9Magia od wieków fascynuje i budzi zachwyt, sztuczki iluzjonistów z zapartym tchem śledzą dziesiątki widzów, o czym przekonaliśmy się podczas ubiegłorocznej edycji Łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Ulicznych Hokus Pokus. Tegoroczna – druga edycja – rozpocznie się 9 czerwca i potrwa trzy dni.

Ponieważ zainteresowanie festiwalem Hokus Pokus było ogromne, Łódzkie Centrum Wydarzeń postanowiło w tym roku poszerzyć jego formułę. W czerwcu zobaczą Państwo jeszcze więcej wydarzeń i poznają najlepszych artystów w swoim fachu, w tym wybitnego akrobatę z Australii, Aeriala Manxa, który udowadnia, że ludzkie ciało jest niezwykłe, a ogranicza je tylko wyobraźnia (choć wielu trudno wyobrazić sobie połykanie miecza i robienia fiflaków z ostrzem w przełyku). W programie znajdziemy 25 niezwykłych wydarzeń. Wśród zaproszonych gości są:

AERIAL MANX
Gwiazda tegorocznej edycji festiwalu. Aerial Manx ma na koncie wiele rekordów; trzy spośród nich znalazły się w Księdze Rekordów Guinnessa. Popisowy numer z połykaniem miecza to coś więcej niż performance, to umiejętne  balansowanie między ryzykiem utraty życia a sztuką w czystej postaci. Ariel Manx udowodni, że bez użycia magii, można stworzyć magiczną atmosferę i niezapomniany show.

EL KOTE
Eksplozja pozytywnej energii w chilijskiej pigułce. El Kote, artysta chilijskiego pochodzenia z wieloletnim doświadczeniem, którego pokazy cechuje fuzja gorącego temperamentu Ameryki Południowej i różnych technik cyrkowych, bez wątpienia podniesie temperaturę tegorocznego festiwalu. Jest znany z teatralnej improwizacji, która sprawia, że każdy jego występ jest unikatowy.

GILI IVRI
Legenda społeczności ulicznych artystów. Na całym świecie jest uznawany za najbardziej wybitnego solowego performera sztuki mima, klaunady oraz improwizacji. Pochodzi z  Izraela, podróżuje po całym świecie i rozbawia tysiące ludzi do łez.  Wyróżnia go nie tylko fantastyczny kontakt z widzem, naturalny dar do występowania, ale również niecodzienny wygląd. 

ARYMAN
Artysta wszechstronny, którego liczne talenty zebrane w jedną całość, dają niezapomniany spektakl  uliczny. AryMan Show to żonglerka emocjami widza, pokaz na najwyższym poziomie, podczas którego można się przekonać, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje. AryMan jest mistrzem w uwodzeniu widza. Udowadnia, że iluzja niejedno ma imię.

COJONES GRANDES
Grupa nieźle zakręconych ludzi – dosłownie i w przenośni. Na głowie, na rękach, na plecach? Nie ma problemu! W ich słowniku na pewno nie znajdziecie słowa „ograniczenia”. Breakdance to nie tylko ich pasja, to również styl życia, dlatego z tak niebywałą łatwością zarażają energią widzów w całej Polsce. Na obecnym festiwalu przekonacie się, że nie przypadkiem nazwali się Cojones Grandes…

7

ŚPIEWAJĄCE TRAMPKI
Młodzi, zdolni, przystojni i w dodatku utalentowani. Duet Śpiewające Trampki zaprezentują na Piotrkowskiej jedyny tego typu w Polsce show na wysokości. Śpiewające Trampki wprowadzą nas w świat tańca i akrobatyki, w którym równie ważnym elementem jak wymyślne figury jest poczucie humoru. Każdym krokiem łączą pokolenia i bawią nawet najbardziej wymagającego obserwatora.

SIANO SHOW
Jeden z najlepszych polskich mimów, komików ulicznych. Siano Show to oryginalny spektakl muzyczny, który nie pozwala widzowi nawet na chwilę oderwać wzroku od przedstawienia. Charyzma, wdzięk i wyrazista osobowość artysty sprawiają, że widzowie zapamiętują wydarzenie na długie lata. Czeka nas najbardziej oryginalne show uliczne w Polsce, które pokazuje, jak różnorodnie można interpretować muzykę.

MACIEJ KULHAWIK
Trzykrotny zwycięzca konkursu „Najszybsze ręce”, organizowanego podczas prestiżowych zjazdów iluzjonistów w Warszawie. Zaskakuje widza niebanalnym stylem i oryginalną interpretacją sztuki iluzji. Zwyciężył również internetowy turniej iluzjonistów; jego unikalne poczucie humoru i magiczne sztuczki na najwyższym poziomie pozostawiły rywali bez szans.

MICHAŁ KULIK
Mistrz oszustw karcianych. Lepiej nie siadać z nim przy stole (polecamy unikać gry w trzy kubki). Michał jest w stanie oszukać najbardziej bystre oko, potrafi zszokować nawet magików. Prezentuje klasyczną iluzję uliczną, przenosi widza  w czasie do pokazów iluzji z lat 90. Do magii podchodzi jak do sprawy życia i śmierci, każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji, magiczne sztuki dopracowuje w najmniejszych szczegółach.

RAFAŁ ŚPIEWAK
Człowiek imitujący żywą rzeźbę. W swojej kolekcji ma najbardziej oryginalne i dopracowane stroje w Polsce. Wchodzi w interaktywną zabawę z publicznością. Trzy razy z rzędu wygrał przeglądy polskich żywych rzeźb. Można go spotkać na krakowskim rynku – zawsze uśmiechniętego.

BALONOWE ZOO
Mistrz Polski w sztuce balonowej. Radek Pastusiak to jeden z najlepszych artystów modelingu balonowego. Przygotowuje animacje i wystawę ogromnych balonowych modeli i ozdób. Uwielbiany przez najmłodszych widzów.

CZAREK CZARUJE
Jeden z najmłodszych i jednocześnie najbardziej utalentowanych iluzjonistów w Polsce. Niezwykle energiczny magik, którego efektowne magiczne sztuczki i manipulacje mentalistyczne podbijają internet na serwisie YouTube. Jego występ charakteryzuje świetna charyzma, oryginalne triki i rewelacyjne poczucie humoru.

4

JAKUB SOKOŁOWSKI
Spiker imprezy, który ma wyjątkowe doświadczenie w pracy na festiwalach artystów. Sam również jest artystą  ulicznym, dzięki czemu potrafi zwrócić uwagę widza na najistotniejsze elementy przedstawienia i zachęcić go do udziału w zabawie. Ze swobodą reaguje na zmiany w programie i improwizowane gagi z artystami. Najbardziej doświadczony konferansjer z doświadczeniem cyrkowca.

SZCZUDLARZE
Duet charyzmatycznych szczudlarzy, którzy nie tylko spacerują  wśród ludzi, ale również animują przechodniów, puszczając bańki, modelując balony oraz zbijając wysokie piątki z ludźmi.

LEWITACJA
Iluzja lewitacji. Unoszący się nad ziemią ludzie od zawsze budzą zainteresowanie i intrygują. W tym wypadku widzowie mogą podejść blisko i upewnić się, że lewitujący nie utrzymują się na nitkach lub żyłkach. Do zobaczenia będą również manipulacje z kulą.

BAŃKARZ
1000 baniek w minutę – i to w niestandardowych kształtach. Sztuka dużych baniek mydlanych jest jedyna w swoim rodzaju. Pozwala  podziwiać piękne kolory po rozbiciu się strumienia światła, które atrakcyjnym wyglądem od razu przyciągają wzrok i stają się celem małych dzieci.

KRZYSZTOF CZARSKI
Mistrz sztuki żonglerki ogniem. Jeden z najlepszych żonglerów polskiej sceny cyrkowej, który nie tylko żongluje siedmioma piłkami, ale również potrafi manipulować płonącym kijem przy użyciu dwóch mniejszych kijków kuglarskich, tzw. fire stick.

FILIP SKUZA
Iluzjonista, który zaczynał, występując na ulicy i w barach w Polsce i Amsterdamie. Świetnie radzi sobie z publicznością – nie tylko polskojęzyczną, ale i zagraniczną. W przeciągu chwili potrafi przekonać do siebie widza i zjednać publiczność. Jest mistrzem odwrócenia uwagi.

