28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

komiksfestiwal28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się w tym roku w dniach 15-17 września. Najważniejsze wydarzenia jak co roku odbędą się w Atlas Arenie i w salach konferencyjnych Stadionu Miejskiego, a wystawy będzie można oglądać w EC1 Łódź – Miasto Kultury. Od dziś rusza sprzedaż biletów na festiwal, którego organizatorami są EC1 Łódź – Miasto Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Bilety dostępne w kasach EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz online: bilety.planetariumec1.pl/termin.html?d=5&idg=4&date_termin=2017-09-02.

W dniach festiwalu 15-17 września 2017 w kasach Atlas Areny. Bilety: 28 zł – trzydniowy, 15 zł – jednodniowy (dzieci do 12 roku życia: trzydniowy –   15 zł, 5 zł – jednodniowy)

Gośćmi tegorocznego MFKiG będą m.in. Jim Lee – amerykański twórca komiksów superbohaterskich z wydawnictwa DC Comics, Achdé – kontynuator  serii „Lucky Luke”, Grzegorz Rosiński – rysownik legendarnego „Thorgala”, Howard Chaykin – autor kanonicznych komiksów „Star Wars”, twórca reporterskich nowel graficznych – Guy Delisle czy Simon Bisley – rysownik komiksów o Lobo. Oczywiście nie zabraknie plejady polskich twórców oraz warsztatów dla dzieci młodzieży, a także dorosłych, przeglądów portfolio, strefy targowej, Manga Corner, cospley’a i wielu innych atrakcji w tym już 4. Game Jam – konkurs tworzenia gier komputerowych przez jedyne 48 godzin. Wydarzeniem będzie premiera 2 tomu antologii komiksów z legendarnego magazynu „Relax”, szykowanego przez Egmont Polska.

Festiwal, to też:
– 15. finały ESL Mistrzostw Polski w turniejach „Counter-Strike: Global Offensive” oraz „League of Legends” zarówno o tytuły, jak i nagrody pieniężne, których pula wyniesie 260 000 złotych; finaliści czterech drużyn z każdej gry, którzy pojawią się w Atlas Arenie poznani zostaną na początku września.
– Fighting Games Challenge, na który wraz z MFKiG zapraszają CeX i Street Fighter Polska. Gry turniejowe w tym roku: Tekken 7, Guilty Gear Xrd – Rev 2, Injustice 2.

Godziny otwarcia:
15 września 2017 (piątek)        11.00 – 18.00
16 września 2017 (sobota)        9.00 – 20.00
17 września 2017 (niedziela)                  9.00 – 18.00

Godziny otwarcia kas:
15.09 września 2017 (piątek)        10.30 – 17.30
16.09 września 2017 (sobota)        8.00 – 19.30
17.09 września 2017 (niedziela)        8.00 – 17.30

28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier dopełnią wystawy:

„Świat Tytusa, Romka i A’Tomka” Papcia Chmiela – Instytut Wszechzbytków profesora Talenta”
15 września – 24 listopada 2017, EC1 Łódź – Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3
Papcio Chmiel jest autorem kojarzonym przez wszystkie bez wyjątku pokolenia. Jego bohaterowie, czyli Tytus, Romek i A’Tomek są rozpoznawalni zarówno przez emerytów jak i przedszkolaków. Wystawa jest hołdem złożonym artyście i jednocześnie ucieleśnieniem marzeń wielu tysięcy fanów, którzy dzięki niej będą mogli przenieść się w komiksowy świat niemal dosłownie. Takiej wystawy komiksu, o takiej skali, w historii polskiego muzealnictwa do tej pory nie było. Dla wielu tysięcy fanów będzie to powrót do krainy dzieciństwa. Wszystko dzięki wizualizacjom wiernym komiksowi, jednakże w wymiarze 1:1. Znajdą się tu atrakcje dla młodszych i starszych, m.in. konkurs wiedzy, szukanie ukrytych liter tworzących hasło, układanie swojej wersji dialogu między postaciami (zabawa w tworzenie scenariusza), podróż do wnętrza Ziemi (gra wideo), możliwość zrobienia pamiątkowych fotografii, duża dawka informacji na temat komiksu, bohaterów i autora, a przede wszystkim sporo humoru poprzez ukazanie wybranych, najciekawszych przykładów, także oryginalnych plansz z serii o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Ideą główną ekspozycji będzie świat fantastycznych pojazdów profesora Talenta i jego Instytut Wszechzbytków, gdzie pojazdy te powstają. Wśród nich m.in. mechaniczny koń Rozalia, wannolot oraz spektakularny wkrętacz, do którego nie tylko można będzie wsiąść i poczuć się jak pilot, ale i uczestniczyć (za pomocą programu – gry wideo) w podróży do wnętrza Ziemi.

EC1 Łódź – Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3
15 września – 6 października 2017
„Wielka Brytyjska Sztuka Komiksowa”

15 września – 17 października 2017
„Klasycy bydgoskiego komiksu”
„Tomasz Tomaszewski. Łódzkie inspiracje”
„Tomasz Tomaszewski. Kostka”
„Wystawa konkursowa”

Muzeum Komunikacji Miejskiej, ul. Wierzbowa 51
14 września 2017 – 29 marca 2018
„Tramwaj w komiksie”

Dom Literatury w Łodzi, Roosevelta 17
15-30 września 2017
„Filip Myszkowski. Malarstwo olejne”
„Michał Rzecznik. Scenariusz dla nieistniejącego rysownika”

Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a
15-24 września 2017
„CO? Mydło.” 
Pierwsza gala MISIÓW
15 września 2017, Atlas Arena, al. Bandurskiego 7

Powstają nowe nagrody kulturalne – MISIE. Nazwa MISIE zarówno nawiązuje do kultowego filmu Stanisława Barei, jak i do prostej i oczywistej frazy „Mi się podoba”.

Przyznawać je będzie blisko dwieście osób związanych z kulturą, które do tej pory od pięciu lat tworzyły kapitułę Węży – nagród dla najgorszych polskich filmów. Od tego roku obok żartowania z nieudanych polskich filmów kapituła chce również doceniać to, co najlepsze i najciekawsze w polskiej kulturze popularnej. Dzieła, które są w stanie naprawdę rozbawić, wzruszyć nami wstrząsnąć – wzbudzić emocje, bo przecież o to właśnie chodzi w popkulturze. Ważne, by docenione zostały najlepiej wykreowane postacie i nagrodzeni zostali najlepsi twórcy. W ośmiu kategoriach mogą ze sobą konkurować zarówno dzieła filmowe, telewizyjne, literackie, muzyczne, komiksy, spektakle i reklamy. Po prostu mają być najlepsze.

Promised Land Art Festival

3-6 września 2017, EC1 Łódź – Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3 Kolejna edycja międzynarodowej konferencji oraz warsztatów poświęconych grafice komputerowej, efektom specjalnym oraz sztuce animacji – organizatorami są studio CD PROJEKT RED (twórcy serii gier o Wiedźminie) oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury. Promised Land to wydarzenie łączące artystów pracujących w branży gier, efektów specjalnych, animacji 2D, modelowania 3D, którego celem jest wymiana wiedzy i doświadczenia oraz zacieranie granic między sztuką tradycyjną i cyfrową. Przedsięwzięcie przeznaczone jest zarówno dla profesjonalistów chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, jak i osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży. Więcej informacji na temat Promised Land znajduje się pod adresem www.promisedland-artfestival.com Bilety na festiwal już dawno zostały wyprzedane, jednak do wygrania jest dziesięć bezpłatnych pojedynczych zaproszeń na to wyjątkowe wydarzenie, a wartość każdego z nich to aż 1400 zł. Wystarczy stworzyć ilustrację (fan art) o tematyce „EC1 Łódź – Miasto Przyszłości”, w którym w formie graficznej zaprezentowana zostanie wizja obiektów EC1 w przyszłości.  Termin: tylko do 18 sierpnia 2017 r. Regulamin na stronie www.komiksfestiwal.com

Open Day, czyli dzień otwarty Promised Land Art Festival, pozwoli m.in. poznać tajniki produkcji gier komputerowych. W programie znajdują się przykładowo spotkania z artystami ze studia CD PROJEKT RED oraz z rzeźbiarzem Tomaszem Radziewiczem, twórcą efektów specjalnych Grzegorzem Jonkajtysem (m.in. „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, „Hellboy” i „Sin City”), czy Filipem Turzyńskim z 3DGence, który będzie wprowadzać w tajniki wydruków trójwymiarowych. Open Day odbędzie się 2 września na terenie EC1 Łódź, w godzinach 10:00-18:00. Bilety w cenie 15 zł można nabyć na oficjalnej stronie www.promisedland-artfestival.com/openday

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *