kamerakacja5 Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (9-12.10.2014 r.) będzie odbywał się na terenie dawnej WFF w Łodzi. Czterodniowy Festiwal obfituje w tym roku w liczne wydarzenia, które odsłonią tajniki wiedzy o branży filmowej.

W tym roku wśród atrakcji: spotkanie warsztatowe poświęcone pisaniu o dźwięku w filmie, współorganizowane przez TOYA Studios (jedyne takie studio w Europie). Z sekcji filmowych pierwszy raz w Polsce kino kostarykańskie, dla tradycjonalistów klasyki Hollywoodu w produkcji MGM. Przedpremierowo najlepsze filmy z największych festiwali filmowych: „We are the Best” reż. Lukas Moodysson, „Mommy” reż. Xavier Dolan, „Dzikie historie” produkowane przez Pedro Almodovara. Gratką dla fanów Kubricka będzie film dokumentalny o „Lśnieniu” – „Room 237”. W sekcji Filmoznawca-Filmowiec spotkamy się z Piotrem Trzaskalskim. Podczas paneli dyskusyjnych nie zabraknie rozmów o dystrybucji, marketingu filmowym, kulturze produkcji. Liczne warsztaty krytyczno-filmowe i spotkania to seminaria prowadzone przez specjalistów z branży. W piątek Case study dotyczące filmu „Małe Stłuczki” w reżyserii Oli Gowin i Irka Grzyba rozpoczną coroczny cykl „trójstronnych spotkań” na festiwalu FKA. Dyskusja dotyczyć będzie odbioru i rozpowszechniania filmu z trzech różnych perspektyw. Dowiemy się co jest priorytetem dla producentów, co dla reżyserów, a co dla dystrybutora podczas wprowadzenia filmu do kin.

„Nimfomanka” Larsa Von Triera w wersji reżyserskiej na 5.FKA!
„Kiedy do kin trafiła skrócona, ocenzurowana wersja „Nimfomanki”, Lars von Trier prowokacyjnie tłumaczył, że pracowała nad nią jego montażystka, a on sam nawet jej nie oglądał. Krytyka powszechnie uznała „Nimfomankę”, nawet w wersji niepełnej, za najważniejsze dokonanie w karierze twórcy „Przełamując fale”, „Melancholii” i „Antychrysta”. Lars von Trier, nieustająco prowokujący widzów, stworzył przenikliwe erotyczne arcydzieło – film, który podzielił widownię na entuzjastów i krytyków oburzonych tym, że przekroczone zostały granice tego, co wolno pokazywać na ekranie”. (materiały dystrybutora). Widzowie 5.FKA zobaczą erotyczne arcydzieło reżysera w pełnej, nieocenzurowanej, dłuższej o prawie dwie godziny wersji.

Pokazy przedpremierowe!
Na widzów czeka mnóstwo atrakcji. Wśród przedpremierowych pokazów znalazły się filmy z największych europejskich festiwali – Cannes, Wenecji, Berlina. Widzowie zobaczą między innymi „Klub Jimmy’ego” w reżyserii Kena Loach’a – prawodopodobnie ostatni film w filmowej karierze reżysera, czy „We are the Best” znakomicie znanego festiwalowej publiczności – Lukasa Moodysona – twórcy głośnego „Fucking Amal”. Wielką gratką dla kinomanów będzie sekcja „Ryczący lew. Złota era Hollywood”. To przegląd amerykańskich klasyków, które zapisały się w historii światowego kina. Będzie to również okazja do przybliżenia widzom bogatej historii wytwórni Metro Goldwyn Mayer. Wśród filmów „Drugstore Cowboy” reż. Gus van Sant, „Gracz” reż. Robert Altman, „Tańczący z wilkami” reż. Kevin Costner. Tegorocznym bohaterem stałej sekcji festiwalu tj. „Filmoznawca-filmowiec” będzie Piotr Trzaskalski. Zaprezentujemy wszystkie wczesne projekty reżysera, ukazując w jaki sposób ukształtował się jego dzisiejszy styl i jak duży wpływ na jego twórczość ma wiedza teoretyczna zdobyta podczas studiów filmoznawczych. Odbędzie się również uroczysta premiera cyfrowej wersji „Ediego” z udziałem reżysera i twórców filmu.

Premierowy pokaz „Mommy” Xaviera Dolana i przegląd kina kostarykańskiego na 5.FKA!

„Brawurowa sztuka, genialna zabawa kinem” – tak o najnowszym dziele Xaviera Dolana pisał Tadeusz Sobolewski. Nowy film młodego kanadyjczyka uwiód krytyków z całego świata, którzy zgodnie twierdzą, że „Mommy” to film dojrzały a zarazem młody, nowatorski, świeży, zanurzony w popkulturze, która przekuta zostaje tu w sztukę. Jury pod przewodnictwem Jane Campion przyznało młodemu reżyserowi Nagrodę Specjalną, którą otrzymał w niezwykłym towarzystwie – wspólnie z Jeanem Luc’iem Godardem. Widzowie Festiwalu Kamera Akcja będą mieć okazję zobaczenia „Mommy” premierowo podczas pokazu specjalnego na 5 edycji FKA w Łodzi (9-12 października 2014 r.) „Mommy” jest historią kobiety, która po stracie męża nie umie stanąć na nogi. Ledwo wiąże koniec z końcem, trwa z dnia na dzień, zachowuję się jak nastolatka, która nie myśli o jutrze tylko leci z wiatrem. Jej syn ma ADHD. Bywa uroczy i słodki. Ale potrafi wybuchnąć jak petarda. I staje się niebezpieczny jak szaleniec w amoku. (Krzysztof Kwiatkowski – Wprost) To jednak nie koniec atrakcji filmowych. Podczas 5.FKA widzów czeka podróż do Ameryki Środkowej. Podczas przeglądu kina kostarykańskiego organizowanego wspólnie z Ambasadą Kostaryki w Polsce oraz organizacją Unamos Culturas zaprezentowane zostaną najbardziej cenione produkcje tej kinematografii między innymi: „Gestacion”, „Caribe” w reżyserii Estebana Ramireza. Ciekawostką przeglądu będzie pokaz kostarykańskiego filmu niemego z 1930 r.

O czym naprawdę jest „Lśnienie”? Pokaz „Room 237” Rodneya Aschera na 5.FKA!

Opowieść o Holokauście, zagładzie Indian, próba zdemaskowania rządowej mistyfikacji jaką było lądowanie na księżycu. „Lśnienie” Stanleya Kubricka po przeszło 30 latach po premierze nadal elektryzuje jego entuzjastów. Wynikiem tej fascynacji jest film wyreżyserowany przez Rodneya Aschera. Twórcy „Room 237” zabierają nas do krętych korytarzy hotelu Overlook, aby prześledzić ukryte wskazówki interpretacyjne, które Stanley Kubrick miał umieścić w swoim dziele. „Pokój 237” to znakomity przykład, w jaki sposób na wielu poziomach można dokonywać interpretacji filmu, ale także w jaki sposób można uprawiać krytykę filmową w bardziej nowoczesnej formie, która sama w sobie staje się dziełem filmowym. Film miał swoją premierę w Sundance, pokazywany był również w Cannes. Na całym świecie zrobił gigantyczną furorę wśród widzów. Nie znalazł się jednak w polskiej dystrybucji dlatego pokaz na 5. FKA będzie wyjątkową możliwością do zobaczenia go na dużym ekranie. Zapraszamy widzów 5.FKA na podróż przez labirynt znaczeń, spekulacji i domysłów, a także na pokaz specjalny tego kultowego filmu Stanleya Kubricka.

Za pośrednictwem strony internetowej festiwalu można zamawiać karnety. Branża filmowa (filmoznawcy, kulturoznawcy, studenci szkół artystycznych) za karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu zapłacą jedynie 10 zł. Dla pozostałych pasjonatów kina cena nie jest dużo wyższa i wynosi 35 zł. Bilety na pojedyncze seanse, sprzedawane w przypadku wolnych miejsc, w cenie 5 zł.

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA – jedyne wydarzenie poświęcone krytyce filmowej w Polsce odbędzie się od 9 do 12 października 2014 r. Tegorocznym centrum festiwalowym będzie kompleks łódzkiej fabryki snów przy ulicy Łąkowej 29 – nowoczesne Kino 3D Wytwórnia, Klub Wytwórnia (dawna hala zdjęciowa WFF), a także Studio Dźwięku Toya Studios. Seanse będą odbywać się również w Kinie Szkoły Filmowej.

Szczegóły na stronie: www.kameraakcja.com.pl 

CZWARTEK 9 PAŹDZIERNIKA

14:00 Otwarcie recepcji Festiwalu Kamera Akcja, Kino 3D Wytwórnia

18:00 PANEL DYSKUSYJNY: Kinomani to kupią. O strategiach marketingowych filmów, Kino 3D Wytwórnia

20:00 Otwarcie festiwalu, „Mommy” r. X. Dolan, 140′, pokaz premierowy, Kino 3D Wytwórnia

23:00 „El Retorno”, r. A.F. Bertoni, 70′, kino kostarykańskie, Hala Wytwórni

23:00 Afterparty: DJ w Kinie, Kino 3D Wytwórnia

PIĄTEK 10 PAŹDZIERNIKA

10:00 Konkurs Etiud i Animacji, Blok 1, 110′, Kino 3D Wytwórnia

10:30 „Gestacion”, r. E. Ramirez, 91′, kino kostarykańskie, Hala Wytwórni

11:15 Warsztaty: Jak pisać o dźwięku w filmie. Warsztaty dla krytyków filmowych i nie tylko, 90′, TOYA Studios

12:00 „Małe Stłuczki”, Filmowa Łódź, r. I. Grzyb, A. Gowin, 78′, Kino 3D Wytwórnia

12:15 „Narkotykowy Kowboj”, r. Gus van Sant, 100′, prelekcja konkursowa Krytyk Mówi, Ryczący lew. Złota Era Hollywood, Hala Wytwórni

12:15 „El Regreso”, r. H. Jimenez, 95′, kino kostarykańskie, Kino Szkoły Filmowej

13:30 Małe Stłuczki. Producent-twórcy-dystrybutor. Case Study, Sala Warsztatowa

13:45 Konkurs Etiud i Animacji, Blok 2, 110′, Kino 3D Wytwórnia

14:00 „El fin”, r. M.A.Gomez, 85′, kino kostarykańskie, Kino Szkoły Filmowej

14:15 „Caribe”, r. E. Ramirez, 90′, kino kostarykańskie, Hala Wytwórni

16:00 PANEL DYSKUSYJNY: Maagiczny VHS. Rynek filmowy minionej epoki, Kino 3D Wytwórnia

18:15 „Klub Jimmy’ego”, r. K. Loach, Społeczny Realizm, 109′, Kino 3D Wytwórnia

18:30 „Kiedy Harry poznał Sally”, Ryczący lew. Złota Era Hollywood, r. R. Reiner, 96′, Hala Wytwórni

18:30 Warsztaty. Jak pisać o filmie. Wokoł serii Filmo!znawcy, Sala Warsztatowa

19:00 „El Ultimo Comendante”, r. V. Ferraz, I. Martinez, kino kostarykańskie, 96′, Kino Szkoły Filmowej

20:15 „Turysta”, r. R. Oslund, 118′, Niewinni Winowajcy, Kino 3D Wytwórnia

20:30 „Kłamca”, r. J. Pate, J. Pate, 102, prelekcja konkursowa Kino Mówi, Ryczący lew. Złota Era Hollywood, Hala Wytwórni

20:45 „Thelma i Louise”, r. R. Scott, 129′, Ryczący lew. Złota Era Hollywood, Kino Szkoły Filmowej

22:30 „Pokój 237”, r. R. Ascher, 102′, Prześwietlamy Lśnienie, Kino 3D Wytwórnia

00:15 „Deadly Prey”, r. D. A. Pror, 88′, VHS Hell, Kino 3D Wytwórnia

00:15 Afterparty: DJ w Kinie

SOBOTA 11 PAŹDZIERNIKA

9:30 „Lśnienie”, r. S. Kubrick, 146′, Prześwietlamy Lśnienie, Kino 3D Wytwórnia

10:00 „El fin”, r. M.A. Gomaz, 85′, kino kostarykańskie, Hala Wytwórni

10:00 Szybkie randki z krytykiem filmowym (dla blogerów), Sala Warsztatowa

11:45 „El Regreso”, r. H. Jimenez, 95′, kino kostarykańskie, Hala Wytwórni

12:00 Wytwórnia znaczeń. Warsztaty z analizy filmu z dr. Konradem Klejsą, Sala Warsztatowa

