11. Letnia Akademia Jazzu

12 lipca rusza 11. edycja festiwalu Letnia Akademia Jazzu, wydarzenia, które przez dwa wakacyjne miesiące gromadzi w łódzkim klubie Wytwórnia entuzjastów muzyki jazzowej z całego kraju i zagranicy. Letnia Akademia Jazzu to pełna sala fanów jazzu, którzy co tydzień spędzają z nami letnie czwartkowe wieczory oglądając wystawy, rozmawiając o muzyce, a przede wszystkim słuchając i doświadczając koncertów w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny jazzowej.

Letnia Akademia Jazzu na stałe zapisała się na kulturalnej mapie Łodzi i z coraz większym powodzeniem otwiera oczy na dokonania polskich oraz zagranicznych jazzmanów. To impreza, która dynamicznie się rozwija. Wydarzenia organizowane w ramach LAJ są dostrzegane w Europie. Całość działań w obszarze Letniej Akademii Jazzu staje się wspaniałą wizytówką dla Łodzi i województwa.

Letnia Akademia Jazzu organizowana jest od jedenastu lat z ramienia Fundacji Wytwórnia, organizacji non-profit powstałej przy klubie Wytwórnia w 2011 roku. Celem Fundacji jest wzmacnianie tradycji Łodzi, jako miasta od lat związanego z jazzem i wspierającego kulturę jazzową, współtworzenie mapy kulturalnej Łodzi, organizowanie wartościowych wydarzeń oraz działania edukacyjne.

Tegoroczna edycja LAJ zapowiada się szczególnie. Na festiwalowej scenie nie zabraknie wielkich polskich i zagranicznych nazwisk, debiutujących artystów, dużych składów oraz solistów. Zaproszeni muzycy to przedstawiciele europejskiego jazzu z najwyższej półki, znani ze swojej kreatywności i stosowania współczesnych środków wyrazu.

Jedenasta Letnia Akademia Jazzu stawia na wyjątkowe połączenie siły młodości z potęgą doświadczenia. Zaprezentujemy różne oblicza jazzu – tegoroczna Akademia jak nigdy wcześniej wybrzmi soulem, swingiem, przedwojennym polskim jazzem, amerykańskimi klasykami lat 40. oraz współczesną muzyką improwizowaną. Pokażemy również niezwykłość skandynawskiej i francuskiej sceny jazzowej oraz siłę kobiet.

Nieodłącznym elementem tej edycji festiwalu będzie INTL Jazz Platform, czyli warsztaty jazzowe, podczas których w Wytwórni spotkają się młodzi muzycy z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami oraz wspólnie tworzyć i wykonywać muzykę. Nie zabraknie koncertu specjalnego INTL Jazz Platform ani wieczornych jam sessions. Zakończeniem warsztatów będzie Koncert Finałowy wszystkich uczestników.

Program

12/07 /CZ/ G: 19:00 MONIKA BORZYM I NIKOLA KOŁODZIEJCZYK – RADIOHEADYCZNIE
17/07 /WT/ G: 21:00 BUSHMAN’S REVENGE – KONCERT SPECJALNY INTL JAZZ PLATFORM
19/07 /CZ/ G: 19:00 FINAŁ INTL JAZZ PLATFORM / TRONDHEIM JAZZ ORCHESTRA & OLE MORTEN VÅGAN
26/07 /CZ/ G: 19:00 IN LOVE WITH – SYLVAIN DARRIFOURCQ, THEO CECCALDI, VALENTIN CECCALDI / PIOTR ORZECHOWSKI PIANOHOOLIGAN

02/08 /CZ/ G: 19:00 LESZEK KUŁAKOWSKI INTERNATIONAL QUINTET
09/08 /CZ/ G: 19:00 KASIA PIETRZKO TRIO / ZARA MCFARLANE
16/08 /CZ/ G: 19:00 STANISŁAW SOYKA & WOJCIECH KAROLAK TRIO – SWING COMMUNICATION
23/08 /CZ/ G: 19:00 SUNDIAL-JACHNA/TARWID/KARCH, JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI
30/08 /CZ/ G: 19:00 SEBASTIAN ZAWADZKI ORCHESTRA – KONCERT FINAŁOWY 11. LAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *