Se_Ma_For_Film_Festival_plakatOrganizowany pod logo jednego z najstarszych europejskich studiów międzynarodowy Se-Ma-For Film Festival to jedno z trzech wydarzeń na świecie poświęconych sztuce animacji stop motion. Na filmową ucztę oscarowy Se-ma-for zaprasza w roku wyjątkowym – swoich 65. urodzin.

Od 10 do 13 października w łódzkim Silver Screenie zobaczymy niemal 300 animacji z 30 krajów, w tym najciekawsze produkcje z 10 europejskich państw (m.in. Estonii, Słowacji, Węgier, Litwy, Rosji i Chorwacji) w ramach projektu „Animacja po sąsiedzku”. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami czy konferencja „Ojcowie naszej animacji”, gdzie prelekcje uznanych historyków zilustrują koneserskie, archiwalne pozycje. Wśród specjalistów pojawi się Natalia Lukinykh, rosyjska krytyk filmowa, dokumentalista, ekspert w dziedzinie animacji i wykładowca Państwowego Instytutu Kinematografii w Moskwie. Obok niej przedstawiciele Węgier – Zoltan Varga i Márton Orosz oraz goście z Czech i Litwy. Cykl rozpocznie projekcja „Pięknej Lukanidy” – powstałej 100 lat temu pierwszej animacji lalkowej, która, uznana za zaginioną, w rok swojego stulecia odnalazła się w archiwach rosyjskiej Gosfilmofond. Do tego polska premiera „Selkirk: prawdziwy Robinson Crusoe”,  „Robot Chicken: Star Wars”, „Droga na drugą stronę” , goście z Iranu i sneak peek produkcyjny „Wilq Superbohatera” w ramach pokazów specjalnych. Wszystko to skupi się wokół Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Animację Stop Motion, w którym w szranki stanie 38 filmów z całego świata. Aż pięć z nich pochodzi z Estonii.

To jeden z powodów, dla których na Festiwalu pojawi się Andrus Randslau – szef estońskiego giganta Nukufilm. Powstałe w 1957 roku studio animacji należy do największych w Europie Północnej, w nim też powstała pierwsza na świecie animacja lalkowa 3D. Studio, które od 45 lat kultywuje tradycje stop motion, odbierze na Festiwalu nagrodę specjalną – Dużego Piotrusia. Dwie kolejne nagrody powędrują w ręce Daniela Szczechury i Zbigniewa Rybczyńskiego, z którym będzie można porozmawiać na spotkaniu w Se-ma-for Muzeum Animacji.

Selkirk_premiera

Szefem jury tej edycji zostanie szara eminencja animacji amerykańskiej – Ron Diamond. Producent dwóch nominowanych do Oscara tytułów – „Nibbles” (2003) i „Drawn From Memory” (1995) filmem para się od ponad dwudziestu lat. Założyciel studia Acme Filmworks, prezes Animation World Network był wykładowcą wiodących szkół animacji we Francji, Anglii i USA. Towarzyszyć mu będzie Maureen Selwood, irlandzka specjalistka w ręcznie malowanej animacji, estoński tandem Girlin- Bassovskaja i gruziński reżyser Gela Kandelaki.

Animatorzy z Rosji, Litwy i Białorusi poprowadzą spotkania otwarte w łódzkiej Filmówce. Stanislav Sokolow, Jurate Leikaite i Irina Kodiukova pokażą najlepsze tytuły swojego dorobku i opowiedzą o pracy reżyserskiej. Profesjonalistów z branży czeka z kolei Visegrad Animation Forum, poświęcone zagadnieniom koprodukcji oraz Forum Popularyzatorów Animacji.

Podczas Festiwalu będzie też miało miejsce otwarcie Se-ma-for Muzeum Animacji, jedynej placówki w Polsce poświęconej technikom animacyjnym. Dni otwarte pod hasłem „Muzeum w Akcji”, poza bezpłatnym zwiedzaniem i serią projekcji we własnym kinie oferują m.in. Dzień Mistrzów, czyli spotkanie z Witoldem Gierszem i drugie – ze Zbigniewem Rybczyńskim.  Tego samego dnia w kinie Silver Screen dzisiejsza gwiazda animacji – Anca Damian, wprowadzi widzów w swój głośny film „Droga na drugą stronę”.

PROGRAM FESTIWALU MOŻECIE ZNALEŹĆ TUTAJ

Informacje o biletach:
Cena karnetu: 25 zł.
Pojedyncze seanse: 5 zł.

Karnety na Festiwal nabyć można osobiście w kinie Silver Screen (aleja Marsz. Józefa Piłsudskiego 5,  Łódź) lub za pośrednictwem systemu rezerwacyjnego na http://multikino.pl/pl/kup-bilet/ . Zakupione w ten sposób karnety będą do odebrania w kasie kina w dniu rozpoczęcia Festiwalu – 10 października 2012. Posiadaczy karnetów obowiązują miejscówki, do odbioru w kasie każdego dnia przed seansami. W sprzedaży również bilety na pojedyncze projekcje.

Warto zajrzeć na ostatnie piętro łódzkiego Silver Screenu, by zobaczyć choć niewielką część proponowanego repertuaru.  Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion, pokaz specjalny Robot Chicken: Star Wars” oraz Gala Zamknięcia i Otwarcia nie będą objęte opłatą za wstęp.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
bawy_granatu
Filmy Siergieja Paradżanowa w Kinematografie
2016-10_noc_grozy_i_horrorow_825
ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów
integracja
9. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*