7 stycznia 1805 urodził się Ludwik Geyer – założyciel pierwszej łódzkiej fabryki, a jednocześnie pierwszej w Królestwie Polskim fabryki włókienniczej o napędzie parowym. Geyer był pionierem, który odcisnął trwały ślad na rozwoju Łodzi, wprowadzając ją w erę przemysłową. Biała Fabryka, wybudowana przez Geyera, do dziś służy Łodzi, choć już w zupełnie innej roli – od ponad 60 lat mieści się w niej CMWŁ.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza do świętowania 217. urodzin Ludwika Geyera. W 2022 roku wydarzenie skupione będzie wokół otwartej wczoraj wystawy stałej Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ. W programie znajdziecie warsztaty (dla małych i dużych), a także oprowadzania kuratorskie.

Wszystko to już w czwartek, 6 stycznia.

Bilet wstępu na wystawy stałe („Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistrorie” oraz Mɪᴀsᴛᴏ–Mᴏᴅᴀ–Mᴀsᴢʏɴᴀ) kosztuje tego dnia 5 zł.

PROGRAM URODZIN:

10.00 – Otwieramy CMWŁ
10.00 – 11.30 – Warsztaty rodzinne: Blask neonu
Warsztaty dla dzieci dla dzieci 9-12 lat wraz z opiekunami. Na warsztaty obowiązują zapisy.

10.00 – 11.30 – Warsztaty rodzinne: Mam tyle na głowie!
Warsztaty dla dzieci dla dzieci 6-8 lat wraz z opiekunami. Na warsztaty obowiązują zapisy.

10.30 – 12.00 – Oprowadzanie kuratorskie z tłumaczem PJM: „Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ. Ziemia opowiedziana”
Trzy wątki tematyczne, trzy piętra i licząca ponad 2 500 m² przestrzeń wypełniona niemal 400 obiektami z kolekcji muzeum składają się na wielowątkową opowieść o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy. To historia o energii i dynamice miasta będącego w nieustannym ruchu, o jego wzlotach i upadkach oraz transformacjach warunkujących życie mieszkańców. O pomyśle kuratorskim na pierwszą taką wystawę o Łodzi opowie Agnieszka Wojciechowska-Sej.

12.00 – 13.30 – Oprowadzanie z tłumaczem PJM: „Od srebrnego pantofelka do sztandaru bez rewersu. Przygotowanie obiektów na wystawę Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ”
Agata Pawelec, kierowniczka Pracowni Konserwatorskiej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zaprezentuje gościom najciekawsze eksponaty na wystawie pod kątem konserwatorskim. W szczególności skupi się na problemie rekonstrukcji, omawiając różne jej rodzaje dobierane w zależności od charakteru obiektu i związane z nimi trudności. Prezentacja obejmie kilka typów obiektów – wykonanych z tkaniny, papieru, metalu i obrazu na płótnie.

12.00 – 13.00 – Warsztaty: 3, 4, 5 w muzeum się wkręć!: Kapelusz czy melonik?
Warsztaty twórcze przeznaczony są dla dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami. Na warsztaty obowiązują zapisy.

14.30 – 16.00 – Oprowadzanie: „Łódź pełna mody. Przemysł odzieżowy, handel i wzornictwo w PRL-u”
O modzie i wzornictwie PRL-u podczas oprowadzania po wystawie opowie Aneta Dmochowska – jedna z kuratorek ekspozycji oraz opiekunka kolekcji odzieży Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

16.00 – 17.30 – Oprowadzanie: „Łódź przemysłowa. Od tygrysa gospodarczego do enklawy bezrobocia”
Podczas oprowadzania przybliżona zostanie historia powstania, rozwoju i upadku łódzkiego przemysłu włókienniczego. Będzie to opowieść o fabrykach, ich właścicielach i warunkach pracy robotników odzwierciedlonych na wystawie. Oprowadzanie poprowadzi Marcin Gawryszczak, kurator wystawy oraz kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego.
19.00 – Zamknięcie CMWŁ

Więcej informacji na temat Urodzin Geyera oraz wydarzeń znajdziecie na naszej stronie internetowej:
https://cmwl.pl/public/aktualnosci/urodziny-geyera,294

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
chodx_na_baluty_grafika
Chodź na Bałuty. Jest wtorek
fmt
IV Forum Młodych Techników
pinup
Pikanteria – Pinup & Burlesque Dance Show

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*