glowne_chlewinska

Trzeci dzień tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur za nami. W niedzielę festiwalowi goście mogli podziwiać występ Izabeli Chlewińskiej. Tralfamadoria to multimedialny spektakl solowy poruszający temat śmierci.

Z jednej strony intymny, z drugiej tragikomiczny, wykorzystuje kontekst literacki Kurta Vonneguta – obcą planetę o nazwie Tralfamadoria. Jest to również rodzaj scenicznego dyskursu filozoficznego, którego motywem przewodnim stało się zdanie Seneki: „Abyś nigdy nie bał się śmierci, nieustannie o niej rozmyślaj”.

Osobliwe wykorzystanie nowoczesnych multimediów, precyzyjna chłodna scenografia, staromodny kostium, muzyczne loopy, wreszcie złożony z dwóch słów monolog tworzą specyficzną atmosferę tego spektaklu. Spektakl powstał we współpracy z izraelskim choreografem Arkadim Zaidesem podczas rezydencji tanecznej w Klubie Żak w Gdańsku.

Reżyseria, opracowanie muzyczne i wykonanie: Izabela Chlewińska
Dramaturgia, tekst, reżyseria świateł: Tomasz Śpiewak
Kostium: Maciej Chojnacki

***

Izabela Chlewińska – tancerka, choreografka, pedagożka. Stypendystka prestiżowego programu szkoleniowego DanceWeb w Wiedniu w 2008 roku oraz stypendium Ministra Kultury w Polsce w 2009 roku. Członek Embassy of… – kolektywu blisko 70 artystów z całego świata. Zadebiutowała na scenie w roli Niewidomej w spektaklu Sinobrody – nadzieja kobiet według Dei Loher w reżyserii Rakowskiego | 2004. W latach 2004 – 2008 tancerka Teatru Tańca Alter, w sezonie 2008 – 2009 aktorka Teatru Nowego w Łodzi.

Od roku 2008 współpracuje z teatrami dramatycznymi jako choreograf (Teatr Narodowy w Warszawie | Teatr Polski we Wrocławiu | Teatr Nowy w Łodzi). W 2008 roku powstał solowy spektakl Ophelia is not Dead, pokazany miedzy innymi na festiwalu Prisma Forum w Meksyku. W 2009 roku zorganizowała Ophelia is not Dead Festival – spotkanie siedmiorga niezależnych tancerzy z Polski | Serbii | Węgier | Szwecji | Anglii | Kostaryki oraz USA. Od roku 2009 współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw (Przed południem przed zmierzchem, Le Sacre).

(Tekst – Mat. Prasowe; Fot. Agata Kobierska)

Więcej o Łodzi Czterech Kultur na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
peszek2
Nagroda ms dla Jana Peszka
Samuel_Hirszenberg_Pejza_Inowdz_akwarela_1890
Nowe dzieła sztuki w kolekcji Muzeum Miasta Łodzi (foto)
punkty_widzenia_logo
Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*