228 Aukcja Dzieł Sztuki

W sobotę 3 grudnia  łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki zaprasza na 228 Aukcję Dzieł Sztuki. Na licytację wystawione są 83 obiekty, wśród których dominują obrazy i grafiki.

Najdroższą, a zarazem największą pod względem rozmiarów pozycją jest „Szarża Mameluków” Wojciecha Kossaka, będąca fragmentem panoramy „Bitwa pod piramidami”. Oryginalne dzieło miało wymiary 15 x 115 metrów i zostało namalowane we współpracy z kilkoma innymi artystami, m.in. Michałem Gorstkin Wywiórskim, który był odpowiedzialny za partie pejzażowe. W kwietniu 1901 roku pokazano panoramę w Warszawie, jednak nie cieszyła się takim powodzeniem jak inne – Racławicka, czy Berezyna i rychło została pocięta na części, i rozprzedana. Szarża Mameluków pochodzi z centralnej części obrazu ukazującego atak arabskiej konnicy na pozycje francuskiej artylerii i piechoty. Dzieło jest reprodukowane w monografii Kazimierza Olszańskiego poświeconej twórczości artysty. Jest to największy rozmiarami obraz Wojciecha Kossaka, jaki do tej pory pojawił się na polskim rynku antykwarycznym. Cena wywoławcza wynosi 950.000 zł. Na tej samej aukcji będzie można też licytować obrazy innych sławnych polskich artystów jak Alfreda Wierusza Kowalskiego i Józefa Brandta.

Całą ofertę można zobaczyć na www.ryneksztuki.eu a w aukcji brać udział osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem portali www.onebid.pl i www.artinfo.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *