Autogra_na_podlodze_Tanga_Rybczynski

Ostatni dzień 3. Se-Ma-For Film Festival wypełniony był spotkaniami – z Maureen Selwood, Ancą Damian oraz Zbigniewem Rybczyńskim i Witoldem Gierszem. Wieczorem ogłoszono wyniki dwóch konkursów – polskiego i międzynarodowego. Rozdano też kilka nagród specjalnych.

Mały Piotruś za Grand Prix Festiwalu pojedzie do Belgii. Jury w składzie Maureen Selwood, Gela Kandelaki, Jelena Girlin, Mari-Liis Bassovskaja i Paweł Partyka było jednogłośne – nagrodę przyznano filmowi  „Un Spectatle Interrompu” („An interrupted spectatle”) w reżyserii Christophe Gautriego. Jest to historia poety, który zainspirowany melodią organów i mruczeniem kota zamyka oczy, by udać się do tajemniczej krainy snu.

Nagrodę za debiut otrzymała Estonka Anu-Laura Tuttelberg, której Karbeste veski zyskało uznanie jury. Jest to historia prowadzącego spokojne życie młynarza, który w swojej oborze odchowuje stado kaczek. Gdy tylko dorosną chce je wypuścić na wolność – ale w polu, tuż koło młyna, już czekają myśliwi. Najlepszym filmem dla dzieci został rosyjski My strange grandfather Diny Velikovskaya. To historia niezwykle kreatywnego, starszego człowieka, potrafiącego skonstruować cuda z najprawdziwszych śmieci.

Jury_Partyka_Kandelaki_Selwood_Zmudzki

Nagrodzony za najlepszą animację został czeski obraz O rybari Marsickowvi Frantiska Vasy. Jest to klasyczna baśń o złotej rybce zaprezentowana w nowoczesnej odsłonie.  Nagrodę publiczności otrzymał belgijsko-francuski obraz Oh Willy Emmy i Marca De Swaef-Roels’ów. Zmuszony powrócić do swych naturystycznych korzeni, Willy niezdarnie dąży w stronę szlachetnego zdziczenia.

Grand Prix konkursu polskiego zdobyła animacja Papierowe Pudełko Zbigniewa Czapli, będąca sentymentalną podróżą autora przez zbiór starych rodzinnych zdjęć, które udało mu się ocalić od powodzi. Jury polskie obradowało w składzie Jerzy Armata, Anna Wróblewska, Hanna Margolis i Ewa Sobolewska. W kategorii filmów dla dzieci zwycięską produkcją został Rybak na dnie morza Leszka Gałysza. Animacja o 180 stopni odwraca konwencję bajek o rybkach spełniających życzenia. Nagrodę w kategorii debiut otrzymał film Tajemnica Góry Malakka, opowiadający historię Juniora, czyli sześcioletniego chłopca, który jest nadzwyczaj dojrzałym dzieckiem.

Rozdano też nagrody specjalne. W dowód uznania dla wyjątkowego dzieła nagrodę Dyrekcji Festiwalu przyznano „Drodze na drugą stronę” Anci Damian. Kolejna nagroda powędrowała do estońskiego studia Nukufilm. Duże Piotrusie za szczególny wkład w historię filmu animowanego odebrali Daniel Szczechura i Zbigniew Rybczyński.

Rybczynski_i_Giersz

W ramach Dni Otwartych Se-ma-for Muzeum Animacji w jednym miejscu spotkały się dwie legendy polskiego filmu animowanego – Witold Giersz i Zbigniew Rybczyński. Mimo że spotkania obu panów oddzielone były dwugodzinną przerwą, zdołali oni uścisnąć sobie ręce na gruncie pierwszej w Polsce placówki poświęconej technice, technologii i historii animacji. Wizyta Zbigniewa Rybczyńskiego była dla dyrekcji Muzeum prawdziwym egzaminem – we wnętrzu placówki bowiem odtworzono scenografię z oscarowej pozycji twórcy – „Tanga”.

W tej właśnie dekoracji zwiedzający mogą stworzyć swoją własną animację poklatkową przy pomocy specjalnego pulpitu multimedialnego. Wychodząc reżyser zostawił autograf w miejscu dość niekonwencjonalnym – na podłodze „Tanga”, tym samym dając Muzeum prawdziwy certyfikat zgodności z oryginałem. Niemal dwugodzinne spotkanie w muzealnym kinie Se-ma-for było wciąż za krótkie, bo twórca opowiadał z pasją zarówno o czasach w Se-ma-forze i Szkole Filmowej, jak i o swoich dzisiejszych fascynacjach współczesną technologią i matematyką.

Zobacz także:

Wilq na Se-Ma-For Film Festival (foto)

3. Se-Ma-For Film Festival – dzień 3 (foto)

3. Se-Ma-For Film Festival – dzień 2 (foto)

3. Se-Ma-For Film Festival – dzień I (foto)

 

 

3. Se-Ma-For Film Festival – dzień I (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_1333
W łódzkich kanałach powstaje film (foto)
IMG_1056
Nabór filmów do konkursu Festiwalu Człowiek w Zagrożeniu
lodzpodziemna
Łódź Podziemna w Improwizacji

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*