Międzynarodowe Triennale Tkaniny, odbywające się niemal od 50 lat, jest jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń, ściągających do Łodzi twórców i miłośników tkaniny artystycznej ze wszystkich kontynentów. To jednocześnie przegląd najważniejszych tendencji i dokonań we współczesnej sztuce tkaniny. Odbywa się cyklicznie co 3 lata. W tym roku przypada jego 17 edycja.

Na wystawie, otwierającej się 8 października 2022, obejrzymy 56 prac wyłonionych przez międzynarodowe jury spośród niemal pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń z całego świata. Tego dnia poznamy również laureatów tegorocznej edycji.

Temat przewodni tegorocznej edycji „Stan splątany” posłużył uczestnikom do poszukiwań w dziedzinie medium tkaniny oraz tworzenia szerszych interpretacji i znaczeń, stanowiąc zaproszenie do zaangażowanej dyskusji na temat ważnych problemów współczesności.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, 17 MTT towarzyszyć będą inne prezentacje tkaniny artystycznej. Wydarzeniem od lat związanym z Triennale jest Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, będąca przeglądem zjawisk na polu rodzimej twórczości. Tegoroczna wystawa pod tytułem „Zmęczenie materiału”, której kuratorem jest Jakub Gawkowski, zaprezentuje około 30 prac 19 artystów.

W ramach 17 MTT odbędzie się także 4 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT – przygotowana we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi prezentacja osiągnięć studentów polskich i zagranicznych szkół artystycznych. Oprócz wystawy, którą będzie można oglądać w przestrzeniach Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona medium tkaniny zarówno w ujęciu artystycznym, jak i projektowym.

Głównej prezentacji Triennale towarzyszyć będą wykłady, warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny / Łódź 2022
Harmonogram otwarcia

8 października

13:00 Otwarcie wystawy (parter budynku D)

14:00 Zwiedzanie wystawy połączone z oprowadzaniem przez członkinie jury i artystów

16:00 Ogłoszenie zwycięzców wręczenie medali (parter budynku D)

17:00 Performans

9 października
Sympozjum naukowe wokół 4. Triennale Tkaniny Młodych Łódź 2022 (Young Textile Art Triennial
Lodz 2022)

Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego

Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie: www.asp.lodz.pl/index.php/pl/pl
wydarzenia/34894miedzynarodowetriennaletkaninymlodychytatlodz2022

16: 00 Otwarcie wystawy 4. Triennale Tkaniny Młodych Łódź 2022 oraz oprowadzanie

Miejsce: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Konkurs Artystyczny „Nowy porządek”
n498710565157_6870
Kaniewski Design w Łodzi!
glowne_neo
Zobacz odnowioną Salę Neoplastyczną! (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*