W sobotę 9 marca 2019 roku odbędzie się 202 Aukcja Dzieł Sztuki zorganizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki. W ofercie znajduje się 112 obiektów, przede wszystkim malarstwo, ale też grafiki i rzemiosło artystyczne. Jak przystało na łódzką firmę duży nacisk położony jest na prezentowanie twórczości rodzimych artystów. I tak jednym z najciekawszych dzieł, z kolekcjonerskiego punktu widzenia, jest „Kompozycja z granatowym kwadratem” Bolesława Utkina, szacowana na 30-50 tys. zł.

Utkin był uczniem i współpracownikiem Władysława Strzemińskiego. Przed wojną nie tylko uczęszczał na zajęcia swojego mistrza ale też pomagał mu w sprawach życiowych, jak np. pakowanie obrazów na wystawy (Strzemiński był kaleką i miał ograniczą sprawność fizyczną). Po wojnie zaś, kiedy władze relegowały Strzemińskiego z uczelni, którą współtworzył, pomagał mu znaleźć pracę umożliwiającą przeżycie. Utkin jest autorem przestrzennych kompozycji, geometryzujących lub amorficznych, powstałych w latach 70-90. XX w. na podstawie rysunków jeszcze z czasów kontaktów ze Strzemińskim. Prezentowane dzieło, w świetle tych, które do tej pory pojawiały się na rynku, należy do grupy najciekawszych w jego twórczości.

Innymi artystami związanymi z Łodzią, których dzieła będzie można kupić są Lech Kunka, także uczeń Strzemińskiego i Krystyn Zieliński, znany z kompozycji geometrycznych, ale na aukcji pojawią się jego dwa wczesne obrazy z okresu, gdy eksperymentując wkraczał na pola malarstwa abstrakcyjnego.

Przeciwieństwem dla ww. jest malarstwo Józefa Wasiołka, jednego z niewielu łódzkich kolorystów, ale bardzo popularnego w latach 70-90. XX w. Mówiło się, że w mieszkaniu każdego łódzkiego inteligenta wisi co najmniej jeden Wasiołek i było w tym wiele prawdy. Na aukcji będzie można kupić zarówno jego pejzaże jak i kompozycję z kwiatami.
Oprócz wspomnianych dzieł w ofercie są obrazy znanych malarzy akademickich jak Władysława Karola Szernera, ciągle popularnego Jerzego Kossaka oraz grafiki m.in. Marca Chagalla. Lokalną ciekawostka jest Portret Teresy Tyszkiewicz, wykładowczyni w łódzkiej PWSSP autorstwa Tytusa Czyżewskiego.

Oferta aukcyjna prezentowana jest w sali aukcyjnej Rynku Sztuki przy ul. Wschodniej 69 (I piętro) oraz na stronach internetowych m.in. www.ryneksztuki.eu. W licytacji można brać udział osobiście, telefonicznie lub on-line. Początek aukcji w sobotę o godz.12:00.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat-194a
194 Aukcja Dzieł Sztuki
28pazdziernika_131
Koniec działalności Galerii NT
triennale
15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*