W sobotę 29 października w łódzkiej firmie Rynek Sztuki odbędą się dwie aukcje.  Pierwsza będzie poświęcona sztuce z przełomu XIX/XX i początków XXI wieku.

W ofercie jest 91 obiektów, przede wszystkim obrazów. Wśród nich wyróżnia się płótno Jerzego Kossaka „Odwrót Napoleona spod Moskwy”, prezentujące cesarską armię w śnieżycy i pojawiający się na niebie wizerunek Sfinksa, przypominający wygraną bitwę pod piramidami. Sfinks w mitologii greckiej to zwiastun złej przyszłości, zatem jego wizerunek może być różnie interpretowany. Biograf Kossaków – Kazimierz Olszański uznaje tę kompozycję za jedną z najbardziej udanych w twórczości Jerzego Kossaka, a i artyście też tak przypadła ona do gustu, że namalował ją w dużej ilości replik, różniących się czasami formatami i tylko drobnymi szczegółami. Prezentowana wersja pochodzi z 1927 roku, a więc okresu najlepszego dla twórczości artysty. Wśród pozostałych obiektów są zarówno obrazy postimpresjonistyczne jak i awangardowe, przede wszystkim łódzkich twórców oraz szeroka oferta grafiki artystycznej i wybrane obiekty z dziedziny rzemiosła artystycznego.

Druga aukcja, zorganizowana wspólnie z Fundacją Kultury i Biznesu oraz Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Artura Rubinsteina w Łodzi poświęcona jest sprzedaży 20 pamiątek po tym wybitnym pianiście. Pochodzą one od osób prywatnych, przede wszystkim od najbliższej rodziny. Są wśród nich m.in. osobiste przedmioty Rubinsteina jak szlafrok, kosmetyczka, chusteczka używana w czasie koncertów oraz zdjęcia i inne pamiątki. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze zasilą konto organizacyjne VII Rubinstein Piano Festiwal, który odbywa się w październiku w Łodzi.

Oferty aukcyjne prezentowane są na www.ryneksztuki.eu i w sali aukcyjnej firmy przy ul. Wschodniej 69, na I piętrze. Licytować będzie można osobiście, telefonicznie lub korzystając z portali www.onebid.pl i www.artinfo.pl. Obie imprezy odbędą się w sobotę – pierwsza o godz. 12:00, a druga o 13:00, w tym samym miejscu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Konkurs Artystyczny „Nowy porządek”
make_me_2016_przd_ulotki
20 000 zł w konkursie make me!
lodzskrzydlata_004
Łódzkie skrzydła w Muzeum Tradycji Niepodległościowych (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*