45-lecie Jacka Bieleńskiego w Łodzi Kaliskiej

Muzyk, poeta, aktor. Człowiek orkiestra czyli 45 lat na scenie ,,Bielasa” Jacka Bieleńskiego.

Jacek Bieleński i Marynarze Łodzi to projekt znanych łódzkich muzyków współtworzących miejski underground. Marynarze Łodzi to prawdziwy rock’n’rollowy zespół w najlepszym rozumieniu tych słów. Ta niezwykle żywa muzyka to połączenie tradycji bluesa i country z elementami punk, ale przede wszystkim to czysty rock’n’roll. Piosenki Marynarzy skierowane są wyłącznie dla
dorosłych, a sami Marynarze nigdy nie wiedzą co wydarzy się na scenie i które z nich będą grać. To wszystko sprawia, że koncerty grupy są niepowtarzalne i wyjątkowe. W grudniu 2018 roku ukazała się płyta zespołu pt. Marynarze Łodzi. Motorem napędowym łódzkiego okrętu jest laureat tegorocznej nagrody Prezydent Miasta Łodzi – Jacek Bieleński. Jego bezkompromisowe teksty pełne prawdy o życiu nasycone przewrotnym humorem. „Bielas” znany ze swoich wcześniejszych zespołów Plastic Bag i Pafullon jest przede wszystkim „tekściarzem”. Jego piosenki śpiewa wielu znanych polskich artystów od Fiolki po Marylę Rodowicz. Współpracował też z Teatrem Nowym w Łodzi i z Teatrem Witkiewicza w Zakopanem.

W 2010 roku w plebiscycie „Punkt dla Łodzi” w kategorii TWÓRCZE SZALEŃSTWO artysta został nagrodzony za napędzanie życia artystycznego Łodzi oraz za kultowy hymn „Marynarze Łodzi”. Tomek Wojciechowski to wokalista i gitarzysta legendarnej grupy Jezabel Jazz działającej na początku lat dziewięćdziesiątych. Jego muzyczna droga biegła przez krainy alternatywnego rocka i punka. Współpracował m.in. z zespołami Pornografia, Hedone, Una De Luna, Galimatias Squad. Był członkiem zespołów Blitzkrieg, Moskwa i Closterkeller. Za gitarę rytmiczną i riffy odpowiedzialny jest Robert Tuta – weteran alternatywnej sceny – multiinstrumentalista, członek zespołu Agressiva 69, znany również ze współpracy z zespołami Hedone, 1984 czy Maleńczukiem. U „Bielasa” i Marynarzy jest gitarzystą, który w swoim brzmieniu i technice jest równie bezkompromisowy co teksty Jacka. Melodyjne i niepodrabialne riffy to zasługa Wojtka Michalca, gitarzysty i basisty, członka obsypanego nagrodami zespołu Cool Kids of Death, który współpracował też m.in z Made in Poland, WU-HAE, Mięśniami. Wojtek jest także założycielem i liderem ekstremalnej łódzkiej grupy X. Za perkusją zasiada Piotrek Gwadera, jego charakterystyczne rytmy i muzyczne pomysły można usłyszeć też w L.Stadt, Odpoczno, Kamień Kamień Kamień, Puch, Mr.D, Zabrocki, Blisko Pola, PKP, Dżezbandyta, Bogowie, RPA, Almost Dead Celebrities i wielu innych projektach.

Jubileuszowy koncert ,,45 lat pod banderą Łodzi” odbędzie się 14 marca 2019, godz. 20:00, Łódź Kaliska, ul. Piotrkowska 102.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *