W najbliższą sobotę 8 maja łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki zaprasza na 217 Aukcję Dzieł Sztuki, w czasie której będą sprzedawane obrazy, grafiki i rysunki artystów tworzących od przełomu XIX/XX w. aż po współczesność. W ofercie jak zwykle kolekcjonerzy znajdą liczne obrazy i grafiki autorstwa łódzkich twórców m.in. Stanisława Fijałkowskiego, Andrzeja Gieragi, Lecha Kunki, Henryka Płóciennika, Jolanty Rudzkiej-Habisiak i wielu innych.

Spośród grafik warto zwrócić uwagę na litografie światowych sław – Marca Chagalla, Joana Miró i Pabla Picassa, ale na szczególną zasługuje cykl ilustracii autorstwa Salvadora Dali do „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri.

„Boska komedia” to jedno z najważniejszych dzieł europejskiej kultury a w bieżącym roku przypada 700. rocznica ukończenia poematu oraz śmierci jej autora. Przez stulecia utwór Dantego był inspiracją dla licznych artystów, którzy w dziełach malarskich i graficznych interpretowali wizję poety. W latach 1951-1960 Dali stworzył 102 akwarele ilustrujące poszczególne pieśni poematu, składające się na trzy jego części – Piekło, Czyściec i Raj. Według nich powstało 100 barwnych drzeworytów. Wykonali je, we współpracy z Dalim, Raymond Jacquet i Jean Taricco, którzy przenieśli kompozycje artysty na klocki bukszpanowe. Do każdej z grafiki opracowywali od 30 do 40 klocków, łącznie do całego cyklu wykonując ich 3500. Wystawione na licytację francuskie, sześciotomowe wydanie dzieła z lat 60. XX w. nosi numer 2800.

W ofercie aukcji znalazły się też liczne obiekty rzemiosła artystycznego, m.in. srebrna cukiernica w stylu art déco czy też ciekawy ryngraf członka rodziny Karśnickich herbu Jastrzębiec z Siemkowic w województwie łódzkim.

Oferta aukcyjna prezentowana jest w salonie firmy przy ul. Wschodniej 69, na I piętrze oraz na stronie www.ryneksztuki.eu. W aukcji można brać udział osobiście, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, telefonicznie oraz przez internet poprzez portale www.onebid.pl i www.artinfo.pl.

Licytacja rozpocznie się w sobotę o godz. 12:00.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_4738
Festiwal Komiks w Atlas Arenie
Spotkania i spojrzenia: Lyon w Łodzi / Rencontres et regards: Lyon à Lodz w Galerii Willa
100_lat_awangardy
Wszystko o Roku Awangardy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*