YAPA15_plakat13 marca w Łodzi rozocznie się wyjątkowy festiwal. Już po raz 40 spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Spotkają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać.

YAPA to największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy rajdy, organizowane przez górskie kluby turystyczne, liczyły po kilka tysięcy uczestników. To w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej (prawdopodobnie gdzieś na trasie pomiędzy Beskidem Niskim, pomorską Bazuną, a Szklarską Porębą) zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu miasto prawie co roku zmienia się w polską stolicę piosenki turystycznej, poezji i piosenki autorskiej. YAPA cieszy się wysoką rangą wśród artystów poezji śpiewanej i piosenek turystycznych i przyciąga tysiące osób na salę, przed radioodbiorniki oraz komputery.

Dzisiejsza YAPA w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży, profesjonalny festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków „PŁazika”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, żeby zadowolić publiczność, nie wystarczy już śpiewak z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Radia Żak. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi.

Tegoroczny, jubileuszowy festiwal zapowiada się wyjątkowo. Na scenie pojawią się zespoły, które w ostatnich latach święciły na YAPIE triumfy (Szantażyści, SMKKPMzO, Chwila Nieuwagi, Dom o Zielonych Progach, Mateusz Rulski-Bożek, Yes Kies Sirumem, Cisza Jak Ta), ale nie zabraknie również weteranów z lat 70. i 80. Wśród nich pojawią się wręcz legendarne formacje, dzięki którym w turystycznych śpiewnikach znalazła się niezliczona liczba piosenek, śpiewanych do dzisiaj w bazach studenckich czy w beskidzkich schroniskach (Browar Żywiec, Adam Drąg, Grzmiąca Półlitrówa, Andrzej Koczewski, Paweł Orkisz, Leonard Luther, Bez Jacka).

YAPA to też miejsce dla młodych artystów. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś swoje pierwsze kroki stawiały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia.

Komisja kwalifikacyjna 40. OSPPT YAPA 2015 w składzie: Karolina Dębna, Krzysztof „Lumbago” Górski, Joanna Jojczyk, Małgorzata Kubiak, Maciej Mamulski, Agata Świerczyńska, Maciej Trojanowski, postanowiła zakwalifikować do udziału w koncercie konkursowym następujących wykonawców: Albo i nie, Anna Ciaszkiewicz, Bractwo wiecznego natchnienia, Co Słychać?, Anna Dziedzic z zespołem, Hern, Huncwot, Korniszony, Łososie, Melnarowicz Paweł, Projekt laureaci, Póki co, Robert Mazurkiewicz & Przemysław Bielawa, Zagrali i poszli oraz Zuzanna.

Program

Piątek, 13 marca, godz. 19:00, Koncert Gwiazd, prowadzenie: TBA

Jerzy Bożyk
Chwila Nieuwagi
Shantażyści
Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą

Dom o Zielonych Progach
Zgórmysyny
Pod Dudą

YesKiezSirumem
Cisza Jak Ta

Sobota, 14 marca, godz. 12:00, Koncert Konkursowy, prowadzenie: Maciej Trojanowski

Grupa Nijak

Wykonawcy konkursowi

Sobota, 14 marca, godz. 19:00, Nocny Koncert Gwiazd, prowadzenie: Bartłomiej Zgorzelski

Janusz Strąkowski
Browar Żywiec
Adam Drąg/Waldemar Chyliński

Smak Jabłka/Grzmiąca Półlitrówa
Andrzej Koczewski
Paweł Orkisz

Bogusław Nowicki
Leonard Luther
Słodki Całus od Buby

Niedziela, 15 marca, godz. 13:00, Koncert Laureatów, prowadzenie: Ryszard Gawroński i Łukasz Przywara

Ogłoszenie Werdyktu Jury

Bez Jacka

Laureaci 40. OSPPT YAPA 2015

Lubelska Federacja Bardów

Zobacz także:

Koncert przeYAPOWY w Wytwórni (foto)

Yapa 2014 – dzień trzeci (foto)

Yapa 2014 – dzień drugi (foto)

Yapa 2014 – dzień pierwszy (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
gmf_family
Geyer Music Factory 2016
kaseciarz_promo_2017
Kaseciarz i Bałaganiarze w DOMu
czeslaw
Czesław Śpiewa Solo Act w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*