intgracja3 i 4 września w Kinie Charlie będzie można obejrzeć filmy 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Wstęp jest bezpłatny.

Festiwal mówi o barierach i łamie je. Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

W programie:

ŻYCIE TAM (LIFE OUT THERE)
reż. David Ellington
Wielka Brytania 2012, 24`, fabularny / dodatkowo wersja z audio-deskrypcją /

Niesłyszący Billy Clinton i jego poruszający się na wózku ojciec Jack, są obserwatorami UFO. Billy przeżywa szok po obejrzeniu pewnego filmu dokumentalnego i zdaje sobie sprawę, że już najwyższy czas znaleźć życie tam…

MARIA
reż. Iina Hänninen
Finlandia 2013, 15`, fabularny / dodatkowo wersja z audio-deskrypcją /

Idylliczne życie Marii rozpada się, gdy jej syn ginie w lesie. W grę wchodzi także porwanie przez dziwnego człowieka. W finale okazuje się, że fakty nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

NASZA KLĄTWA (OUR CURSE)
reż. Tomasz Śliwiński
Polska 2013, 27`, dokumentalny / dodatkowo wersja z audio-deskrypcją /

Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.

PIEŚŃ PASTERZA (SHEPHERD’S SONG)
reż. Vahram Mkhitaryan
Polska/Armenia 2014, 30`, dokumentalny / dodatkowo wersja z audio-deskrypcją/

W Armenii, w wysokich górach mieszka Chaczik – niewidomy pasterz. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych, Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna.

POWRÓT (RETURN)
reż. Sylwia Michałowska
Polska 2013, 23`, dokumentalny

Janusz, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje prawostronnie sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Joanny, zaczyna coraz sprawniej funkcjonować i szybko wraca do nurkowania. Nadal jednak ma poważne problemy z mówieniem. Jedyną osobą, która go rozumie jest Joanna. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.

WIELKI UDAWACZ (THE GREAT PRETENDER)
reż. Néstor Frenkel
Argentyna 2013, 75`, dokumentalny

Bohaterem filmu jest światowej sławy argentyński iluzjonista, René Lavand, którego specjalizacją są karciane sztuczki. Nie byłoby w tym nic szczególnie interesującego, gdyby nie fakt, że Lavand posługuje się wyłącznie lewą ręką. Prawą stracił w wypadku samochodowym w wieku dziewięciu lat. Niezwykłe triki wymyśla sam. Nie może polegać na innych magikach ani podręcznikach, które stworzono dla oburęcznych iluzjonistów. Ale nie tylko manualne zdolności czynią z niego znanego i cenionego artystę.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
d_13762989662013-08_woody_280
ENEMEF: Noc Woody’ego Allena
sorry
Sorry, romantycznie nie będzie w Se-Ma-Forze
2016-11_maraton_pitbulla_825
ENEMEF: Maraton Pitbulla

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*