200 lat ul. Piotrkowskiej! Koncert i pokaz filmu

4 grudnia 2021 r. (w sobotę) o godz. 17.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, (ul. Wojska Polskiego 83), odbędzie się spotkanie urodzinowe z okazji 200 lecia przemysłowej Łodzi i jej głównej ulicy – Piotrkowskiej!

W programie koncert, pokaz filmu oraz specjalnej strony internetowej z niezwykłym audio przewodnikiem po naszym reprezentacyjnym szlaku.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Topografie, które łodzianie najczęściej kojarzą z grami miejskimi oraz Cyfrowym Archiwum Łodzian – Miastograf.pl oraz Anna Furkałowska i Ewelina Hajda – tegoroczne stypendystki prezydent Hanny Zdanowskiej. Inicjatorów łączą wspólne projekty poświęcone naszemu miastu oraz współpraca z zawsze otwartym na ciekawe inicjatywy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Co twórcy przygotowali tym razem dla łodzian? W ramach wydarzenia odbędzie się koncert z muzyką w rzadko spotykanych aranżacjach  i składach. Przybyli goście na wstępie będą mogli wysłuchać nowatorską interpretację “Prząśniczki”, Stanisława Moniuszki, która zostanie wykonana na wiolonczelę, altówkę oraz marimbę.

Główną częścią wieczoru będzie koncert Anny Furkałowskiej i Eweliny Hajdy. Wiolonczelistka i marimbafonistka, absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi, poznały się zaledwie kilka miesięcy temu i już po pierwszej wspólnej próbie zaczęły marzyć o nagraniu płyty, na której będą mogły zaprezentować nastrojową harmonię swoich dwóch bardzo różnych, a jednocześnie pięknie uzupełniających się instrumentów.

Na ten wyjątkowy wieczór przygotowały swoje własne interpretacje utworów takich kompozytorów jak Philip Glass, Astor Piazzola, czy Camille Saint-Saens.

 

Jak mówią same artystki:
– Nasze instrumenty uzupełniają się idealnie, współgrają brzmieniowo i są rzadko spotykanym połączeniem w świecie muzyki. Przez to literatura na taki duet, jaki zaprezentujemy jest bardzo ograniczona. Zagramy utwory dedykowane na marimbę  i wiolonczelę – bardzo nastrojowe, które swoim hipnotyzującym i ciepłym brzmieniem namalują krajobrazy dźwiękowe, jakich być może słuchacze jeszcze nigdy wcześniej nie doświadczyli.

 

W drugiej części wieczoru, po urodzinowym poczęstunku, zaprezentowana zostanie zupełnie nowa strona internetowa poświęcona ulicy Piotrkowskiej, a na niej materiały audio  i video opracowane w roku jubileuszu naszej najważniejszej ulicy.  Anna Furkałowska w ramach swojego stypendium stworzyła audioprzewodnik, natomiast Stowarzyszenie Topografie, dzięki kolektywowi “Miasto z innej beczki”, zrealizowało serię filmów o historii Piotrkowskiej. Wszystkie te materiały zgromadzone na portalu internetowym będą miały swoją premierę jednego dnia.


Wszystkie wydarzenia opisane powyżej są bezpłatne.

Plan obchodów dwusetnych urodzin ulicy Piotrkowskiej:

Część I

17.00 – Premierowe wykonanie Prząśniczki w aranżacji na altówkę, wiolonczelę i marimbę

oraz koncert na wiolonczelę i marimbę w wykonaniu stypendystek prezydent Hanny Zdanowskiej: Anny Furkałowskiej i Eweliny Hajdy

18.00 – Przerwa i urodzinowy poczęstunek

 

Część II

18.15. Prezentacja nowej strony internetowej o ul. Piotrkowskiej i znajdującego się na niej audioprzewodnika oraz filmów.

18.30 – Premierowy pokaz filmu “Piotrkowska. 200 lat ulicy.”, zrealizowanego przez kolektyw Miasto z Innej Beczki

19.30 – Zakończenie spotkania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *