223 Aukcja Dzieł Sztuki

W sobotę 12 marca odbędzie się 223 Aukcja Dzieł Sztuki zorganizowana przez łódzką firmę Rynek Sztuki. Oferta obejmuje 127 obiektów – obrazów, grafik, rzeźb i wyrobów rzemiosła artystycznego.

Najwyższą cenę wywoławczą – 180.000 zł ma obraz Maksymiliana Gierymskiego „Na przejeździe”. Autor dzieła uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Grupy Monachijczyków a więc malarzy, którzy studiowali w stolicy Bawarii. Cechowało ich zamiłowanie do ciepłych, ciemnych kolorów jak brązy, ugry czy fiolety, które nakładali na płótna często śmiałymi pociągnięciami pędzla. Maksymilian Gierymski żył zaledwie 28 lat, zostawił po sobie obrazy przedstawiające mazowieckie pejzaże i sceny rodzajowe, w tym o charakterze historycznym a szczególnie upodobał sobie te z Powstania Styczniowego. Jego obrazy na rynku antykwarycznym pojawiają się rzadko, gdyż większość zdobi muzealne kolekcje. Z tego samego kręgu twórców wywodził także Maurycy Trębacz, którego „Portret kobiety w czerwonym szalu” także będzie można kupić na aukcji. Oprócz wspomnianych, w ofercie są również dzieła innych twórców aktywnych na przełomie XIX/XX w., jak Juliana Fałata, Stanisława Kamockiego, Jerzego Kossaka czy Ignacego Pieńkowskiego.

Jak zwykle na aukcjach Rynku Sztuki nie zabraknie dzieł łódzkich malarzy i rzeźbiarzy jak Jerzego Krawczyka, Henryka Płóciennika i Józefa Wasiołka oraz Antoniego Starczewskiego i Michała Gałkiewicza.

Ofertę uzupełnia bogaty wybór grafik, zarówno starszych XVIII/XIX-wiecznych jak  i współczesnych, autorstwa polskich i zagranicznych twórców.

Wszystkie wystawione na licytację dzieła można oglądać w siedzibie firmy przy ul. Wschodniej 69, na I piętrze oraz na stronie www.ryneksztuki.eu. Licytować będzie można osobiście, przez telefon lub portale www.onebid.pl i www.artinfo.pl. Początek aukcji w sobotę o godz. 12:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *