Projekt Katarzyny Tośty pn. „4 kultury. re:WITALIZACJA” realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne, które w innowacyjny sposób angażuje dzieci i młodzież do działań poznawczo-twórczych. Celem projektu jest podniesienie świadomości na temat historycznych i społeczno-kulturowych uwarunkowań sztuki oraz kształtowanie otwartych, twórczych i świadomych własnej tożsamości młodych mieszkańców Łodzi, która powstała przez wspólne zaangażowanie Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan.

Projekt realizowany był przez pół roku (styczeń-czerwiec) w Łodzi, ukazując dzieciom ciągłość 4 łódzkich kultur z uwzględnieniem religii, obrzędowości, architektury, muzyki, sztuki sakralnej, sepulkralnej i nowoczesnej. Nakierowany był na zdobywanie wiedzy, nowych umiejętności i doświadczeń poprzez kontakt z kulturą i działania twórcze.                                                        

Niestety w czasie nasilenia obostrzeń związanych z zagrożeniem COVID-19 projekt realizowany był wirtualnie.

Efektem przeprowadzenia projektu jest aplikacja na urządzenia mobilna umieszczona w serwisie „Google Play” opowiadająca o kulturze Żydów, Niemców i Rosjan mieszkających w Łodzi. Treści aplikacji na urządzenia mobilne pozwala uczestnikom wykorzystać nowe technologie w utrwaleniu zdobytej wiedzy. Aplikacja jest też dla każdego zainteresowanego sposobem na aktywne poznanie Łodzi. By przejść ścieżkę kultur, które są obecnie prawdziwymi mniejszościami wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację ze sklepu: https://play.google.com/store/apps/details?id=precz.guide.rewitalizacja4kultury

Jednak teraz, gdy wytyczne sanitarne zelżały, zasadniczą część zajęć, które nie odbyły się w praktyce będzie można przeprowadzić dla dzieci ze Świetlicy Planetarium – filii nr 3 Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, a także dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola dla dzieci Przy Rybnej dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Program na ostatni tydzień lipca dla Świetlicy Planetarium – filii nr 3 Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi:

wtorek 11.00 – warsztaty graffiti z wykorzystywaniem szablonów nawiązujących do tradycyjnej wycinanki żydowskiej

środa 11.00 – zwiedzanie części prawosławnej i ewangelicko-augsburskiej Starego Cmentarza

czwartek 11.00 – cerkiew św. Olgi

piątek 11.00 – Muzeum Sztuki

Cele projektu:

Skłonienie do refleksji na temat przemian kulturowych i społecznych, a  jednocześnie zwrócenie uwagi na wartości uniwersalne obecne w dziedzictwie kulturowym. Podniesienie „świadomości miejsca”. Skłonienie do pytań o własną tożsamość, pochodzenie, kulturę i tradycję wpisaną w przemiany historyczne – co ma wpłynąć na kreowanie postawy otwartości, zrozumienia i szacunku. Jednocześnie projekt odkrywa dla uczestników nieznaną tkankę Łodzi, ważnego elementu lokalnej tożsamości.

Uczestnicy projektu

– dzieci z Niepublicznego Przedszkola dla dzieci Przy Rybnej dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych

– uczniowie Szkoły Specjalnej nr 105 im. Jacka Kuronia

– dzieci ze Świetlicy Planetarium – filii nr 3 Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi

– uczniowie szkół ponadpodstawowych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
P1010308slub
Targi Ślubne Łódź 2012 (foto)
glowne_body_wear_gatta
Body Wear Show w Łodzi: Gatta, Alles, Cornette! (foto)
Walentynki z Fundacją Krwinka

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*