IMG_0009W weekend 25-26 lipca z okazji 592 urodzin Łodzi, łodzianie mogli zwiedzać kompleks dawnej elektrociepłowni EC-1 dwóch części wschód i zachód. W części wschodniej każdy zwiedzający mógł w swoim iphonie otworzyć aplikację dzięki, której mógł zobaczyć nie tylko istniejące aktualnie obiekty, ale także obrazy tych samych miejsc w przeszłości.

W środku każdy zwiedzający mógł zobaczyć m.in. halę maszyn, klatkę schodową z metalowym balkonem i poręczami, z dwóch stron kończącymi się głowami węży. Wyróżnia się ona doskonale odtworzonymi historycznymi zdobieniami schodów i ścian, uwieńczonych zabytkowym zegarem fabrycznym. Duże zainteresowanie budziła też kopuła planetarium, które będzie największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce oraz Europie. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających był  taras, skąd rozciąga się niepowtarzalny widok na centrum miasta i pobliską wielką inwestycję  dworca Łódź Fabryczna. Zwiedzający mogli zobaczyć też z zewnątrz EC1 Zachód z odnowioną chłodnią, w której znajdzie się m.in. wahadło Foucaulta. Całość robiła na wszystkich zwiedzających duże wrażenie.

EC-1 będą pełnić funkcje kulturalno – artystyczne oraz społeczne. Jednocześnie mają stanowić ważny element Nowego Centrum Łodzi, architektonicznie będący połączeniem tendencji z początku ubiegłego stulecia i nowoczesnego nurtu postindustrialnego.

joomplu:95281

Wschód zostało to pierwsza, zrewitalizowana część kompleksu EC-1. Trwają obecnie prace nad aranżacją jednej z jej największych atrakcji – planetarium. Będzie to najdroższe wyposażenie Centrum Nauki i Techniki w Europie. Pokazy pod 14-metrową kopułą będą dostępne dla widzów na początku 2016 roku. Planetarium  będzie wyposażone w sferyczne kino 3D, dwa kompletne cyfrowe systemy multimedialne. Oprócz filmów o kosmosie i spektakli typu światło i dźwięk będą wyświetlane także filmy 3D. Konsorcjum wyposaży nie tylko planetarium we wschodniej części EC1, ale także w  mniejsze kino w zachodniej części, czyli Centrum Nauki i Techniki. Otwarcie Centrum Nauki i Techniki nastąpi na jesieni 2015 roku. Prawdopodobnie otwarcie zbiegnie się  w czasie z oddaniem do użytku nowego dworca Łódź Fabryczna. Teren EC-1 Wschód obejmuje również dziedziniec przystosowany do imprez plenerowych. Studio dźwiękowe dające możliwość nagrywania zarówno muzyki filmowej, jak i orkiestrowej. Narodowe Centrum Kultury Filmowej zacznie swoją działalność 1 stycznia 2016 roku.

W przestrzeni EC-1 docelowo znajdą się:
– TEATR DŹWIĘKU I POST PRODUKCJA
–  STUDIA I WARSZTATY TWÓRCZE
– SALE SEMINARYJNE
– PLANETARIUM I KINO 3D
– GALERIA SZTUKI I SALE EKSPOZYCYJNE
– BIBLIOTEKA I CZYTELNIA WRAZ Z „JEZIOREM PAMIĘCI”
– WIEŻA WIDOKOWA
– BURSA
– KLUB JAZZOWY, KLUB TAŃCA
– USŁUGI HANDLOWE I GASTRONOMICZNE
– POMIESZCZENIA BIUROWE

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Monopolis – podsumowanie roku 2021
18122012_260
Wystrzałowy Nowy Rok (foto)
a2011-06-04_15-01-51
Miejski piknik z okazji Dnia Dziecka (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*