Fabularne klasyki i animowane futurologiczne krótkie metraże z całego świata. Już w weekend 24-26 czerwca w klubie 6. Dzielnica odbędą się projekcje w ramach drugiego już Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych. Zorganizowane przez Piotra Kardasa we współpracy z Fundacją Urban Forms wydarzenie przebiega w tym roku pod hasłem „Katastrofa”. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny. 

Festiwal w klubie 6. Dzielnica potrwa trzy dni, od 24 do 26 czerwca. – Po raz drugi już zapraszam na filmowe rozważania nad pytaniem „CO, JEŚLI?” W programie mamy między innymi międzynarodowy konkurs animacji futurologicznych, gdzie to widzki i widzowie będą  jurorami – mówi Piotr Kardas, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. –   Czeka nas też spotkanie z jednym z pierwszych filmów katastroficznych na świecie. Duński „The Flaming Sword – The End of the World”, Augusta Bloma z 1916 roku to film niemy, który muzycznie oprawi wspaniałe łódzkie trio Pleń – zapowiada Kardas. 

W ciągu trzydniowego MFF publiczność zobaczy także „O-bi, O-ba. Koniec Cywilizacji”, w reżyserii Piotra Szulkina z 1984 roku oraz amerykańską „Zieloną Pożywkę/Soylent Green”. Akcja filmu Richarda Fleischera z 1973 roku rozgrywa się w 2022 roku w przeludnionym Nowym Jorku, który przeżywa klęskę głodu spowodowaną katastrofą ekologiczną. Jedynym pożywieniem koczujących w każdym zakamarku miasta ludzi jest tytułowa „pożywka”.

Główną oś festiwalowego programu stanowią jednak prezentacje filmów konkursowych. W tegorocznej jego edycji udział bierze 12 krótkometrażowych animacji o szeroko pojętym futurologicznym i s-f zabarwieniu. Zostały one wybrane spośród kilkudziesięciu filmów nadesłanych między innymi z Chin, Francji, Iraku, Kanady, Libanu, Niemiec czy USA. 

Zakwalifikowane animacje wykonane zostały różnymi technikami i poruszają różnorodną tematykę.  Ich bohaterowie wyruszają w kosmos, nawiązują relację ze sztuczną inteligencją, czasem próbują po prostu nie wyginąć. Wszyscy jednak pomagają zajrzeć do świata, który dopiero przed nami i zachęcają do refleksji na temat kondycji współczesnego człowieka i świata. 

1. DZIEŃ (24.06)
18:00 PROJEKCJA KRÓTKICH FILMÓW FUTUROLOGICZNYCH – KONKURS I
19:15 projekcja filmu „O-bi, O-ba. Koniec Cywilizacji”, reż. Piotr Szulkin (Polska 1984, 85′)
2. DZIEŃ (25.06)
18:00 PROJEKCJA KRÓTKICH FILMÓW FUTUROLOGICZNYCH – KONKURS II
19:15 projekcja filmu „Zielona Pożywka/Soylent Green”, reż. Richard Fleischer (USA 1973, 97′)
3. DZIEŃ (26.06)
18:00 ogłoszenie werdyktu + projekcja filmów nagrodzonych
19:00 projekcja filmu „The Flaming Sword -The End of the World”, reż. August Blom, (Dania 1916, 73′) – film z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu PLEŃ

PROGRAM I

 

BAZYLISZEK / THE BASILISK

Reżyserzy: Chloé Delestrain, Owen Masson, Lancelot Myja Le Guludec, Morrigane Haudry, Nathan Peyren, Gaël Lejeune, Baptiste Belperin

Francja 2021, 07:14

Walter otrzymuje telefon od swojego kolegi w sprawie sztucznej inteligencji, która rzekomo może uratować ludzkość. Postanawia to zignorować, po czym za karę zostaje wrzucony do własnej reprezentacji piekła.

 

NIEBIESKIE ŚWIATŁO / BLUE LIGHT

Director Alaa Fleifel

Liban 2020, 08:23

Jesteś pracownikiem biurowym. Twoja asystentka AI o nazwie Adnis może kontrolować to, co widzisz i słyszysz. Adnis ma jedną prostą funkcję: sprawić, że nigdy się nie znudzisz.

 

TEN DOM JEST ZBUDOWANY NA PIASKU / THIS HOUSE IS BUILT ON SAND

Director Dave Merson Hess

USA 2021, 03:45

Astronauta ląduje na planecie czarownic. Hybrydowy, wycinany i ręcznie rysowany animowany teledysk dla szwajcarskich garażowych rockmanów, Velvet Two Stripes.

 

DOLL+: TRANSMIGRACJA CIAŁA W IDEALNEJ FANTAZJI / DOLL+: BODY TRANSMIGRATION IN ITS IDEAL FANTASY

Director Ran Zhou

Kanada 2022, 13:22

Doll+: Body Transmigration w swojej idealnej fantazji przygląda się stereotypom otaczającym estetykę ciała z postludzkiego punktu widzenia. Koncentruje się na nieseksualnej, wirtualnej postaci – plastikowej zabawce wyprodukowanej w chińskiej fabryce przy linii montażowej. Umieszczając odrodzone ciało lalki w wirtualnym świecie absurdu, praca ta stymuluje perspektywę samoidentyfikacji lalki i transmigracji rozwoju jej ciała. Zacierając granice między człowiekiem a przedmiotem, projekt ten przedstawia „ciało” jako produkt świadomości, podczas gdy świadomość jest rzeźbiona i ograniczana zarówno przez społeczeństwo kapitalistyczne, jak i kolektywizm.

 

KROPKA / DOT

Director Mohammad Zare

Iran 2022, 08:12

W niezbyt odległej przyszłości, kiedy depresja i samotność dotykają każdego, ludzkie ciała zostały wygięte przez ekstremalne użycie narzędzi technologicznych, a ich pole widzenia zostało ograniczone do cyfrowego ekranu przed nim, młody człowiek, który wiedzie regularne i powtarzalne życie, przypadkowo dostrzega piękno natury i próbuje na nowo ją zobaczyć na różne sposoby…

 

WITAMY W MELVILLE / WELCOME TO MELVILLE

Directors Brett Knickrehm, Andrew Mitchell

in Futurological Animation

USA 2021, 16:27

Welcome To Melville śledzi losy Aldy i Brandta, dwóch ostatnich istniejących płetwali błękitnych, którzy ledwo unikają wyginięcia z pomocą ich zrehabilitowanego opiekuna astronauty.

 

 

 

PROGRAM II

 

H.E.R.A

Director Alaa Fleifel

Liban 2022, 10:42

Jesteś w łazience. Spotykasz AI o nazwie H.E.R.A – odzwierciedlenie każdego twojego intymnego pragnienia. Co chciałbyś zobaczyć?

 

HIBERNACJA / HIBERNATION

Director Joel Benjamin

USA 2022, 20:00

Na uszkodzonym i dryfującym międzygwiezdnym statku naukowym starzejąca się matka czuwa nad swoim kriogenicznie zamrożonym synem i mężem, mając złudną nadzieję na ratunek.

 

THE TAR PITS

Director Eric Bent

Kanada 2021, 06:02

Teledysk do utworu „The Tar Pits” kanadyjskiego zespołu Boar God. Mroczna, koszmarna fantazja inspirowana twórczośc ią Rory’ego Hayesa.

 

ŚWIĘTY ANDROID / SAINT ANDROID

Director Lukas von Berg

Niemcy 2021, 06:10

Żona Normana umiera. W tych ostatnich chwilach życia ukochanej zwraca się z prośbą o namaszczenie. Jednak jak się okaże, nie spodziwał się tego, co otrzyma. Film miał swoją premierę w Cannes.

 

WYTACZARKI / BORERS

Director Shiyu Tang

Chiny 2022, 04:28

Kim staniemy się w tak dynamicznym społeczeństwie, gdy weźmiemy do ręki telefon komórkowy i weźmiemy go za nasze uszy, nos, usta i oczy, i zaakceptujemy przeładowane informacje?

 

WITAMY W MELVILLE: CZĘŚĆ 2 / WELCOME TO MELVILLE: PART 2

Directors Brett Knickrehm, Andrew Mitchell

USA 2022, 19:54

Walenie wróciły do miasta! Kiedy pokojowy protest wybucha i przeradza się w brutalne zamieszki poza Planned Preservation, Melville zostaje objęty stanem wojennym, zaś Aldy i Brandt zostają oddzieleni od Spacemana. Z pomocą Kosmicznego Kowboja, po raz kolejny, Spaceman próbuje ponownie połączyć się z Aldym i Brandtem. Gdy zostają zwabieni w śmiertelną pułapkę pokrytą cukierkami, powoli uświadamiając sobie, że Planned Preservation może mieć bardziej nikczemne motywy, niż wcześniej sądzono.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kino samochodowe w ŁSSE
13TKH--B1-pl
13. Tydzień Kina Hiszpańskiego
trondziedzictwoplakat
Premiery kinowe – grudzień 2010

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*