225 Aukcja Dzieł Sztuki

W sobotę 4 czerwca o godz. 12:00 odbędzie się 225 Aukcja Dzieł Sztuki zorganizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. Na licytację wystawiono 97 obrazów, grafik i obiektów z kategorii rzemiosło artystyczne.

Kolekcjonerów zapewne zainteresują obrazy przedstawicieli łódzkiego postkonstruktywizmu – Lecha Kunki i Andrzeja Gieragi. Obaj byli wykładowcami w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi. Kunka należał do grona uczniów Władysława Strzemińskiego, a na jego twórczość istotnie wpłynął pobyt w pracowni Fernanda Legera w Paryżu w latach 1948/49. Oferowany na aukcji obraz pochodzi z 1972 roku a więc okresu dojrzałej twórczości artysty i łączy w sobie typową dla niego geometryczność kompozycji z przekazem autobiograficznym – w koła, stanowiące elementy dzieła, zostały wkomponowane zdjęcia fragmentów twarzy autora. W latach siedemdziesiątych powstało co najmniej kilka obrazów o podobnej tematyce, które obecnie znajdują się w kolekcjach prywatnych. Zgeometryzowane przestrzenie są też tematem kompozycji Andrzeja Gieragi, który tworzy wzbogacone kolorystycznie reliefy. Przez długi okres czasu twórczość artysty ograniczała się do dwóch barw – bieli i czerni, jednak obecnie nie stroni on od kolorów i śmiało używa nasyconych, świetlistych barw. Na aukcji będą do kupienia jego obrazy z ostatnich lat i grafiki z lat 80.XX w. Pojawią się też dwie archiwalne fotokopie plakatów propagandowych z lat 50. XX w. autorstwa Wł. Strzemińskiego.

Oprócz ww. dzieł w ofercie są obrazy malarzy polskich i obcych, a także szeroka oferta grafiki, szczególnie drzeworytów jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku w Polsce międzywojennej – Stefana Mrożewskiego.

Wszystkie przeznaczone na sprzedaż obiekty wystawione są w sali aukcyjnej Rynku Sztuki przy ul. Wschodniej 69 na I piętrze. Można je też oglądać na stronach www.ryneksztuki.eu, www.artinfo.pl i www.onebid.pl. Licytować będzie można na miejscu, telefonicznie oraz przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *