IMG_9124Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur był występ projektu Kayah & Transoriental Orchestra na rynku Manufaktury.

Kayah to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów oraz współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Impulsem do pracy nad projektem Transoriental Orchestra był dla niej występ na festiwalu Warszawa Singera.

Na potrzeby tego koncertu Kayah do współpracy zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora filmowego i producenta muzycznego. Wspólnie wybrali wybitnych instrumentalistów i solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co pozwoliło nadać muzycznemu dialogowi jeszcze szerszego wymiaru i autentycznej wielokulturowości. W instrumentarium zespołu znalazły się niespotykane instrumenty, takie jak: cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety, piszczałki.

joomplu:92405

Efekt: improwizacje etno‐jazzowe, bałkańskie, perskie, słowiańskie i afrykańskie brzmienia tradycyjnej muzyki żydowskiej w oryginalnej oprawie muzyki elektronicznej. Kayah śpiewała w siedmiu językach, m.in. po hebrajsku, arabsku, w jidysz i ladino.

/fot. MB

/fot. Marcin Jurkiewicz www.townmusic.pl

Zobacz także:

Łódź 4 Kultur 2015 – informacje

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_3599_kopiuj
Gala Jubileuszowa Trubadurów w Teatrze Wielkim (foto)
IMG_7880
Mixtape w Pasażu Schillera (foto)
Fina_PR
Łódzka Płyta Roku 2011 – finał w Bagdad Cafe (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*