muzeum za złotówkę.

Z okazji urodzin Łodzi bilet do muzeum przez 2 dni kosztować będzie 1 zł.

Ponadto w ramach biletu zorganizowane będą oprowadzania z przewodnikiem.

Start grup w obu dniach o godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15,00, 16,00, 17.00.

Zbiórka w recepcji muzeum.

Sobota, 29 lipca 2017

Filmowa gra miejska

Gra odbędzie się 3 razy. Start o godzinach: 11.00, 12.30, 14.00

Początek gry: przy budynku YMCA, ul. Moniuszki 4a

Atrakcje wydarzenia : gra miejska odkrywająca historię miejsca (ul. Moniuszki), jak i miasta, z naciskiem na filmową przeszłość Łodzi

Forma udziału: zapisy w kasie Muzeum Kinematografii w Łodzi, tel. 42 203 24 50 w dniach 14-28.07 b.r.

O obiekcie: Ul. Moniuszki to jedna z krótszych, ale zarazem najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym ulic Łodzi. Ma ona wyjątkowo filmowy klimat, bowiem wiele produkcji zarówno polskich, jak i zagranicznych było realizowanych w jej obrębie (np. Ziemia obiecana, Aktorzy prowincjonalni).

Ulica ma także bardzo interesującą historię (m.in. była pierwszą ulicą z latarniami elektrycznymi w Łodzi). Znana niegdyś jako pasaż Meyera, z pięknymi willami pochodzącymi z końca XIX w., jest elementem łódzkiego dziedzictwa.

Atrakcyjność ulicy wzbogacają miejsca związane z powojennym, filmowym (czy szerzej – artystycznym) życiem Łodzi, takie jak: kultowa Honoratka, czy Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima.

Ważne informacje organizacyjne: gra przeznaczona jest dla osób pełnoletnich; odbędzie się w trzech turach – na każdą turę przewidujemy maksymalnie 20 uczestników.

Inne atrakcje:

Projekcja filmu Miasto snu, godz. 18.00

Miasto snu to interdyscyplinarny projekt Justyny Apolinarzak i Marty Ostajewskiej – filmowa impresja animowana, budująca oniryczną wizję miasta. Pokazowi animacji Miasto snu towarzyszy prezentacja Notesów snów, pokaz dokumentu LDZ Miasto snu Sebastiana Kwidzińskiego oraz improwizacja na słowa, obrazy i dźwięki, a także performance Ewy Bloom-Kwiatkowskiej Krąg, czyli kto ma urojone lęki zasługuje na prawdziwe.

Animacja powstała w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi i stypendium MKiDN.

wstęp wolny

Niedziela, 30 lipca 2017 r.

Zwierciadło Bergmana – wernisaż wystawy o godz. 17.00

Muzeum Kinematografii w Łodzi 30 lipca – dokładnie w 10. rocznicę śmierci Ingmara Bergmana – otworzy wystawę Zwierciadło Bergmana, przygotowaną pod opieką merytoryczną prof. Tadeusza Szczepańskiego, wybitnego znawcy twórczości reżysera, wykładowcy łódzkiej Szkoły Filmowej. Na wystawie pokażemy materiały ze zbiorów własnych Muzeum, z archiwum prywatnego Tadeusza Szczepańskiego, oraz pozyskane m.in. z Ambasady Szwecji, Fundacji Bergmana (Stiftelsen Ingmar Bergman), Sjöberg Bildbyrå, Svensk Filmindustri i Filmoteki Narodowej. Prezentujemy warsztat twórczy reżysera, jego podejście do scenariusza, inscenizacji, pracy z aktorem, zobrazujemy również polską recepcję twórczości autora Szeptów i krzyków.

Wstęp wolny
Kontakt: tel. 42 674 10 59

 
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Geyer, polówka i gra miejska!
Odwiedź skansen i Białą Fabrykę! Przyjdź na koncert w ramach Geyer Music Factory!

Piątek, 28 lipca 2017

Muzeum otwarte dla zwiedzających w godzinach od 12 do 17

Sobota, 29 lipca 2017

Muzeum otwarte dla zwiedzających  w godzinach od 12 do 19

 Bilet wstępu do Muzeum – 1 zł.

Dodatkowa atrakcja w ramach biletu – gra terenowa w skansenie

Specjalnie z okazji URODZIN ŁODZI do biletu wstępu na Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej dołączana będzie mapa gry terenowej. Zadaniem uczestników jest podążanie wyznaczonym szlakiem i realizacja poszczególnych zadań. Mapa ilustruje pojęcia i ciekawostki związane z tekstylnym rękodziełem i rzemiosłami dawnej Łodzi.

Niedziela, 30 lipca 2017

Muzeum otwarte dla zwiedzających w godzinach od 9 do 17

 Bilet wstępu do Muzeum – 1 zł.

Dodatkowa atrakcja w ramach biletu – gra terenowa w skansenie

Specjalnie z okazji URODZIN ŁODZI do biletu wstępu na Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej dołączana będzie mapa gry terenowej. Zadaniem uczestników jest podążanie wyznaczonym szlakiem i realizacja poszczególnych zadań. Mapa ilustruje pojęcia i ciekawostki związane z tekstylnym rękodziełem i rzemiosłami dawnej Łodzi.

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Godzina atrakcji: 21:00

Miejsce zbiórki: ul. Piotrkowska 282

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: koncert w ramach Geyer Music Factory, Joanna Trzepiecińska & Bogdan Hołownia „Miłość swe humory ma”

Joanna Trzepiecińska – śpiew

Bogdan Hołownia – fortepian

Paweł Pańta – kontrabas

Robert Murakowski – trąbka

Recital Joanny Trzepiecinskiej – aktorki Teatru Polskiego w Warszawie. Po sukcesie recitalu „Żarcik a aropos”, z którym występowała w kraju i zagranicą, a także na deskach macierzystego teatru, tym razem możemy ją podziwiać w programie stworzonym w oparciu o piosenki Agnieszki Osieckiej. Różnorodność twórczości autorki pozwoliła skomponować recital mieniący się emocjonalnymi barwami, wywołujący na twarzy słuchaczy zarówno serdeczny uśmiech, jak i prawdziwe wzruszenie. Joanna Trzepiecińska z wielką wrażliwością, aktorskim pazurem i wokalnym kunsztem posługuje się strofami Osieckiej, by opowiedzieć o blaskach i cieniach miłosnych perypetii. Recital “Miłość swe humory ma” to z pewnością prawdziwa gratka zarówno dla miłośników piosenki z dobrym tekstem, sympatyków twórczości Agnieszki Osieckiej, jak i wymagających melomanów.

Forma udziału: impreza biletowana, ceny biletów: 20 PLN miejsce siedzące, 15 PLN miejsce stojące.

Bilety w sprzedaży w kasie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz na stronie internetowej bilety24.pl.

O obiekcie: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej „sztukę włókna”. Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej oraz Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Godzina atrakcji: 14.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: parter budynku D, przy kasie biletowe, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282

Atrakcje: Warsztaty „Pamiątka malowana nitką”. Chcecie poznać tajemnice tradycyjnego, ręcznego haftu? Dowiedzieć się, co to jest mulina i jak się oblicza nitki? Jeśli tak, to warsztaty hafciarskie „Pamiątka malowana nitką” są dla Was. Pod czujnym okiem członkiń łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa”, będziemy zgłębiać tajniki haftu krzyżykowego – przeniesiemy się do czasów, w których „malowanie” przy pomocy igły i nitki było prawdziwym majstersztykiem. Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z haftem jak i tych bardziej doświadczonych w tej, wymagającej cierpliwości technice. Zajęcia trwają 1,5 godz. Oferta jest adresowana do osób od 10 roku życia.

Forma udziału w warsztatach: Zapisy w dniach 3 – 22 lipca pod nr tel.: 42 683 26 84 w. 256 lub 250, tel. kom. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.) Ilość miejsc: 12

Sobota, 29 lipca 2017

POLÓWKA

Godzina atrakcji: 21.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, wejście od ulicy Milionowej

Atrakcje: Polówka, film „Projektantka” (The Dressmaker)

Reżyseria: Jocelyn Moorhouse
Produkcja: Australia (2015)
Gatunek: dramat, komedia
Czas: 118′

Po latach zdobywania doświadczenia w najlepszych paryskich domach mody Tilly Dunnage (Kate Winslet) powraca do rodzinnego miasteczka w Australii, z którego jako dziecko uciekła oskarżona o morderstwo. Chce pogodzić się ze swoją schorowaną, ekscentryczna matką (Judy Davis) i wyjaśnić wydarzenia z przeszłości. Przy okazji, uzbrojona w maszynę do szycia, wytacza prywatną wojnę złym gustom i brakowi elegancji…

Forma udziału: udział bezpłatny

Niedziela, 30 lipca 2017 r.

AKCJA ARTYSTYCZNA

Obiekt: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Godziny atrakcji: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, ul. Piotrkowska 282

Atrakcje: WPLEĆ SIĘ – akcja artystyczno-animacyjna. W przestrzeni Skansenu zostanie umieszczona dużych rozmiarów kanwa i ponad 3 km sznurka. Używając techniki haftu i pracy własnych rąk uczestnicy, niezależnie od wieku oraz umiejętności będą tworzyli wspólną instalację. Warsztat poprzedzony będzie wizytą i oprowadzaniem po wystawie„RZEMIOSŁA DAWNEJ ŁODZI. PRACOWNIA HAFTU MASZYNOWEGO”. Sznurek i kanwa stworzą punkt wyjścia do myślenia o komunikacji, zawiązywaniu znajomości, sieci kontaktów i wspólnym działaniu.

Forma udziału: bez zapisów

Kontakt: tel. 42 684 33 55

 
Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Podejmij wyzwanie Pokoju Zagadek.
Warsztaty i spacery

Sobota, 29 lipca 2017 

Spacer: Powrót do średniowiecznej Łodzi

Godzina: 11.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: siedziba główna Muzeum, ul. Gdańska 13

Atrakcje: spacer „Czarownice, wierzby i rzeka Łódka” – Zwiedzanie terenów dawnego, średniowieczno-nowożytnego miasta Łodzi. Poznanie warunków rozwoju miasta przed 1823 r. oraz alternatywnych losów, gdyby nie rozwinął się na tym terenie przemysł włókienniczy.

Trasa: Kościół św. Józefa, Stare Miasto, Plac Kościelny, Dolina Rzeki Łódki.

Czas trwania – ok. 2 godz

Forma udziału: bez zapisów

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek:

Godz. 11.00 – warsztaty dla rodziców z dziećmi – „Pobyt Józefa Piłsudskiego w Łodzi”. Warsztaty dla dzieci i młodzieży (malowanki i rebusy), połączone z krótką prelekcją na temat pobytu Marszałka w Łodzi.

            Miejsce: siedziba główna Muzeum, Gdańska 13.

            Czas trwania – ok. godziny.

Godz. 11.00 – spotkanie z weteranami misji pokojowych i stabilizacyjnych ONZ zrzeszonych w Łódzkim Kole Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

            Miejsce: siedziba główna Muzeum, Gdańska 13.

            Czas trwania: jeden pokaz ok. 1,5 godz. (planowane 2 pokazy)        

Godz. 12.00-18.00 – pokój zagadek typu escape-room – oparta na skojarzeniach i wiedzy humanistycznej gra-zabawa dla młodzieży i dorosłych.

            Miejsce: siedziba główna Muzeum, Gdańska 13.

            Czas trwania: ok. 40 min. (jedna grupa)

Zasady udziału w warsztatach: bez zapisów

Godz. 22.00-24.00 – „Spędź noc w więzieniu przy Gdańskiej…!” – nocne zwiedzanie wystawy poświęconej historii budynku przy Gdańskiej 13 – dziś siedziby głównej MTN, w latach 1885-1953 więzienia. Uczestnicy dowiedzą się: kto i za co trafiał do więzienia oraz, jakie warunki w nim panowały. Usłyszą historię ludzi przetrzymywanych w więzieniu w różnym okresie, na przestrzeni 50. lat: w okresie carskim, II Rzeczpospolitej, II wojny światowej oraz w okresie powojennym, do 1953 r. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną możliwość wejścia do zrekonstruowanych na wystawie cel więziennych, zajrzeć do kibitki, karceru oraz przejść się po spacerniaku. Dodatkowo uczestnicy będą częstowani sucharami oraz czarną kawą.

            Miejsce: siedziba główna MTN, Gdańska 13.

            Czas oprowadzania: ok. 1 godz.

            Zasady oprowadzania: pierwsze oprowadzanie rozpocznie się o 22.00

            W zależności od zebrania się następnych grup, kolejne wycieczki mogą odbyć się o godz. 22.30 lub 23.00 w zależności                  liczby chętnych.

Forma udziałów: bez zapisów

Kontakt: tel. 42 632 71 12

 
Escape room

Sobota i Niedziela, 29 – 30 lipca 2017 r. 

Obiekt: Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: 12.00-18.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: siedziba główna Muzeum, ul. Gdańska 13

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: pokój zagadek typu escape-room, oparta na skojarzeniach i wiedzy humanistycznej gra-zabawa dla młodzieży i dorosłych. Czas trwania ok. 40 min.

Forma udziału: bez zapisów, w miarę gromadzenia się uczestników kolejne grupy startować będą co 40 min.

Inne atrakcje proponowane: Ponadto przez cały weekend (28-30 lipca) w siedzibie głównej Muzeum zwiedzającym zostanie udostępniona część makiety Litzmannstadt-Getto (fragment zawierający m.in. Plac Kościelny oraz obszar dzisiejszego Parku Staromiejskiego). Zrealizowana do tej pory makieta  na co dzień prezentowana jest w Oddziale Stacja Radegast

Kontakt: tel. 42 632 71 12

 
Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Sobota ze streetartem.
Teatr Nowy zaprasza na pokaz filmów i warsztaty

Sobota, 29 lipca 2017

Zapraszamy na rodzinne warsztaty streetartu

Obiekt: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Godziny warsztatów: 11.00-17.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: ul. Zachodnia 93, przy wejściu do Malej Sali Teatru

Atrakcje: #nowystreetart – warsztaty rodzinne

 Zorak – warsztaty beatbox

ilość uczestników: grupa do 50 osób

wstęp: bezpłatny, zapisy przyjmowane są do 28.07 do godz. 16:00 pod adresem promocja@ nowy.pl

 Zorak – właściwie Marcin Szymański, urodzony 11 marca 1986, polski beatboxer i raper. Mistrz Polski WBW Beatbox Battle 2008. Członek zespołów Broklin, Sound-Busters, NTK oraz Tabasko.

beatbox – forma rytmicznego tworzenia dźwięków – np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt, scratchy za pomocą narządów mowy – ust, języka, krtani, gardła czy przepony. Technika, przez niektórych określana jako hip-hopowy odwrót od maszyn poprzez naśladowanie głosem rytmów i dźwięków, paradoksalnie inspirowana jest estetyką maszynistyczną.

Art. Of Breaking – warsztaty breakdance

wstęp: bezpłatny, bez rezerwacji miejsc

Fundacja „Art of Breaking” tworzona jest przez ludzi pełnych pasji, energii i uśmiechu. Jej powołaniem od samego początku jest: „Kształtowanie postaw młodych osób poprzez rozwój ich pasji!”.

breakdance – rodzaj specyficznego i unikatowego tańca z dużą liczbą elementów siłowo-sprawnościowych, oraz kroków wykonywanych „w parterze”, czyli rękami i nogami (a często całym ciałem) na ziemi. Taniec ten narodził się w latach 70. w Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku i jest on jednym z czterech podstawowych i nieodłącznych elementów kultury hip hop obok rapu, DJingu (turntablismu) oraz graffiti.

Egon Fietke – warsztaty graffiti

ilość uczestników: grupa stała 20 osób – zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy

wstęp: bezpłatny, zapisy przyjmowane są do 28.07 do godz. 16:00 pod adresem promocja@ nowy.pl

Egon Fietke – Andrzej Miastkowski, urodzony w 1967 roku w Łodzi. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Początki jego streetartowej działalności miały miejsce w Gdańsku. Aktywnie współtworzył pierwszą falę polskiego graffiti sprayowo-szablonowego.

graffiti – nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń lub – rzadziej – za zgodą albo na zamówienie właściciela pomalowanego obiektu.

Forma udziału: zapisy do 28.07 do godz. 16.00 pod adresem promocja@ nowy.pl

Warsztaty Beatbox grupa może liczyć do 50 osób.

Pozostałe warsztaty grupy do 20 osób

Ważne informacje organizacyjne: zapraszamy rodziców z dziećmi, dzieci i młodzież UWAGA! Wygodny ubiór, który może się pobrudzić

Niedziela, 30 lipca 2017

Zapraszamy na pokaz filmów „Złe miasto”

Obiekt: : Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Mała Sala, ul. Zachodnia 93

Godziny atrakcji: godz. 15:00

Atrakcje: Pokaz filmów dokumentalnych z cyklu „Złe miasto” (96 min.) w reż. Andrzeja Barta. Rozmowa z Andrzejem Bartem.

Forma udziału: bez zapisów

Ważne informacje organizacyjne: zapraszamy widzów dorosłych

Kontakt: tel. 42 633 33 72
Teatr Powszechny w Łodzi od kulis. Noc awangardy.
Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza!

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Teatr Powszechny w Łodzi

Godziny wycieczek: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: Zwiedzanie Teatru Powszechnego od kulis, Lekcja teatralna poświęcona historii Teatru Powszechnego, lekcja o kurtynie „ Zdumiewająco nieprzemysłowy Duch” oraz warsztaty teatralny z elementarnymi zadaniami aktorskimi

Forma udziału: Bez zapisów, wstęp wolny, dla widzów indywidualnych i grup zorganizowanych

O obiekcie: Teatr Powszechny w Łodzi, jeden z trzech miejskich teatrów dramatyczny w mieście, działający od 1945 roku w budynku przy ul. Legionów 21. Od 1995 roku Teatrem kieruje Ewa Pilawska, która nadała mu bardzo wyraźne logo artystyczne, tworząc z niego teatr komediowy. To dzięki jej staraniom w listopadzie 2010 roku powstała współfinansowana ze środków unijnych, Mała Scena, o którą Teatr Powszechny zabiegał przeszło 60 lat. Ewa Pilawska powołała również do życia Polskie Centrum Komedii, upominające się o styl i gust komedii i realizujący Ogólnopolski konkurs na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”. Ewa Pilawska stworzyła tu również jedyny w Polsce i unikatowy w Europie „Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących”. Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych i autorskiego cyklu edukacyjnego „Dziecko w sytuacji”.

Ważne informacje organizacyjne: bez ograniczenia wieku, czas trwania jednej wycieczki ok. 1 godz.
Inne atrakcje tego dnia: Zapraszamy na Dużą Scenę Teatru Powszechnego na kultowy spektakl pt. „Szalone nożyczki” na godz. 19, bilety w specjalnej cenie 25 zł.

Sobota, 29 lipca 2017 r.

Obiekt: Teatr Powszechny w Łodzi

Godzina: od 22.00

Atrakcje lub wydarzenia: „Nocne odczytywanie awangardy” – czytanie performatywne esejów Antonina Artauda, Piny Bausch, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora, zaliczanych do grona najważniejszych przedstawicieli teatralnej awangardy. Prezentowane teksty nawiązują do multimedialnej wystawy „Awangarda to stan umysłu”, przygotowanej wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Teksty odczytywać będą aktorzy Teatru Powszechnego – Jarosława Dziedzica, Michał Lacheta i Arkadiusz Wójcik.

Forma udziału: Bez zapisów, wstęp wolny, dla widzów indywidualnych i grup zorganizowanych. Wydarzenia odbywają się równolegle w godz. 22.00 – 24.00

Ważne informacje organizacyjne: bez ograniczenia wieku

Inne atrakcje tego dnia: Zapraszamy na Dużą Scenę Teatru Powszechnego na kultowy spektakl pt. „Szalone nożyczki” na godz. 19, bilety w specjalnej cenie 25 zł.

Niedziela, 30 lipca 2017 r.

Atrakcje: Spektakl „Pomoc domowa” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego

Miejsce: Rynek Manufaktura, ul. Drewnowska 58

Godzina: 17:00

Forma udziału: bezpłatne wejściówki na spektakl będą rozdawane w Manufakturze 27 lipca godz. 14.00 i 19.00

Ważne informacje organizacyjne: bez ograniczenia wieku

Inne atrakcje tego dnia: Zapraszamy na Dużą Scenę Teatru Powszechnego na kultowy spektakl pt. „Szalone nożyczki” na godz. 19, bilety w specjalnej cenie 25 zł.

Kontakt: tel. 42 632 38 87

 
Teatr Muzyczny w Łodzi. Za kulisami.
Zapraszamy na spacery po kulisach Teatru Muzycznego w Łodzi!

Sobota i Niedziela, 29 – 30 lipca 2017 

Obiekt: Teatr Muzyczny w Łodzi

Godziny wycieczek: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: foyer Teatru Muzycznego w Łodzi, ul.Północna 47/51

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia : zwiedzanie sceny i zaplecza teatru, o godzinie 14.30 spotkanie z solistką teatru Emilią Klimczak

Forma udziału: zapisy na maila: promocja@ teatr-muzyczny.lodz.pl (zwiedzanie w grupach do 20 osób)

O obiekcie: Teatr Muzyczny w Łodzi upowszechnia polską i światową kulturę muzyczną – wystawiając operetki, musicale, komedie, widowiska i bajki muzyczne. Spektakle i artyści Teatru są laureatami wielu nagród krajowych i zagranicznych. W ciągu swojej działalności Teatr przygotował ponad dwieście premier. Jest instytucją kultury, która służy mieszkańcom całego regionu łódzkiego. W latach 2007-2011 odbył się generalny remont teatru. Rozbudowano część skrzydła zachodniego, część frontową (od strony ul. Północnej) mieszczącą hall szatniowy i foyer dla widzów oraz część południową.

Ważne informacje organizacyjne: można robić zdjęcia, jedna osoba może zapisać maksymalnie do 4 osób, tel. 42 678 35 11 w. 328

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek: (14.30) spotkanie z solistką teatru Emilią Klimczak

Miejsce spotkania: stara sala baletowa

Kontakt: tel. 42 678 26 12 promocja@ teatr-muzyczny.lodz.pl

 
W garderobie „Arlekina”.
Przebierz się za postać z bajki w garderobie Teatru Lalek im. H. Ryla w Łodzi

Sobota, 29 lipca 2017 i Niedziela, 30 lipca 2017 r.

Obiekt: Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi

Godziny atrakcji: 10-17 (Sala Kameralna)

Adres: ul. Wólczańska 5, 90-718 Łódź

 Nazwa wydarzenia: STUDIO „SZAFA A!”

 W Teatrze Lalek Arlekin z okazji Urodzin Łodzi zostanie zaaranżowana na Scenie kameralnej garderoba teatralna, wyposażona w różnego typu rekwizyty, pochodzące z przedstawień teatru.

 Widzowie, zarówno dzieci, jak i dorośli, będą mieli możliwość wcielić się w postaci z bajek i przez chwilę stać się częścią teatralnej rzeczywistości. Do dyspozycji gości przygotowane będą dziesiątki akcesoriów: peruk, masek, rozmaite rodzajów lalek, tj. jawajki, kukły, pacynki i marionetki a także wiele autentycznych kostiumów, w których aktorzy występowali na scenie.

 Ponadto, zaaranżowane będzie mini studio fotograficzne a w nim ustawione, m.in. lustro, ekran, jako tło a także specjalnie przygotowane fotograficzne ramy, które dadzą możliwość uwiecznienia się w wybranych kostiumach i rolach. Asystentką widzów będzie m.in. garderobiana teatru, która pomoże skomponować postać z ulubionej bajki.

Elementy scenografii i kostiumy pochodzić będą z następujących sztuk:

„Wyspa Demonów” – Joanna Hrk

„Byczek Fernando” – Maria Balcerek

„O królewnie co spać nie chciała” – Mikołaj Malesza

„Książe Portugalii” – Grażyna Żubrowska

„Kot w butach” – Marika Wojciechowska

„Niebieski piesek” – Joanna Hrk

„O roku ów” – Maria Balcerek

„Koziołek Matołek” – Jerzy Czerwiński

„Nowe szaty króla” – Elżbieta Iwona Dietrych

„Alicja w krainie czarów” – Marta Tomczak

„Piotruś Pan” – Ewa Farkasova

„Niewielki niemały król” – Pavel Kubicka

„Kwiat Paproci” – Halina Zalewska

„Janulka” – Beata Tomczyk

„Skarb pirata Cynamona” – Joanna Hrk

Forma udziału: bez zapisów

O obiekcie: Od samego początku Teatr „Arlekin” dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić wcale niemałe oczekiwania wielbicieli sztuki lalkowej – tych najmłodszych, ale również i tych dorosłych. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych i środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżać dzieciom powszechnie znane bajki, a zarazem stara się mówić o otaczającej nas rzeczywistości w sposób nowoczesny. W ofercie teatru znajdują się przedstawienia w tradycyjnych technikach lalkowych, działania łączące pracę z lalką z grą w tzw. „żywym planie”, ale przede wszystkim spektakle wykonywane marionetkami zawieszonymi na długich 2,5 metrowych niciach. „Arlekin” jest jednym z nielicznych teatrów w świecie, posługujących się tą trudną, ale niesłychanie atrakcyjną techniką.

Oprócz działalności stricte scenicznej Arlekin prowadzi także działania edukacyjne i warsztatowe. Był organizatorem dwóch uznanych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy , oraz Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt. Od 2015 teatr organizuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji – AnimArt.

Dzięki skończonemu w 2014 r. kapitalnemu remontowi, Teatr Lalek Arlekin uzyskał prawdziwy blask, który zmienił zabytkową kamienicę w jeden z najnowocześniejszych w Polsce profesjonalnych budynków teatralnych, dysponujących nie tylko bogato wyposażoną główną sceną, ale również kilkoma salami kameralnymi i warsztatowymi.

Ważne informacje organizacyjne: b.o. wiekowych, można robić zdjęcia

Kontakt: tel. 42 633 08 94

 
Pinokio dla dzieci z Polesia i nie tylko!
Zapraszamy na niezwykłe wystawy poleskich dzieci i artystów Pinokia!

Sobota, 29 lipca 2017 r.
Wernisaż projektu fotograficznego z udziałem dzieci ze Starego Polesia
Miejsce: podwórko stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani

przy ul. 28 pułku Strzelców Kaniowskich 9.

Godz. wernisażu:

Wernisaż projektu z udziałem aktorów Teatru Pinokio w Łodzi. Zapis działań performatywnych.

Niedziela, 30 lipca 2017 r.

Zwiedzanie obu wystaw w godzinach:

Miejsce: Teatr Pinokio w Łodzi, ul. Kopernika 16

Opis projektów:

Teatr Pinokio w Łodzi we współpracy ze Stowarzyszeniem Społecznie Zaangażowani z okazji 594. urodzin miasta zrealizuje projekt, na który złożą się spacer i warsztaty dla dzieci, dwie wystawy fotograficzne i instalacja uliczna. Projekt ma na celu zachęcenie zarówno dzieci, jak i dorosłych do uważnego i krytycznego patrzenia na miejsce, w którym żyją – na miasto, dzielnicę, ulicę. Obchody urodzin miasta to dobry moment żeby przyjrzeć mu się z uwagą, zastanowić nad jego zaletami i bolączkami, podjąć działanie na jego rzecz. W swoje urodziny, jak każdy jubilat, to właśnie samo miasto powinno być w centrum zainteresowania.

Projekt rozpoczniemy, w tygodniu poprzedzającym Święto Łodzi, warsztatami z fotografii otworkowej dla dzieci ze Starego Polesia, dzielnicy, w której mamy siedzibę. To tu skupia się wiele miejskich problemów, a jednocześnie zachodzi dynamiczna zmiana. Chcemy, razem z młodymi mieszkańcami dzielnicy, uchwycić ten liminalny moment, przypatrzeć się kontrastom, zapytać co z nich wynika.

Fotografia otworkowa jest techniką, która niejako zmusza twórcę do skupienia, bardzo świadomego i uważnego wybierania fotografowanego obiektu czy przestrzeni, a jednocześnie pozostawia element niepewności i tak jak nad miastem, nie można nad nią całkowicie zapanować. Do warsztatu fotograficznego dzieci przygotuje spacer-warsztat ulicami Starego Polesia, przeprowadzony przez Społecznie Zaangażowanych. Gotowe zdjęcia będą tworzyć pierwszą z wystaw na podwórku siedziby Stowarzyszenia, przy ul. 28 pułku Strzelców Kaniowskich 9.

Druga wystawa, na podwórku Teatru Pinokio (ul. Kopernika 16), będzie zapisem mini-peformensów przygotowanych przez aktorów Teatru Pinokio na terenie Starego Polesia. Chcemy zderzyć dwie wizje tej samej przestrzeni. Wizję dzieci, dla których jest miejscem codziennych zabaw, drogą do szkoły, domem i wizję dorosłych – artystów, w większości od lat związanych z Polesiem zawodowo/twórczo.

Dodatkowe atrakcje:

W obu lokalizacjach, stanie instalacja „Ściana Krzyku”, która powstała przy udziale Teatru Pinokio, a obecnie można jej doświadczyć w Katowicach w ramach projektu „Miasto bez ogródek”. Instalacja polega na zbieraniu opowieści mieszkańców miasta, historii związanych z miejscem zamieszkania, pochwał i skarg. Łodzianie będą mieli okazję złożyć swojemu miastu osobiste życzenia z okazji jego święta. Zebrane głosy posłużą jako tło dźwiękowe do performatywnego spektaklu, który powstanie we współpracy z Teatrem Poddańczym z Białegostoku i zostanie pokazany jesienią w Teatrze Pinokio.

Kontakt: tel. 42 636 59 88

 
Dialog kultur. Śladami Łodzi żydowskiej po polsku i angielsku!
Zapraszamy na zwiedzanie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Cmentarza Żydowskiego

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: Przez cały dzień (09.00-20.00) można przyjść i oglądać wystawy po polsku.

O 16.00 i 18.00 oprowadzanie po Centrum Dialogu po angielsku.

Miejsce zbiórki: Na wycieczki o 16 i 18 przy portierni w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Wystawy:

Lodzer miszmasz

Jesteśmy drzewami wiecznymi

Nie ma dzieci, są ludzie

Forma udziału: Bez zapisów, bezpłatne

O obiekcie: Budynek Centrum Dialogu znajduje się w Parku Ocalałych przy ulicy Wojska Polskiego 83. Siedziba została ukończona w 2013.Centrum Dialogu im. Marka Edelmana to instytucja powstała w 2010 roku. Jego celem jest prowadzenie działalności w zakresie popularyzowania wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na rozwój miasta.

Ważne informacje organizacyjne: Budynek Centrum Dialogu przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Dysponujemy również wideotłumaczem.

W budynku można robić zdjęcia.

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt:  Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: 10.00 – 20.00 zwiedzanie wystaw po polsku

Pokazy filmów z angielskimi napisami:

16.00 Ziemia obiecana (1974), scenariusz i reżyseria: Andrzej Wajda

18.30 Aleja Gówniarzy (2007), scenariusz i reżyseria: Piotr Szczepański

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Forma udziału: bez zapisów, bezpłatne

Ważne informacje organizacyjne:  Budynek Centrum Dialogu przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Dysponujemy również wideotłumaczem.

W budynku można robić zdjęcia.

Wystawy:

Lodzer miszmasz

Jesteśmy drzewami wiecznymi

Nie ma dzieci są ludzie

Niedziela, 30 lipca 2017 r. 

Spacer po Cmentarzu Żydowskim po angielsku

Godziny spaceru: 11.00 spacer po angielsku po cmentarzu żydowskim (planowany czas trwania wycieczki – 2 godziny)

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej, wejście od ulicy Zmiennej, zbiórka pod domem przedpogrzebowym

Forma udziału: bez zapisów, wycieczka bezpłatna

O obiekcie: Cmentarz założony w 1892 roku, położony w południowej części Bałut, na niewielkim wzniesieniu pomiędzy ulicami Bracką, Zagajnikową, Zmienną i Inflancką; największa w Polsce pod względem powierzchni nekropola żydowska. Obecnie zajmuje obszar 39,6 hektara. W 2015 cmentarz został uznany pomnikiem historii. Szacuje się że jest pochowane na nim ok. 160 000 osób. W ciągu ponad stuletniej historii cmentarza spoczęło na nim wiele osób zasłużonych dla rozwoju Łodzi jak: rabini, fabrykanci, lekarze, politycy, działacze społeczni

Wystawy w Centrum Dialogu, ul. Wojska Polskiego 83, w godzinach 10-20.

Lodzer miszmasz

Jesteśmy drzewami wiecznymi

Nie ma dzieci, są ludzie

Kontakt: tel. 42 636 38 21,  506 155 911

 
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. W świecie secesji.
Zwiedzaj Willę Kindermanna i weź udział w warsztach plastycznych!

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Willa, ul. Wólczańska 31. Wystawa: 16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017.

Godziny otwarcia: 10.00 – 22.00

Godzina: 15:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: na dziedzińcu Galerii Willa, ul. Wólczańska 31

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: zwiedzanie m.in. oryginalnego gabinetu Leopolda Kindermanna oraz witraży w hallu i aneksie muzycznym

Forma udziału: Bez zapisów, wstęp bezpłatny

O obiekcie: Budynek uznawany za jeden z najlepszych przykładów stylu secesyjnego w Polsce, wzniesiony w 1903 roku dla łódzkiego przemysłowca Leopolda Kindermanna. Jednopiętrowy o nieregularnej bryle na planie o zarysie zbliżonym do kwadratu, z prostymi elewacjami od strony ulicy i nieregularną linią od strony ogrodu oraz wydatnym ryzalitem wejściowym od strony dziedzińca.

Bryłę budynku nakrywają wysokie łamane dachy o „wymyślnej linii”, nad częścią centralną dach czterospadowy, a od niego w kierunku wschodnim dach dwuspadowy, tworzący od strony ulicy wysoki szczyt.

Od południa Willę otacza niewielki dziedziniec z podjazdem, a od zachodu ogród.

Elewacje budynku urozmaicone otworami okiennymi o różnorodnym kształcie, zwieńczonymi motywami roślinnymi w formie kwiatów i liści kasztanowca, liści laurowych, winnej latorośli.

Portyk wejściowy od południa z arkadami wspartymi na kolumnach w kształcie pni drzewa, zwieńczonych owocami i liśćmi jabłoni. W elewacji wschodniej bogato zdobiony trójboczny wykusz. Dominujący nad tą elewacją szczyt zwieńczony kwiatami malwy. Bogata dekoracja reliefowa z motywami roślinnymi i zwierzęcymi zdobiącymi ryzalit w południowo-wschodniej części.

Niepowtarzalny, oryginalny wystrój wnętrza. Centralnie usytuowany, obszerny hall, pełniący także funkcję klatki schodowej, obejmujący wysokością dwie kondygnacje – parteru i pierwszego piętra. Po lewej stronie wejście do gabinetu, który zachował w pełni oryginalny wystrój. Hall oświetlony witrażowym oknem z motywem Jutrzenki, zwieńczony sklepieniem z motywem czterech pór roku.

Na parterze dwie sale wystawowe z unikalną sztukaterią, tzw. różano-irysowa i kasztanowa oraz aneks muzyczny z witrażami, m.in. pejzaż Château de Chillon.

Reprezentacyjna klatka schodowa prowadzi do sal wystawowych na I piętrze. Sztukateria bardzo subtelna w formie kwiatów, liści i łodyg nenufarów, przeplatana pałkami szerokolistnymi. W pokoju po prawej stronie dekoracja w formie pędów, liści i kwiatów róży.

Cechą wyróżniającą wnętrze są unikalne żyrandole z lat 70. XX wieku według projektu prof. Michała Gałkiewicza.
W latach 2011-2013 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przeprowadziła kompleksowy remont konserwatorski sfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, który został wyróżniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Budynek został wpisany na światową listę www.iconichouses.org w 2015 roku.

Ważne informacje organizacyjne: Możliwość robienia zdjęć w obiekcie tylko do celów prywatnych; kontakt: 42 674 10 59, owu@ mgslodz.pl

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek: Zwiedzanie wystawy głównej 16. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Galeria Willa, ul. Wólczańska 31 – warsztaty

Godziny otwarcia: 10.00 – 22.00

Godziny warsztatów: godz. 11.00-12.30

Rodzaj atrakcji: „Wydrapywanka – kosmonauta – odkrywamy nową planetę lub kosmiczne wyprawy” towarzyszący wystawie głównej 16. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017

Forma udziału: wstęp bezpłatny, liczba uczestników: do 20 dzieci; zapisy galerie@ mgslodz.pl, tel. 42 674 10 59

Opis atrakcji: Warsztat dla najmłodszych z techniką sgraffito. Uczestnicy po zapoznaniu się z tym pojęciem, wykonają pracę plastyczną z wyobraźni, dowolnie pokrywając całą powierzchnię papieru kolorową pastelą olejną, a następnie całą powierzchnię zamalowując czarną farbą. Po wyschnięciu przy pomocy patyczka (wykałaczki) uczestnicy będą wydrapywać dowolną kompozycję, odkrywając spod warstwy tuszu kolory pasteli olejnej.

Ważne informacje organizacyjne: warsztaty dla dzieci od 4 lat

O obiekcie: Budynek uznawany za jeden z najlepszych przykładów stylu secesyjnego w Polsce, wzniesiony w 1903 roku dla łódzkiego przemysłowca Leopolda Kindermanna. Jednopiętrowy o nieregularnej bryle na planie o zarysie zbliżonym do kwadratu, z prostymi elewacjami od strony ulicy i nieregularną linią od strony ogrodu oraz wydatnym ryzalitem wejściowym od strony dziedzińca.

W latach 2011-2013 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przeprowadziła kompleksowy remont konserwatorski sfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, który został wyróżniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Budynek został wpisany na światową listę www.iconichouses.org w 2015 roku.

Niedziela, 30 lipca 2017 r.

Obiekt: Galeria Willa, ul. Wólczańska 31 – oprowadzanie po Galerii Willa

Godziny oprowadzań: 12.00 i 15.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: na dziedzińcu Galerii Willa, ul. Wólczańska 31

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: zwiedzanie m.in. oryginalnego gabinetu Leopolda Kindermanna oraz witraży w hallu i aneksie muzycznym

Forma udziału: Bez zapisów, wstęp bezpłatny

Ważne informacje organizacyjne: Możliwość robienia zdjęć w obiekcie tylko do celów prywatnych; kontakt: 42 674 10 59, owu@ mgslodz.pl

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek: zwiedzanie wystawy głównej 16. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017

Niedziela, 30 lipca 2017

Warsztat plastyczny w  Ośrodku Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44 i Parku im. H. Sienkiewicza (w przypadku pogody bezdeszczowej!)

Godziny atrakcji: 11.00-12.30

Rodzaj atrakcji: warsztat plastyczny „Chodźmy razem! Stwórzmy księgę!” towarzyszący wystawie „Andrzej Marian Bartczak. Księga / The Book / Le Livre”

Forma udziału: wstęp bezpłatny, liczba uczestników: do 20 dzieci; zapisy galerie@ mgslodz.pl, tel. 42 674 10 59

Opis atrakcji: Warsztat plastyczny w plenerze Parku Sienkiewicza, w czasie którego najmłodsi stworzą na sztalugach własne książki artystyczne w technice kolażu za pomocą farb, kredek, pasteli olejnych, łącząc je z wycinankami, wyklejankami, folią reklamową czy kolorowym papierem.

Ważne informacje organizacyjne: warsztaty dla dzieci od 4 lat

O obiekcie: Od 1924 roku Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prowadzi działalność wystawienniczą w przestrzeni budynku w Parku im. H. Sienkiewicza, wzniesionego w 1904 roku jako pawilon parkowy, wstępnie przystosowany do potrzeb Galerii w momencie jej utworzenia. W latach 2002-2004 z inicjatywy i według planu przestrzennego dyrektor Galerii przeprowadzono jego rozbudowę i modernizację.

Projekt rozbudowy został sfinansowany przez władze miejskie Łodzi i 15.04.2005 roku wystawa „Źródła tożsamości” zainaugurowała działalność wystawienniczą w nowej, funkcjonalnej przestrzeni z systemami światła dziennego i sztucznego.

Spośród czterech miejsc ekspozycji, w których Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prowadzi obecnie działalność wystawienniczą i edukacyjną, tzw. Ośrodek Propagandy Sztuki (nazwa nadana w roku 1948) jest miejscem najważniejszym ze względu na skalę obiektu i możliwości techniczne.

Warto wspomnieć w Roku Awangardy, iż w latach 20. i 30. XX wieku wystawiali w tej Galerii przedstawiciele środowiska artystów awangardowych: K. Kobro, Wł. Strzemiński, S. Wegner, K. Hiller i wielu innych, a na przełomie lat 1956/1957 zrealizowano we współpracy z uczniami Wł. Strzemińskiego pierwszą wystawę retrospekcyjną K. Kobro i Wł. Strzemińskiego.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi od początku swego istnienia bardzo aktywnie działa na rzecz łódzkiego środowiska artystycznego. Taka powinność była już zapisana w umowie zawartej pomiędzy pierwszym dyrektorem Galerii M. Dienstl-Dąbrową a Magistratem Miasta Łodzi w 1924 roku.

Kontakt: tel. 42 674 10 59

 
16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska – Łódź 2017. Wystawa główna

16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki Polska-Łódź 2017

Wystawa główna w Galerii Willa – ul. Wólczańska 31

Historia Triennale to historia zmagań grafików z materią płyty tytanowo-cynkowej, miedzianej, gipsowej, deski drewnianej czy kawałka linoleum, ale także procesu pracy nad tematem i kompozycją poszczególnych miniatur. W tym roku Galeria pragnie podkreślić ciągłość i rozwój tej ekspozycji, która przez prawie 40 lat, promując prace w technikach warsztatowych, nie pozostaje jednak obojętna na eksperymenty techniczne czy formalne. Autorzy, poszukując własnej drogi artystycznej, tworzą nowe, niekiedy charakterystyczne tylko i wyłącznie dla siebie formy graficzne, utrwalając wizerunek współczesnego świata.

Dzięki Triennale Galeria pozyskała jako dary 11 975 obiektów z 86 krajów, promując tym samym twórczość graficzną uczestników ekspozycji w Polsce i za granicą. Po każdej edycji do zbiorów grafiki naszej instytucji trafia ok. 700-800 małych form graficznych. Wyróżnikiem kolekcji jest duży udział artystów japońskich i polskich. Podobnie jest również podczas tegorocznej edycji, bo aż 134 Polaków i 36 Japończyków zakwalifikowało się na Triennale.

Wystawa czynna:

29.07.2017, czynna: 10.00-22.00

30.07.2017, czynna: 10.00-22.00

wstęp bezpłatny

Kontakt tel. 42 674 10 59
Wystawy towarzyszące w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44.

Godziny otwarcia: 10.00-22.00

Godziny atrakcji: 10.00-22.00

Rodzaj atrakcji: Wystawa: Andrzej Marian Bartczak „Księga/The Book/Le Livre”.

Forma udziału: wstęp bezpłatny.

Opis atrakcji: Wystawa jest prezentacją dokonań artystycznych Andrzeja Mariana Bartczaka – twórcy od początku silnie związanego z łódzkim środowiskiem artystycznym, uznawanego przez wielu krytyków za nestora autorskiej książki unikatowej. Autor rozpoczął swą twórczość w zakresie książki artystycznej jako autonomicznego obiektu na początku lat 70. XX w. Ekspozycja ma charakter retrospektywny, obejmujący lata 1975-2016. Książki artystyczne prof. Andrzeja M. Bartczaka wyróżniają się przemyślaną, wysublimowaną kompozycją i należą do kanonu polskiej sztuki współczesnej.

Wystawa pokaże różnorodność motywów, form, technik, struktur, materiałów, które stosuje artysta kreując swoje książkowe światy.

Ważnym aspektem projektu jest ukazanie promieniowania sztuki książki na współczesne dyscypliny sztuki: film animowany i utwory czasoprzestrzenne o strukturze książkowej.

Projekt stanowi współczesne świadectwo poszukiwań roli i znaczenia książki unikatowej w jej różnorodnych formach, technikach, wyrażającej ważne tematy w atrakcyjnej, wizualnej formie. Jej przesłaniem ideowym jest prezentacja książki jako medium mającego nadal silne oddziaływanie w kulturze, pozwalającego na materializację złożonych, a niekiedy ulotnych treści, dzięki nowatorskiej formie.

Ważne informacje organizacyjne: dostępna bez ograniczeń wiekowych.

O obiekcie: Od 1924 roku Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prowadzi działalność wystawienniczą w przestrzeni budynku w Parku im. H. Sienkiewicza, wzniesionego w 1904 roku jako pawilon parkowy, wstępnie przystosowany do potrzeb Galerii w momencie jej utworzenia. W latach 2002-2004 z inicjatywy i według planu przestrzennego dyrektor Galerii przeprowadzono jego rozbudowę i modernizację.

Projekt rozbudowy został sfinansowany przez władze miejskie Łodzi i 15.04.2005 roku wystawa „Źródła tożsamości” zainaugurowała działalność wystawienniczą w nowej, funkcjonalnej przestrzeni z systemami światła dziennego i sztucznego.

Spośród czterech miejsc ekspozycji, w których Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prowadzi obecnie działalność wystawienniczą i edukacyjną, tzw. Ośrodek Propagandy Sztuki (nazwa nadana w roku 1948) jest miejscem najważniejszym ze względu na skalę obiektu i możliwości techniczne.

Warto wspomnieć w Roku Awangardy, iż w latach 20. i 30. XX wieku wystawiali w tej Galerii przedstawiciele środowiska artystów awangardowych: K. Kobro, Wł. Strzemiński, S. Wegner, K. Hiller i wielu innych, a na przełomie lat 1956/1957 zrealizowano we współpracy z uczniami Wł. Strzemińskiego pierwszą wystawę retrospekcyjną K. Kobro i Wł. Strzemińskiego.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi od początku swego istnienia bardzo aktywnie działa na rzecz łódzkiego środowiska artystycznego. Taka powinność była już zapisana w umowie zawartej pomiędzy pierwszym dyrektorem Galerii M. Dienstl-Dąbrową a Magistratem Miasta Łodzi w 1924 roku.

Obiekt: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113.

Godziny otwarcia: 12.00 – 17.00

Data i godziny atrakcji: 29 lipca 2017, godz. 12.00-17.00

Rodzaj atrakcji: wystawa: Zbigniew Purczyński „Obrazy graficzne”

Forma udziału: wstęp bezpłatny

Opis atrakcji: Premierowa wystawa barwnych grafik towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska –Łódź 2017. Autor jest laureatem Triennale w 2002. Eksperymentuje z różnymi technikami graficznymi, stosuje litografie, linoryt i przez siebie wynalezione nowe techniki graficzne. Jego prace wyróżnia bogata, subtelna kolorystyka i precyzyjna kompozycja.

Artysta związany z łódzkim środowiskiem artystycznym, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. Autor wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Niemczech). Brał udział także w wystawach zbiorowych, m.in. w Hiszpanii, Austrii, Japonii, Norwegii, Korei Południowej. Laureat nagród, np. I Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (1991), XII Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego na Grafikę w Łodzi (1991), Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (2015).

Ważne informacje organizacyjne: dostępna bez ograniczeń wiekowych

O obiekcie: Galeria Re:Medium funkcjonuje w pomieszczeniu dawnej Apteki „Pod Różą” od kwietnia 2012. Jest kameralną przestrzenią wystawienniczą, do której wstęp jest przez cały rok bezpłatny. Profil wystawienniczy tej galerii: sztuka młodych, grafika projektowa, fotografia, instalacje.

Obiekt: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Stary Rynek 2.

Godziny otwarcia: 12.00 – 17.00

Data i godziny atrakcji: 29 lipca 2017, godz. 12.00-17.00

Rodzaj atrakcji: Wystawa: Christine Ravaux „Lumiѐre noire”

Forma udziału: wstęp bezpłatny

Opis atrakcji: Ekspozycja w Galerii Bałuckiej jest pierwszą indywidualną wystawą Christine Ravaux w Polsce – belgijskiej artystki, trzykrotnej laureatki Medalu Honorowego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki. Obejmuje prace powstałe w okresie od 1992 roku aż po premierową, ostatnią grafikę z 2017 roku. Wszystkie prace są wykonane w bardzo trudnej technice mezzotinty (w języku francuskim określanej jako manière noire), należą do kilku bardzo spójnych tematycznie serii, np. Grandes herbes, Donuts, Chemin de croix, Peau d’âme czy Totem. Artystka przy tworzeniu grafik czerpie inspiracje z otoczenia, z dalekich podróży, podczas których uważnie obserwuje miejsca i ludzi, poznaje kulturę, religie, wierzenia innych nacji, napotyka ciekawe przedmioty.

Ważne informacje organizacyjne: dostępna bez ograniczeń wiekowych

O obiekcie: Galeria Bałucka mieści się w obszarze zabudowy Starego Rynku i funkcjonuje od 1975 roku. Program Galerii skierowany jest do najmłodszego pokolenia twórców i laureatów Konkursu im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Przedstawiamy realizacje multimedialne, instalacje, obiekty, fotografie.

Niedziela, 30 lipca 2017

Obiekt: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44 i Park im. H. Sienkiewicza (w przypadku pogody bezdeszczowej!). Wystawa: Andrzej Marian Bartczak „Księga/The Book/Le Livre”.

Godziny otwarcia: 10.00-22.00

Godziny atrakcji: 11.00-12.30

Rodzaj atrakcji: warsztat plastyczny „Chodźmy razem! Stwórzmy księgę!” towarzyszący wystawie „Andrzej Marian Bartczak. Księga /The Book /Le Livre”

Forma udziału: wstęp bezpłatny, liczba uczestników: do 20 dzieci; zapisy galerie@ mgslodz.pl, tel. 42 674 10 59

Opis atrakcji: Warsztat plastyczny w plenerze Parku Sienkiewicza, w czasie którego najmłodsi stworzą na sztalugach własne książki artystyczne w technice kolażu za pomocą farb, kredek, pasteli olejnych, łącząc je z wycinankami, wyklejankami, folią reklamową czy kolorowym papierem.

Ważne informacje organizacyjne: warsztaty dla dzieci od 4 lat

O obiekcie: Od 1924 roku Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prowadzi działalność wystawienniczą w przestrzeni budynku w Parku im. H. Sienkiewicza, wzniesionego w 1904 roku jako pawilon parkowy, wstępnie przystosowany do potrzeb Galerii w momencie jej utworzenia. W latach 2002-2004 z inicjatywy i według planu przestrzennego dyrektor Galerii przeprowadzono jego rozbudowę i modernizację.

Projekt rozbudowy został sfinansowany przez władze miejskie Łodzi i 15.04.2005 roku wystawa „Źródła tożsamości” zainaugurowała działalność wystawienniczą w nowej, funkcjonalnej przestrzeni z systemami światła dziennego i sztucznego.

Spośród czterech miejsc ekspozycji, w których Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prowadzi obecnie działalność wystawienniczą i edukacyjną, tzw. Ośrodek Propagandy Sztuki (nazwa nadana w roku 1948) jest miejscem najważniejszym ze względu na skalę obiektu i możliwości techniczne.

Warto wspomnieć w Roku Awangardy, iż w latach 20. i 30. XX wieku wystawiali w tej Galerii przedstawiciele środowiska artystów awangardowych: K. Kobro, Wł. Strzemiński, S. Wegner, K. Hiller i wielu innych, a na przełomie lat 1956/1957 zrealizowano we współpracy z uczniami Wł. Strzemińskiego pierwszą wystawę retrospekcyjną K. Kobro i Wł. Strzemińskiego.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi od początku swego istnienia bardzo aktywnie działa na rzecz łódzkiego środowiska artystycznego. Taka powinność była już zapisana w umowie zawartej pomiędzy pierwszym dyrektorem Galerii M. Dienstl-Dąbrową a Magistratem Miasta Łodzi w 1924 roku.

Obiekt: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Willa, ul. Wólczańska 31.

Godziny otwarcia: 10.00 – 22.00

Data i godziny atrakcji: 30 lipca 2017, godz. 10.00-22.00

Rodzaj atrakcji: Wystawa: 16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2017.

Forma udziału: wstęp bezpłatny

Opis atrakcji: Międzynarodowa wystawa Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź jest organizowana od 1979 roku. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 632 artystów z 53 krajów, którzy nadesłali 2099 prac. Zakwalifikowano 914 prac 384 artystów z 47 krajów. Zgodnie z regulaminem jury na wystawę kwalifikuje odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną. Twórcy przesyłają miniatury z ostatnich trzech lat, bądź w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy, prace uznane przez nich samych za najcenniejsze, niekiedy odzwierciedlające wyjątkowość kultur oraz historii poszczególnych krajów. Szczególnie wśród reprezentantów najmłodszego pokolenia można obserwować poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i eksperymenty z łączeniem różnych technik grafiki warsztatowej.

W latach 2011-2013 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przeprowadziła kompleksowy remont konserwatorski sfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, który został wyróżniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Budynek został wpisany na światową listę www.iconichouses.org w 2015 roku.

Ważne informacje organizacyjne: dostępna bez ograniczeń wiekowych.

O obiekcie: Budynek uznawany za jeden z najlepszych przykładów stylu secesyjnego w Polsce, wzniesiony w 1903 roku dla łódzkiego przemysłowca Leopolda Kindermanna. Jednopiętrowy o nieregularnej bryle na planie o zarysie zbliżonym do kwadratu, z prostymi elewacjami od strony ulicy i nieregularną linią od strony ogrodu oraz wydatnym ryzalitem wejściowym od strony dziedzińca.

Obiekt: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113. Wystawa: Zbigniew Purczyński „Obrazy graficzne”

Specjalnie z okazji Święta Łodzi Galeria zostanie otwarta także w niedzielę w godzinach: 12.00 – 17.00.

Data i godziny atrakcji: 30 lipca 2017, godz. 12.00-17.00

Rodzaj atrakcji: wystawa: Zbigniew Purczyński „Obrazy graficzne”

Forma udziału: wstęp bezpłatny

Opis atrakcji: Premierowa wystawa barwnych grafik towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska –Łódź 2017. Autor jest laureatem Triennale w 2002. Eksperymentuje z różnymi technikami graficznymi, stosuje litografie, linoryt i przez siebie wynalezione nowe techniki graficzne. Jego prace wyróżnia bogata, subtelna kolorystyka i precyzyjna kompozycja.

Artysta związany z łódzkim środowiskiem artystycznym, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. Autor wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Niemczech). Brał udział także w wystawach zbiorowych, m.in. w Hiszpanii, Austrii, Japonii, Norwegii, Korei Południowej. Laureat nagród, np. I Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (1991), XII Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego na Grafikę w Łodzi (1991), Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (2015).

Ważne informacje organizacyjne: dostępna bez ograniczeń wiekowych.

O obiekcie: Galeria Re:Medium funkcjonuje w pomieszczeniu dawnej Apteki „Pod Różą” od kwietnia 2012. Jest kameralną przestrzenią wystawienniczą, do której wstęp jest przez cały rok bezpłatny. Profil wystawienniczy tej galerii: sztuka młodych, grafika projektowa, fotografia, instalacje.

Obiekt: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Stary Rynek 2.

Godziny otwarcia: 12.00 – 17.00

Data i godziny atrakcji: 30 lipca 2017, godz. 12.00-17.00

Rodzaj atrakcji: Wystawa: Christine Ravaux „Lumiѐre noire”

Forma udziału: wstęp bezpłatny

Opis atrakcji: Ekspozycja w Galerii Bałuckiej jest pierwszą indywidualną wystawą Christine Ravaux w Polsce – belgijskiej artystki, trzykrotnej laureatki Medalu Honorowego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki. Obejmuje prace powstałe w okresie od 1992 roku aż po premierową, ostatnią grafikę z 2017 roku. Wszystkie prace są wykonane w bardzo trudnej technice mezzotinty (w języku francuskim określanej jako manière noire), należą do kilku bardzo spójnych tematycznie serii, np. Grandes herbes, Donuts, Chemin de croix, Peau d’âme czy Totem. Artystka przy tworzeniu grafik czerpie inspiracje z otoczenia, z dalekich podróży, podczas których uważnie obserwuje miejsca i ludzi, poznaje kulturę, religie, wierzenia innych nacji, napotyka ciekawe przedmioty.

Ważne informacje organizacyjne: dostępna bez ograniczeń wiekowych.

O obiekcie: Galeria Bałucka mieści się w obszarze zabudowy Starego Rynku i funkcjonuje od 1975 roku. Program Galerii skierowany jest do najmłodszego pokolenia twórców i laureatów Konkursu im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Przedstawiamy realizacje multimedialne, instalacje, obiekty, fotografie.

Kontakt tel. 42 674 10 59
Wytwórnia Filmów Oświatowych. Maraton filmowy.
Zwiedź wytwórnię i objerzyj seansy filmowe!

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt: Budynek Wytwórni Filmów Oświatowych
               ul. Kilińskiego 210 w Łodzi

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: 29.07.2017 godz. 11:00-18:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Budynek Wytwórni Filmów Oświatowych,  ul. Kilińskiego 210 w Łodzi

Atrakcje wycieczki:

ZWIEDZANIE WYTWÓRNI FILMÓW OŚWIATOWYCH z przewodnikiem

Godzina: 12:00, 15:30, 17:00*
*w godzinach 11:00  – 18:00 Wytwórnia Filmów Oświatowych stoi dla was otworem. Możecie przyjść i na własną rękę odkrywać WFO. Zachęcamy jednak do przyjścia w wyżej wyznaczonych godzinach na zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie wiele ciekawych historii.

Forma udziału: bez zapisów

Zwiedzanie siedziby WFO, która od 67 lat niezmiennie znajduje się w tym samym miejscu. Będzie można zobaczyć jak obecnie wygląda Wytwórnia a w niej montażownie, gdzie obok komputerów stoją stare stoły do montażu. Sale edukacyjną, w której Wytwórnia prowadzi warsztaty dla przyszłych filmowców oraz ściany wypełnione nagrodami, które WFO zdobyło przez cały okres swojej działalności.

Pracownik WFO opowie jak kiedyś wyglądała Wytwórnia i jak zmienił się proces produkcji filmów oraz czym obecnie zajmuje się nasza firma. Z przyjemnością postara się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania. Nie możemy się was doczekać. Do zobaczenia wkrótce!

Atrakcje wydarzenia:

Ekologiczne Warsztaty Edukacji Filmowej z ANIMACJI

Godzina: 11:30, 15:00

Miejsce: Wytwórnia Filmów Oświatowych przy ul. Kilińskiego 210 w Łodzi.

Forma: ZAPISY!!

Interesujesz się filmem?

Czy chciałbyś/chciałabyś zobaczyć jak powstają animowane bajki ?

Chciałbyś/ Chciałabyś stworzyć własny film metodą animacji poklatkowej?

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://sites.google.com/view/wfo-animacja

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Pamiętaj więc na powyższej stronie wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA, śpiesz się!

Ekologiczne Warsztaty Edukacji Filmowej są współfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

PROJEKCJE FILMOWE:

Miejsce: Sala projekcyjna – Wytwórni Filmów Oświatowych przy ul. Kilińskiego 210 w Łodzi.

Forma: bez zapisów

GODZINA:
   

FILMY:

11:00 –Janusz Nasfeter  – filmy dla dzieci
   

„Brudasek” (1951r.), reż. Janusz Nasfeter, 17min

OPIS: Historia tytułowego „Brudaska” – Józia – który stroni od codziennego mycia się. Chłopiec jest leniwy, spóźnia się do szkoły i dzień w dzień chodzi z brudnymi rękami i twarzą. Dlatego też Józio zyskał wśród uczniów niechlubne przezwisko „Brudasek”. Przedstawione perypetie uczą chłopca, że dbanie o codzienną higienę pozwala uniknąć zachorowań, co w przypadku małych dzieci jest niezwykle ważne.
   

„Staś  Spóźnialski” (1952r.), reż. Janusz Nasfeter, 22 min

OPIS: „Staś spóźnialski” to opowieść o kłopotach wrażliwego chłopca borykającego się z problemem punktualności. W drodze do szkoły zawsze dzieje się coś ciekawego, a tytułowego Stasia interesuje wszystko wokół. Kolejne spóźnienia, zaznaczone na tablicy współzawodnictwa międzyklasowego w szkole, przynoszą mu niechlubną sławę. Odpowiednia opieka i autorytet ojca doprowadzają do przemiany zachowań u chłopca.

12:00 –  Łódź na starych filmach cz.I
   

„Ulica Piotrkowska” (1966r.), reż. Daniel Szylit, 13min

OPIS: Opowieść o jednej z najsłynniejszych polskich ulic. Początki Piotrkowskiej i jej historia aż do lat 60.
   

„Łódź – miasto nieznane” (1961r.), reż. Edward Pałczyński, 25min

OPIS:  „Kiedy powstało miasto tysiąca kominów? Jaki cel przyświecał jego budowniczym? Czym było dla swoich mieszkańców i czym jest teraz (tj. w 1961r.)
Na te i inne pytania autor próbuje znaleźć odpowiedź między kłębami dymu i warstwy sadzy.

13:00 – Filmy wstrząsające
   

„Kostka cukru” (1986r.), reż. Jacek Bławut, 9min

OPIS: Film, który pod pozorem „sportowego reportażu” ze słynnej gonitwy „Wielka Pardubicka” w czeskich Pardubicach, pokazuje jak wielką cenę – krańcowego wysiłku, strachu, bólu i śmierci nawet, płacą za tę pasjonującą ludzi rozrywkę główni zawodnicy – konie wyścigowe.

 
   

„Kilka opowieści o człowieku” (1983r.), Bogdan Dziworski, 20min

OPIS: Niezwykły film z niezwykłym bohaterem – mężczyzną pozbawionym obu rąk, wykonujący samodzielnie niemal wszystkie codzienne czynności. Widzimy, że Jerzy Orłowski nie tylko sprawnie operuje kluczem do drzwi, czy zapala papierosa, ale i nieźle jeździ na nartach, pływa i rysuje – z prawdziwym artyzmem.

14:00 – Okiem Włodzimierza Puchalskiego
   

„Puszcza Białowieska” (1964r.), reż. Włodzimierz Puchalski, 16min

OPIS: Film przyrodniczy o tytułowej puszczy zrealizowany przez jednego z najwybitniejszych polskich autorów fotografii i filmów o tematyce przyrodniczej. Na zdjęciach ukazana została zróżnicowana przyroda białowieskich borów z żubrem, jej królem, na czele.
   

„Skrzydlaci rycerze” (1956r.), reż. Włodzimierz Puchalski, 9min

OPIS: Film zrealizowany w okresie ptasich godów i lęgów w rozlewiskach Narwi. Autor obserwuje życie i zwyczaje różnych gatunków zwierząt i roślin. Najbardziej interesują go tokowiska batalionów, ptaków zwanych „skrzydlatymi rycerzami”.

15:00 – Małżeństwo, które zawojowało światem artystycznym  Łodzi.
   

„Katarzyna Kobro – rzeźbiarka” (1998r.), reż. Hanna Kramarczuk, 27min

OPIS: Film powstał z okazji stulecia urodzin Katarzyny Kobro, wielkiej artystki, rzeźbiarki, nowatorki sztuki. W filmie oprócz historyków sztuki o Katarzynie Kobro – człowieku, mówi jej córka Nika. Opowiada o tym jak matka pod koniec okupacji spaliła dwie drewniane rzeźby by ugotować córce posiłek. Mówi o fascynacji sztuką i wzajemnej miłości rodziców, która później przerodziła się w nienawiść.
   

„Władysław Strzemiński” (1967r.), reż. Bohdan Mościcki, 11min

OPIS: Monografia przedstawiająca wybitnego malarza i teoretyka sztuki Władysława Strzemińskiego, patrona Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Artysta był pionierem konstruktywistycznej awangardy, tworząc w latach 20. i 30. XX wieku.

Pracował nad własną teorią, którą ogłosił w 1927 roku pod nazwą unizmu.

16:00 – Łódź na starych filmach cz.II
   

„Łódzka niedziela” (1962r.), reż. Edward Pałczyński, 17min

OPIS: Reportaż z upalnej łódzkiej niedzieli. Realizatorzy w zabawny sposób ukazują aktywność mieszkańców dużej metropolii. Kolejno naszym oczom ukazują się: opustoszałe ulice, Kino Zachęta, Miejski Ogród Zoologiczny, Park na Zdrowiu (Park Ludowy, Park im. Józefa Piłsudskiego) wraz z lunaparkiem oraz ludźmi szukającymi atrakcji i wylegującymi się nad lokalnymi zbiornikami wodnymi. Miasto Łódź ukazane zostało jako miejsce, gdzie z powodzeniem możemy ciekawie spędzić wolny czas.
   

„Łódź 69” (1969r.), reż. Stanisław Grabowski, 17min

OPIS:  Film pokazuje  jak wyglądało życie w łodzi w 1969r  oraz problemy trapiące miasto Łódź – stolicę włókniarzy.

Ekonomiści i architekci mówią, że nie wystarczy unowocześnianie starych fabryk włókienniczych, trzeba też rozwijać inne przemysły.

17:00 – Klasyki Bogdana Dziworskiego
   

„Fechtmistrz” (1980r.), reż. Bogdan Dziworski, 12min

OPIS: Film jest wielowarstwową opowieścią o człowieku, który właściwie całe swe życie poświęcił szermierce i wychowaniu kolejnych pokoleń polskich olimpijczyków, o Władysławie Kurpiewskim. Obserwacja jego pracy z młodymi adeptami tej dyscypliny sportu wywołuje szereg refleksji. Zadziwia nas kunszt pedagogiczny, umiejętność wywoływania maksymalnej koncentracji u ćwiczącego i spokój, który daje olbrzymia wiedza o przedmiocie. Nie sposób oprzeć się jednak wrażeniu, że jest to także żegnanie się bohatera z tym co było pasją jego życia.
   

„Hokej” (1976r.), reż. Bogdan Dziworski, 12min

OPIS: Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w Katowicach – zawodnicy dają z siebie wszystko – podziwiamy szybkość, technikę, wolę walki. Niepokoją jednocześnie objawy zbrutalizowania sportowej rywalizacji. Jednoczesna obserwacja dzieci ze szkółki hokejowej nadaje filmowi dodatkową wymowę.
 

Forma udziału:

Zwiedzanie WFO – bez zapisów

Projekcje filmów – bez zapisów

Ekologiczne Warsztaty Edukacji Filmowej z ANIMACJI – ZAPISY *liczba miejsc ograniczona. Wszystkie informacje w tym FORMULARZ ZAPISÓW znajdą Państwo pod adresem https://sites.google.com/view/wfo-animacja

O obiekcie: Siedziba Wytwórni Filmów Oświatowych od 1949 znajduje się przy ulicy Kilińskiego 210 w Łodzi.  Obecnie Wytwórnia jest właścicielem jednego z kompleksu budynków. Na początku istnienia w budynku znajdowała się  pracownia zdjęć biologicznych i przyrodniczych oraz montażownia. Obecnie znajdują się tu biura pracownicze, bogate archiwum  filmowe, pomieszczenie warsztatowe, montażownia, sala projekcyjna, magazyn oraz pomieszczenie do digitalizacji filmów.

Kontakt: wfo@ wfo.com.pl, tel. (+48 42) 689 23 45

 
Zabytkowym tramwajem przez historyczną Łódź.
Zajezdnia Muzealna Brus

Sobota i Niedziela, 29 – 30 lipca 2017 

Obiekt: Zajezdnia Muzealna Brus – dni otwarte

Godziny: Zajezdnia otwarta w godz. 12-18

Miejsce: ul. Konstantynowska 115

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia :

– oprowadzanie z przewodnikiem, godz. 13 i 15

– przejazdy zabytkowym tramwajem po terenie zajezdni

Forma udziału: bezpłatna, bez zapisów

O obiekcie: Zajezdnia Muzealna Brus to przyszłe muzeum transportu. Mieści się w zabytkowej zajezdni tramwajowej „Brus” przy ul. Konstantynowskiej 115. Obiektem opiekują się społecznie członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. W Zajezdni Muzealnej Brus zgromadzono ponad 30 zabytkowych tramwajów i autobusów.

Ważne informacje organizacyjne: szczegóły będą opublikowane na stronie internetowej Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi, www.kmst.pl

Kontakt: (+48) 797 55 99 92. Adres e-mail: kontakt@ kmst.pl.

 
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne.
Zapraszamy na wystawę „Rzeźby w ruchu”

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Godzina wycieczki: 12:30

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: hol Muzeum, Plac Wolności 14

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zofia Stanisławska-Howurkowa. Rzeźby w ruchu” (lalki i projekty ze zbiorów Teatru Lalka w Warszawie)

Forma udziału: Zapisy w dniach 17-22 lipca pod mailem honorata.sych@ maie.lodz.pl (zwiedzanie w grupie do 20 osób) lub telefonicznie: 42 632-84-40 wew. 69

Ważne informacje organizacyjne: Dotyczące np. zasad bezpieczeństwa, wieku uczestników, możliwości robienia zdjęć, ew. kontakt do organizatorów

Kontakt: tel. 632 84 40

 
Zwiedź Atlas Arenę. Trenuj z ŁKS-em.
Malowanie, gry, teningi z trenerami

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: ATLAS ARENA

Godziny wycieczek: 9.00, 11.00, 13.00 i 15.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: wejście nr 1, budynek Atlas Arena, ul. Bandurskiego 7

Wycieczki:  po Atlas Arenie

Dodatkowe atrakcje:
– malowanie kredą wielkiej laurki dla Łodzi na terenie przy Atlas Arenie
– gry i zabawy podwórkowe dla najmłodszych – gra w klasy, gra w gumę, turniej gry w kapsle.

– treningi z trenerami Łódzkiego Klubu Sportowego (godz. 11.00 – 17.00)

Dodatkowe atrakcje na terenie Atlas Areny.

Forma udziału:

Zapisy w dniach 24-27 lipca pod mailem: wycieczki@ atlasarena.pl (zwiedzanie w grupach liczących ok. 30 osób). W temacie maila dopisek „Atlas Arena”

O obiekcie: Hala widowiskowo-sportowa Atlas Arena jest jednym z największych tego typu obiektem w Polsce, oddanym do użytku w czerwcu 2009 roku.  Obiekt oferuje kompleksową obsługę zarówno dla organizatorów imprez sportowych, jak i estradowych. W Arenie odbywają się imprezy sportowe, koncerty, targi. W swojej historii Arena gościła ponad 140 koncertów a wśród nich takie gwiazdy jak Sting, Kylie Minogue, Eric Clapton, The Cure, Florence + The Machine, Lenny Kravitz, Rod Stewart, Elton John, Slash, Rammstein, Slayer, Roger Waters, Shakira, Sade, Rihanna. W Arenie odbyło się w tym okresie blisko 250 imprez sportowych w tym m.in. Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn, Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn i kobiet, Mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet, Finały Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn, Pedros Cup, Orlen Cup. Arena organizuje także własne wydarzenia takie jak: Łódź Disco Fest, Freeland Festiwal.

Kontakt: 48 42 272 15 01, wycieczki@ atlasarena.pl

 
Stadion Miejski przy al. Unii. Centrum sportowych emocji.
Zwiedzaj niedostępne zazwyczaj przestrzenie Stadionu Miejskiego przy al. Unii

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Stadion Miejski przy al. Unii

Godziny wycieczek: 10.00 11.00, 12.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: wejście nr 1, budynek Atlas Arena, ul. Bandurskiego 7

Dodatkowe atrakcje na terenie przed Atlas Areną

Atrakcje:

– malowanie kredą wielkiej laurki dla Łodzi na terenie przy Atlas Arenie
– gry i zabawy podwórkowe dla najmłodszych – gra w klasy, gra w gumę, turniej gry w kapsle.

– treningi z trenerami Łódzkiego Klubu Sportowego (godz. 11.00 – 17.00)

– wycieczki po Stadionie Miejskim – 10, 11, 12

Forma udziału:

Zapisy w dniach 24-27  lipca pod mailem wycieczki@ atlasarena.pl (zwiedzanie w grupach liczących ok. 30 osób). W treści maila hasło „Stadion przy al. Unii”

W lipcu 2015 zakończyła się budowa trybuny zachodniej nowego stadionu przy al. Unii Lubelskiej 2. Inauguracyjny mecz na tym obiekcie 2 sierpnia 2015 rozegrały zespoły Łódzkiego Klubu Sportowego i Pogoni Lwów – klubów, które w 1927 były współzałożycielami piłkarskiej ligi polskiej. Od tego czasu grają tam jednak nie tylko piłkarze ŁKS, ale też ekstraligowi rugbiści Master Pharm Budowlani Łódź.

Trybuna zachodnia kosztowała 94 165 491,57 zł brutto, a jej budowa trwała 606 dni. Jest to pierwsza i zarazem najważniejsza część stadionu, który docelowo ma mieć pojemność ponad 20 tys. widzów. Osiągnie ją po dobudowaniu trzech kolejnych trybun. Ta gotowa zajmuje powierzchnię 17 585 m kw, czyli ponad dwa razy większą niż boisko piłkarskie. Jest na niej 5 700 miejsc siedzących, w tym 384 miejsca super VIP i 572 VIP. Wszystkie znajdują się pod dachem z membrany, zainstalowanym na 17 dźwigarach, z których każdy waży ok. 28 ton. Zewnętrzna część elewacji została pokryta ciemnym szkłem o łącznej powierzchni 1,5 tys. m kw.

Na kilku poziomach trybuny zachodniej znajdują się m.in. wszystkie pomieszczenia niezbędne do rozgrywania spotkań piłkarskich i rugby. W skład każdego z czterech ligowych zespołów szatniowych wchodzą: mające po 90 m kw. szatnie dla 25 zawodników oraz pomieszczenia masażu, zaplecza sanitarnego i pokoju trenerów. W dwóch dodatkowych zespołach szatniowych dla młodzieży jest miejsce dla 25 osób i pełne zaplecze sanitarne. Trybuna ma również: salę treningową o powierzchni 200 m kw, pokoje dla sędziów i delegatów, pomieszczenie pierwszej pomocy, salę konferencyjną (140 m kw), strefę pracy mediów (180 m kw), centrum dowodzenia itp. Znajdują się w niej również: 400-metrowa strefa SPA z saunami, łaźniami, pomieszczeniem do masażu i salą fitness, pomieszczenia biurowe, magazyny, pokój zatrzymań z trzema celami i zapleczem dla służb mundurowych, a także powierzchnie przygotowane z myślą o restauracji i sky boksach.

 Kontakt: 48 42 272 15 01, wycieczki@ atlasarena.pl

 
Stadion Miejski przy Al. Piłsudskiego. Zwiedź najnowszą sportową inwestycję Łodzi.
Wycieczka po stadionie

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Stadion Miejski Al. Piłsudskiego

Godziny wycieczek: 11.00, 13.00, 15.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Wejście nr 1 od Al. Piłsudskiego

Wycieczki: po Stadionie Miejskim przy al. Piłsudskiego

Forma udziału:

Zapisy w dniach 24-27  lipca pod mailem wycieczki@ atlasarena.pl (zwiedzanie w grupach liczących ok. 30 osób). W treści maila hasło „Stadion przy al. Piłsudskiego”

O obiekcie: Nowy Stadion Miejski przy al. Piłsudskiego w Łodzi to w pełni zadaszony, nowoczesny obiekt na 18000 miejsc. Posiada podgrzewaną murawę, możliwość realizacji transmisji video w jakości HD. Obiekt jest wyposażony w nowoczesną infrastrukturę spełniającą wymogi międzynarodowych federacji i organizacji sportowych.

Na co dzień na stadionie rozgrywa swoje mecze Widzew Łódź, nie przeszkadza to jednak na organizowanie w tym miejscu wielu innych imprez o charakterze sportowym i kulturalnym w tym meczów rugby, futbolu amerykańskiego, czy koncertów muzycznych. Północna trybuna stadionu ma możliwość łatwego demontażu, co pozwala na ustawienie w tym miejscu sceny.

Kontakt: 48 42 272 15 01, wycieczki@ atlasarena.pl

 
Łódzkie Centrum Filmowe. W garderobie polskich gwiazd.
Zobacz kostiumy filmowe!

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Łódzkie Centrum Filmowe Sp. z o.o.

Godziny: godz.12:00-18:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Łódzkie Centrum Filmowe

Ul. Obywatelska 102/104 Łódź

Atrakcje: otwarcie magazynu kostiumów filmowych dla zwiedzających

Forma udziału: Bez zapisów (zwiedzanie w grupach liczących ok. 15 osób)

O obiekcie: Łódzkie Centrum Filmowe dysponuje największym w kraju zbiorem kostiumów filmowych. Udostępniamy je do kolejnych projektów, nie tylko filmowych. W zbiorach znajdują się kostiumy z filmów: m.in „Krzyżacy”, „Królowa Bona”, „Ziemia obiecana”, „Pan Tadeusz” a obecnie wykorzystywane do: „Czas honoru”, „Miasto 44”, „Ida”, „Ostatnia rodzina”, i wielu innych.

Ważne informacje organizacyjne: możliwość robienia zdjęć w wybranych kostiumach, zakupy w antykwariacie filmowym

Kontakt: lcf@ lcf.pl 42 639 56 01

 
Piknik na Fali.
Zapraszamy na festyn rodzinny

Sobota 29 lipca, Niedziela 30 lipca 2017

Obiekt: Aquapark FALA, al. Unii Lubelskiej 4

Godziny: 11:00-17:00

Atrakcje: Festyn Rodzinny Lato na Faliwodne kule (aquazorbing), gry planszowe, konkursy z nagrodami, oprawa muzyczna; wspólna akcja promocyjna Aquaparku z firmą Dermedic (bezpieczne opalanie na Fali etc.)

Forma udziału: atrakcje w ramach biletu wstępu do Aquaparku

O obiekcie: wodny park rozrywki; baseny, sauny, tężnia solna, spa; nauka pływania dla niemowląt, nauka pływania dla dzieci i dorosłych, zajęcia aquasenior, zajęcia aquaaerobik, nauka pływania dla szkół / przedszkoli; imprezy urodzinowe/ imieninowe oraz inne imprezy zorganizowane; usługi gastronomiczne

Ważne informacje organizacyjne: zgodnie z Regulaminami obowiązującym w Aquaparku, w ramach biletu do obiektu

Kontakt: : marketing@ aquapark.lodz.pl  tel. 42 640 08 00

 
Zobacz gwiazdę łódzkich kanałów!
Zejdź do łódzkich podziemi. Zwiedzaj unikatowy kanał deszczowy „Gwiazda”.

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt: Kanał „Gwiazda”

Godziny wycieczek: 10.00 – 14.00 co 30 min grupy po 10 osób

Miejsce zbiórki: parking samochodowy pod wiaduktem przy Dworcu Łódź Kaliska

Atrakcje wycieczki: zwiedzanie kanału, podziemna tablica poświęcona Williamowi Heerleinowi Lindleya.

Forma udziału: LIMIT MIEJSC WYCZERPANY!

O obiekcie: Kanał Gwiazda, chociaż liczy sobie 92 lata, nadal spełnia rolę kanału przelewowego, to znaczy, że w przypadku intensywnych opadów deszczu zbiera wodę z przepełnionej sieci kanalizacyjnej i przelewa do podziemnego kanału dawnej rzeki Karolewki. Został zaprojektowany przez angielskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya na początku XX wieku i tu właśnie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona projektantowi sieci kanalizacyjnej Łodzi.

Ważne informacje organizacyjne: Osoby odwiedzające kanał „Gwiazda” muszą być dorosłe ( ukończone 18 lat), ubrane w zakryte obuwie, mieć odzież z długimi rękawami i nogawkami, posiadać latarki lub inne dodatkowe oświetlenia.

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek:  w czasie upału ZWIK proponuje we wskazanych przez ŁCW miejscach cysternę z wodą oraz kurtyny wodne

Kontakt: tel. 42 679 00 00

LIMIT MIEJSC WYCZERPANY!
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków, czyli jak chronimy łódzkie rzeki
Wycieczka po oczyszczalni

Sobota i Niedziela – 29 – 30.07.2017 r.

Obiekt: Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi ul. Sanitariuszek 66

Godziny wycieczek: 9.00, 11.00, 13.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: przy portierni Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi ul. Sanitariuszek 66

Atrakcje wycieczki: Grupowa Oczyszczalnia Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej jest jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce.

Forma udziału: bez zapisów

O obiekcie: Podstawowy teren oczyszczalni położony jest na prawym brzegu rzeki Ner, w zachodniej części Łodzi, na styku granic gmin: Łódź, Pabianice i Konstantynów.
Oczyszczalnia wraz z terenami obiektów z nią związanych oraz strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha, w tym część podstawowa 41,3 ha. GOŚ-Łódź oczyszcza ścieki z terenu Łodzi oraz ścieki dopływające od mieszkańców Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego, gmin Nowosolna i Ksawerów. W oczyszczalni wykorzystywany jest system biologicznego oczyszczania ścieków MUCT. Dzięki temu parametry ścieków na ujściu do rzeki Ner spełniają wszystkie wymogi norm europejskich. Skutecznie redukowane są zwłaszcza najbardziej szkodliwe związki biogenne  (tj. azot i fosfor). Spółka prowadzi zaawansowaną gospodarkę osadową. Wytworzony w procesie oczyszczalnia ścieków osad ulega fermentacji i pozwala na uzyskanie biogazu.  Powstały biogaz  jest wykorzystywany do produkcji prądu elektrycznego i energii cieplnej.

Ważne informacje organizacyjne:

– wejście tylko w wyznaczonych godzinach 9:00, 11:00, 13:00

– czas trwania wycieczki ok.1,5 godz.

– Osoby poniżej 15 roku życia pod opieką osoby dorosłej,

– Możliwości robienia zdjęć.

Kontakt: tel. (42) 640 47 80 fax. (42) 640 47 75, e-mail: gos@ gos.lodz.pl

 
Hala EXPO. Spacerkiem po targach
Zapraszamy do centrum konferencyjno-wystawienniczego

Sobota 29 lipca, Niedziela 30 lipca 2017

Zapraszamy na wycieczki

Obiekt: EXPO-ŁÓDŹ

Godziny wycieczek: 9:00, 9:45, 10:30, 11:15

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Hala EXPO-Łódź ul. Politechniki 4 foyer dolne

Forma udziału: Zapisy w dniach 17-22 lipca pod mailem p.kukulski@ expo-lodz.pl (zwiedzanie w grupach liczących ok. 15-20 osób.

O obiekcie: Hala Expo – Łódź o wielofunkcyjne centrum konferencyjno-wystawiennicze usytuowane w centrum miasta, które oferuje szerokie możliwości organizowania imprez takich jak targi, wystawy, kongresy i konferencje. Jest przystosowane także do realizacji pokazów mody i nagrań telewizyjnych. Na ponad 13000m² powierzchni obiektu składa się 5700m² powierzchni wystawienniczej, 800m² foyer głównego, 400m² foyer na piętrze, 1000m² powierzchni konferencyjnej, a także zaplecze gastronomiczne i parking.

Kontakt: p.kukulski@ expo-lodz.pl

tel. 42 636 29 83

 
Oni dbają o czyste miasto! Z wizytą w sortowni śmieci.
Wycieczka po sortowni

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Sortownia odpadów przy ul. Zamiejskiej 1 w Łodzi

Godziny wycieczek: 9.00, 11.00, 13.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: brama wjazdowa przy parkingu przed Sortownią odpadów (Zamiejska 1)

Atrakcje wycieczki: wycieczka po obiekcie, omówienie nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów oraz ciekawostek ekologicznych
z wykorzystaniem przestrzennej ścieżki edukacyjnej

Forma udziału: zapisy do 25 lipca pod mailem: aleksandrastasiak@ mpolodz.pl (zwiedzanie w grupach liczących ok. 20 osób)

O obiekcie: Edukacyjna ścieżka ekologiczna połączona ze zwiedzaniem obiektu sortowni, pomaga wpłynąć na świadomość ekologiczną uczestników warsztatów. Poszerza wiedzę mieszkańców dotyczącą segregacji poprzez wizualizacje: prawidłowej segregacji,  przetwarzania odpadów oraz odzysku. W prosty sposób przedstawiane będą informacje o możliwościach wykorzystania odpadów podlegających selektywnej zbiórce. Ścieżka przybliża zagadnienia gospodarowania odpadami w gospodarstwie domowym oraz wpływa na podniesienie świadomości ekologicznej.

Ważne informacje organizacyjne: Istnieje możliwość robienia zdjęć, jedynie we wskazanych przez opiekuna wycieczki miejscach.

Kontakt: 42 689 73 50

 
Archispacer po Uniwersytecie Łódzkim.
Poznaj wyjątkową architekturę Uniwersytetu Łódzkiego

Sobota, 29 lipca 2017 

Temat: Archi-spacer śladami nowoczesnej Łodzi

Godziny wycieczki: 12.00 – 13.30

Miejsce zbiórki: przed starym Rektoratem UŁ (ul. Narutowicza 65). Start wycieczki godz. 12.00

Atrakcje spaceru:

Archi-spacer śladami nowoczesnej Łodzi rozpocznie się od prawdziwej modernistycznej perełki autorstwa Wiesława Lisowskiego- siedziby zarządu Wodociągów Miejskich (ob. Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ).Następnie odwiedzimy gmach dawnej Szkoły Zgromadzenia Kupców (ob. Rektora UŁ), pierwszy nowoczesny gmach wzniesiony na potrzeby edukacji w naszym mieście. Podążając wzdłuż ul. Narutowicza dotrzemy do pl. Dąbrowskiego, gdzie nie tylko będziemy podziwiać dzieła Józefa Kabana-Korskiego (Teatr Wielki, Sąd Okręgowy), ale także poznamy historię niezrealizowanych projektów zagospodarowania placu z okresu międzywojennego. Ostatni punkt programu stanowić będzie Nowe Centrum Łodzi. Uczestnicy spaceru poznają niezwykłą historię miejsca, które jeszcze w latach 20. XX wieku miało stać się sercem miasta. Na przestrzeni kolejnych dekad otoczenie dworca Łódź-Fabryczna wzbogaciło się o budowle reprezentujące zróżnicowane nurty i style architektoniczne, od historyzmu końca XIX stulecia, poprzez międzywojenny modernizm i „wielką płytę” z czasów PRL-u, aż po nowoczesny multimodalny dworzec aspirujący do miana nowoczesnej wizytówki miasta.

Forma udziału: Bez zapisów

Kontakt: promocja@ uni.lodz.pl

 
Akademia Muzyczna. Z wizytą u Karola Poznańskiego
Zapraszamy do zwiedzania Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Godziny wycieczek: 12.00; 14.00; 17.00

Miejsce zbiórki: dziedziniec przy bramie wjazdowej pomiędzy Pałacem Akademii a budynkiem kordegardy od strony alei 1 Maja 6

Atrakcje wycieczki: Wycieczki prowadzone będą po zrewitalizowanych wnętrzach Pałacu Karola Poznańskiego, przypałacowym zabytkowym parku, do patio i sali kameralnej budynku Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej

Forma udziału: Zapisy do dnia 27 lipca 2017 pod mailem promocja@ amuz.lodz.pl lub pod numerem telefonu 42 662 16 45 (w godz. 9.00-14.00);

Zwiedzanie odbywa się w grupach liczących ok. 35 osób

O obiekcie:

Główną siedzibą Akademii Muzycznej w Łodzi jest zabytkowy pałac przy ul. Gdańskiej 32, wzniesiony w latach 1904-08 dla syna słynnego łódzkiego fabrykanta Izraela Kalmanowicza Poznańskiego – Karola Poznańskiego, jednego z dyrektorów spółki akcyjnej wyrobów bawełnianych. Wybudowana według projektu Adolfa Zelingsona budowla ma charakter eklektyczny: łączy dominujące w jej architekturze elementy włoskiego renesansu i baroku z m.in. motywami secesyjnymi. Pałac składa się z dwóch skrzydeł bocznych i części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie (dziś sale koncertowe i wykładowe), przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy. Na piętrze znajduje się także ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu. Większość reprezentacyjnych pomieszczeń została w ostatnich latach poddana rekonstrukcji i rewitalizacji, dzięki czemu podziwiać je można w pełnej krasie.
W bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby Uczelni mieści się budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. Obiekt powstał z połączenia dawnej kamienicy mieszkalnej, przebudowanej i zaadaptowanej do nowych celów, oraz zaprojektowanego od podstaw nowoczesnego budynku.

Ważne informacje organizacyjne: Liczba miejsc jest ograniczona; podczas oprowadzenia dozwolone jest wykonywanie zdjęć

 
Zobacz telewizję od kuchni.
Jak powstaje program telewizyjny

 Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: TVP Łódź

Godziny wycieczek: 12.00, 14.00

Miejsce zbiórki: wejście do TVP Łódź, ul. Narutowicza 13

Atrakcje wycieczki: Jak powstaje program telewizyjny – od pomysłu do emisji w na antenie. Zwiedzanie newsroomu dziennikarskiego, montażowni oraz studiów telewizyjnych. Podczas wycieczki uczestnicy poznają historię i współczesną technologię produkcji programu telewizyjnego.

Forma udziału: Zapisy w dniach 18- 25 lipca. Na zgłoszenia czekamy pod adresem: sekretariat.lda@ tvp.pl (zwiedzanie w grupach liczących ok. 15 osób)

O obiekcie: Pierwszy po Warszawie Ośrodek Telewizji Polskiej powstał w Łodzi. Od początku mieści się w tym samym budynku przy Narutowicza 13, choć w innej części kompleksu. Pierwsze studio mieściło się w wieżowcu na 13 piętrze. To właśnie stąd nadano pierwszy program telewizyjny. Było to w lipcu 1956 roku. Dziś TVP Łódź zajmuje skrzydła budynku obok wieżowca. Mieszczą się tu dwa studia telewizyjne, magazyny sprzętu, kostiumów, scenografii, charakteryzatornie, montażownie, newsroom oraz archiwum.

Ważne informacje organizacyjne: Możliwości robienia zdjęć (tylko po konsultacjach z opiekunem z TVP), bez ograniczeń wiekowych .

Kontakt: sekretariat.lda@ tvp.pl tel. 42 635 91 00

 
Radio Łódź. Jak powstaje program radiowy?
Tajniki pracy dziennikarzy. Zobacz Radio Łódź

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt: RADIO ŁÓDŹ S.A.

Godziny wycieczek: 10.00, 11.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Siedziba Radia Łódź, ul. Narutowicza 130

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: Zwiedzający będą mogli zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne

dla słuchaczy. Zaprosimy do studia S1 Radia Łódź, w którym nagrywała m.in. orkiestra pod dyrekcją Henryka Debicha, a w latach 90. XX wieku występowali u nas „na żywo” m.in.: Dżem, Republika, Ira, Elektryczne Gitary, Edyta Bartosiewcz czy Lech Janerka. W studiu nagrywają takie gwiazdy polskiej muzyki jak: T. Love czy Mela Koteluk.

Dodatkowo zwiedzający będą mogli zobaczyć radio od środka. Pokażemy m.in. studio,  w którym nadajemy program, newsroom i serce radia – amplifikatornię. O tajnikach pracy dziennikarza i realizatora opowiedzą pracownicy rozgłośni.

Forma udziału: Zapisy drogą elektroniczną pod mailem: wycieczka@ radiolodz.pl (zwiedzanie w grupach liczących ok. 25 osób) o udziale w wycieczce decyduje kolejność zgłoszeń.

O obiekcie: Polskie Radio Łódź jest najstarszą rozgłośnią w Łodzi, od 85 lat codziennie uczestniczy w życiu miasta i regionu.

Kontakt: 42 675 38 00

 
Toya TV. Kulisy telewizji.
Zobacz studio telewizyjne od kuchni!

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt: Redakcja telewizji Toya, TOYA STUDIOS tzw. Pałac Dźwięku

Godziny wycieczek: 11.00; 13:30, 15.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: recepcja Redakcji Tv TOYA ul. Łąkowa 29 (pomarańczowo-brązowy budynek tzw. Pałac Dźwięku

Atrakcje wycieczki: Zwiedzaj „od kuchni” popularną łódzką telewizję i zobacz, jak powstaje dźwięk do filmów w Pałacu Dźwięków. Zapraszamy do zwiedzania kompleksu Toya Studios.

Forma udziału: Zapisy w dniach 17-27 lipca pod mailem p.szachnowska@ toya.net.pl (zwiedzanie w grupach nie większych niż 20 osób). W mailu prosimy o wskazanie godziny wycieczki.

Kontakt: 42 639 55 01

 
MOSiR – wielkie urodzinowe wyścigi!
Biegi i marsz nordic walking

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Park im. 3-go Maja

Godziny wycieczek lub innych atrakcji:
11:00 – biegi przedszkolaków

11:10 – bieg klas I – III
11:20 – bieg klas IV – VI
12:00 – bieg główny
12:05 – marsz nordic walking

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem:
Start przed halą sportową przy ul. Małachowskiego 7

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia :
– medale dla najszybszych 50 biegaczy i 30 pierwszych kijkarzy oraz dla wszystkich dzieci
– napoje i słodkie przekąski dla wszystkich uczestników imprezy

Forma udziału:
udział w bigach i marszu jest nieodpłatny

Ważne informacje organizacyjne:
zapisy w dniu imprezy w biurze zawodów do godz. 11:30

Dystans:
bieg przedszkolaków – 59,4 m
bieg klas I-III i IV-VI – 594 m
bieg główny – 5940 m
marsz nordic walking – 5940 m

Kontakt: sekretariat@ mosir.lodz.pl tel:+48 (42) 636 85 17

 
Miejski Klub Tenisowy. I ty zostań Janowiczem!
Zagraj w tenisa!

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Miejski Klub Tenisowy w Łodzi

Godziny prezentacji kortów: 16:00-18:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Miejski Klub Tenisowy ul. Żeromskiego 117, 90-524 Łódź

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: Prezentacja najnowocześniejszego obiektu tenisowego w Łodzi, z możliwością skorzystania z 2 kortów tenisowych w ramach zabawy lub krótkich form rywalizacji.

Forma udziału: Oprowadzenie i możliwość skorzystania z kortu w godz. 16 – 18.  Na zapisy (minimum tydzień wcześniej) pod  nr. tel 42 637 65 04 i 506 115 155. Czas wejścia zostanie ustalony z pracownikiem Miejskiego Klubu Tenisowego.

O obiekcie: MKT dysponuje 10 kortami otwartymi o nawierzchni ceglanej oraz halą tenisową z nowoczesna nawierzchnią twardą. Do dyspozycji klientów i zawodników jest budynek szatniowy oraz siłownia i sauna. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt.

Ważne informacje organizacyjne: Od piątku do niedzieli odbywa się w klubie turniej tenisowy OTK w kategorii do lat 12-stu. Zapraszamy również do oglądania meczowych rywalizacji zwłaszcza w sobotę i niedzielę od godz. 9 do 18 (w piątek do 16). Wstęp na turniej bezpłatny.

 
Wycieczka szlakiem łódzkich murali
Podróż w poszukiwaniu murali

Niedziela, 30 lipca 2017

Atrakcja: Wycieczka szlakiem łódzkich murali

Godzina wycieczki: 11.30-14.45

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: pod muralem z Rubinsteinem – skrzyżowanie ul. Sienkiewicza z ul. Traugutta. Start wycieczki godz. 11.30.

