25. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Kinie Charlie

W trzeci weekend majowy (17-19 maja), w Kinie Charlie odbędzie się jubileuszowa 25. Edycja Wiosny Filmów. Widzowie, jak co roku, zobaczą filmy nagradzane i doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych. W programie nie zabraknie premier, przedpremier oraz najgłośniejszych filmów sezonu. Wstęp: 14 zł jeden film, 50 zł karnet na wszystkie filmy.

Będzie można zobaczyć filmy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Przegląd zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.

PROGRAM FILMOWY

17 maja (piątek), godz. 18:00

Synonimy
reż. Nadav Lapid
dramat, Francja, Niemcy, Izrael 2018, 123′

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu oraz Nagrody FIPRESCI na tegorocznym MFF w Berlinie.
Młody Izraelczyk, Yoav, przyjeżdża do Paryża. Po traumatycznych przejściach związanych ze służbą wojskową ma nadzieję zacząć nowe życie. Pragnie odciąć się od swojego kraju i trudnej przeszłości, nawet na poziomie językowym. Niestety, zna jedynie podstawy francuskiego, więc żeby ułatwić sobie komunikację oraz naukę, zaczyna wyszukiwanie synonimów do słów z języka hebrajskiego.

18 maja (sobota), godz. 14:00

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy
reż. Radu Jude
dramat, Czechy, Francja, Niemcy, Bułgaria, Rumunia 2018, 140′

Zwycięzca MFF w Karlowych Warach i w Mińsku.
Tytuł nawiązuje do słów marszałka Iona Antonescu, który swoją przemową w 1941 roku rozpoczął czystki etniczne na froncie wschodnim. Główna bohaterka, Mariana, to młoda reżyserka teatralna, która w swoim nowym projekcie stara się zrekonstruować zdobycie Odessy przez rumuńską armię. Okazuje się jednak, że jej ciekawość i pragnienie przepracowania dawnych wydarzeń nie będą mile widziane – i to nie tylko przez władzę, lecz nawet przez środowisko artystyczne.

18 maja (sobota), godz. 16:30

Pamiątki Claire Darling
reż. Julie Bertuccelli
dramat, komedia, Francja 2018, 94′

Nowy film Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego, pokazywany był m.in. na festiwalach w Göteborgu, Chicago, Genewie, Belgradzie, Hong-kongu i Morelii.
Historia zaczerpnięta z kart bestsellerowej powieści Lyndy Rutledge rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling (w tej roli Catherine Deneuve). A przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie wydaje… Claire wystawia więc cały swój dobytek na trawniku przed domem i zaczyna wielką wyprzedaż, a każdy obiekt odzwierciedla jej tragiczne i ekstrawaganckie życie.

19 maja (niedziela), godz. 15:00

Yuli
reż. Icíar Bollaín
dramat, Hiszpania 2018, 115′

Film nagrodzony za najlepszy scenariusz na zeszłorocznym MFF w San Sebastián oraz nominowany do pięciu „hiszpańskich Oscarów” – nagród Goya.
Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej. Jako dziecko Yuli (przydomek tancerza nadany mu przez ojca) nie wykazuje szczególnego zainteresowania ani edukacją, ani tańcem. Dyscyplina to coś od czego ucieka na rzecz emocjonujących przygód rozgrywających się na ulicach Hawany. Ojciec chłopca nie daje jednak za wygraną. Jest przekonany, że jego syn ma ogromny talent, więc zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w największą pasję Yulego i otwiera przez nim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata.

19 maja (niedziela), godz. 17:15

Tajemnica Henriego Picka
reż. Rémi Bezançon
dramat, komedia, Belgia, Francja 2019, 100′

Ekranizacja popularnej powieści Davida Foenkinosa wydanej w 2016 roku.
Intryga filmu skupiona jest wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w bibliotece na prowincji. Jako jego autor podpisany jest, nieżyjący już, Henri Pick, prosty człowiek kojarzony przez rodzinę i znajomych raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku na wybrzeżu Bretanii, niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia u szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna publicznie podważa autorstwo powieści, przez co traci żonę i pracę. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy