Tegoroczna edycja FKA, która odbędzie się od 15 do 18 października, szyta jest na miarę czasów i aktualnych możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych. Dzięki uruchomieniu festiwalowej platformy VOD uczestnictwo w 11. FKA będzie możliwe z każdego miejsca Polski. 3 września rusza sprzedaż karnetów online, a stu szczęśliwców będzie mogło uczestniczyć w wydarzeniu stacjonarnie w Łódzkim Domu Kultury.

Zmieniający się świat wymaga ciągłych adaptacji, tym bardziej w ostatnim czasie. Tegoroczna edycja FKA została więc uszyta na miarę aktualnych możliwości, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Udział w festiwalu będzie możliwy zarówno stacjonarnie, jak i online. Do dobrze znanych wnętrz Kina Szpulka w Łódzkim Domu Kultury wstęp będzie mieć jedynie 100 osób, które zakupią karnet offline.

Posiadacz takiego karnetu będzie miał zagwarantowane miejsce na każdym seansie i wydarzeniu festiwalowym, a dodatkowo możliwość korzystania z propozycji programowych dostępnych online – mówi Przemysław Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja. Do udziału w ponad 40 projekcjach i wydarzeniach dostępnych za pośrednictwem VOD uprawniać będą karnety online. Przedsprzedaż potrwa do 18 września bądź do wyczerpania puli w ofercie.

Mimo nowości organizacyjnych niezmienne pozostają główne punkty programu, które stanowią znak rozpoznawczy Festiwalu Kamera Akcja od lat – panele dyskusyjne. Każda edycja pokazuje, że cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem, a spotkania dają szansę na rozmowę ze specjalistami, którzy tworzą szeroko pojętą branżę filmową. Podczas 11. FKA nastąpi kolejna odsłona dyskusji, tym razem odwołująca się z jednej strony do krytyczno-filmowych korzeni, ale zderzonej z najnowszymi trendami dziennikarstwa filmowego. 17 października w rozmowie o tradycjach i nowościach w krytyce filmowej spotkają się Grażyna Torbicka oraz Tomasz Raczek, a w ogień pytań postawi ich Bolesław Racięski – krytyk filmowy i twórca podcastu „Ścieżka dźwiękowa”.

Nasi goście to ikony dziennikarstwa filmowego, nieraz byli obecni na Festiwalu Kamera Akcja – podkreśla Malwina Czajka, dyrektorka festiwalu i dodaje: – Jesteśmy bardzo ciekawi, jak potoczy się dyskusja o dzisiejszej roli krytyków filmowych, gdy świat zmienia się na naszych oczach. Zaproszeni rozmówcy adaptują się do nowej rzeczywistości w różny sposób i jest to fascynujące. Dyskusja będzie transmitowana online w kanałach FKA.

Na publikację pełnego program festiwalu trzeba poczekać do drugiej połowy września, ale znane są szczegóły projektu Akcja Edukacja, który towarzyszy festiwalowi już po raz drugi. Producentka Ewa Puszczyńska i reżyser Mariusz Wilczyński opowiedzą o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, który tworzyli przez 14 lat. Ten animowany pełen metraż miał swoją premierę podczas tegorocznego Berlinale, trafił do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie otrzymał wyróżnienie oraz zakwalifikował się na Toronto International Film Festival – we wszystkich wydarzeniach jako jedyny film z Polski. Twórcy opowiedzą o wyzwaniach, które napotkali podczas wieloletniego procesu produkcji i o tym, jak z planowanych kilku minut animacji powstała wielowątkowa, pełnometrażowa opowieść.


Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który odbędzie się od 15 do 18 października 2020 w Łódzkim Domu Kultury oraz online. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2020”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Polówka 2018 – sierpień
Kultura Dostępna w Kinie Helios
plasterkultury
Plastry Kultury 2016 – wydarzenie filmowe roku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*