15._TKH_plakatOd 25 do 31 marca zapraszamy do kina Charlie na łódzką odsłonę ogólnopolskiego 15. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, największego przeglądu hiszpańskiej kinematografii poza samą Hiszpanią. Bilety kosztują: 14/16 zł, karnet na 5 filmów 60 zł, na 13 filmów 130 zł.

Widzowie festiwalu odbędą filmową podróż po najciekawszych zakątkach hiszpańskiej kinematografii ostatnich miesięcy. W programie znajdą się najnowsze produkcje, od hitów kasowych, po kameralne kino artystyczne. 

W trakcie uroczystego otwarcia 15. TKH na widzów pokazu inaugurującego czeka degustacja hiszpańskiego wina oraz drobny poczęstunek, a także koncert muzyki hiszpańskiej w wykonaniu Krzysztofa Jusiaka, który odbędzie się na sali kinowej przed projekcją. W programie znajdą się utwory Federico Moreno Torroba (Suite Castellana, Fandanguillo, Arada, Danza) praz Isaaca Albeniza (Asturias).

PROGRAM:

25 marca (środa)
20:00 Jak zostać Baskiem (98`) – FILM OTWARCIA

26 marca (czwartek)
18:00 Blue Lips (85`)
19:45 Kanibal (116`)

27 marca (piątek)
18:00 Ismael (106`)
20:00 Carmina i Amen (100`)

28 marca (sobota)
18:00 10.000 nocy (113`)
20:00 Wiedźmy z Zugarramurdi (110`)

29 marca (niedziela)
18:00 W hołdzie Bette Davis (73`)
19:30 Głupcy (91`)

30 marca (poniedziałek)
18:00 Kwiaty (99`)
20:00 Tylko ja (95`)

31 marca (wtorek)
18:00 Ludzie i miejsca (79`)
20:00 Wielka hiszpańska rodzina (95`) – FILM ZAMKNIĘCIA

OPISY FILMÓW:

JAK ZOSTAĆ BASKIEM / Ocho apellidos vascos POLSKA PREMIERA
reż. Emilio Martínez-Lázaro ǀ 2014 ǀ 98′
Podobno przeciwieństwa się przyciągają, a Rafę i Amaię różni wiele. On to typowy mieszkaniec Andaluzji, wielbiciel piłki nożnej, wina Jerez, brylantyny i pięknych kobiet. Ona pochodzi z Kraju Basków, ma nie lada temperament, nie lubi się stroić i jest odporna na jego wdzięki. Żeby ją zdobyć, Rafa jest skłonny pojechać na daleką północ, a nawet zostać Baskiem.
Ukazująca różnice między południem a północą Hiszpanii, zwariowana, romantyczna komedia podbiła serca hiszpańskiej publiczności. Jest najbardziej popularną rodzimą produkcją. Żaden film w historii hiszpańskiego kina nie odniósł tak dużego sukcesu komercyjnego.

BLUE LIPS / Blue lips POLSKA PREMIERA
reż. Daniela De Carlo, Julieta Lima, Gustavo Lipsztein, Antonello Novellino, Nacho Ruipérez, Nobu Shima ǀ 2014 ǀ 85′
Każdego lata, podczas hucznych, ośmiodniowych obchodów San Fermín ulice hiszpańskiej Pampeluny zapełniają się tysiącami ludzi. Wino, muzyka, słynne gonitwy z bykami i korrida przyciągają rządnych przygód podróżnych z całego świata.
Dla sześciorga bohaterów przypadkowe spotkania podczas szalonej fiesty są okazją, by zrozumieć, co jest dla każdego z nich najważniejsze.

KANIBAL / Caníbal
reż. Manuel Martín Cuenca ǀ 2013 ǀ 117′
Carlos jest najlepszym krawcem w Granadzie. Cieszy się powszechnym szacunkiem. Jego życie to praca i jedzenie. Ale nie byle jakie. Carlos jest kanibalem. Żywi się mięsem kobiet. Jego ofiary to turystki, przyjezdne, nieznajome, do których nic nie czuje. Wszystko się zmienia, gdy poznaje Ninę, młodą Rumunkę, która przychodzi do niego z prośbą o pomoc. Nina poszukuje swojej siostry bliźniaczki, sąsiadki Carlosa, która zaginęła kilka dni wcześniej.

ISMAEL / Ismael POLSKA PREMIERA
reż. Marcelo Piñeyro ǀ 2013 ǀ 106′
Ośmioletni Ismael ucieka z domu. Jedzie do Barcelony w poszukiwaniu swojego biologicznego ojca. Udaje się pod adres znaleziony na starym liście adresowanym do matki. Tam poznaje swoją babcię. Razem jadą do nowego domu ojca. W to samo miejsce udają się mama chłopca i jej mąż. Dla dorosłych eskapada Ismaela będzie okazją, by zamknąć sprawy sprzed lat.

CARMINA I AMEN / Carmina y amén
reż. Paco León ǀ 2014 ǀ 100′
Wybuchowa Carmina, znana z bezkompromisowego podejścia do życia, znowu ma kłopoty! Nieoczekiwanie umiera jej mąż. Ze względu na sytuację materialną rodziny Carmina przekonuje córkę, żeby nie zgłaszać zgonu jeszcze przez kilka dni, dopóki na konto męża nie wpłynie jego ostatnia pensja. Nie jest łatwo ukryć ból po stracie Antonia, jeszcze trudniej przechować jego zwłoki w mieszkaniu, przez które zawsze przewija się masa ludzi. A to nie jedyny sekret Carminy…

10.000 NOCY / 10.000 noches en ninguna parte POLSKA PREMIERA
reż. Ramón Salazar ǀ 2013 ǀ 113′
Młody mężczyzna nie wie, jak poradzić sobie z toksyczną relacją z matką. Odpowiedzi szuka w sennych podróżach, podczas których przenosi się z Madrytu w różne zakątki Europy.
W Paryżu od przyjaciółki z dzieciństwa uczy się odwagi i optymizmu. W Berlinie z trójką wyzwolonych znajomych odnajduje własne pragnienia. Czy nocne marzenia pozwolą mu rozwikłać rodzinne tajemnice?

WIEDŹMY Z ZUGARRAMURDI / Las brujas de Zugarramurdi
reż. Álex de la Iglesia ǀ 2013 ǀ 112′
Grupa bezrobotnych mężczyzn napada na skup złota. Od początku mają pecha: jeden nie miał z kim zostawić synka i zabiera go ze sobą, dwóch wpada w ręce policji, a czwartemu dziewczyna zabiera samochód, którym wszyscy mieli uciec z miejsca zbrodni. Porywają więc taksówkę i z torbą pełną złotych obrączek jadą do Francji. W pościg za nimi rusza policja oraz matka chłopca. A tuż przed granicą czekają na nich wiedźmy z Zugarramurdi.

W HOŁDZIE BETTE DAVIS / El último adiós de Bette Davis POLSKA PREMIERA
reż. Pedro González Bermúdez | 2014 ǀ 76′
Bette Davis przyjechała w 1989 roku na festiwal filmowy w San Sebastián. Została pierwszą kobietą w historii festiwalu, która odebrała nagrodę specjalną Donostia. Na temat jej pobytu i wystąpień w San Sebastián krążą legendy, a dokument zrealizowany 25 lat po jej wizycie w Hiszpanii pokazuje kulisy tych wydarzeń. Z opowieści świadków wyłania się obraz nie tylko jednej z ostatnich prawdziwych dam kina, ale również fascynującej kobiety, profesjonalistki w każdym calu, silnej i dzielnej pomimo ciężkiej choroby.

GŁUPCY / Los tontos y los estúpidos POLSKA PREMIERA
reż. Roberto Castón ǀ 2014 ǀ 91′
Utrzymana w konwencji prób i zdjęć do filmu tragikomedia pozwala widzowi skupić się na przeżyciach postaci i doskonałej grze aktorów. To intrygujący zapis procesu twórczego. Stopniowo, według wskazówek reżysera, aktorzy wcielają się w role czworga bohaterów, których łączy dużo więcej niż im się wydaje. Wszyscy zmagają się z ważnymi kwestiami, jak samoakceptacja, poszukiwanie miłości, samotność i (de)konstrukcja rodziny.

KWIATY / Loreak POLSKA PREMIERA
reż. Jon Garaño, José Marí Goenaga ǀ 2014 ǀ 99′
Przygnębiona informacją o wczesnej menopauzie Ana odżywa, gdy ktoś zaczyna przysyłać jej kwiaty do domu. Co tydzień, zawsze o tej samej porze i zawsze anonimowo. Również Tere i Lourdes nie wiedzą, kto regularnie zostawia wiązanki w miejscu, w którym obie straciły bliską osobę. Tajemnicze kwiaty budzą ciekawość i nieoczekiwane uczucia. Wiele znaczą w życiu tych trzech kobiet, choć dla każdej co innego.

TYLKO JA / La herida POLSKA PREMIERA
reż. Fernando Franco ǀ 2013 ǀ 95′
Ana ma 28 lat. Lubi swoją pracę w pogotowiu. Pomagając innym, czuje się potrzebna. Tymczasem jej życie prywatne jest dalekie od ideału. Nie potrafi okazywać uczuć, jest niemiła, czasem agresywna wobec bliskich. Nie panuje nad swoim zachowaniem i emocjami. Czuje się z tym źle i widzi, że nikt jej nie rozumie. Ana cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline, ale o tym nie wie.

LUDZIE I MIEJSCA / Gente en sitios POLSKA PREMIERA
reż. Juan Cavestany ǀ 2013 ǀ 83′
Wiele niepowiązanych ze sobą, krótkich historii. Kalejdoskop ludzkich postaw i zachowań – tych całkiem zwyczajnych i tych zupełnie nieprzewidywalnych. Seria absurdalnych sytuacji. Brutalna rzeczywistość kontra poezja. Komedia, dramat, surrealizm – wszystko w jednym i… w wykonaniu czołówki hiszpańskich aktorów.

WIELKA HISZPAŃSKA RODZINA / La gran familia española POLSKA PREMIERA
reż. Daniel Sánchez Arévalo ǀ 2013 ǀ 101′
Zwariowana komedia o ślubie zaplanowanym na dzień, w którym drużyna narodowa Hiszpanii gra w finale mundialu. Cały kraj żyje piłką nożną, tymczasem liczną rodzinę, na czele z młodą parą, czeka jedna z najważniejszych życiowych rozgrywek. Czy uda im się zwyciężyć, zwłaszcza że nietrafiony wybór daty ślubu to tylko jedno z serii niefortunnych zdarzeń tego dnia… Czy wszyscy zagrają fair? Kto będzie atakować, a kto zdecyduje się na obronę i kontratak?

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
helios_kulturadostepna_1484x1185mm_v1
Kultura Dostępna w Kinie Helios Sukcesja
kinowstarymtramwaju
Kino w Tramwaju 2011
SpringsteenI_PLAKAT
Springsteen & I w Silver Screenie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*