18 wykonawców wystąpi w konkursie na 44. YAPIE

Znamy już wyniki kwalifikacji do konkursu młodych zespołów podczas 44. Yapy. Komisja kwalifikacyjna wybrała 18 wykonawców spośród 40 zgłoszeń! Co roku konkurs cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem.

Zakwalifikowane zespoły i soliści wystąpią w tym roku podczas dwóch koncertów – w piątek wieczorem 8 marca, oraz w sobotę 9 marca, w południe. Podczas koncertów konkursowych będziemy mogli usłyszeć między innymi: Irenę Salwowską z zespołem (wyróżnioną podczas zeszłorocznej Yapy), Łukasza z Bałut ( łódzkiego muzyka, który znany jest nie tylko ze śpiewania, ale również ze swoich performanców), zespół Wbrew Pozorom (żeńską grupę, która prezentuję piosenkę żeglarską, o folkowym zabarwieniu), Romana Tkaczyka, czy grupę chrzan. Pełna lista wykonawców konkursowych dostępna jest pod adresem www.yapa.art.pl/2019/konkurs.

Yapa to idealne miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. W łódzkim konusie kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Elżbieta Adamiak, Rudi Schuberth Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia.

W tym roku, już po raz 44. w Łodzi odbędzie się największy w Polce studencki festiwal piosenki. YAPA, bo o niej mowa, to najstarszy łódzki festiwal i jedno z najstarszych takich wydarzeń w Polsce. W tym roku na muzyczną podróż po górskich szlakach zabierze blisko 2 tysiące podróżnych z całej Polski. Fani piosenki, poezji śpiewanej, folku i podróży, przez 4 dni zagoszczą w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Festiwal to 3 dni koncertów, spotkań i wspólnego śpiewania. Wszyscy, którzy przybędą do Łodzi będą mogli skorzystać z bezpłatnego noclegu. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Zatoki przewidziana jest transmisja internetowa (na YouTubowym kanale YAPY) oraz radiowa (za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej). YAPA jest jednym z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w kraju. Jego głównym organizatorem jest Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni – Studencki Klub Turystyczny PŁazik, Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej i Studenckie Koło Przewodników Bezkidzkich.

Pierwsza edycja YAPY odbyła się 1974 roku. Przez kilkadziesiąt lat YAPA przeszła znaczną metamorfozę. W ostatnich latach, podczas festiwalu, w Łodzi gromadzi się około 2 tysiące uczestników. Pięciokrotnie więcej osób łączy się z YAPĄ za pośrednictwem internetu. Obecnie w organizację festiwalu zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy. Tegoroczny festiwal zapowiada się, wyjątkowo. Przed nami trzy dni pełne wrażeń, podczas których odbędą się 4 koncerty: dwa konkursowe, koncert nocny oraz koncert laureatów. Miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku na pewno się nie zawiodą. W piątek, na scenie zobaczymy między innymi Grupę na Swoim, która w zeszłym roku skradła serca Yapowiczów i zdobyła nagrodę publiczności. Sobotni koncert nocny uświetni jubileusz 20 lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów. Federacja jest doskonale znana łódzkiej publiczności, która zawsze chętnie wspomaga wykonawców swoim śpiewem. W swojej twórczości łączą folklor Kresów i POP z muzyką klasyczną. Tego samego wieczoru będzie można również usłyszeć Chwilę Nieuwagi w wyjątkowym duecie z Kubą Blokeszem. Zespół niejednokrotnie gościł na łódzkiej scenie, zabierając uczestników do krainy łagodności, w którą zgrabnie wplata górnośląski folklor. Na ich najnowszej płycie znajdziemy także piosenki zza południowej granicy. Jedną z nich- Proměny- Yapowicze mogli usłyszeć w 2016 roku w wykonaniu Chwili Nieuwagi, oraz rok temu w wykonaniu Oready.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *