IMG_3732Jednym ze spektakli zrealizowanych w ramach tegrocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultury jest Tymienieckiego 3 DERBY BIAŁOCZERWONI. Sztukę Teatru Chorea, w której wystąpili również aktorzy  Teatru Pinokio, studenci łódzkiej szkoły filmowej można było zobaczyć 18 i 19 czerwca na terenie Fabryki Sztuki, na placu dawnych zakładów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana

Klub, barwy, fanatyzm i własne zasady to opowieść o ludziach identyfikujących się  w mieście Łodzi ze swoim klubem sportowym Widzew i ŁKS. Odzwierciedla podział miasta na dzielnice Łodzi i dwa klubowe plemiona.

Na początku każdy widz „derbowego” spektaklu przy wejściu zostaje zaczepiany przez kiboli – „Za kim jesteś Widzew czy ŁKS?”. Zgodnie z preferencjami klubowymi widz kierowany jest na stronę prawą bądź lewą trybun stadionu – widowni.

Sztuka opowiada o Łodzi i  ludziach, którzy tu się urodzili oraz identyfikują się  z przynależnością do swojego ukochanego klubu walczącego o prym w swoim mieście. Kibole zgodnie twierdzą, że Łódź to ich miasto…

IMG_3635

Kibice  obu łódzkich klubów rywalizują  ze sobą często poprzez przemoc m.in. organizując ustawki czy też bezpardonową walkę na słowa i napisy na murach stosując niekiedy wulgaryzmy lub symbole antysemickie. Widz dowiaduje się, że zachowanie tych młodych ludzi jest często „dziedziczone” z domu. Opisywane grupy kiboli mają wewnętrzne kody zachowań, hierarchii, są doskonale zorganizowani.

Spektakl realizowany jest przez ponad trzydziestoosobową grupę aktorów, zaś akcja rozgrywa się na jednym z łódzkich podwórek, przy zbiegu ulic Milionowej i Tymienieckiego. Reżyserowi zależało, aby widz spojrzał inaczej i nie wyszedł ze Derbów z gotową odpowiedzią, ale spróbował inaczej spojrzeć na to, co czerwono – biało – czerwone lub biało-czerwono- biało.

IMG_3842

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej Tomasz Rodowicz stwierdził: – nie spotkałem innych grup społecznych, które by się tak identyfikowały z miastem.

Warto odnotować, iż spektakl oprócz oglądania widzów na żywo, również mógł obejrzeć każdy widz na całym świecie poprzez internetową transmisje nadawaną na żywo przez stronę internetową festiwalu.

Zobacz także:

–  Ł4K: Jozef Van Wissem w Pasażu Róży (foto)

Ł4K: Kayah & Transoriental Orchestra w Manufakturze (foto)

Ł4K: Koncert pierśni rosyjskich w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

Łódź 4 Kultur 2015 – informacje

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6689
Stand-up w Scenografii (foto)
Letnia Scena 2019: Złota Rybka przed 40-tką (foto)
Pomysłowe mebelki z gąbki z nagrodami

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*