anka_leniak_-_zarejestrowane_20120414_1370232877Od 25 kwietnia w Łodzi organizowana będzie 5. edycja Festiwalu Sztuka i Dokumentacja. FSiD składa się wystaw, pokazów filmowych, pokazów sztuki performance oraz sympozjów dotyczących zagadnień dokumentacji i archiwizacji sztuki współczesnej.

Sztuka współczesna to w dużym stopniu działania efemeryczne – takie jak sztuka instalacji, sztuka performance, interwencja artystyczna, video-art. Często po tych formach sztuki zostaje jedynie dokumentacja i ona jest głównym źródłem informacji o dziele.

Festiwal Sztuka i Dokumentacja to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce,  skierowane  do szerokiego grona twórców sztuki różnych mediów, pozwalające im na prezentację publiczną dorobku artystycznego oraz poddanie go naukowemu opracowaniu. Integruje wiele środowisk zawodowych zajmujących się wybranymi dziedzinami sztuki, np. konserwatorów, filmowców, teoretyków różnych dziedzin, kuratorów i krytyków oraz artystów posługujących się różnymi mediami.

Istotną częścią FSiD jest wystawa dokumentacji nadesłanych pt. Sztuka-Obiekt-Zapis. Propozycje do prezentacji na festiwalu mogą nadsyłać artyści, kuratorzy sztuki, filmowcy, fotograficy, dziennikarze oraz wszyscy zainteresowani zagadnieniami sztuki współczesnej. W ubiegłym roku prezentowaliśmy dużą ilość prac artystów m.in. z Niemiec, Włoch, Finlandii, Hiszpanii, Australii.

Harmonogram wydarzeń:

1.    Wystawa „Sztuka-Obiekt-Zapis 5
Galeria Wschodnia i Prexer: 
Prezentacje dokonań artystów, krytyków i kuratorów z ubiegłego roku (2012). Do wystawy swoje prace mogą zgłaszać nie tylko profesjonaliści. Na wystawę składają się pracę przesłane na open call festiwalu. Wyboru dokonuje jury złożone z członków Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. Podczas wernisażu odbęda się pokazy performance. Nabór prac trwa do 30 marca 2013. Szczegóły na stronie festiwalu: www.doc.art.pl

2. Pokaz Film o Sztuce
Film o sztuce – kategoria historyczna i współczesne środki filmowe  Pokaz „Film o sztuce” jest kolejnym stałym punktem programu Festiwalu Sztuka i Dokumentacja. Celem kuratorów jest odnowienie we współczesnych warunkach tej popularnej kiedyś w kinematografii kategorii filmu dokumentalnego, jaką był film o sztuce. Zapraszamy do prezentacji swoich dokonań twórców podejmujących ten temat ze współczesnej perspektywy. Nabór prac trwa do 30 marca 2013. Szczegóły na stronie festiwalu: www.doc.art.pl

3.     „Komunikaty wizualne” lat osiemdziesiątych z archiwum Galerii Wymiany.
Galeria Wymiany, kurator: Józef Robakowski
Wystawa dokumentuje działalność Galerii Wymiany w latach 80. Sytuacja polityczna w Polsce stanu wojennego i okresu po stanie wojennym wymuszała szczególny sposób  komunikacji treści artystycznych. Duża część działań artystycznych i wymiany informacji miała charakter prywatny i była wykonywana tzw. domowym sposobem. Galeria Wymiany była jednym z nielicznych miejsc, w których można było takie informacje otrzymać i poprzez które je rozpowszechniać. Wystawa składa się z dokumentów tamtego czasu. Jej celem jest zgromadzenie materiału do badań nad historią tamtego okresu, ale także projekt jest próbą przybliżenia atmosfery tamtych lat.

4.    Pokazy filmowe połączone z sympozjum
Muzeum Sztuki, ŁDK
W ramach festiwalu planowane są dwa moduły programowe składające się z pokazu filmowego połączonego z sympozjum i panelem dyskusyjnym. W sympozjum weźmie udział 6 prelegentów odnoszących się w swoich wystąpieniach do problematyki sztuki efemerycznej. Panele poprowadzą dr Łukasz Guzek i dr Tomasz Załuski.

5.    Wystawa dokumentacji artystów z Korei Południowej
Koreańscy artyści zrzeszeni w organizacji UNESCO A.poRT zaprezentują łódzkiej publiczności  działania w zakresie m.in. sztuki akcji, instalacji, fotografii, video. Wystawa będzie wspólną ekspozycją artystów z Seulu i z Łodzi. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie dotyczące funkcjonowania ARI (Inicjatyw prowadzonych przez artystów)  w Łodzi i w Seulu.

Zobacz także:

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 3 (foto)

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 2 (foto)

4. Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2012 – dzień 1 (foto)

L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995 (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień drugi (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień pierwszy (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Fotofestiwal już za 3 tygodnie
OFF Piotrkowska: ModaNaŁódź, czyli wielka kulminacja obchodów 11-tych urodzin OFFa
Konkurs wiedzy o Łodzi dla młodzieży szkolnej „Moja fotogeniczna Łódź”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*