Wielkie_rody_fabrykanckie_Lodzi29 kwietnia 2015 r. o godz. 12  w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Gdańskiej 100/102 odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Złoty Ekslibris i Superekslibris.

Jury obradujące 26 marca 2015 r. pod przewodnictwem Barbary Czajki, dyrektora Biblioteki przyznało Nagrodę „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” w czterech kategoriach. Nagrodę w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi  jury przyznało Krzysztofowi Stefańskiemu za  publikację  „Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu miasta : Geyerowie, Scheiblerowie, Poznańscy, Heinzlowie, Kindermannowie”. Wydawcą jest Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, Nagrodę w kategorii Najlepsza Książka o Ziemi Łódzkiej jury przyznało Maciejowi Malangiewiczowi  i Jackowi  Rutkowskiemu za publikację  : „I wojna światowa w Łowiczu 1914-1918”. Wydawcą jest Łowicki Ośrodek Kultury,

Nagrodę w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Łodzi  jury przyznało Bartoszowi Stępniowi za publikację „Łódzkie neony : zapomniane perły wzornictwa PRL-u”. Wydawcą jest Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, Nagrodę w kategorii Najlepsze Wydawnictwo Albumowe o Ziemi Łódzkiej jury przyznało Monice Basińskiej i Łukaszowi Politańskiemu za publikację „Bełchatów : opowieść o dwóch miastach. Cz. 1”. Wydawcą jest Wydawnictwo Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

Powyższego wyboru jury dokonało z blisko 50 tytułów nominowanych do Nagrody przez członków jury. Ogółem do Nagrody kwalifikowało się 119 tytułów wydanych w roku 2014 i dostępnych w zbiorach WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Jury przyznało również dwie Nagrody Superekslibris:
– artyście fotografikowi Włodzimierzowi Małkowi – za całokształt  osiągnięć  w zakresie publikacji o Łodzi
– artyście grafikowi, fotografikowi Piotrowi Wypychowi – za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej.

Nagroda Złoty Ekslibris i Nagroda Superekslibris mają charakter honorowy, a ich laureaci otrzymują statuetki wykonane według projektu artysty rzeźbiarza Rafała Frankiewicza. Obie nagrody objęte są Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego, Witolda Stępnia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
promocja_arterii_20170413_1674399441
Kawiarnia Literacka: Arterie (foto)
baczynski_147
XX Finał Konkursu Poetyckiego o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego (foto+wideo)
Brzechwa dzieciom. Wystawa z okazji 55. rocznicy śmierci Jana Brzechwy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*