Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wykład o kultowym filmie Andrzeja Wajdy połączony ze spacerem po wnętrzach. Wydarzenie przypomina o 47. rocznicy premiery „Ziemi obiecanej”, najbardziej łódzkiego filmu w historii polskiej kinematografii.

Światowa premiera „Ziemi obiecanej” odbyła się 21 lutego 1975 r., a proces jego tworzenia rozpoczął się 14 lutego 1974 r. To właśnie wtedy, w Łodzi, zaczęły powstawać  zdjęcia do arcydzieła Andrzeja Wajdy. Ich autorami byli trzej operatorzy: Witold Sobociński, Edward Kłosiński i Wacław Dybowski. Jedne w ważniejszych scen filmu zostały zrealizowane właśnie w pałacu Izraela Poznańskiego.

Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wykład i spacer po wnętrzach pałacu, które pozostają ważnym tłem akcji filmowej. W czasie zwiedzania pałacowych pomieszczeń uczestnicy ponownie przyjrzą się miejscom, w których rozegrały się sceny z filmu. Niektóre z nich wciąż inspirują do prowadzenia opowieści związanych z życiem codziennym i obyczajami, które dotyczą rodziny Poznańskich.

Nie zabraknie także informacji o filmowych rekwizytach, które dziś stanowią część muzealnej ekspozycji i są cennymi pamiątkami związanymi z filmem, zaliczanym do najważniejszych dzieł klasyki polskiego kina.

 

O pamiątkach, filmie i codziennych zwyczajach rodziny Poznańskich opowie w ramach cyklu „Pałac na piątek” Cezary Pawlak.

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) w piątek, 18 lutego 2022 r., o godz. 18:00. Bilety  kosztują: 12,00 zł/ os. (bilet ulgowy), 18,00 zł/ os. (bilet normalny). Obowiązują zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_MG_6747
Book Gig – informacje
dziadystaropoleskie
Dziady staropoleskie – informacje
bajkowe
VII Festyn Gwiazdkowy „Bajkowe Święta”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*