baner_az_festiwalAkademia Muzyczna w Lodzi zaprasza na czwartą edycję AŻ Festiwalu – jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych uczelni. Wspólnie z czołowymi muzykami z kraju i zagranicy, m.in. Adamem Makowiczem, Andreą Tofanellim i Stefanem Plewniakiem, wystąpią młodzi artyści studiujący w łódzkiej Akademii. Dwukrotnie zagra orkiestra symfoniczna, zaprezentują się trzy chóry, Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ, Orkiestra Barokowa i Big Band. Na ich koncerty w ramach AŻ Festiwalu Akademia zaprasza w dniach 19 listopada – 3 grudnia 2016 roku do swojej Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej, słynącej ze znakomitej akustyki.

Jak w poprzednich latach, AŻ Festiwal to prezentacja najważniejszych projektów orkiestrowych i scenicznych uczelni w wykonaniu studenckich zespołów, pedagogów Akademii oraz gości z kraju i zagranicy. W tym roku na festiwalu gościć będzie ponownie legenda polskiego jazzu Adam Makowicz, który wspólnie z Orkiestrą Smyczkową PRIMUZ zaprezentuje swoje utwory na fortepian i orkiestrę smyczkową (27 listopada). Pierwszy raz odwiedzi Polskę włoski wirtuoz trąbki Andrea Tofanelli i razem z Big Bandem Akademii zagra koncert poświęcony pamięci kanadyjskiego jazzmana Maynarda Fergusona (30 listopada). Z Orkiestrą Symfoniczną wystąpi gościnnie pianista z bydgoskiej Akademii Muzycznej Krzysztof Książek – uczestnik ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego (19 listopada), a Orkiestra Barokowa przedstawi swój projekt z muzyką wenecką z przełomu XVI i XVII wieku, w którego przygotowaniu będzie uczestniczył ceniony skrzypek Stefan Plewniak specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej (25 listopada).

W czasie 4. AŻ Festiwalu na scenę Akademii powróci musical operowy Łódź Story Włodzimierza Korcza – spektakl, który trzy lata temu krytycy chwalili za energię o „mocy elektrowni atomowej” (22 listopada). Na finał festiwalu zaplanowano symfoniczny koncert z muzyką XX i XXI wieku, czyli utworami Grażyny Bacewicz, Andersa Hillborga, Krzysztofa Grzeszczaka i Sławomira Kaczorowskiego (3 grudnia).

Nazwa AŻ Festiwalu zawiera w sobie jednocześnie adres imprezy: A-Ż – Akademia na Żubardzkiej. Zorganizowany po raz pierwszy w 2013 roku, przy okazji otwarcia Sali Koncertowej Uczelni, był początkowo pomyślany jako impreza jednorazowa, prezentująca wszystkie możliwości nowej sali. Jednak powodzenie imprezy wśród publiczności sprawiło, że festiwal jest organizowany co roku.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją AŻ Festiwalu sprawuje Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Partnerem imprezy jest Urząd Miasta Łodzi i firma Yamaha.

Bilety w cenie 30 zł i 20 zł do nabycia w kasie biletowej AM, ul. Żubardzka 2a. Kasa czynna:  wtorek – piątek w godz. 14.00-18.00 oraz godzinę przed każdym koncertem, tel. 42 662 17 50.

Szczegółowe informacje: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/inne-wydarzenia-cykliczne/az-festiwal/4-az-festiwal/

4. AŻ Festiwal, 19 listopada – 3 grudnia 2016 roku
Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a, bilety: 30 zł, 20 zł

KONCERT INAUGURACYJNY
19 listopada 2016, sobota, godz. 18.00
Festiwal zainaugurują dźwięki orkiestry symfonicznej i fortepianu. Gościnnie solistą podczas koncertu będzie Krzysztof Książek, student bydgoskiej Akademii Muzycznej, laureat wielu prestiżowych konkursów, uczestnik XVII Konkursu Chopinowskiego, który zachwycił publiczność wykonaniem mazurków. Dyryguje Marcin Wolniewski.

Musical operowy ŁÓDŹ STORY, premiera | wersja II
22 listopada 2016, wtorek, godz. 18.00
Na scenę Akademii Muzycznej w Łodzi wraca musical Włodzimierza Korcza „Łódź Story”, w 2013 roku entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków, którzy docenili dzieło jako rasowy musical z zapadającymi w pamięć tematami muzycznymi. Wracają również realizatorzy, którzy trzy lata temu zapewnili prapremierze energię o „mocy elektrowni atomowej”: Beata Redo-Dobber (reżyseria) i Michał Kocimski (kierownictwo muzyczne).

KONCERT Muzyka dawnych wieków
25 listopada 2016, piątek, godz. 18.00
Orkiestra Barokowa i Chór Kameralny Akademii to bohaterowie koncertu muzyki dawnej, który wypełni muzyka rodem z Wenecji przełomu XVI i XVII wieku. Kierownictwo artystyczne nad tym projektem sprawują pedagodzy Akademii: Jakub Kościukiewicz i Roman I. Drozd oraz gościnnie skrzypek Stefan Plewniak, znany już łódzkiej publiczności oraz bywalcom wielu festiwali w Europie, USA i Kanadzie.

KONCERT Adam Makowicz i Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ
27 listopada 2016, niedziela, godz. 18.00
Po raz kolejny AŻ Festiwal gościć będzie legendę muzyki jazzowej, pianistę Adama Makowicza. Pierwszy raz pojawił się w łódzkiej Akademii w ubiegłym roku: koncertował solo i prowadził seminarium dla studentów. Tym razem zagra swoje utwory na fortepian i orkiestrę smyczkową z towarzyszeniem Orkiestry PRIMUZ pod batutą Łukasza Błaszczyka.

KONCERT A Tribute to Maynard
30 listopada 2016, środa, godz. 18.00
Włoski wirtuoz trąbki Andrea Tofanelli przyjedzie do Polski po raz pierwszy i będzie gościem specjalnym AŻ Festiwalu. Wspólnie z Big Bandem Akademii prowadzonym przez Jacka Delonga zagra koncert, który będzie hołdem złożonym kanadyjskiemu jazzmanowi Maynardowi Fergusonowi. Koncert w ramach cyklu Xeno International Trumpet Workshop.

KONCERT FINAŁOWY
3 grudnia 2016, sobota, godz. 18.00
Pod batutą Jerzego Swobody zabrzmią jednego wieczoru dwa koncerty solowe – Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz i Koncert klarnetowy Andersa Hillborga, a także symfoniczne Furioso Sławomira Kaczorowskiego z 2005 roku i „Tongeren Mass”, czyli najnowsza msza prosto spod kompozytorskiego pióra Krzysztofa Grzeszczaka. Wystąpią utytułowani soliści, Chór i Orkiestra Akademii Muzycznej w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
77. sesja Musica Moderna w Akademii Muzycznej w Łodzi
Oratorium Mesjasz w Kościele Ewangelicko-Reformowany
plakat_koncertu_wielkanocnego_dla_mediow
Koncert Wielkanocny w Archikatedrze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*