29. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier – informacje

29. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi organizowany przez EC1 Łódź – Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur” odbędzie się w dniach 14-16 września. Najważniejsze wydarzenia jak co roku odbędą się w Atlas Arenie i w salach konferencyjnych Stadionu Miejskiego oraz po raz pierwszy w Łódź Sport Arenie, a wystawy będzie można oglądać m.in. w EC1 Łódź – Miasto Kultury.

W programie tegorocznego MFKiG znajdzie się ponad sto spotkań, prelekcji, wykładów i warsztatów. Największymi gwiazdami festiwalu będą artyści, których twórczość wiąże się z postacią Batmana:

• Brian Azzarello — amerykański scenarzysta, znany w Polsce z serii 100 Naboi, Loveless, Batman, Hellblazer oraz Księżycówka
• Peter Milligan — światowej sławy brytyjski scenarzysta (autor tomów wielu znanych serii: Batman, X-Men, X-Statix);

Na festiwalu będzie też Grzegorz Rosiński – rysownik „Thorgala”. Łódź odwiedzi silna reprezentacja twórców z Niemiec, m.in. Markus „Mawil” Witzel (Kinderland, Bend i Możemy zostać przyjaciółmi) i Sascha Hommer (Czworo oczu) oraz wielu innych autorów, m.in. z Australii.

Z myślą o dzieciach został zaproszony William Maury z Francji — twórca komiksu Sisters, a wydawnictwo Egmont przygotowało kolejne premiery dla najmłodszych czytelników, w tym albumy wyłonione w konkursie im. Janusza Christy.

Na festiwalu nie zabraknie plejady polskich twórców oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych, strefy targowej, gier planszowych, cyfrowych gier karcianych, stref Manga Corner i Star Wars, cosplay’a i wielu innych atrakcji. Swoje premiery będą miały liczne komiksy, w tym albumy dla dzieci wyłonione w konkursie im. Janusza Christy organizowanym przez wydawnictwo Egmont.

14 września 2018 r. odbędzie się po raz drugi Dzień Komiksu Historycznego z wystawami, warsztatami i konkursami dla dzieci. W programie znajdą się spotkania z autorami najnowszych tytułów poświęconych historii Polski, premiera albumu „100 na 100 — Antologia Komiksu na Stulecie Odzyskania Niepodległości” oraz prelekcje dla nauczycieli i edukatorów.

W Atlas Arenie nie zabraknie atrakcji dla miłośników gier. W strefie wolnego grania znajdzie się strefa elektronicznych gier karcianych (Arena of Cards) będzie można spróbować swoich sił w Hearthstone, The Elder Scrolls Legends, Gwint. W strefie konsolowej zaprezentowane będą najnowsze gry, które ukazały się do czasu festiwalu. Każdy będzie mógł też zagrać w Quake Champions, a także zapoznać się ze sprzętem gamingowym – tym nowym jaki i retro. W strefie gier zanurzymy się w wirtualny świat aplikacji na stanowiskach z goglami VR oraz stanowiskami z platformami do chodzenia, co dostarczy niesamowitych wrażeń m.in. dzięki grom Beat Saber oraz Primodian.

W tym roku nie lada gratka dla miłośników kostek, kart i figurek bitewnych. Festiwal przygotowuje ogromną strefę gier bez prądu na nowo otwartym obiekcie Łódź Sport Arena (hala obok Atlas Areny). W sobotę i niedzielę w godzinach otwarcia festiwalu czekać tam będzie przeszło 200 stanowisk do grania w game roomie przygotowanym przez Gralnia – Gry bez prądu oraz wydawnictwo Egmont.  Ponad setka gier planszowych, turnieje, animatorzy, którzy chętnie nauczą zasad rozgrywki, a także mistrzostwa Polski w Potwory z Tokio i możliwość zagrania w ich wielkoformatową wersję.

W piątkowy wieczór w Hali Maszyn w EC1 Łódź dobędzie się również Wieczór Popkulturalny!
20.00 – Gala Nagród Misie 2018 – wręczeniu nagród

Nagrody kulturalne – MISIE. Nazwa MISIE nawiązuje do kultowego filmu Stanisława Barei oraz do prostej i oczywistej frazy „Mi się podoba”. Przyznaje je blisko dwieście osób związanych z kulturą, które do tej pory od sześciu lat tworzą kapitułę Węży – nagród dla najgorszych polskich filmów. Od ubiegłego roku kapituła również docenia to, co najlepsze i najciekawsze w polskiej kulturze popularnej. Dzieła, które są w stanie naprawdę rozbawić, wzruszyć, wstrząsnąć – wzbudzić emocje, bo przecież o to właśnie chodzi w popkulturze. Ważne, by docenione zostały najlepiej wykreowane postacie i nagrodzeni zostali najlepsi twórcy. W ośmiu kategoriach mogą ze sobą konkurować zarówno dzieła filmowe, telewizyjne, literackie, muzyczne, komiksy, spektakle i reklamy. Po prostu mają być najlepsze. Wystąpią: Łukasz „Lotek” Lotkowski, Jakub Ćwiek, Mieszko Minkiewicz

22.30 – Specjalny pokaz komedii „Juliusz” w reż. Aleksandra Pietrzaka z udziałem obsady i ekipy. Występ stand-up Rafał Rutkowski (seans 100 minut)

29. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier dopełnią wystawy (17) m.in. A Hause United. Współczesny komiks niemiecki – Centrum Nauki i Techniki EC1 Wystawa pod kuratelą Stefana Neuhausa (prezes Deutscher Comicverein e.V.) zaprezentuje plansze komiksowe 35 współczesnych artystów niemieckich. Na festiwalu gościć będzie z tej okazji także czworo twórców komiksowych z Niemiec: publikowany w Polsce Mawil (Kinderland) oraz Ingo Römling (Malcolm Max), a także artystki młodego pokolenia: Burcu Türker oraz Paula Bulling, którzy spotkają się na wspólnym panelu dotyczącym niemieckiej sceny komiksowej w czasie festiwalu. Stefan Neuhaus oprowadzi gości festiwalowych po wystawie w czasie jej wernisażu 15 września, o godz. 19:45 w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź. Ponadto w czasie festiwalu wygłosi on wykład o komiksie niemieckim, będący merytorycznym uzupełnieniem prezentowanej ekspozycji. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 14 września do 25 listopada.

Projekt „Współczesny komiks niemiecki na 29. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi” został dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Twórców „Contur” oraz Deutscher Comicverein e.V. Rozbudowa i promocja kolekcji komiksu polskiego dla Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej – Centrum Nauki i Techniki EC1

Prezentacja ponad pięćdziesięciu prac najwybitniejszych polskich twórców (wśród nich Janusza Christy, Bogusława Polcha, Zbigniewa Lengrena, Mariana Walentynowicza, Andrzeja Nowakowskiego, Mieczysława Wiśniewskiego, Jerzego Skarżyńskiego, Kazimierza Grusa, Przemysława Truścińskiego, Tomasza Lwa Leśniaka, Edwarda Lutczyna, Krzysztofa Gawronkiewicza, Tadeusza Raczkiewicza, Michała „Śledzia” Śledzińskiego). Odbędą się również spotkania z autorami, teoretykami sztuki, warsztaty oraz zwiedzanie ekspozycji z kuratorem podczas festiwalu. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 14 września do 25 listopada. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Chart duch i bul istnienia, czy Psie Sucharki – Poleski Ośrodek Sztuki
Będzie też można zapoznać się z komiksami i ilustracjami internetowymi sprowadzonymi do wymiaru galeryjnego. Zamierzeniem artystki, Mari Apoleiki i kuratorki wystawy, Katarzyny Tośty jest, by prezentacja Psich sucharków na festiwalu była jak najbardziej angażująca publiczność. Wernisaż odbędzie się 14 września (piątek) o godz. 19:00  Jednocześnie autorka Sucharków, Maria Apoleika, odwiedzi festiwal w sobotę oraz w niedzielę, najpierw na spotkaniu autorskim, a później w strefie autografów.

Festiwalowi po raz kolejny będzie towarzyszył:
Promised Land Art Festival
29 września 2018 r. odbędzie się Dzień Otwarty Promised Land Art Festival. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie to okazja do spotkania z najwybitniejszymi specjalistami branży grafiki, animacji i gier komputerowych. Szczegóły podamy niebawem, ale już dzisiaj można kupić zapewniający wejście bilet, który kosztuje 20 zł. Zachęcamy do tego gorąco, ponieważ tak jak w 2017 r. dostępnych jest tylko 500 miejsc. Pamiętamy, że nie wystarczyło ich wówczas dla wszystkich chętnych. W sprzedaży są również dostępne bilety dla profesjonalistów na część główną Promised Land Art Festival. To legendarne już wydarzenie organizowane przez CD PROJEKT RED i EC1 Łódź — Miasto Kultury odbędzie się od 30 września do 3 października 2018 r. Do najważniejszych prelegentów tych wyjątkowych międzynarodowych warsztatów należą m.in. Matt Rhodes (Art Director studia BioWare), Raphael Lacoste (Brand Art Director marki Assassin’s Creed), Rodrigue Pralier (Senior Character Artist w studiu Reflector Entertainment, a wcześniej Electronic Arts) i Daniel Peixie (Animator CG kalifornijskiego Walt Disney Animation Studio).

Bilety są już dostępne w kasach stacjonarnych i na stronie EC1 Łódź – Miasto Kultury.
Bilety dostępne w kasach Atlas Areny w czasie festiwalu.

Ceny biletów:
– Dla osób dorosłych: 38 zł (karnet trzydniowy) lub 20 zł (bilet jednodniowy).
– Dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat: 15 zł (karnet trzydniowy) lub 5 zł (bilet jednodniowy)
– Wieczór Popkulturalny: 25 zł

Goście 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier otrzymają wraz z opaską kupon rabatowy, który upoważni do 10% zniżki od ceny biletu wstępu do Centrum Nauki i Techniki w EC1 Łódź. Kupon będzie można zrealizować przez miesiąc, będzie ważny do niedzieli 14 października 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *