110. rocznica urodzin Romana Modzelewskiego

28 lutego, przypada 110. rocznica urodzin Romana Modzelewskiego – jednego  z najważniejszych łódzkich twórców II poł. XX wieku – ikony polskiego i światowego wzornictwa, wszechstronnego artysty wyprzedzającego swoja epokę. Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało, uchwalony przez Radę Miejską w Łodzi, Rok Romana Modzelewskiego, a 5 marca (sobota) o godz. 15:00 wykładem przybliżającym jego sylwetkę instytucja rozpocznie jego obchody.

 „Dzień urodzin Romana Modzelewskiego przyjęliśmy jako symboliczną datę rozpoczynającą obchody Jego roku, jednak przez aktualną sytuację w Ukrainie, musieliśmy je przesunąć” – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. „Na huczne zabawy w luźnej atmosferze przyjdzie jeszcze czas, teraz zaś zapraszamy naszych gości w sobotę, 5 marca o godz. 16:00, na wykład przybliżający sylwetkę dizajnera” – dodaje.

W kolejnych miesiącach Muzeum Miasta Łodzi będzie zapraszać na:

cykl wykładów przybliżających postać artysty, historię polskiego dizajnu i realia życia w Łodzi lat 50-tych i 60-tych (pierwsze spotkanie, zatytułowane „Roman Modzelewski. Sylwetka projektanta” już 5 marca 2022 o godz. 16:00, kolejne raz w miesiącu)

wystawę czasową „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” (13 maja – 31 grudnia 2022)

odsłonięcie pamiątkowej płyty na domu Romana Modzelewskiego wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi

międzynarodowy panel dyskusyjny o znaczeniu pionierskich działań Romana Modzelewskiego dla współczesnej edukacji artystycznej i designu

– skorzystanie ze „studia fotograficznego”, w którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Romanem Modzelewskim

quiz „RM58 z 10. Quiz o sztuce, filmach i Łodzi” w klubie Pop’n’Art na Placu Wolności

złożenie kwiatów na grobie Romana Modzelewskiego w dniu 25. Rocznicy Jego śmierci, 24 grudnia 2022 roku. na Starym Cmentarzu w Łodzi.

 

Biogram artysty

Roman Modzelewski – ikona polskiego i światowego wzornictwa, pierwszy polski dizajner, wszechstronny artysta  wyprzedzający swoja epokę.

Urodzony na Litwie, całe swoje twórcze życie i karierę zawodową związał z naszym miastem i  łódzką Akademią Sztuk Pięknych.  Był malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, pedagogiem, żeglarzem i miłośnikiem muzyki. Zaangażowany w organizowanie Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP), gdzie w 1952 roku objął stanowisko pierwszego rektora, a później dziekana. Tam też wykładał prawie przez 40 lat.

Roman Modzelewski całe życie poświęcił sztuce i kształtowaniu wielu pokoleń artystów. Zafascynowany osobowością swojego mentora i wizjonera – Władysława Strzemińskiego, który przewidział ogromny rozwój przemysłu i technologii przemysłowych, dostrzegł znaczenie kształcenia projektantów przemysłowych w oparciu o wszechstronną, interdyscyplinarną  edukację artystyczną. 

W latach pięćdziesiątych Roman Modzelewski zainteresował się tworzywami sztucznymi i możliwościami, jakie dają te materiały. To wówczas zaczęła się jego przygoda ze sztuką użytkową. W tym czasie powstały prototypy znanych do dziś krzeseł, które przyniosły mu międzynarodową sławę. Jego pierwsze projekty mebli – fotel tapicerowany i krzesło ze sklejki – zaprezentowane na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w Warszawie w 1957 roku, otrzymały drugą nagrodę w kategorii mebli za nowatorstwo formy i zastosowanie nowoczesnych materiałów. Wykorzystawszy elastyczność sklejki, zaczął pracować z tworzywami sztucznymi.

Ukończony w 1958 roku fotel RM58 z włókna szklanego był pionierskim zastosowaniem tego materiału w Polsce. Od strony formalnej jest unikalnym w skali światowej przykładem w pełni ukształtowanej, jednorodnej organicznej skorupy siedziska i jako pierwszy w Europie został wytworzony z syntetycznego materiału. Zainteresowanie Le Corbusiera wykonaniem tego modelu we Francji zaowocowało opatentowaniem go w 1961 roku, ale do jego produkcji nigdy nie doszło. Przez 50 lat od jego powstania można go było oglądać jedynie na wystawach. Realia polskiego PRL-u i obojętność urzędników uniemożliwiły sprzedanie tego wzoru za granicę. Sytuacja ekonomiczna i gospodarcza Polski w czasach powstania prototypów nie pozwoliła na upowszechnienie tych przedmiotów masowo i żadne z tych modeli siedzisk nie znalazło się w produkcji.

Często prezentowane na wystawach, przyniosły jednak prestiż i rozgłos swym projektantom. Dopiero od niedawna jeden z najważniejszych obiektów w historii polskiego wzornictwa zyskuje należne mu uznanie. Zastosowany materiał i forma sprzętu sprawiły nie tylko, że jest wygodny w użytkowaniu, ale posiada ciekawy wykształcony plastycznie efekt. Oryginalny biały model RM58 został zakupiony do zbiorów Victoria and Albert Museum w Londynie, a największe wystawy światowych dokonań wzornictwa uwzględniają obiekty Romana Modzelewskiego.

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. Rocznica Jego śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *