mff_plakatW dniach 13-14 października odbędzie się MONTAŻ FILM FESTIWAL – jedyne w Polsce wydarzenie filmowe w całości poświęcone sztuce montażu oraz postprodukcji filmowej. Przez dwa dni w łódzkim Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 zostanie pokazanych prawie 40 filmów konkursowych, które będą oceniane przez jury w czterech kategoriach – fabuła, dokument, teledysk i trailer. W programie znajdują się także pokazy, warsztaty i spotkania. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Najważniejszym punktem wydarzenia jest Konkurs Główny filmów krótko- i średniometrażowych obejmujący cztery kategorie – fabułę, dokument, teledysk i trailer.  Filmy do selekcji konkursowej zostały zgłoszone przez filmowców z 48 krajów. Zdobywcę statuetki Złotych Nożyc wyłoni profesjonalne jury – Jarosław Barzan, Beata Barciś oraz Piotr Kmiecik – uznani i nagradzani montażyści, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Publiczność przyzna także swoją nagrodę Złotej Sklejki.

Rozwijajmy się, otwieramy dla większej publiczności i chcemy stopniowo poszerzać specjalizację naszego Festiwalu do całego okresu postprodukcji – w tym roku do „montażu” dołączamy między innymi kolorkorekcję czy technologię wirtualnej rzeczywistości –  mówi Adrian Jasion, jeden z organizatorów Festiwalu. Mamy mocny Konkurs Główny – filmy, które przeszły selekcję i zostały zakwalifikowane są naprawdę godne uwagi. Cieszymy się także na każde wydarzenie towarzyszące – udało nam się zaprosić do współpracy świetnych ludzi, którzy przyjadą, by podzielić się swoją profesjonalną wiedzą zdobytą w toku wielu lat pracy przy postprodukcji –  dodaje Jasion.

W programie Festiwalu zaplanowano pokaz specjalny niezwykłego dokumentu Beksińscy – album wideofoniczny, stworzonego z filmowych i fonicznych materiałów z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego. Po projekcji organizatorzy zapraszają na panel Q&A z montażystą filmu – Dominikiem Jagodzińskim, który opowie, jak stworzyć film dokumentalny z materiałów obejmujących prawie 50 lat życia artysty i jego rodziny.

mff_program

W ciągu dwóch dni publiczność będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach dostępnych przez cały okres trwania imprezy – jednym z nich jest wystawa storyboardów Jana Topczewskiego, który pracował między innymi przy nagrodzonych na Festiwalu w Sundance Córkach dancingu, Papuszy i Królewiczu Olch. Drugą atrakcją jest festiwalowe kino VR – widzowie przy pomocy specjalnych headsetów będą mogli obejrzeć filmy stworzone w technologii wirtualnej rzeczywistości.

Dodatkowo w ramach Festiwalu odbędą się cztery panele organizowane we współpracy ze specjalistami w branży audiowizualnej. Wśród nich będzie prezentacja technologiczna firmy AVID – producenta jednego z najpopularniejszych programów do profesjonalnej edycji obrazu i dźwięku, panel dotyczący postprodukcji filmów VR przygotowany przez Marcina Łunkiewicza z Mimo.ooo, case study postprodukcji filmu Photon w reżyserii Normana Leto, którą zaprezentuje firma Lightcraft, a także pokaz specjalny dotyczący Color Gradingu, czyli kolorowania materiału filmowego, który przeprowadzi Young Colorists United.

Nasz Festiwal to miejsce dla każdego. Zapraszamy na niego całe środowisko filmowe, zwłaszcza studentów, a także zwykłych kinomaniaków, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o tym jak powstaje film – dodaje Jasion. Festiwal jest objęty honorowym patronatem Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Zadanie jest realizowane z budżetu Miasta Łodzi.

MONTAŻ FILM FESTIWAL to jedyny w Polsce festiwal poświęcony w całości tematowi postprodukcji filmowej. Jego celem jest stworzenie wyjątkowej przestrzeni pozwalającej na integrację środowiska montażystów z całej Polski i ze świata. W ciągu dwóch dni festiwalowych widzowie będą mogli zobaczyć nominowane w Konkursie Głównym fabuły, dokumenty, teledyski i trailery, a także uczestniczyć w darmowych spotkaniach, warsztatach i projekcjach. Wydarzenia towarzyszące festiwalowi mają na celu zwrócenie uwagi na istotę tego, co dzieje się z materiałem filmowym po realizacji zdjęć. Organizatorem jest łódzka Fundacja Viewer. Dodatkowe informacje na stronie: www.montazfilmfestiwal.pl i na Facebooku:  www.facebook.com/montazfilmfestiwal.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Lemmy_Plakat
Lemmy – pokaz specjalny w Kinie Bodo
integ
10. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
2015-02_oscary_825
ENEMEF: Noc Oscarowa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*