Od 28 czerwca do 4 lipca Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na czternastą edycję Międzynarodowego Pleneru Form z Wikliny i Land Artu. ŻYWIOŁY.

Celem wydarzenia jest wprowadzenie do oferty kulturalnej miasta unikatowej formy artystycznej specjalnie adresowanej do coraz liczniejszej pro ekologicznej społeczności łódzkiej, która silnie zaznacza swoją obecność w mieście i sukcesywnie buduje swoją obyczajowość. Wydarzenie oferuje publiczności udział w profesjonalnym plenerze artystyczny, wykładach, warsztatach, pokazach multimedialnych, a wraz z całą obudowa merytoryczną daje łódzkim poszukiwaczom nowoczesności szansę odnalezienia zupełnie nowego sposobu spędzania czasu w dialogu z artystami sztuki ekologicznej, a tym samym dialogu z alternatywną filozofią życia.

W lipcu ogród Poleskiego Ośrodka Sztuki wraz z Ogrodem Botanicznym w Łodzi będą gościły artystów, którzy wpiszą swoje dzieła artystyczne w przestrzeń natury. Land art, czyli sztuka ziemi, odnosi się do działań artystycznych, które wkomponowują się w krajobraz w sposób jak najbardziej naturalny lub przekształcają go celu stworzenia obiektów o charakterze artystycznym w synergii z naturą.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli współpracować z artystami zajmującymi się land artem od wielu lat. Przed plenerem będą trwały konsultacje merytoryczne on-line, prowadzone przez kuratora pleneru Agnieszkę Kowalską-Owczarek. Plener poprowadzi prof. Jędrzej Stępak (Polska) uznany twórca wikliny. Będziemy gościć jedną z najwybitniejszych artystek tej dziedziny sztuki z Danii Jette Mellgren, która poprowadzi warsztaty z zakresu plecionkarstwa z materiałów naturalnych i recyklingowych. Wsparcia artystycznego w zakresie technik wikliniarstwa udzieli Bernard Borzęcki – artysta, absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, mistrz rzemiosła plecionkarskiego.

Wszystkie etapy działań artystycznych przy powstawaniu rzeźb i instalacji są otwarte dla publiczności. Również wieczorne wydarzenia towarzyszące.

Plener artystyczny organizowany przez Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi jest dynamicznym, rozwijającym wydarzeniem, które współkształtuje łódzkie i międzynarodowe środowisko artystyczne. Od wielu lat wspieramy i edukujemy artystów związanych ze sztuką plecionkarstwa, wpisanego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Dzięki plenerowi land artem oraz pracą w materiale wikliny zainteresowało się wielu twórców związanych ze sztuką tkaniny i rzeźby. W Międzynarodowym Plenerze artyści uczestniczą w całym procesie powstawania formy artystycznej od jej koncepcji do realizacji.

Plenerowi towarzyszą warsztaty, w których mogą uczestniczyć zarówno artyści, jak i osoby zainteresowane zgłębianiem technik. W przypadku realizacji plecionkarskich, które stanowiły dotychczas 90% realizacji, artyści korzystają z doświadczeń nabytych podczas warsztatów podczas pracy nad własną formą, jednocześnie wzbogacając ją własnymi, twórczymi rozwiązaniami. Uczestnicy mogą liczyć na pomoc prowadzących artystów-plecionkarzy w rozwiązywaniu problemów konstrukcyjnych oraz otrzymają pomoc techniczną niezbędną przy pracach gabarytowych. Do realizacji rzeźb można stosować również inne materiały, łącząc je ze sobą w dowolny sposób.

Organizator zapewnia różne rodzaje wikliny. Brak doświadczenia w pracy z materiałem wikliny nie jest przeszkodą do wzięcia udziału w plenerze.

Program wzbogacają wystawy, prezentacje, pokazy multimedialne, wykłady i spotkania, które rozwijają kontekst tematu tegorocznej edycji jakim są ŻYWIOŁY – powietrze, ogień, woda, ziemia oraz sztuki land art. Po wydarzeniach towarzyszących zaplanowane są spotkania wieczorne, na których uczestnicy mogą zaprezentować własną twórczość, konsultować działania plenerowe.

Tematykę pleneru ukażemy w dwóch nurtach. Przez pryzmat ŻYWIOŁÓW będziemy rozważać o odpowiedzialności człowieka za ziemię i jej dobra prezentując sztukę o profilu ekologiczno-krytycznym. Drugą odsłoną tematu będzie sztuka zanurzona w myśleniu o człowieku wpisanym w spektrum natury. Poprzez wystawy, prezentacje, wykłady i spotkania chcemy opowiedzieć o pięknie, mocy i tajemnicy, którą ma w sobie natura, o tym, że jej mądrość przerasta nasze narzędzia poznawcze.

Ważnym elementem programu będą wystawy, prezentacje, wykłady i spotkania, które odbędą się w różnych lokalizacjach w Łodzi.

W 2021 r. swoje prace zaprezentuje JETTE MELLGREN, jedna z najciekawszych artystek sztuki land art. Będziemy gościć artystkę krytycznej sztuki ekologicznej m.in. laureatki nagrody im. Katarzyny Kobro CECYLIĘ MALIK. Naszym gościem będzie MAGDALENA SOBOŃ nagradzana na światowych festiwalach związanych z tkaniną artystyczną w Polsce, Portugalii, Chinach, Meksyku. Forma prac artystki odnosi nas do zjawisk przyrody i kosmosu prowokując do rozważań egzystencjalnych. Spotkamy się również z TEODOREM DURSKIM autorem wystawy „Coraz bliżej kosmosu”. We współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi zaprezentujemy fotografie SŁAWOMIRA LORENCA, które są związane z żywiołem ziemi oraz wody. Zapraszamy na PIKNIK ARTYSTYCZNY połączony z rozmową o książce „Klimat to my” Jonathana Safrana Foera.

Powstałe podczas pleneru prace zostaną objęte KONKURSEM. Publiczność (spacerujący w Ogrodzie Botanicznym, uczestnicy warsztatów i wydarzeń w Poleskim Ośrodku Sztuki) będzie mogła swobodnie obserwować etapy pracy i proces twórczy. Prace plenerowe oceniać będzie profesjonalne jury. Wyłonieni artyści otrzymają nagrody pieniężne. Zwieńczeniem wydarzenia będzie uroczyste otwarcie całorocznej wystawy form plenerowych powstałych podczas wydarzenia na terenie ogrodu Poleskiego Ośrodka Sztuki oraz Ogrodu Botanicznego połączone z uroczystym rozdaniem nagród.

Wystawy odbędą się w Poleskim Ośrodku Sztuki, Galerii Willa (Miejska Galeria Sztuki) oraz w Muzeum Książki Artystycznej.

Plenerowi towarzyszy Międzynarodowa KONFERENCJA NAUKOWA organizowana przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu: „Człowiek – Natura”. Pod honorowym patronatem Pani Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. zw. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej

Podsumowaniem pleneru jest dwujęzyczny katalog. W trakcie pleneru zostanie sporządzona profesjonalna dokumentacja fotograficzna, oraz po jego zakończeniu dokumentacja skończonych prac. Zostanie zaprojektowany dwujęzyczny katalog, który dostępny będzie on-line.

PROGRAM tegorocznej edycji

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Muzeum Sztuki przedłuża wystawę „Ziemia znów jest płaska”
Nieznalska_LechiaGdansk.20102011
Dorota Nieznalska w Galeria Manhattan
plasterkultury
Plastry Kultury 2015 – wystawa roku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*