Ł4K: Teatr 8 Dnia. Podwórko (foto)

glowne_podworko

Zgierska 38 to spektakl-instalacja, który powstał w oparciu o historię mówioną – wspomnienia i opowieści mieszkańców. Przywołano historie z bałuckiego podwórza, których głównymi bohaterami są dzieci.

To one poprowadziły publiczność przez zakamarki swej pamięci, gdzie królują barwne, wyraziste postacie Pana Haremzy czy Pani Bakterii, niewinne zabawy, lecz także groźny cień historii getta – innych, nieznanych dzieci, których dzieciństwo nagle się urwało.

Podwórko, na którym zrealizowano projekt „Zgierska 38 organizatorzy odnaleźli dzięki filmowi Krystyny Piasecznej pt. Łódzkie podwórka, którego fragment cytowano w instalacji wideo. W projekcjach wykorzystano fragmenty książki Marka Millera pt. Europa według Auschwitz. Litzmannstadt Ghetto.

***

Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku, założyli go studenci poznańskiej polonistyki. W latach 70. stał się jednym z najważniejszych zespołów alternatywnych w Polsce, a później również na świecie. Tworzył przedstawienia polityczne, a jego twórcy zaangażowani byli w działalność opozycyjną w czasie PRL-u, w konsekwencji czego w latach 80. znaleźli się na przymusowej emigracji.

DSC_1709

Fot. Agata Kobierska

Zespół rozwinął własną metodę pracy nad przedstawieniem, której istotą jest technika aktorskiej improwizacji. Poza spektaklami salowymi Teatr przygotowuje widowiska plenerowe, adresowane do wielkiej publiczności i niezmiennie inspirowane przez tematy społeczne i polityczne. Jego twórcy ciągle poszukują nowych form opowiadania współczesnym świecie – w ostatnich latach coraz częściej sięgają po formułę teatru dokumentalnego. Swoje spektakle prezentują na całym świecie.

W Poznaniu, w siedzibie przy ul. Ratajczaka 44, poza prezentacjami przedstawień, Zespół prowadzi działalność edukacyjną i kulturotwórczą – organizuje spotkania, warsztaty, zaprasza zespoły teatralne z ruchu teatru alternatywnego i udostępnia salę młodym twórcom, którzy nie mają własnych przestrzeni do prezentacji przedstawień.

Projekt: Jacek Chmaj

Scenariusz: Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Paulina Skorupska

Reżyseria: Ewa Wójciak

Wystąpili: Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Jakub Kapral, Marcin Kęszycki, Karolina Pawełska, Barbara Prądzyńska, Janusz Stolarski, Ewa Wójciak

(Tekst – Mat. Prasowe; Fot. Agata Kobierska/ Marcin Jurkiewicz www.magiakadrow.com.pl)


Więcej o Łodzki Czterech Kultur na Plastrze!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *