save_as_art_20110414_1124357142Zbliża się 4 edycja Festiwalu Sztuka i Dokumentacja. Miejsce festiwalu, Łódź, nie jest przypadkowe, ponieważ to w tym mieście istnieje silna tradycja awangardy medialnej – filmowej i fotograficznej.

Festiwal będzie się odbywać od 12 kwietnia do 6 maja 2012 r. – główny weekend 12-15 kwietnia.

Jego celem jest upowszechnianie informacji o sztuce współczesnej, opartej na często działaniach tymczasowych, takich jak performance lub akcja artystyczna  oraz związanych z konkretnym miejscem – np. sztuka instalacji. Artyści dziś sięgają  również po rejestrację fotograficzną i filmową. Te zapisy ze względu na wychodzący z użycia sprzęt  i nośniki narażone są destrukcję. W związku z faktem, że po wielu działaniach współczesnych twórców zostaje jedynie dokumentacja, zadajemy pytanie o rolę i charakter, jaki spełnia ona obecnie wobec dzieła sztuki. Można zaobserwować takie przykłady dokumentacji, gdzie osiąga ona pewną autonomię – sama staje się dziełem sztuki.

Zaproszenie do udziału w Festiwalu skierowane jest zarówno profesjonalistów – artystów, teoretyków sztuki, kuratorów wystaw, filmowców, fotografików, mediów  jak i odbiorców sztuki – bywalców wystaw i wydarzeń artystycznych.

Gromadzimy wszelkie interesujące propozycje dokumentów sztuki: dokumentację video i fotograficzną, audycję radiową, reportaż, dokument filmowy, artykuły prasowe, strony www itd.

W tym roku ogłoszono nabór zgłoszeń do czterech wydarzeń festiwalowych:
1. Wystawa Sztuka-Obiekt-Zapis 4, 2. Film o Sztuce, 3. Tekst Wizualny 4. Sympozjum: Czym była/jest Kultura zrzuty?

W ramach festiwalu otworzy się sześć wystaw towarzyszących: Galeria Wymiany: Kultura zrzuty – publikacje i fotografie, Galeria Wschodnia Mikołaj Smoczyński (1955-2009). Dokument artysty, Muzeum Kinematografii: Anka Leśniak, Zarejestrowane oraz wystawa artystów z Sidney The project space project Articulate Project Space, Galeria Biblioteka – wystawa partnerów zagranicznych galerii, Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim: Anne Seagrave Jestem.

W Muzeum Sztuki będzie miał miejsce wykład i prezentacja: Liza Bear Avalanche Magazine. Festiwal poprzedzony będzie pokazem performance oraz konferencją nt. sztuki efemerycznej w krajach Wyszehradu: Ephemeral fixed. Ephemeral art – history documented, któe odbędą się 13-17 marca 2012 r.

więcej informacji znaleźć można na stronie Festiwalu: www.doc.art.pl.

Zobacz także:

L-UND. Łódzka Scena Podziemna 1985-1995 (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień drugi (foto+wideo)

3. Festiwal Sztuka i Dokumentacja – dzień pierwszy (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
46 Aukcja Promocyjna
Tomek Sikora. Obrazy odkryte na nowo w Galerii Chimera
ulotka_net
Ephemeral fixed. Ephemeral art – history documented

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*