PAWEŁ IZDEBSKI
Wokalista, gitarzysta , piosenkopisarz i youtuber. Tworzy własny samozwańczy gatunek muzyczny: Bluepop. Występował na takich festiwalach, jak Rawa Blues Festival czy Międzynarodowy Festival FAMA. Współpracuje ze Studiem Accantus, które szerzy muzykę musicalową i bajkową.

PAWEŁ SKIBA
Wokalista, akordeonista, od najmłodszych lat związany z muzyką. Pierwsze kroki stawiał w klasie akordeonu. W latach 2012-2015 frontman zespołu My Bike. Od 2015 roku silnie związany z formacją acapella Goose Bumps. Jedyny w Polsce zawodowy akordeonista, który podczas show wykonuje salto.

1

KAROL KOPIEC
Komik, improwizator. na scenie od 2008 roku. Na koncie ma dwa godzinne solowe programy. Najnowszy nosi tytuł Reset. Karol był w wielu programach telewizyjnych, jest laureatem praktycznie wszystkich konkursów komediowych w Polsce, w tym przeglądów kabaretów Paka oraz Ludzik.
 
IMPRO ATAK!
Zespół profesjonalnych aktorów oraz muzyków, który jako pierwszy w Polsce wprowadził improwizację na stałe do kalendarium teatru repertuarowego. Występuje na deskach Teatru Nowego w Łodzi. Od ponad dwóch lat ich spektakl to swoiste perpetuum mobile, w którym pozytywna energia widowni i grupy wzajemnie się napędzają.

NAJWIĘKSZY BĘBEN ŚWIATA
Największy (obok Koncertu na Ścianie) pod względem rozmachu artystycznego i medialnego projekt Ryszarda Bazarnika. Ten gigantyczny instrument posiada 10 metrów średnicy membrany, waży zaś około trzech ton.

TEATR PINOKIO
Miejsce wykraczające poza ramy tradycyjnej instytucji kultury. Teatr działa na pograniczu różnych dziedzin sztuki, przygotowuje program dla widzów w każdym wieku ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży.

SHOWCASE TANECZNE
Audycja, w której będą uczestniczyć tancerze z Łodzi. Choreografię przygotuje Grzegorz Kuciak, choreograf, który w 2016 i 2017 wygrał największe zawody tanecznye Rytm Ulicy. Showcase będzie nawiązywał do Łódzkiego streetartu.

HARMONOGRAM:

9 czerwca (piątek)

Klubokawiarnia Niebostan

19-20.00 Karol Kopiec Stand up

20.30-21.45 Mistrzowie Magii – iluzja, sztuka uliczna, komedia interaktywna

Restauracja Manana

19-20.00 koncerty: Paweł Izdebski i Paweł Skiba

10 czerwca (sobota)

Piotrkowska/Roosevelta

Największy bęben świata

Między godziną 16 a 19.30 będą Państwo mogli zagrać na gigantycznym instrumencie, który posiada 10 metrów średnicy membrany, waży zaś 3 tony. Grać może na nim jednocześnie ponad 100 osób.

Piotrkowska 135

17-18.00 Warsztaty Kuglarskie

Piotrkowska 133

18-19.00 Warsztaty Balonowe

Piotrkowska 107

19-20.00 Warsztaty Iluzjonistyczne

Piotrkowska 99

16-20.00 Strefa Pinokio

Warsztaty sztuki cyrkowej i improwizacji, koncerty, animacje cyrkowe dla dzieci z grupą Carnival

Piotrkowska 89

15-20.00 Strefa Improwizacji

Grupa Improatak zaprasza na bajkę dla dzieci (godz. 15.00) oraz formy imrpowizowane (godz. 17.00 i 19.00)

Piotrkowska/6 Sierpnia

17-20 Strefa Tańca

17-18.00 Kids Studio, 18.-19.30 BreakNuts, 19.30-21.00 Urban Dance Zone I Black Lips

22.00 taneczne show case

SCENA MIĘDZYNARODOWA (PASAŻ SCHILLERA)

17-17.45 oraz 19-19.35

Gili Ivri na całym świecie uznawany jest za najbardziej wybitnego solowego performera sztuki mima, klaunady oraz improwizacji

17.50-18.30 oraz 19.40-20.20

El Kote Mulit-artysta chilijskiego pochodzenia z wieloletnim doświadczeniem, którego pokazy cechuje fuzja gorącego temperamentu Ameryki Południowej i różnych technik cyrkowych.

18.30-19.00 oraz 20.20-21.00

Aerial Manx  przyjechał do Was aż z Australii. Wybitny akrobata, który pokazuję że ludzkie ciało nie posiada żadnych ograniczeń. Aerial Manx na swoim koncie ma wiele rekordów z czego aż trzy znalazły się w Księdze Rekordów Guinnessa.

21-21.30

EX(FireShow)

SCENA INTERAKTYWNA (PASAŻ RUBINSTEINA)

16.00-16.30

Maciek Kulhawik w środowisku iluzjonistów uznawany jest za jednego z najlepszych magików, który wygrał trzykrotnie konkurs „Najszybsze ręce” organizowany podczas prestiżowych zjazdów iluzjonistów w Warszawie.

16.30-17.00

Aryman to artysta wszechstronny, którego liczne talenty zebrane w jedną całość dają niezapomniany spektakl  uliczny. AryMan Show to żonglerka emocjami widza na najwyższym poziomie, przekonajcie się sami, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

17.00-17.40

Duet” Śpiewające Trampki” na tegorocznym festiwalu wprowadzi Was w świat tańca i akrobatyki, opiewającego w solidną dawkę poczucia humoru. Na scenie ulicznej każdym krokiem łączą pokolenia i bawią nawet najbardziej wymagającego obserwatora, a przy tym od 8 lat udowadniają, że trampki nigdy nie wyjdą z mody.

17.40-18.00

Michał Michał – poczucie humoru oraz dynamika to charakterystyczne cechy występu tego iluzjonisty. Jest mistrzem oszustw karcianych, na pewno nie warto siadać z nim przy stole jak i podejmować się gry w trzy kubki. Michał jest w stanie oszukać najbardziej bystre oko.

18.00-18.30

Iluzjonista Igor „Yasha Show” Lewandowski to prawdziwy „Sztukmistrz z Lublina” Specjalista w dziedzinie iluzji, pasjonat sztuk cyrkowych, a także aktywny animator kultury.

18.30- 19.00

Siano Show – Jeden z najlepszych polskich mimów, komików ulicznych. Oryginalny spektakl muzyczny, który nie pozwala widzowi nawet na chwilę odwrócić się na bok i oderwać wzrok od artysty.

Na terenie całego Festiwalu dodatkowo odbywają się pokazy żonglerki, lalkarstwa, sztuczek z piłkami, iluzji close-up

11 czerwca (niedziela)

Piotrkowska/Roosevelta

Największy bęben świata

Między godziną 16 a 19.30 będą Państwo mogli zobaczyć gigantyczny instrument, który posiada 10 metrów średnicy membrany, waży zaś 3 tony. Grać może na nim jednocześnie ponad 100 osób.

Piotrkowska 99

16-20.00 Strefa Pinokio

Warsztaty sztuki cyrkowej i improwizacji, koncerty, animacje cyrkowe dla dzieci z grupą Carnival

Piotrkowska 89

15-20.00 Strefa Improwizacji

Grupa Improatak zaprasza na bajkę dla dzieci (godz. 15.00) oraz formy imrpowizowane (godz. 17.00 i 19.00)

Piotrkowska/6 Sierpnia

17-20 Strefa Tańca

17-18.00 Kids Studio, 18.-19.30 BreakNuts, 19.30-21.00 Urban Dance Zone I Black Lips

SCENA MIĘDZYNARODOWA (PASAŻ SCHILLERA)

16.00-16.45 i 18.00-18.35 – Gili Ivri

16.50-17.30 i 18.40-19.20 – El Kote

17.30-18.00 i 19.20-20.00 – Aerial Manx

20.00-20.30 – EX(FireShow)

SCENA INTERAKTYWNA (PASAŻ RUBINSTEINA)

16.00-16.30 – Maciek Kulhawik

16.30-17.00 – Aryman

17.00-17.40 – Śpiewające trampki

17.40-18.00 – Michał Michał

18.00-18.30 – Yasha Show

18.30-19.00 – Siano Show

 

Na terenie całego Festiwalu dodatkowo odbywają się pokazy żonglerki, lalkarstwa, sztuczek z piłkami, iluzji close-up

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Księżycowy piknik w EC1 Łódź
wyprawki
WYprawki Swingowe w Łodzi
folkowe
Folkowe Inspiracje 2013 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*