W sobotę 18 września odbędzie się 219 Aukcja Dzieł Sztuki zorganizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. W ofercie znajduje się 127 obiektów: obrazy, grafiki i rzemiosło artystyczne.

Firma przykłada dużą wagę do prezentowania dzieł rodzimych twórców, przede wszystkim związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Jednym z wystawionych na licytację obiektów będzie pięć elementów do „Ściany światła” autorstwa Antoniego Starczewskiego. Ta monumentalna kompozycja zdobiła wnętrze Teatru im. Stefana Jaracza, składała się z kilkuset fajansowych elementów, przypominających cegły, z których każdy był podświetlony. Jednak w czasie remontu teatru została zdemontowana i częściowo zniszczona. Według wiarygodnych źródeł to co z kompozycji zostało znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, ale część pozostałych elementów trafia na rynek. Kolekcjonerzy sztuki nowoczesnej będą mieli możliwość wzbogacenia swoich zbiorów o obiekt autorstwa jednego z najważniejszych przedstawicieli tzw. łódzkiego postkonstruktywizmu. Nie jest to na aukcji jedyny przejaw twórczości związanej z naszym środowiskiem artystycznym, które nie ograniczało się tylko do sztuki nowoczesnej. Licytowany będzie też pełen uroku obraz niesłusznie zapomnianego Bronisława Wiśniewskiego „Kalina”, jak i „Paryski most” Konstantego Mackiewicza, czołowego łódzkiego „akademika”.

W ofercie jest także wiele doskonałych grafik m.in. drzeworyty Stefana Mrożewskiego, linoryty  Henryka Płóciennika czy też drzeworyty japońskie. Ofertę uzupełnia ok. 30 obiektów rzemiosła artystycznego z m.in. rosyjskim ekrytuarem z końca XIX w., dekoracyjnym szkłem i polską modernistyczną porcelaną.

Wszystkie dzieła prezentowane są w sali aukcyjnej Rynku Sztuki przy ul. Wschodniej 69 (I piętro) oraz na stronach internetowych www.ryneksztuki.eu, www.onebid.pl i www.artinfo.pl. W licytacji można brać udział osobiście, telefonicznie lub on-line. Początek aukcji w sobotę o godz.12:00.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wystawa Artura Trojanowskiego w Ogrodowa8
Trwa nabór na Photo-Match
Jan Lebenstein (1930-1999) w Galerii Willa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*