12:15 „Ida”, r. P. Pawlikowski, 80′, Filmowa Łódź, Kino 3D Wytwórnia

13:15 „Gracz”, r. R. Altman, Ryczący lew. Złota Era Hollywood, 124′, Kinio Szkoły Filmowej

13:45 „Medium”, r. J. Koprowicz, 98′, spotkanie z twórcą, Kino 3D Wytwórnia

13:45 Międzynarodowy sukces Idy. Case Study, spotkanie z Magdaleną Malisz i Wenanacjuszem Szusterem, Sala Warsztatowa

14:00 Esej filmoznawczy: Harun Farocki, 90′, prelekcja Bartosza Zająca, Hala Wytwórni

14:45 Rynek filmowy. Spotkanie z dr Anną Wróblewską i dr. Marcinem Adamczakiem, Sala Warsztatowa

16:00 PANEL DYSKUSYJNY: Krytyk w markecie. Jak wygląda kupowanie filmów, O , Kino 3D Wytwórnia

18:00 „Legenda Kaspara Hausera”, r. D. Manuli, 90′, pokazy specjalne, prelekcja konkursowa Kino Mówi, Hala Wytwórni

18:15 „We are the best”, r. L. Moddysoon, 102′, pokazy specjalne, Kino 3D Wytwórnia

20:00 „Lewiatan”, r. A. Zwagincew, 140′, pokaz specjalny, Kino 3D Wytwórnia

20:00 Koncert: Kapela ze Wsi Warszawa, Hala Wytwórni

21:00 „Gra”, r. R. Oslund, 118′, Niewinni Winowajcy, Kino 3D Wytwórnia

21:30 Afterparty: DJ w Wytwórni

22:30 „Nimfomanka” cz. 1 i cz. 2- wersja reżyserska, r. Lars von Trier, tylko dla widzów pełnoletnich, 340′, pokaz specjalny, Kino 3D Wytwórnia

NIEDZIELA 12 PAŹDZIERNIKA

10:00 Jak zrobić wywiad z Justinem T.? – warsztaty z Mariolą Wiktor, Sala Warsztatowa

10:30 „Jestem Joe”, r. K. Loach, 105, Społeczny Realizm, prelekcja konkursowa Krytyk Mówi, Hala Wytwórni

10:45 „Tańczący z wilkami”, r. K. Coster, 181′, Ryczący lew. Złota Era Hollywood, Kino 3D Wytwórni

11:45 Konkurs Etiud i Animacji, Blok 1, 110′, Kino Szkoły Filmowej

12:00 Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Filmowych, Sala Warsztatowa

12:30 „Zimowy sen”, r. Nuri Bilge Ceylan, pokaz specjalny, 196′, Hala Wytwórni

14:00 Etiudy Piotra Trzaskalskiego, 78′, spotkanie z twórcą, Kino 3D Wytwórnia

14:00 „A Ojos Cerrados”, r. H. Jimenez, 65′, kino kostarykańskie, Kino Szkoły Filmowej

14:30 Spacer po Łódzkiej Fabryce Snów, zbórka w foyer Kina 3D Wytwórnia

16:00 PANEL DYSKUSYJNY: Krytyk w produkcji. Zróbmy wspólnie dobry film, Kino 3D Wytwórnia

20:00 Koncert w Wytwórni: MARCELINA (cena biletu 25 zł), Hala Wytwórni

20:30 „Edi” – repremiera cyfrowej wersji filmu, r. P. Trzaskalski, 97′, spotkanie z twórcami filmu, Kino 3D Wytwórnia

21:00 Konkurs Etiud i Animacji, Blog 2, 110′, Kino Szkoły Filmowej

22:00 Afterparty: DJ w Kinie, Kino 3D Wytwórnia

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
topdocfilm
TopDocFilm – Kurs na dokument
Relanium_Plakat_beta_kolor_1600
3 Festiwal Filmów Antydepresyjnych Relanium
Extra Polówka – Zielono mi
1 Komentarz

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*