Child_Claire_Butterflies_300dpiAnimatorzy Tima Burtona, Johnny Bravo we własnej osobie, ponad 200 animacji stop motion, w tym niezwykłe, pełne metraże – to właśnie  9-13 października będzie można zobaczyć w Łodzi, podczas 4. edycji Se-ma-for Film Festivalu. Pięciodniowe karnety można już nabyć w TickePro w cenie 35 zł.

To niewiele za atrakcje, jakie zafundują widzom organizatorzy tego unikatowego wydarzenia. Przypomnijmy, że Se-ma-for Film Festival znajduje się w elitarnym gronie zaledwie kilku festiwali na świecie, które podejmują tematykę animacji poklatkowej – stop motion. A w tej Łódź i Polska byli i są specjalistami. Zakorzenieni w tradycji, z kultowym studiem Se-ma-for za plecami i Muzeum Animacji w tle, „Se-ma-forianie” przygotowali więc prawdziwą animacyjną ucztę.

Sama technika animacji dostarcza niebywałych wrażeń – materialność i „namacalność”  małych „aktorów”, budowanych z rozmachem miast, które mieszczą się w dużym pokoju czy hiperrealistycznych rekwizytów w rozmiarze zapałki zapiera dech. Ta wizualna mieszanka połączona z faktem, że festiwalowe „oko” zwrócone będzie w tym roku na Francję i kraje francuskojęzyczne, składa dużą obietnicę potencjalnym uczestnikom projekcji i spotkań.

Nilus_animation

A tu – będzie w  czym wybierać. Można wyłowić kilka pereł animacji en français z setów dawnych i współczesnych Francji, Belgii i Kanady i francuskich części Afryki, wyselekcjonowanych przez specjalistów – m.in. festiwal Anima Belgia, który przez 30 lat uskładał prawdziwy skarbiec ze stop motion. Będą i pełne metraże – zarówno lekkie humoreski, jak i coś do zadumania w kinie. Swoje „Jurorskie Rarytasy” pokażą członkowie jury, wśród których goście z Pixara i National Film Board of Canada. Będzie można sprawdzić, czy wydali dobry werdykt, uczestnicząc w prawie 10-ciu godzinach pokazów Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop i Konkursu na Najlepszą Polską Animację.

I tak można wymieniać bez końca. Wśród informacji najważniejszych z ważnych trzeba jednak podać, że kto ma dzieci – powinien zabrać je ze sobą! Żeby mogły wziąć udział w całkowicie bezpłatnym Junior Se-ma-for Film Festivalu. Tu barwne pełne metraże francuskiego mistrza Michela Ocelota, Serialowe Pocztówki  z całego świata czy to, przy czym mamie i tacie zakręci się łezka w oku. Do tego codzienne warsztaty – każdy z innej techniki animacji.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Łódzkim Domu Kultury oraz Se-ma-for Muzeum Animacji. Warto zarezerwować te kilka dni w październiku, żeby zwyczajnie…przesiedzieć je w kinie! Karnety do nabycia pod linkiem http://www.ticketpro.pl/jnp/muzyka/festiwale/1150296-se-ma-for-film-festival.html

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
intgracja
11. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
Premiery kinowe – maj 2019
tarantinoc_825
ENEMEF: TarantiNoc

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*