Przez całe wakacje klub Wytwórnia prezentować będzie najbardziej wartościowe zjawiska międzynarodowej sceny jazzowej, ekscytujące kolaboracje muzyczne, obiecujących debiutantów oraz prawdziwe legendy jazzu! Od 11 lipca do 29 sierpnia w czwartkowe (i nie tylko) wieczory będziecie mogli usłyszeć i zobaczyć na żywo najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku.

12. Letnia Akademia Jazzu odkrywa całą gamę kolorów, jakimi mieni się jazz. Nie zabraknie standardów jazzowych i improwizacji, odniesień do korzeni za sprawą afrykańskich brzmień, soulu, bluesa czy gospel. Zaprezentujemy artystów francuskiej, amerykańskiej, a nawet japońskiej sceny jazzowej! Na naszej scenie pojawią się legendy amerykańskiej sceny jazzowej i awangardowej: wirtuoz gitary, jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów – Bill Frisell oraz saksofonista Joe McPhee jako gość specjalny tria Mikołaja Trzaski. Z Francji przyjedzie do nas skrzypek Clement Janinet z projektem O.U.R.S. – Ornette Under the Repetitive Skies, a z Amsterdamu wspaniała japońska wokalistka z polskimi korzeniami: Yumi Ito.

Podobnie jak rok temu, również i w te wakacje serca publiczności skradną odważne, silne i utalentowane kobiety. Gościć będziemy amerykańską wokalistkę jazzowo-soulową, córkę wielkiego Bobbiego McFerrina – Madison McFerrin oraz amerykańską wokalistkę gospel – Michelle David, która wystąpi z siedmioosobowym projektem „The Gospel Sessions”.

Spośród polskich gwiazd zobaczymy i usłyszymy wspomniane trio Mikołaja Trzaski, Jerzego Małka z międzynarodowym kwintetem, Wojciecha Jachnę z projektem Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Piotra Damasiewicza i jego band Power of The Horns z udziałem Macieja Obary i Dominika Wani oraz trio Marcina Wasilewskiego, świętujące w tym roku 25-lecie wspólnej działalności scenicznej. Nie zabraknie utalentowanych debiutantów, w których środowisko jazzowe pokłada wielkie nadzieje: Raczkowski & Kostka Duo oraz Szymon Mika Trio. Finał 12. LAJ będzie roztańczony i śpiewający za sprawą wybitnego muzyka i kompozytora Krzysztofa Herdzina oraz wokalisty Jarka Wista, którzy zaprezentują największe przeboje Sinatry w swingowych aranżacjach.

Tegoroczna edycja LAJ będzie wyjątkowa za sprawą dodatkowych koncertów organizowanych w ramach warsztatów kreatywnych dla młodych muzyków – INTL Jazz Platform. Między 22 a 24 lipca gościć będziemy francuski zespół MONA z charyzmatyczną klarnecistką Elodie Pasquier na czele, słoweńską pianistkę Kaję Draksler w solowym projekcie, Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę, czyli duet BACKSPACE oraz fortepianowe trio ENEMY. Jak co roku nie zabraknie wieczornych jam sessions i wspólnego występu kadry mistrzowskiej, a zakończeniem warsztatów będzie Koncert Finałowy wszystkich uczestników na wielkiej scenie.

• Bilety (miejsca siedzące, nienumerowane): 30 zł z kartą zniżkową / 40 zł bez karty zniżkowej;
• Karnety festiwalowe (obejmujące wszystkie koncerty): 140 zł z kartą zniżkową / 150 zł bez karty zniżkowej;
• Na koncerty w ramach INTL Jazz Platform między 22 a 24 lipca wstęp wolny.’

PROGRAM

11/07-11/07 /CZ-CZ/
G: 19:00
MICHELLE DAVID & THE GOSPEL SESSIONS
18/07-18/07 /CZ-CZ/
G: 19:00
SZYMON MIKA TRIO / BILL FRISELL TRIO
22/07-22/07 /PN-PN/
G: 21:00
ENEMY – KONCERT W RAMACH JAZZ CONNECTIVE
23/07-23/07 /WT-WT/
G: 20:00
BACKSPACE / MONA ELODIE PASQUIER – KONCERTY W RAMACH JAZZ CONNECTIVE
24/07-24/07 /ŚR-ŚR/
G: 20:00
KAJA DRAKSLER SOLO (JAZZ CONNECTIVE) / KONCERT KADRY MISTRZOWSKIEJ (INTL JAZZ PLATFORM)
25/07-25/07 /CZ-CZ/
G: 19:00
FINAŁ INTL JAZZ PLATFORM / PIOTR DAMASIEWICZ POWER OF THE HORNS
01/08-01/08 /CZ-CZ/
G: 19:00
YUMI ITO / MADISON MCFERRIN
08/08-08/08 /CZ-CZ/
G: 19:00
CLEMENT JANINET O.U.R.S. / JERZY MAłEK INTERNATIONAL SEXTET
15/08-15/08 /CZ-CZ/
G: 19:00
JACHNA, MAZURKIEWICZ, BUHL / JOE MCPHEE & MIKOłAJ TRZASKA TRIO
22/08-22/08 /CZ-CZ/
G: 19:00
RACZKOWSKI & KOSTKA DUO / MARCIN WASILEWSKI TRIO
29/08-29/08 /CZ-CZ/
G: 19:00
FINAŁ 12. LAJ – SWINGING WITH SINATRA: JAREK WIST & KRZYSZTOF HERDZIN BIG BAND

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Witek Muzyk Ulicy w The Rollin’ Barrel
Koncert kolęd w Teatrze Wielkim w Łodzi
Super Girl Romantic Boys i Już Nie Żyjesz w Casablance

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*