yapa41Znamy już wyniki kwalifikacji do konkursu młodych zespołów podczas 41. Yapy. Komisja kwalifikacyjna wybrała 20 wykonawców spośród ponad 50 zgłoszeń! Zakwalifikowane zespoły i soliści wystąpią w tym roku podczas dwóch koncertów – w piątek wieczorem 11 marca, oraz w sobotę 13 marca, w południe. Podczas koncertów konkursowych będziemy mogli usłyszeć między innymi: łódzki zespół M3, 4razywroku, Łukasza Jędrysa, zespół Wbrew Pozorom, Korniszony, czy grupę Zagrali i poszli.

11 marca w Łodzi odbędzie się wyjątkowy festiwal. Już po raz 41 spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Spotkają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać. Yapa to największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu Yapa wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi jak i w Polsce. Zmiany miejsc organizacji imprezy, wyzwania związane z rozwijającą się techniką estradową i z dostępnymi środkami przekazu, a wreszcie zmiana ustroju Państwa nie przeszkodziły w organizowaniu kolejnych edycji. YAPA zaczęła żyć własnym życiem, zdobywając popularność w środowiskach akademickich, turystycznych i harcerskich w całej Polsce.

Dzisiejsza Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów dostępna jest na stronie festiwalu w zakładce „Noclegi”.

Tegoroczny festiwal zapowiada się naprawdę wyjątkowo i zaspokoi nawet najbardziej wymagającą widownię. Na scenie pojawią się zespoły, które w ostatnich latach przyciągały na Yapę rzeszę wielbicieli (Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Kuśka Brothers, Caryna), artyści, którzy świętowali swój triumf na Yapie (Chwila Nieuwagi, Basia Beuth, Daniel Gałązka), a także zaskakujące duety, które można usłyszeć tylko na Yapie – Olek Grotowski i Zuzanna. Wśród wykonawców pojawią się wręcz legendarne formacje, dzięki którym na szlakach, w bazach studenckich czy schroniskach możemy śpiewać niezliczoną liczbę piosenek – Seta, Mikroklimat, Jerzy Filar, Orkiestra św. Mikołaja. Wisienką na torcie będzie występ wykonawców, których nie trzeba nikomu przedstawiać – Roberta Kasprzyckiego i grupy Plateau.

Program YAPY – Stara Hala EXPO

Piątek, 11 marca, godz. 19:00, Koncert Konkursowy, prowadzenie: Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn

Jerzy Bożyk
Orkiestra św. Mikołaja
Bez Idola

Konkurs (4 razy w roku, Ta jedna chwila, Korniszony, Pod Starą Karczmą, Zbyszek Rolniczak Nie-Toperz, Pan Kaczmar, M3)

Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn
Kuśka Brothers

Sobota, 12 marca, godz. 12:00, Koncert Konkursowy, prowadzenie: Maciej Trojanowski

Daniel Gałązka z zespołem

Konkurs (Nic Wielkiego, Fumum Venditor, Jolly Roger, Kapela z Przypadku, Monika Kowalczyk, Oreada i Poduchy, Paulyna z Lublyna, Po Burzy, Robert Mazurkiewicz&Przemek Bielawa, Wbrew Pozorom, Łukasz Jędrys, Zagrali i Poszli)

Sobota, 12 marca, godz. 19:00, Nocny Koncert Gwiazd, prowadzenie: Bartłomiej Zgorzelski

Piosenki Andrzeja Koczewskiego
Olek Grotowski i Zuzanna
Robert Kasprzycki

Jerzy Filar
Mikroklimat
Seta

Caryna
Albo i Nie
Basia Beuth

Niedziela, 13 marca, godz. 13:00, Koncert Laureatów, prowadzenie: Ryszard Gawroński i Łukasz Przywara

Ogłoszenie werdyktu Jury
Plateau
Laureaci 41. OSPPT YAPA 2016
Chwila Nieuwagi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kult zagra podczas wakacyjnej trasy Letnie Brzmienia
Taste The Music w Atlas Arenie
Noc św. Jana na tarasach Łódzkiego Domu Kultury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*