Atrakcje wycieczki: W trakcie wycieczki autobus porusza się specjalnie przygotowaną trasą, tak aby czas podróży był optymalny. Podczas podróży zatrzymujemy się przy wybranych malowidłach, gdzie przewodnik – Michał Bieżyński, organizator ponad 50 murali w Łodzi – opowiada o całym projekcie, o poszczególnych muralach, artystach, technikach plastycznych, przedstawia różnego rodzaju anegdoty związane z powstawaniem danych murali, a także odpowiada na wszelkie pytania. W ciągu ok. 3h zobaczymy około 20 murali, przy większości z nich się zatrzymując.

Forma udziału: NIE PROWADZIMY ZAPISÓW NA WYCIECZKĘ!
Darmowe bilety będą do odebrania w dniu wycieczki – w sobotę 30 lipca w miejscu zbiórki na 20 min. przed startem wycieczki.

O obiekcie:

O łódzkich muralach tworzonych pisały media na całym świecie! W 2013 roku amerykańska stacja CNN wyemitowała specjalny materiał poświęcony muralom w Łodź. Ze względu na murale, amerykański HUFFINGTON POST w 2014 roku nadał Łodzi tytuł „The artsiest city”. Ogólnoświatowy portal BOREDPANDA.com umieścił Łódź na drugim miejscu wśród 20 miast z najciekawszą sztuką w przestrzeni miejskiej. O muralach informowały główne programy informacyjne w Polsce: FAKTY TVN, POLSAT NEWS, TELEEXPRESS, TVN24, TVP INFO. Magazyn POLITYKA umieścił łódzkie murale na liście 10 najciekawszych wydarzeń w kategorii „sztuki wizualne” w 2013 roku w Polsce. Łódzkie murale kilkukrotnie były bohaterami popularnego programu DZIEŃ DOBRY TVN oraz znalazły się na setkach stron i portali internetowych na całym świecie.
Spacer łódzkim szlakiem kobiet
Z Kobietami znad Łódki o mieście kobiet

Sobota, 29 lipca 2017 

Godziny wycieczki: 15.00-17:30

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: zbiórka przed Muzeum Farmacji, pl. Wolności 2. Start wycieczki o godz. 15.00

Atrakcje wycieczki: Spacerując po centrum miasta, spojrzymy na nie z nowej perspektywy. Prowadzące opowiedzą o postaciach, o których milczą podręczniki historii oraz tradycyjne przewodniki turystyczne, i udowodnią, że hasło „Łódź miastem kobiet” kryje w sobie wiele zaskakujących treści.

Czy w Łodzi palono czarownice? Czy działały tutaj sufrażystki? Czy rzeczywiście jedna ze strajkujących włókniarek w geście protestu pokazała nagie pośladki premierowi? Gdzie w młodości mieszkała lekarka, która uczyła miliony Polaków sztuki kochania? To tylko niewielka część zagadnień, które poruszymy.

Spacer poprowadzą przewodniczki z grupy Kobiety znad Łódki, prowadzącej projekt Łódzki Szlak Kobiet.

Forma udziału: bez zapisów
Wielki inwestor przyjazny środowisku. Zwiedź budynek Infosys Green Horizon!
Infosys Green Horizon. Wielki biznes w najbardziej ekologicznym biurowcu w Łodzi!

Piątek, 28 lipca 2017

Wycieczki po obiekcie

Obiekt: Infosys Poland Green Horizon

Godziny wycieczek: od 17:30 do 21:30 wejście grup 20 osobowych, co 20 minut

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Patio budynku Infosys Green Horizon, ul. Pomorska 106 a, 91-402 Łódź

Atrakcje wycieczki: Wycieczki przewidziane są w trzech poziomach:

– patio ze strefą relaksu (leżaki Infosys Poland, trawa, świeżo palona kawa),

– 6 piętro – wystawa fotografii ukazujących historię firmy na przestrzeni ostatnich 10 lat oraz prezentacja jubileuszowego klipu filmowego z udziałem pracowników Infosys Poland,

– dach z tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Łodzi. Zwiedzanie wzbogacone będzie również konkursem fotograficznym „Przybij 10-kę”, o szczegółach poinformujemy na profilu Infosys Poland na Facebooku.

Forma udziału: Zwiedzanie w grupach liczących maksymalnie 20 osób co 20 minut od godz. 17:30 do 21:30 (łącznie maksymalnie 240 osób). Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, decyduje kolejność zgłaszania się i rejestracji (nie wcześniej niż 28 lipca o godz. 17:15) przy recepcji Infosys Poland na parterze budynku Green Horizon (wejście od strony patio). Konieczna rejestracja każdego z uczestników na recepcji budynku – podanie imienia, nazwiska oraz numeru dowodu osobistego.

O obiekcie: Infosys Green Horizon oddany do użytku w 2012 roku jest budynkiem biurowym o najwyższym standardzie w Łodzi, położonym w atrakcyjnej lokalizacji Ronda Solidarności, będącego jednym z głównym węzłów komunikacyjnych. Sześciopiętrowy budynek zwieńczony jest tarasem, z którego roztacza się widok na panoramę miasta.

Ważne informacje organizacyjne:

Prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego. Osoby nieletnie dopuszcza się do udziału w wycieczkach jedynie pod opieką osoby dorosłej. Wykonywanie fotografii na terenie biura jest dozwolone jedynie w niektórych częściach budynku, o czym informować będą opiekunowie wycieczek.

 
Wycieczki i zabawa, w Good Time Aparthotel odkrywcza wystawa!
Zwiedź Historyczny Kompleks Apartamentowy i zobacz wystawę fotograficzną!

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy

Godziny atrakcji:

1.  Wycieczki po obiekcie z pracownikiem 10:00, 14:00 (grupy maksymalnie 15 osób);

2. Escape Room „Duch Klucznika” godziny 17:00, 18:00, 19:00, 20:00 (obowiązują zapisy mailem), zapisy dla grup 2-4 osobowych.

3. Wystawa fotograficzna „17 mgnień wiosny”, Agnieszka Wojtera Fotografia o dowolnej porze, 24 h indywidualne zwiedzanie wystawy

Miejsce: Recepcja Good Time Aparthotel & Good Time Residence, ul. Piotrkowska 120 (w podwórzu)

Forma udziału: zwiedzanie – bez zapisów, grupy do 15 osób, Escape Room – zapisy w dniach 15-20 lipca na adres mailowy: recepcja@ good-time.com.pl

O obiekcie: Zapraszamy do Good Time – Łódzkiego Historycznego Kompleksu Apartamentowego, w którego skład wchodzą dwa siostrzane obiekty apartamentowe: Good Time Aparthotel i Good Time Residence. Znajdują się w tej samej, wyjątkowej lokalizacji, w jednej z charakterystycznych dla Łodzi kamienic, z dziedzińcem wewnętrznym, przy słynnej i historycznej ul. Piotrkowskiej, pod numerem 120. Przenieśmy się wspólnie w dobre czasy, kiedy w XIX wieku, w okresie „Łodzi rzemieślniczej” dynamicznie rozwijała się zabudowa przy najdłuższej polskiej ulicy – Piotrkowskiej w Łodzi. Każdy z obiektów pokazuje inną część historii miasta, ale każdy nierozerwalnie łączy się z dobrymi dla Łodzi czasami – rozwojem miasta w XIX wieku.

Ważne informacje organizacyjne: kontakt: tel.: 503085000, e-mail: recepcja@ good-time.com.pl

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy

Godziny wycieczek lub innych atrakcji:

1. Wycieczki po obiekcie z pracownikiem w godzinach 12:00, 14:00, 18.00 (grupy maksymalnie 15 osób). Bez zapisów.
2. Wystawa fotograficzna „17 mgnień wiosny”, Agnieszka Wojtera Fotografia o dowolnej porze, 24 h indywidualne zwiedzanie

3. Słuchowisko „Kim jest Max Winckler?” : godz.16.00; 18.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Recepcja Good Time Aparthotel & Good Time Residence, ul. Piotrkowska 120 (w podwórzu)

Ważne informacje organizacyjne: kontakt: tel.: 503085000, e-mail: recepcja@ good-time.com.pl

Niedziela, 30 lipca 2017 r.

Obiekt: Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy

Godziny atrakcji:

24h indywidualne zwiedzanie wystawy fotograficznej „17 mgnień wiosny”, Agnieszka Wojtera Fotografia o dowolnej porze

Adres: Recepcja Good Time Aparthotel & Good Time Residence, ul. Piotrkowska 120 (w podwórzu)

Atrakcje: wystawa fotograficzna 17 mgnień wiosny

Forma udziału: indywidualne zwiedzanie wystawy

Ważne informacje organizacyjne: kontakt: tel.: 503085000, e-mail: recepcja@ good-time.com.pl

 
Na kawę do Scheiblera, czyli wielka fotografia w loftach!
Wystawa Pawła Augustyniaka w Cafe Loft

Piątek, 28 lipca i sobota, 29 lipca 2017 r.

Obiekt: Cafe Loft w Fabryce Scheiblera (ul. Tymienieckiego 25 c)

Kawiarnia pracuje:

Piątek – 7.00-21.00

Sobota – 8.00-21.00

Zapraszamy na wystawę Pawła Augustyniaka i urodzinowe słodkości. Zestaw kawa + ciastko za 5 zł!

Wejście do kawiarni: Przy portierni loftów, ul. Tymienieckiego 25c (główne wejście pod zegarem)

Atrakcje: Wystawa Pawła Augustyniaka „Industrialna Łódź”, konkursy, specjalnie sprowadzana kawa z Gwatemali + ciastko  zestaw za 5 zł.

Forma udziału: Bez zapisów

Cafe Loft to jedyna tak klimatyczna kawiarnia! Postindustrialny design fabryki Scheiblera, podświetlona cegła, widok rozpościerający się na słynną zabytkową dzielnicę Księży Młyn tworzą magiczną atmosferę.  Kawiarnia serwuje śniadania serwowane w formie bufetu szwedzkiego i lunche ze specjalnego Fabrykanckiego Menu. Można napić się unikatowej, specjalnie sprowadzanej z Gwatemali parzonej kawy. Obecnie w Cafe Loft można oglądać niezwykłe zdjęcia Pawła Augustyniaka z wystawy: Industrialna Łódź. Fotograf odwiedził nieczynne łódzkie zabytkowe fabryki i elektrownie. Zdjęcia powstawały przez kilka lat.

Ważne informacje organizacyjne: Cafe Loft znajduje się na II piętrze Fabryki Scheiblera. Na domofonie wpisujemy 777 i wciskamy przycisk z dzwonkiem. W hollu i na korytarzach nie można robić zdjęć ani dowolnie rozchodzić się po budynku. Zdjęcia można robić w kawiarni i na zewnątrz zabytku.

Kontakt: pr@ loftaparts.pl tel. 535 090 309

 
C H-R Sukcesja: „Nic co łódzkie nie jest nam obce”
Urodzinowe atrakcje w Sukcesji

Niedziela, 30 lipca 2017 r. 

Obiekt: Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: godziny pracy Sukcesji: 10:00-21:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja, al. Politechniki 1

Atrakcje wydarzenia:

Wydarzenie „594. Urodziny Łodzi: Nic co łódzkie, nie jest nam obce”, to event pokazujący  mieszkańcom różnorodność form wyrażenia miłości wobec swojej małej ojczyzny, czyli Łodzi. Na całość wydarzenia składa się kilka elementów:

Wystawa fotograficzna

Wystawa będzie składać się z prac zaprezentowanych w konkursie „Potęga Łodzi – Power of Łódź”, który organizowany jest przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej.

W „Strategii przestrzennego rozwoju Łodzi 2020+” przygotowanej przez Biuro Architekta Miasta zapisano: „Łódź jest ostatnim nieodkrytym miastem”. Nawiązując do tej definicji Łodzi, organizatorzy namawiają uczestników Konkursu, by odkryli swoją Łódź i zapisali te odkrycia w fotograficznym kadrze. Poszukiwanie nieodkrytego miasta może być zarówno odnajdywaniem trudno rozpoznawalnych zakamarków Łodzi, jak i zatrzymaniem w kadrze ulotnych zachowań mieszkańców, a także autorskim przedstawieniem przestrzeni i obiektów powszechnie znanych.

Sitodruk

Łodzianie kochają swoje miasto, co chętnie manifestują za pomocą gadżetów oraz ubrań. Podczas wydarzenia będzie możliwość wykonania samodzielnego nadruku na przyniesionej przez siebie jasnej koszulce bądź torbie. Do wyboru będą dwa wzory.

Z myślą o zapominalskich, będzie możliwość zakupu torby na miejscu w cenie 10 złotych.

Przypinki

Dla przybyłych gości przygotowane będą pamiątkowe piny z napisem „Z miłości do Łodzi”.

Pamiątkowe zdjęcie

Dla uwiecznienia całości wydarzenia, na terenie Sukcesji stanie specjalna kredowa ściana. Będzie ona ozdobiona łódzkimi regionalizmami oraz elementami architektury charakterystycznymi dla miasta. Na jej tle będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Forma udziału: brak zapisów

O obiekcie: Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja powstało w pobliżu ścisłego centrum Łodzi. W jego sąsiedztwie znajdują się m.in.: Międzynarodowe Targi Łódzkie, kampus Politechniki Łódzkiej oraz dwa budowane osiedla mieszkaniowe. Obiekt oferuje ponad 128 tys. mkw. powierzchni użytkowej i około 45 tys. mkw. powierzchni najmu, na której znajduje się ok. 160 lokali: sklepów znanych polskich i zagranicznych marek, punktów usługowych, kawiarni, restauracji w strefie food court oraz część rozrywkowa m.in. z najnowocześniejszym w Łodzi 9-salowym kinem sieci Helios. Inwestorem obiektu jest Fabryka Biznesu. Sp. z o.o., z siedzibą w Łodzi. Autorem projektu architektonicznego Sukcesji jest wrocławska pracownia Group-Arch. Za zarządzanie obiektem i wynajem powierzchni odpowiedzialna jest firma  Mayland Real Estate sp. z.o.o. Inwestycja została wpisana przez Urząd Marszałkowski w Łodzi na listę projektów kluczowych dla regionu.

Ważne informacje organizacyjne: Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu w każdym czasie bez podania przyczyny.

Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia: https://facebook.com/events/1948536212059706

tel. 42 295 02 51

 
Ludzie listy piszą. Urząd Pocztowy nr 79
Poznaj pocztę „od kuchni”

Piątek, 28 lipca 2017

Godziny wycieczek: 9.00 – 11.00, 13.00 – 15.00

Miejsce zbiórki: Ul. M. Gorkiego 63, Urząd Pocztowy nr 79 (Łódź-Widzew)

Atrakcje wycieczek: zwiedzanie urzędu pocztowego i poznanie pracy pocztowca od zaplecza i od strony klienta

Forma udziału: zapisy w dniach 17-22 lipca pod mailem ksenia.misiak@ poczta-polska.pl  (zwiedzanie w grupach liczących ok. 15 osób)

Ważne informacje organizacyjne: wiek uczestników obojętny, mile widziane dzieci z półkolonii

Kontakt: 42 673 40 33

 
Na motocyklu odkryj talenty. Na M1 wykończ zakręty!
Sprawdź czy potrafisz jeździć na jednośladzie!
Sobota, 29 lipca 2017
Obiekt: M1 Łódź
Godziny atrakcji: Start zawodów o godzinie 9 – 10, czas trwania: około 8 godzin.
Miejsce: Parking M1, przy placu manewrowym „Auto Akademii”, Brzezińska 27/29, 92-103 Łódź
Atrakcje: Pokazy motocyklowej jazdy technicznej, 3 Runda Motocyklowej Gymkhany wraz z 10 Motocyklowym Konkursem Sprawnościowym KMPŁ oraz dla chętnych widzów możliwość sprawdzenia własnych umiejętności kierowania motocyklem na specjalnie przygotowanym torze.
Forma udziału: Zapisy dla zawodników prowadzone od 1.07 do 28.07 pod adresem gymkhana-gp.pl
Dla widzów – wstęp wolny.
O obiekcie: M1 Łódź jest jednym z najstarszych Łódzkich centrów handlowych, wybudowanym w 1999r. Do dyspozycji klientów jest ponad 80 lokali sklepowych i usługowych.

 
Poleski Ośrodek Sztuki. Zabawa dla seniorów.
Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza.

Piątek, 28 lipca 2017

Potańcówka w ogrodzie dla seniorów

Obiekt: Poleski Ośrodek Sztuki

Początek imprezy: 16.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Łódź, ul. Krzemieniecka 2a, ogród Poleskiego Ośrodka Sztuki

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: Zakończenie Letniej Akcji Artystycznej/potańcówka w ogrodzie. W programie: tańce przy muzyce na żywo, poczęstunek, piknik.

Forma udziału: Zapisy: kontakt: filia Karolew, ul. Bratysławska 6a, karolew@ pos.lodz.pl; 42 687 02 07

Impreza biletowana/ bilety 11 zł os.

O obiekcie: Niezwykle atrakcyjny ogród i park wybudowanej w okresie 1935/37 rezydencji Leona Plihala zachęca do kulturalnej rozrywki. Poleski Ośrodek Sztuki opracował ofertę programową, by przywrócić miastu pamięć o tym urokliwym zakątku i zachęcić do familijnej zabawy i odpoczynku.

Ważne informacje organizacyjne: wiek uczestników 60 +

Sobota, 29 lipca 2017

Warsztaty Yogi

Obiekt: Poleski Ośrodek Sztuki, ogród przy ul. Krzemienieckiej 2a.

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: 10-12.00

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: Warsztat pogłębionej praktyki jogi w ramach Letniej szkoły jogi. Prowadzenie: Aleksandra Zdziechowska. Szkoła jogi jest propozycją zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Atmosfera ogrodu sprzyjać będzie odpoczynkowi a praktyka wzmocni ciała i zregeneruje uczestników. Organizatorem Letniej szkoły jogi jest nieformalna grupa LETNI AKTYWIŚCI, realizująca projekt w ramach konkursu Grant na lepszy start 2017.

Forma udziału: udział bezpłatny

O obiekcie: przestrzeń ogrodu przygotowana do praktyki

Ważne informacje organizacyjne: organizatorem zajęć jest nieformalna grupa Letni Aktywiści, która w ogrodzie na Krzemienieckiej prowadzi Letnią szkołę jogi. Ze względu na przestrzeń otwartą ogrodu,  nie ma ograniczonej liczby uczestników.

W razie niepogody ćwiczymy w budynku. Zabierz ze sobą wygodny strój do ćwiczeń!

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek: 12.15 wege II śniadanie. Szczegóły na stronie bloga: letniaszkolajogi.wixsite.com/2017

Niedziela, 30 lipca 2017 r.

Obiekt: Poleski Ośrodek Sztuki – ogród, ul. Krzemieniecka 2a

Godziny atrakcji:

11.30 – 12.15 otwarte zajęcia jogi dla dzieci. Prowadzenie: Ewa Szymoniak

12.30 – 13.30 warsztat ruchowo, dźwiękowo, plastyczny dla dzieci na podstawie książki Maum „Dom duszy”. Prowadzenie Ewa Łukasiewicz

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia:  praktyka jogi i warsztat dla dzieci w wieku 6-12 lat

Forma udziału: udział bezpłatny

O obiekcie: przygotowana przestrzeń ogrodu

Ważne informacje organizacyjne: Organizatorem Letniej szkoły jogi jest nieformalna grupa LETNI AKTYWIŚCI, realizująca projekt w ramach konkursu Grant na lepszy start 2017.

Inne atrakcje proponowane tego dnia niezależnie od wycieczek:

Szczegóły na stronie bloga: letniaszkolajogi.wixsite.com/2017

Kontakt: 518 522 696

 
Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście. Piknik wśród książek.
Piknik biblioteczny

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Śródmieście

Godziny: 12:00 – 16:00

Miejsce: podwórko przy Bibliotece, ul. A. Struga 14

Atrakcje wydarzenia: Piknik biblioteczny na Struga

Forma udziału: bez zapisów

O obiekcie: Miejska Biblioteka Publiczna – samorządowa instytucja kultury jest placówką publicznie dostępną, działającą na rzecz okolicznych mieszkańców, szkół, przedszkoli, organizacji społecznych i kulturalnych, aktywizująca czytelnictwo oraz uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym naszego miasta.  Biblioteka na co dzień podejmuje szereg różnorodnych inicjatyw mających na celu rozwój kulturalny i edukacyjny swoich użytkowników.

Ważne informacje organizacyjne:

Impreza będzie skierowana do dzieci i młodzieży ze środowiska lokalnego,

Kontakt: tel. 42 637-23-43

 
Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Bałuty. Gry, zabawy i loteria
Impreza plenerowa

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Filia nr 2 , Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty we współpracy z Jagiellońskim Ośrodkiem Kultury

Godziny: 16:00 – 19:00

Miejsce: ul. Wspólna 6

Atrakcje: quizy, zagadki, loteria, gry i zabawy

Forma udziału: Bez zapisów

O obiekcie: Filia nr 2 MBP Łódź-Bałuty mieści się przy ul. Łagiewnickiej 118c Poza podstawowymi zadaniami(gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów) prowadzi szeroką działalność kulturalno-oświatową we współpracy z instytucjami oświatowymi i kulturalnymi w Łodzina rzecz środowiska. W ramach tej współpracy kolejny raz wraz z Jagiellońskim Ośrodkiem Kultury propaguje Urodziny Łodzi wśród  mieszkańców osiedla.

Ważne informacje organizacyjne: Bez ograniczeń wiekowych. Kontakt:
tel. 42 25527 57 e-mail: balutyf2@ mbpb.lodz.pl

 
Bookcrossing

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Filia nr 25, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty

Godziny: 12:00 – 19:00

Miejsce: ul. Boya-Żeleńskiego 15

Atrakcje wydarzenia : nieformalna wymiana książek

Forma udziału: Bez zapisów

O obiekcie: Filia nr 25, MBP Łódź-Bałuty mieści się przy ul. Boya-Żeleńskiego 15 Poza podstawowymi zadaniami(gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów) prowadzi szeroką działalność kulturalno-oświatową we współpracy z instytucjami oświatowymi i kulturalnymi w Łodzi na rzecz środowiska. Bibliotekarze aktywnie włączają się w różnorodne akcje promujące czytelnictwo i rodzinne miasto.

Ważne informacje organizacyjne: Bez ograniczeń wiekowych. Kontakt:
tel.: 42 656 13 00 e-mail: balutyf25@ mbpb.lodz.pl
Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Górna. Piknik smaków i turystyki.
Warsztaty edukacyjno – plastyczne

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Górna ul. Paderewskiego 11 a

Godziny: 12.00 – 14.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Górna ul. Paderewskiego 11 a

Atrakcje  wydarzenia: „ Odkrywamy język, smaki i turystyczne szlaki Łodzi” – warsztaty edukacyjno – plastyczne

Forma udziału: Zapisy w dniach 17 – 25 lipca, tel. 42 684 91 97  w. 106

Ważne informacje organizacyjne: wiek uczestników 6 – 10 lat

Kontakt: tel. 42 684 91 97

 
Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Polesie. Piknik na Retkini.
Piknik na Retkini

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Filia nr 7 miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie

Godziny atrakcji:  godz. 11.00 – 17.00

Miejsce: ul. Kostki Napierskiego 4, Retkinia

Atrakcje: Piknik na Retkini –

1.     Spotkanie autorskie z Dorotą Mularczyk ( dla dzieci) godz. 12.00-13.00

2.     Spotkanie autorskie z Wojciechem Szlązakiem autorem książki „ Śladami starej Retkini” godz. 14.00-15.00

3.     Rodzinna Gra Miejska „Moja Łódź”  w godz.11.00-15.00

4.     Kalambury, quizy, konkursy ( sprawdzające wiedzę o Łodzi)

5.     Malowanie buziek, tańce w kręgu, zabawy z chustą Klanza

6.     Warsztaty rękodzielnicze –origami

7.     Loteria książkowa, kiermasz książek łódzkich wydawnictw

8.     Pokaz modeli zdalnie sterowanych

9.     Spotkanie z Łódzkim Wikingiem- Januszem Bernerem

10. Koncert muzyczny

Forma udziału: bez zapisów, bez ograniczeń wiekowych, impreza bezpłatna

O obiekcie: Piknik na Retkini odbędzie się w lokalu Filii nr 7 oraz przed biblioteką

Ważne informacje organizacyjne: ( w Rodzinnej Grze Miejskiej zespoły muszą liczyć 3 osoby w tym jedną pełnoletnią, start i zakończenie –Filia nr 7 ul. K.Napierskiego 4)

Kontakt: 42 687 14 16

 
Miejska Biblioteka Publiczna Łódź – Widzew. Uczymy sie „łódzkiego”
Wystawa z minionych lat

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Wystawa „Śladami starej Łodzi”

Godziny atrakcji: 9ºº – 15ºº

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Dział Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania, ul. Ketlinga 21

Forma udziału: Bez zapisów

O obiekcie: Wystawa będzie prezentowała Łódź w minionych latach. Na wystawie zaprezentujemy książki oraz stare mapy i pocztówki.

Ważne informacje organizacyjne: Wystawa czynna w godzinach pracy biblioteki

Kontakt: tel.42 673 75 47

 
Wystawka patronów Łodzi

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Wystawka „Patroni ulic Miasta Łodzi”

Godziny wycieczek lub innych atrakcji (godziny wejść lub daty ramowe): pon. śr. 11:00-15:00, wt. 11:00-18:00, czw. 11:00-17:00, pt. 9:00-15:00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew (Filia nr 3) ul. Jurczyńskiego 30 A

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: Celem wystawki jest uczczenie 594 rocznicy urodzin Miasta Łodzi. W związku z tym w bibliotece w 4 antyramach zaprezentowane zostaną sylwetki wybitnych patronów ulic zasłużonych dla miasta Łodzi, jego przeszłości i teraźniejszości. Wśród nich będą znajdować się m. in.: są artyści, malarze, kompozytorzy, ludzi teatru.

Forma udziału: Bez zapisów.

O obiekcie: Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Widzew (Filia nr 3) ul. Jurczyńskiego 30 A, 92-306 Łódź. Biblioteka znajduje się na pierwszym piętrze w Spółdzielni Mieszka I. Biblioteka nie jest przystosowana do wizyt osób z niepełnosprawnością fizyczną. Barierę architektoniczną stanowią – schody.

Ważne informacje organizacyjne: Wystawkę mogą obejrzeć wszyscy zwiedzający bez. ograniczeń wiekowych. Możliwość robienia zdjęć wystawy.

Kontakt: tel. 42 673 75 47

 
Zapoznaj się z historią Łodzi

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Filia Nr 4 MBP Łódź-Widzew

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: godziny otwarcia biblioteki

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Łódź ,ul. Szaniawskiego 5a

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia : możliwość zapoznania się z kilkuwiekową historią Łodzi, przedstawioną przekrojowo w postaci wystawy.

Forma udziału: bez zapisów

Kontakt: tel. 42 673 75 47

 
Prezentacja miasta Łodzi

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Filia Nr 4 MBP Łódź-Widzew,  Łódź ,ul. Szaniawskiego 5a

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: godziny otwarcia biblioteki

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem:  Łódź ,ul. Szaniawskiego 5a

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: prezentacja znajdujących się w posiadaniu biblioteki pozycji związanych z tematyką naszego miasta; możliwość wypożyczenia wyeksponowanych książek.

Forma udziału: bez zapisów

Kontakt: tel 42 673 75 47

 
Piękne miasto Łódź

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: „Łódź- piękne miasto”

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: godziny pracy biblioteki

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: ul. Gorkiego 63

Forma udziału: bez zapisów

Atrakcja: wystawa promująca nasze miasto

Kontakt: tel. 42 673 75 47

 
Warsztaty i akcja pisania

Piątek, 28 lipca 2017

Godzina: 9.00

Miejsce: MBP Łódź-Widzew Filia Nr 8, ul. Bartoka 27

Atrakcje: warsztaty „Spacerkiem po Łodzi”

Forma udziału: Bez zapisów

O obiekcie: „Spacerkiem po Łodzi” – warsztaty mające przybliżyć najmłodszym mieszkańcom miejsca związane z animowanymi filmami dla dzieci.  Najmłodsi poznają bohaterów bajek stworzonych przez  Studio Filomwe Se-ma-for: Zaczarowany ołówek, Przygody Wróbla Ćwirka, Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok, Przygody kota Filemona a następnie wyruszą na wirtualny spacer po Łodzi śladami bajkowych postaci. Na zakończenie stworzą własną wersję pomnika, który spodobał im się najbardziej.

Ważne informacje organizacyjne: warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-6 lat

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: 9-15

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: MBP Łódź-Widzew Filia Nr 8, ul. Bartoka 27

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia : ”Życzenia dla Łodzi”

Forma udziału: Bez zapisów

O obiekcie: ”Życzenia dla Łodzi” to akcja pisania życzeń: dla miasta i do miasta (czego życzymy Łodzi oraz czego byśmy sobie od niej życzyli).

Ważne informacje organizacyjne: akcja przeznaczona dla wszystkich czytelników

Kontakt: tel 42 673 75 47

 
Gwara miasta Łodzi

Poniedziałek, 31 lipca 2017

Konkurs dotyczący gwary miasta Łodzi i okolic

Obiekt: MBP Łódź-Widzew, Filia nr 11, ul. Zakładowa 50

Godziny atrakcji: pon., środa – 11:00-18:00; wtorek – 12:00-16:00, czwartek i piątek – 9:00-15:00

Miejsce: MBP Łódź-Widzew, Filia nr 11, ul. Zakładowa 50

Atrakcje: Szansa sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej gwary miasta Łodzi i okolic.

Forma udziału: Bez zapisów. Bezpłatne. Formą zgłoszenia się i udziału w konkursie jest oddanie uzupełnionego quizu. Trzy osoby, które zdobędą najwięcej punktów za poprawne odpowiedzi, dostaną nagrody książkowe.

O obiekcie: Budynek Filii nr 11 MBP Łódź-Widzew.

Ważne informacje organizacyjne: Konkurs nie jest kierowany do grupy sprecyzowanej wiekowo – może wziąć w nim udział każdy, kto wyrazi zainteresowanie i odwiedzi placówkę Filii nr 11.

Kontakt: tel.42 673 75 47

 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna wzbogaci Twoją wiedzę o naszym mieście!
Weź udział w grze, przyjdź na warsztaty, zobacz prezentację

Piątek, 28 lipca 2017

Zapraszamy na gawędę i warsztaty

Gawęda biblioteczna dla dorosłych – Wśród ksiąg tak starych jak Łódź

Warsztaty dla dzieci „W świecie wierszy Juliana Tuwima”

Godziny:  13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00

 każde spotkanie rozpoczynało się będzie o pełnej godzinie

Obiekt: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102

DZIAŁ ZBIORÓW SPECJALNYCH (wejście B, parter)

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Ul. Gdańska 100/102,  DZIAŁ ZBIORÓW SPECJALNYCH (wejście B, parter)

Forma udziału: Udział bezpłatny, bez zapisów

O obiekcie: W Dziale Zbiorów Specjalnych można poznać m. in.  ciekawe zbiory starodruków (książek od XV do XVIII wieku)   oraz unikalną kolekcję biblioteczną pn. Muzeum Książki Dziecięcej.

Ważne informacje organizacyjne: możliwości robienia zdjęć, tel. 42 663 03 24, Elżbieta Domagalska

Piątek 28 lipca

Prezentacja Biblioteki Cyfrowej

Prezentacja Biblioteki Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej oraz pokaz skanowania i wprowadzania dokumentów ikonograficznych i piśmienniczych do Biblioteki Cyfrowej.

Godziny prezentacji: 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00

każde spotkanie rozpoczynało się będzie o pełnej godzinie

Obiekt: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102

PRACOWNIA DIGITALIZACJI (wejście A, I piętro)

Miejsce: Ul. Gdańska 100/102,  PRACOWNIA DIGITALIZACJI (wejście A, I piętro)

Forma udziału: Udział bezpłatny, bez zapisów

O obiekcie: W Pracowni Digitalizycyjnej  wchodzącej w skład Działu Automatyzacji  digitalizowane (skanowane)  są najciekawsze zbiory Biblioteki oraz innych instytucji z którymi Biblioteka współpracuje.  Wersje cyfrowe tych zbiorów dostępne są w Internecie w Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej, którą Biblioteka prowadzi. W Bibliotece Cyfrowej  dostępnych jest ponad 75 tysięcy publikacji, a na początku lipca br. ilość  wejść na stronę BC RZŁ przekroczyła 12 milionów. 

Ważne informacje organizacyjne: możliwość robienia zdjęć, tel. 42 663 03 37, Jolanta Traczyńska-Kiewel

Piatek 28 lipca

Zapraszamy do gry Memory

Gra Memory – Zaproszenie czytelników do gry Memory, gier karcianych i planszowych o łódzkiej tematyce oraz quizów z gwary łódzkiej

Czas rozpoczęcia gry : godz. 12.00. Czas trwania 1-2 h.

Obiekt: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102

DZIAŁ ZBIORÓW REGIONALNYCH (wejście C, I piętro)

Miejsce: Ul. Gdańska 100/102,  DZIAŁ ZBIORÓW REGIONALNYCH (wejście C, I piętro)

Forma udziału: Udział bezpłatny, bez zapisów

Dział Zbiorów Regionalnych oferuje bogate  zbiory o Łodzi i regionie łódzkim, oraz interesujące bazy, w tym tworzoną przez Dział Literacką Mapę Województwa Łódzkiego  http://mapa.lodzkieczyta.pl/

Ważne informacje organizacyjne:  możliwość robienia zdjęć

tel. 42 663 03 23 Joanna Kantyka

Piątek 28 lipca

Prezentacja utworów o Łodzi

Znane i nieznane piosenki o Łodzi – prezentacja najciekawszych utworów w zapisie nutowym

Godzina prezentacji :

początek o godz. 12.00. Czas trwania 2 h.

Obiekt: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102

DZIAŁ ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH (wejście C, parter)

Miejsce: Ul. Gdańska 100/102,  DZIAŁ ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH (wejście C, parter)

Forma udziału: Udział bezpłatny, bez zapisów

O obiekcie: Dział Zbiorów Audiowizualnych oferuje bogate zbiory audiobooków, nagrań filmowych i muzycznych, nut oraz książek o tematyce muzycznej

Ważne informacje organizacyjne:  możliwość robienia zdjęć

tel. 42 663 03 59,  Katarzyna Kraska

 
Potańcówka na Limance z Bałuckim Ośrodkiem Kultury
Kulturalnie spędź czas z nami! Pokaz rzeźb.

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Bałucki Ośrodek Kultury Lutnia, ul. Łanowa 14

Godziny atrakcji: 28 lipca, godzina 14.00

Adres: BOK Lutnia, Łanowa 14

Atrakcje wydarzenia: „Rzeźby dla Łodzi” – pokaz prac wykonanych przez młodzież w trakcie tygodniowych warsztatów rzeźbiarskich poprzedzających pokaz. Uczestnicy na podstawie pocztówek z widokami Łodzi zaprezentują formy rzeźbiarskie w glinie i gipsie. Warsztaty prowadzi Sebastian Żbikowski, artysta plastyk, realizator scenografii do takich filmów animowanych jak Ludwik, Solan czy Latająca Maszyna”.

Wstęp wolny

Forma udziału: Bezpłatna

Ważne informacje organizacyjne: Wiek bez ograniczeń

Kontakt: tel.42 652 62 27

Piątek, 28 lipca 2017

 Przyjdź na potańcówkę

Obiekt: Bałucki Ośrodek Kultury Rondo, ul. Limanowskiego 166

Godziny atrakcji: 28 lipca, w godzinach 16 – 20.

Atrakcje: „Potańcówka na Limance”- to wydarzenie taneczne i integrujące, skierowane do seniorów. Na podwórku BOK Rondo muzyka na żywo oraz drobny poczęstunek zachęci okolicznych mieszkańców do świętowania urodzin Łodzi

Forma udziału: bezpłatna

Ważne informacje organizacyjne: preferowane 60 plus

Kontakt: tel. 42 651 50 30

 
Dom Kultury „502”. Fotograficzna podróż w czasie
Zapraszamy na wystawę fotografii „Łódź z lat 60-tych”

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Dom Kultury „502”

Godziny wycieczek: 16.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Dom Kultury „502”, ul. Gorkiego 18

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia:

Z okazji Urodzin Łodzi Dom Kultury 502 zaprasza na otwarcie wystawy fotografii „Łódź lat 60-tych w obiektywie Franciszka Mikijańca”.

Franciszek Mikijaniec – fotograf – amator,  pasjonat, Członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, laureat licznych nagród i wyróżnień na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim w dziedzinie fotografii / fotografiki amatorskiej.

Zdjęcia prezentowane na wystawie dotyczą Łodzi lat 60-tych i poza bezdyskusyjnymi walorami artystycznymi niosą ze sobą dużą wartość archiwalną.

Zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości córki, p. Haliny Mikijaniec-Żyły oraz wnuczki autora, p. Anny Robak.

Wstęp wolny

Kontakt: tel. 42 673 35 99

 
Podziemia i „czarna sala” Łódzkiego Domu Kultury czekają na Ciebie
Zapraszamy do zwiedzenia niedostępnych pomieszczeń ŁDK

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: ŁÓDZKI DOM KULTURY ul. Traugutta 18

Godziny zwiedzania: 11:00-13:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: wejście główne od ul. Kilińskiego

Atrakcje wycieczki: zwiedzanie akwariów i sali teatralnej

Forma udziału: Bez zapisów

O obiekcie: Łódzki Dom Kultury na czas wydarzenia udostępnia dwa miejsca, które dla wielu mieszkańców pozostają nieodkryte:

1.  Podziemia ŁDK, czyli akwaria morskie i słodkowodne oraz paludarium, prowadzone przez Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów.

2. „Czarna sala” ŁDK, czyli sala teatralna, mieszcząca się na trzecim piętrze budynku. 

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt: ŁÓDZKI DOM KULTURY ul. Traugutta 18

Godziny zwiedzania: 11:00-13:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: wejście główne od ul. Kilińskiego

Atrakcje wycieczki: zwiedzanie akwariów i sali teatralnej

Forma udziału: bez zapisów

O obiekcie: Łódzki Dom Kultury na czas wydarzenia udostępnia dwa miejsca, które dla wielu mieszkańców pozostają nieodkryte:

1.  Podziemia ŁDK, czyli akwaria morskie i słodkowodne oraz paludarium, prowadzone przez Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów.

2. „Czarna sala” ŁDK, czyli sala teatralna, mieszcząca się na trzecim piętrze budynku. 

Kontakt: tel. (42) 633 98 00 w. 268, tel.kom. 797 326 216

 
Warsztaty dla dzieci w Centrum Kultury Młodych. Specjalności łódzkie.
Zapraszamy na warsztaty!

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Centrum Kultury Młodych

Warsztatów: 10.00

Miejsce: Centrum Kultury Młodych – sala widowiskowa, ul. Lokatorska 13

Atrakcje: organizacja warsztatów edukacyjnych dla dzieci związanych z Łodzią – w ramach warsztatów m.in. przybliżone zostaną łódzkie specjalności kulinarne, znane legendy związane z regionem łódzkim, Łódź bajkowa SE-Ma-FOR.

Forma udziału: Warsztaty są nieodpłatne i poprzedzone zapisami pod nr. tel. 42 684 24 02 do dnia 21.07.2017r.

O obiekcie: Centrum Kultury Młodych to od ponad 30 lat gościnne, przyjazne miejsce, w którym nie brak różnorodnych propozycji dla mieszkańców Łodzi i województwa. Od 1999 roku działamy w dwóch miejscach w Łodzi – przy ul. Lokatorskiej 13, gdzie mieści się główna siedziba Centrum oraz w naszej Filii -Klubie „ Dąbrowa” przy ul. Dąbrowskiego 93.
Naszym dążeniem jest nie tylko wychodzenie naprzeciw potrzebom kulturalnym społeczeństwa, ale także animowanie tych potrzeb, rozbudzanie zainteresowań artystycznych i aktywności twórczej.
Współpracujemy z wykwalifikowanymi instruktorami, którzy przez cały rok prowadzą zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w kołach i klubach zainteresowań. Organizujemy wiele imprez kulturalnych takich jak koncerty i festiwale muzyczne, przeglądy filmowe, wystawy, happeningi artystyczne, spotkania z ludźmi sztuki.
W odpowiedzi na problemy społeczne, prowadzimy również zajęcia terapeutyczne i akcje profilaktyczne,
a współpracując ze szkołami wdrażamy własne programy edukacyjne. Nasze działania wykraczają poza środowisko lokalne i maja zasięg wojewódzki, krajowyi międzynarodowy.
Pracujemy z zaangażowaniem i pasją, którą pragniemy dzielić z innymi. Jesteśmy otwarci na nowe idee i inspiracje, dlatego chętnie witamy wszystkich, którzy u nas chcą zrealizować swoje artystyczne pomysły.
Chcemy, aby Centrum było miejscem znanym, lubianym i chętnie odwiedzanym przez młodych duchem sympatyków w każdym wieku. Staramy się by każdy, kto do nas trafi znalazł nie tylko interesującą go propozycję, ale również miłą, serdeczną atmosferę, która sprawia, że do CKM chętnie się wraca.

Ważne informacje organizacyjne: Sala na której odbywają się warsztaty spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa – decyzja, wiek uczestników: 7-10 lat. Jest możliwość robienia zdjęć, kontakt: pod nr. tel. 42 684 24 02

Kontakt: tel. 42 684 24 02

 
Piknik w ogrodzie. Na Górnej wypocznij w swojskiej swobodzie!
Zapraszamy na piknik!

Piątek, 28 lipca 2017

Miejsce: Ośrodek Kultury „Górna” – ogród, ul. Siedlecka 1

Piknik „Domówka u Haesslera” Zabawa w ogrodzie w godzinach 15.00 – 17.00

Atrakcje pikniku: m.in.: warsztaty artystyczne „Zrób dużą Łódź”, tańce 4 kultur , wspólne śpiewanie „Prząśniczki”

Forma udziału: Bez zapisów

Kontakt: tel. 42 684 66 47

 
Sąsiedzki piknik. Osiedle Julianów-Marysin-Rogi zaprasza!
Zapraszamy na piknik

Sobota, 29 lipca 2017 

Godziny pikniku: 10.00-13.00

Miejsce pikniku:  Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”,  ul. Dojazdowa 5/7

Atrakcje pikniku:

1. Otwarcie obchodów, powitanie i przemówienia Gości.

2. Historia Łodzi z uwzględnieniem dzielnicy Bałuty.

3. Występ Chóru DPS „Pogodna Jesień”.

4. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, wręczenie nagród.

5. Występ pani Barbary Twardosz-Droździńskiej.

6. Występ Mai Stefańskiej- uczennicy Gimnazjum nr 6 w Łodzi

7. W rytmach muzyki bałuckiej- występ Marka Krześlaka, zabawa taneczna, poczęstunek.

wydarzenia towarzyszące: prezentacja map i wycinków z prasy dotyczących Łodzi, wystawa prac konkursowych, wystawa kronik DPS „Pogodna Jesień”

 Wydarzenie otwarte dla wszystkich mieszkańców Łodzi, w szczególności mieszkańców osiedla

Kontakt: dpsdojazdowa@ tlen.pl tel. 42 659 87 99

 
Podziemia Archidiecezji.
Zapraszamy na projekcję do multimedialnej sali pod Archikatedrą Łódzką!

Niedziela, 30 lipca 2017 r. 

Obiekt: Sala multimedialna w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi

Godziny wycieczki: 13.30

Atrakcje wycieczki :  30 minut prezentacji multimedialnej o wielokulturowej Łodzi oraz 10 minut o Św. Faustynie w Łodzi

Forma udziału: zapisy tel. 42/636 10 68 lub kancelaria@ katedra.lodz.pl

Ważne informacje organizacyjne: grupa do 50 osób

O obiekcie: W 1924 r. w katedrze miały miejsce objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. Podczas objawień święta usłyszała polecenie udania się do Warszawy i wstąpienia tam do zakonu.
Pierwszym zadaniem, która postawiła sobie nowopowstała wspólnota parafialna było zorganizowanie składki na wykonanie dzwonu kościelnego. Dzwon miał zostać odlany w łódzkiej odlewni J. Johna.  W celu zapewnienia najwyższej jakości John wysłał swojego majstra w podróż po Europie. Podczas wędrówki po Włoszech, Francji i Szwajcarii miał on zapoznać się z tajnikami wykonania najsłynniejszych europejskich dzwonów. Na łódzkim „Zygmuncie”, bo takie nadano mu imię, umieszczono 33 godła cechów rzemieślniczych oraz napisy: „Istnieniem swym upamiętniam dzień 22 maja 1910 r., drugiej koronacji obrazu Matki Częstochowskiej”  i „Głosem swym błagam: Szczęść Boże pracy ludzkiej”. Podczas I wojny światowej Niemcy chcieli przetopić dzwon na armaty. Mieszkańcy jednak bohatersko obronili „serce swojego miasta”. Niestety, w podczas kolejnej wojny dzwon zaginął w tajemniczych okolicznościach, prawdopodobnie wywieziony przez hitlerowców. W roku 2010 nowy dzwon „Serce Łodzi” zabrzmiał jako znak wielokulturowej i wielowyznaniowej Łodzi.

Kontakt:

Telefon kancelarii Archikatedry: (42) 636 10 68

E-mail: kancelaria@ katedra.lodz.pl

 
W sercu steampunkowego zegara, czyli na wieży u św. Mateusza.
Zwiedzanie kościoła i wieży

Niedziela, 30 lipca 2017 r. 

Obiekt: Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza ul. Piotrkowska 283 Łódź

Wycieczki: zwiedzanie kościoła i wieży dla chętnych osób

Miejsce zbiórki: główne wejście do kościoła. Godzina zbiórki: 11.30

Forma udziału: na zwiedzanie wieży zapisy max 10 osób

pod tel. 42 684 66 72 wew.1  dzwonić w dniach  24-25.07.br w godz. 10-12

Ważne informacje organizacyjne:  osoby zbierają się przy wejściu w trakcie kończącego się nabożeństwa, prosimy o zachowanie ciszy

Atrakcje dodatkowe: do obejrzenie wystawa fotograficzna o budowlach ewangelickich Łodzi z okazji 500-lecia Reformacji
 

 
Katedralna Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Zwiedzamy Cerkiew Św. Alekandra Newskiego

Sobota, 29 lipca 2017 

Obiekt: Katedralna Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego

Cerkiew otwarta w godzinach: 12:00 – 16:00

Wejście: ul. Kilińskiego 56 Łódź (w cerkwi)

Atrakcje wycieczki: historia cerkwi, ogólne wiadomości o religii prawosławnej

Forma udziału: bez zapisów

O obiekcie: Główną świątynią parafii prawosławnej w Łodzi i diecezji łódzko – poznańskiej jest katedralna cerkiew p.w. św. księcia Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego 56. Wzniesiono ją przy ogromnym wsparciu finansowym największych łódzkich fabrykantów oraz innych prominentnych mieszkańców Łodzi wyznania mojżeszowego, katolickiego i protestanckiego. W dniu 29 maja 1884 roku wyświęcenia cerkwi dokonał arcybiskup Leoncjusz, ordynariusz diecezji warszawsko – chełmskiej. To w tej świątyni obchodzone są główne święta, tutaj mają miejsce uroczystości cerkiewne i większość nabożeństw.

Ważne informacje organizacyjne: można robić zdjęcia bez flesza

Kontakt do kancelarii parafialnej:

tel./fax: 42 633 41 69

email: parafiaprawoslawnalodz@ wp.pl

 
Odwiedź Miejskie Stanowisko Kierowania.
Zobacz Miejskie Stanowisko Kierowania łódzkiej policji

Sobota 29 i Niedziela 30 lipca 2017

 Godziny wycieczek:godz. 11:00, 11:45, 12:30, 13:15, 14:00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Komenda Miejska Policji w Łodzi ul. Sienkiewicza 28/30, pierwsze wejście od strony ul. Tuwima, dyżurka KMP w Łodzi.

Atrakcje wycieczki: Zwiedzanie Miejskiego Stanowiska Kierowania

Forma udziału (zapisy, ilość miejsc ograniczona)

    zwiedzanie odbywać się będzie w grupach 5-cio osobowych,
    wejścia grup na teren Komendy Miejskiej Policji w Łodzi będą rozpoczynać się o pełnych godzinach od 11:00 do 15:00 (5 wycieczek w ciągu dnia),

Ważne informacje organizacyjne:

Obowiązują zapisy do grup : zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem telefonu 42 665 21 55  w terminie od 14 lipca 2017r. w godz. 8:00-16:00 do 27 lipca lub wyczerpania limitu miejsc.

Przy zgłoszeniu koniecznym będzie podanie daty i godziny odwiedzin, imienia i nazwiska osoby odwiedzającej, adresu zameldowania i numer dowodu osobistego, a w przypadku dzieci imienia i nazwiska oraz wieku, warunkiem zwiedzania będzie okazanie się dowodem osobistym, liczy się kolejność zgłoszeń.

Kontakt: prewencja@ lodz.ld.policja.gov.pl

 
Lapidarium. Co to jest, a czym będzie?
Wizualizacje „Lapidarium detalu architektonicznego”

Piątek, 28 lipca i 29 lipca 2017

Obiekt: Kościuszki 19/Wólczańska 36, miejsce gdzie powstanie „Lapidarium detalu architektonicznego”

Godziny wycieczek:

Piątek: 13.00, 13.30, 14.00, 14.30

Sobota: 11.00, 13.300, 12.00, 12.30

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: al. Kościuszki 19 przed wejściem do budynku

Atrakcje wycieczki: Będzie można zobaczyć (na razie na wizualizacjach) co będzie znajdowało się w budynkach i w przestrzeni pomiędzy budynkami, po zrealizowaniu inwestycji, która jest obecnie w fazie projektowania. Będzie można również zobaczyć jak wyglądają obiekty przed rozpoczęciem remontu.

Forma udziału: bez zapisów

O obiekcie: W 1910 r. powstał w pierzei al. Kościuszki (dawniej Spacerowa) budynek o przeznaczeniu przemysłowo-handlowym. Od 1927 roku w budynku znajdowała się łódzka Kasa Chorych. We wnętrzach budynku wydzielono pomieszczenia dla lecznic, apteki, ambulatorium, gabinet rentgenowski. W 1949 roku w budynku umieszczony został Wydział ewidencji ludności, a następnie Komisariat Milicji a następnie Policji.

Celem inwestycji jest  między innymi renowacji kolejnych zabytkowych obiektów  w centrum Łodzi. Ponadto na parterze w budynku od strony al. Kościuszki 19 powstanie „Lapidarium detalu architektonicznego” i łącznie z zagospodarowanym podwórzem stanowić będzie uporządkowaną przestrzeń publiczną o charakterze ścieżki edukacyjnej. 

Kontakt: Biuro Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki UMŁ: (42) 638-58-80

 
Pałac Juliusza Heinzla, czyli zakamarki władzy
Zwiedzamy Urząd Miasta Łodzi (dawny pałac Juliusza Heinzla)

Niedziela, 30 lipca 2017r.

Obiekt: Urząd Miasta Łodzi ul. Piotrkowska 104

Atrakcje:

– Opowieść o fortunie Heinzlów i jej upadku.
– Zwiedzanie gabinetu prezydent miasta i wiceprezydentów

Godzina oprowadzań: 12.00

Miejsce zbiórki: Ul. Piotrkowska 104,przy wejściu do UMŁ

Forma udziału: bez zapisów

O obiekcie:

Siedziba  Juliusza Heinzla łódzkiego fabrykanta wyrobów wełnianych.   Pałac wzniesiono w 1882 r. według projektu Hilarego Majewskiego, a jego budowniczym był przyszły zięć Juliusza Heinzla – Otto Gehlig.

Usytuowany został przy fabryce wyrobów wełnianych, tuż przed zabudowaniami fabrycznymi, rozciągającymi się w głębi posesji. Była to budowla w stylu eklektycznym, z przewagą elementów nawiązujących do renesansu berlińskiego.

Obecnie pałac zintegrowany z budynkami fabrycznymi, adaptowany na biura, jest siedzibą urzędów:  Urzędu Miasta Łodzi i Urzędu Wojewódzkiego.

Od 29 lipca 1998 roku, codziennie z balkonu pałacu, punktualnie w południe, odgrywany jest hejnał Łodzi.

Kontakt: Biuro Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki (42) 638-58-80

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
AOIA zaprasza na bezpłatne wydarzenia!

Zwiedź łódzką filmówkę!
Zapraszamy do szkoły filmowej na zwiedzanie

Piątek, 28 lipca 2017

Obiekt: Schody gwiazd – odwiedź łódzką Filmówkę

Godziny otwarcia: 9.00-14.00

Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna , ul. Targowa 61/63 (rektorat) 

Atrakcje: W pierwszym dniu Urodzin Łodzi Filmówka uchyli swoje podwoje dla zwiedzających. Goście odwiedzić mogą rektorat Szkoły czyli dawny pałacyk Oskara Kona, gdzie mieszczą się m.in. słynne schody prowadzące do sali projekcyjnej – ulubione miejsce spotkań i dyskusji studentów – przyszłych wybitnych filmowców m.in. Romana Polańskiego.

Kontakt: 42 634 58 00

 
Szpital Pro-Familia zaprasza na wycieczki
Degustacja soków przygotowanych według przepisu mam i dmuchana zjeżdzalnia!

Sobota, 29 lipca 2017

Obiekt: Szpital Pro-Familia

Godziny wycieczek lub innych atrakcji: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 15.00, 16.00

Miejsce zbiórki z dokładnym adresem: Szpital Pro-Familia, ul. Niciarniana 49

Wycieczki:  po Szpitalu Pro-Familia
Atrakcje: gry i zabawy dla dzieci, dmuchana zjeżdżalnia, degustacja świeżo przygotowywanych owocowo-warzywnych soków wg przepisów młodych mam.

Forma udziału: wycieczki 15 – to osobowe.

Zapisy w dniach 19 – 27 lipca pod adresem media@ pro-familia.pl

Szpi­tal Spe­cja­li­stycz­ny PRO-FA­MI­LIA w Łodzi to drugi szpital tej grupy w Polsce.

Na oddziale położniczym  łódzkiej Pro-Familii tylko w pierwszym roku działalności przywitaliśmy blisko 2000 dzieci!

W Szpitalu pracują naj­wyż­szej klasy spe­cja­li­ści – le­ka­rze, po­łoż­ne, pie­lę­gniar­ki, pra­cow­ni­cy me­dycz­ni. To ze­spół ponad 150  osób, które każ­de­go dnia trosz­czą się o zdro­wie i sa­mo­po­czu­cie pa­cjen­tów.
Szpital w Łodzi został nagrodzony Srebrnym Znakiem Jakości w prestiżowym plebiscycie Nasze Dobre Łódzkie i został dumą całego regionu.

Zapraszamy do naszych poradni:

– poradnia Ginekologiczno – położnicza

– poradnia Laktacyjna

– poradnia Logopedyczna

– poradnia Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej

– poradnia Naprotechnologii

– poradnia Neonatologiczna

– poradnia Ortopedyczna dla dzieci

– poradnia Pediatryczna
Fundacja Jagiełło
Wycieczka rowerowa i zwiedzanie Muzeum!

Sobota, 29 lipca 2017

Godziny wycieczki: 8.00

Miejsce zbiórki: Stary Rynek

Atrakcje: .Bezpośredni przejazd do Przedborza (ok. 100 km) przez Piotrków Trybunalski-Włodzimierzów, Ręczno, Majową Górę. Planujemy przyjazd ok. 15.00, zakwaterowanie w internacie (pokoje wieloosobowe, sanitaria w korytarzach). Wypoczynek ok. 1.5 godz. O godz 16.00 spotkanie z przewodnikiem-pracownikiem Przedborskiego Parku Krajobrazowego – zwiedzanie ok. 3h, pokonamy ok. 30 km. Powrót do internatu i po ok. 1h ognisko – kolacja organizowane przez fundację (napoje we własnym zakresie). Nocleg. W grupach, parach lub indywidualnie!

Dodatkowe informacje: W internacie mamy zapewnione „miejsca noclegowe dla rowerów”

Forma udziału: Termin zapisów ( nie wpłat) upływa 26 bm. o godz. 19.00 na adres mailowy fundacji; gieniu123@ gmail.com lub sms-em na nr. tel. 790 20 30 46. Wpłatę za nocleg dokonuje każdy w internacie. Konieczność zapisów uwarunkowana jest:ubezpieczeniem w określonym terminie przed wyjazdem oraz terminem rezerwacji noclegów który upływa 26 bm. o godz. 20.00.

 
Niedziela, 30 lipca 2017

Godziny wycieczek: 9.00
Atrakcje: Zwiedzanie Muzeum Ziemi Przedborskiej następnie złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniająca nadanie praw miejskich Łodzi i ok. 10.30 wyruszamy w drogę powrotną do Łodzi.
Dodatkowe informacje: Koszt udziału 1 uczestnika wynosi 25 zł (nocleg). Udział w sobotnim ognisku jest bezpłatny. Fundacja ubezpieczy wszystkich uczestników. Pozostałe wyżywienie we własnym zakresie. Dla chętnych możliwość dojazdu pociągiem.
Forma udziału: Termin zapisów ( nie wpłat) upływa 26 bm. o godz. 19.00 na adres mailowy fundacji; gieniu123@ gmail.com lub sms-em na nr. tel. 790 20 30 46. Wpłatę za nocleg dokonuje każdy w internacie. Konieczność zapisów uwarunkowana jest:ubezpieczeniem w określonym terminie przed wyjazdem oraz terminem rezerwacji noclegów który upływa 26 bm. o godz. 20.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *