229 Aukcja Dzieł Sztuki

Łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki zaprasza na 229 Aukcję Dzieł Sztuki, która odbędzie się w sobotę 28 stycznia o godz. 12:00 w siedzibie firmy przy ul. Wschodniej 69, na I piętrze.

W ofercie obejmującej 94 pozycje dominuje malarstwo. Jak zwykle wśród twórców dzieł jest wielu związanych z Łodzią, wśród nich m.in. Jerzy Krawczyk, który miał niedawno retrospektywną wystawę w warszawskiej Zachęcie. Niewątpliwie jest to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli łódzkiego środowiska plastycznego, który choć przez część swego życia tworzył kompozycje surrealistyczne, to zaczynał od malarstwa realistycznego, nadając mu swój własny wyraz. Jego wczesne obrazy – z przełomu lat 50/60. XX w. wnikliwie dokumentowały otaczającą go rzeczywistość, wykazując dużą wrażliwość na kolor. Z tego okresu czasu pochodzi dzieło prezentowane na aukcji – „Fabryka czerwona”. Warto wspomnieć, że twórczość Krawczyka dała początek kierunkowi w sztuce określanemu jako „łódzki realizm”, którego przedstawicielami byli m.in. Benon Liberski, Józef Skrobiński czy Wiesław Garboliński.

Innym ciekawym dziełem związanym z Łodzią jest portret nieznanego chłopca namalowany przez Agę Gardzielewska-Borchert, jak wynika z historycznych danych, wziętą łódzką portrecistkę z początku XX wieku. Artystka jest obecnie całkowicie zapomniana i pojawienie się tego obrazu może stanowić istotny przyczynek do badania kultury łódzkiego środowiska sprzed ponad 120 lat. Oprócz malarstwa w ofercie znajdują się grafiki zarówno polskich jak i obcych twórców, m.in. Stefana Mrożewskiego i Marca Chagalla oraz kilkanaście obiektów rzemiosła artystycznego.

Ofertę można oglądać w sali wystawienniczej domu aukcyjnego przy ul. Wschodniej 69, na I piętrze lub na stronie www.ryneksztuki.eu. Licytować można osobiście, przez telefon lub korzystając z portali www.artinfo.pl i www.onebid.pl. Początek aukcji w sobotę 28 stycznia o godz. 12:00, wstęp wolny, ale udział w licytacji wymaga zarejestrowania się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *