lodz_-_geschichten_20150618_1293833380W sobotę i niedzielę, 20 i 21 czerwca na terenie zaniedbanego podwórka przy ul. Rewolucji 1905 r. 17 niemiecki teatr Grotest Maru zaprezentował spektakl Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii. To jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Sztuka oparta była na wspomnieniach łódzkiej Niemki, Aurelii Scheffel, spisanych przez nią długo po wojnie. Tekst odnalazła i opracowała na potrzeby festiwalu Joanna Orzechowska, przewodniczka, znawczyni historii Łodzi. W swojej opowieści Aurelia przedstawia polsko-niemiecko-żydowską społeczność – byli to głównie robotnicy łódzkich fabryk – toczącą wspólny, zgodny żywot w jednym domu.

– Gdy dziś, po wielu latach myślę o naszym sąsiedztwie z Polakami i Żydami, wydaje mi się ono wprost niewiarygodne, a jednak takie było naprawdę. Nie tylko wspólnie ucztowaliśmy i bawiliśmy się, ale też jeden drugiemu pomagał w trudnych sytuacjach i wspieraliśmy się nawzajem w biedzie. Że w 1939 to się skończyło, a stosunki między nami stały się odtąd nieprzyjazne, że odnosiliśmy się do siebie podejrzliwie i wrogo – o tym dziś nie chcę myśleć. Wolę opowiadać o pięknych chwilach dzieciństwa – Aurelia Scheffel.

joomplu:92386

Grotest Maru i goście wykorzystują elementy teatru ruchu, tańca, sztuk wizualnych. Niemieckich artystów wspierają polscy aktorzy i muzycy, którzy tworzą połączenie żywej muzyki z oryginalnymi instrumentami popularnymi na podwórkach i ulicach czasów dzieciństwa Aurelii oraz muzyki elektronicznej.

Zobacz także:

Ł4K: Fabryka żywych drzew w EC-1 (foto+wideo)

Ł4K: Tymienieckiego 3 DERBY BIAŁOCZERWONI (foto)

–  Ł4K: Jozef Van Wissem w Pasażu Róży (foto)

Ł4K: Kayah & Transoriental Orchestra w Manufakturze (foto)

Ł4K: Koncert pierśni rosyjskich w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

Łódź 4 Kultur 2015 – informacje

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_4933_kopiuj
ŁSB: RUBBERBANDance Group (foto)
09082012_027
Letnia Scena Forum: Co Pan na to, Panie Freud? (foto)
teatr-13
Po prostu – Teatr Wiczy na Starym Rynku (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*